Festival hvězd


Festival hvězd >> 1. IAHF - 1. Internetový astronomický hudební festival Hvězdárny Žebrák

Zpěvák Josef IX. vydává album Krajina lásky a zpívá o Hvězdárně Žebrák

26.10.2016

 Zpěvák Josef IX. vydal před časem album Hvězdy stárnou nad hvězdárnou. Název alba vycházel z písničky, která byla složená speciálně pro Hvězdárnu Žebrák, na album se pak dostala v upravené verzi. Nyní se objevuje ještě jednou na novém CD Krajina lásky. Fotografie na titulní straně je z přehrady Seč ve východnch Čechách, kde autor alba prožil dětství. Pořídil ji astronom a dvorní fotograf Evropské jižní observatoře Petr Horálek a fotografie tak podtrhla význam a název celého alba.

více...

Hvězdný Vangelis se vrací

20.09.2016

 Na Hvězdárně Žebrák se vracíme k Festivalu hvězd, který u nás proběhl začátkem letošního roku. Nyní tu máme další zajímavou zprávu, tentokrát od Vangelise.

více...

Hana Zagorová - Kosmický sen

04.03.2016

 V období od 15. ledna do 29. února 2016 probíhal na webu Hvězdárny Žebrák Festival hvězd. Každý všední den jsme představovali jednu píseň s astronomickou tematikou. Návštěvníci stránek také mohli psát tipy na další písničky. Přišlo jich tolik, že jimi bez potíží zaplníme druhý ročník. Nyní ale vyhlašujeme vítězku naší doprovodné hry, která zaslala nejvíce textů a odnese si od nás hodnotné ceny. Stává se jí Michaela Jarolímková. Gratulujeme! Jeden z tipů právě od ní připojujeme a v průběhu dalšího období ještě několik písní nejen od ní přidáme. Tentokrát půjde o písničku Hany Zagorové - Kosmický sen.

více...

První Festival hvězd Hvězdárny Žebrák je ve finále!

03.03.2016

 Hvězdárna Žebrák uspořádala poprvé v historii internetový astronomický hudební festival. Od 15. ledna do 29. února 2015 každý všení den představovala především české, ale i zahraniční písničky, které mají astronomický podtext. 

více...

Josef IX. - Hvězdy stárnou nad Hvězdárnou Žebrák

29.02.2016

 Speciálně pro Hvězdárnu Žebrák složil Josef IX. píseň. Ve finále letošního festivalu hvězd v den "navíc" 29. února se opět těšíme za rok. Už nyní máme písniček nepočítaně...

více...

Team a Palo Habera - Je to vo hviezdach

26.02.2016

 A ještě jednou se podíváme dnes už do zahraničí, i když tento hit vznikl ještě v Československu, kdy astronomie jen a jen vzkvétala. Ostatně tak jako nyní...

více...

Petr Kolář - Jednou nebe zavolá

25.02.2016

 V letošním festivalu hvězd neopakujeme. Dalším hvězdným interpretem je Petr Kolář...

více...

Janek Ledecký & Žentour - Na ptáky jsme krátký

24.02.2016

 Hledáte i vy v písních výrazy související s hvězdami? Podělte se o ně s námi a získejte hodnotné ceny, psát můžete na kontakt@hvezdarnazebrak.cz. Tady je příklad. Ve zdánlivě neastronomickém textu Janka Ledeckého najdete námi hledané zmínky...

více...

Kabát - Kdoví jestli

23.02.2016

 Rocková legenda Kabát v čele s Pepou Vojtkem a jejich měsíční píseň... Mimochodem pokud jste viděli videoklip skupiny Rammstein, tady zpochybnění návštěvy Měsíce lidmi máte přímo v textu.

více...

Čechomor - Proměny

22.02.2016

 Také v lidových písních skupiny Čechomor se objevují astronomická témata...

více...

Dan Bárta - Na nebi svítí

19.02.2016

 Dan Bárta a jeho pohled na hvězdy...

více...

David Deyl - Souhvězdí

18.02.2016

 O hvězdách s Davidem Deylem...

více...

Chinaski - Hvězdy nad hlavou

17.02.2016

 Jedna z nejpopulárnějších českých hudebních skupin současnosti, Chinaski, se zaměřili na noční oblohu. Možná ani netušíte, že kouzlu vesmíru propadl i frontman skupiny Michal Malátný, něco o tom víme...

více...

Petr Novák - Hvězdičko blýskavá

16.02.2016

 Další nádhernou písničkou je Hvězdička Petra Nováka. 

více...

Tomáš Klus - VeSmíru

15.02.2016

 Písničkář, který si rád hraje se slovíčky, Tomáš Klus, se zamyslel i nad poetikou vesmíru...

více...

Aerosmith - Armageddon - I don't want to miss a thing

12.02.2016

 Pamatujete si na katastrofický film Armageddon, kdy Bruce Willis zahraňuje Zemi před neodvratným nárazem komety? V našem prvním ročníku festivalu hvězd se ještě jednou vypravíme do zahraničí, abychom se podívali na pár vesmírných obrázků.

více...

Michal Šindelář - Hořely, padaly hvězdy

11.02.2016

 Michal Šindelář je synem slavného "Dědka" Šindeláře ze skupiny Katapult. Jeho prvním a zároveň největším hitem je píseň Hořely, padaly hvězdy. Dnes už v českých rádiích doslova zlidověla.

více...

Petr Spálený - Na týhle planetě už zůstanu

10.02.2016

 Nezaměnitelný hlas má zpěvák Petr Spálený. Se skupinou Apollo nazpíval písničku Na týhle planetě už zůstanu, tady se mi líbí žít. Krásná filozofie, nemyslíte?

více...

Věra Špinarová - Meteor lásky

09.02.2016

 Famózní hlas ostravské zpěvačky Věry Špinarové se nezapře. I ona zpívala texty se vztahem ke hvězdám.

více...

Dalibor Janda - Všechno na Mars

08.02.2016

 Zpěvák Dalibor Janda je amatérským astronomem. Dokonce vlastní několik hvězdářských dalekohledů a v jeho písničkách se vztah k vesmíru zrcadlí. Tentokrát jsme pro vás vybrali písničku Všechno na Mars.

více...

Nedvědi - Souhvězdí jisker

05.02.2016

 Dovedete si představit jasnou teplou letní noc s přáteli a kytarami u táboráku? Stačí jen popojít kousek od ohně a nebe se vám ukáže v plné své kráse...

více...

Olympic - Hvězda na vrbě

04.02.2016

 Hvězda na vrbě původně vznikla pro soutěž Hledáme písničky pro děti, i díky tomu ji v duetu s Pavlem Švábem nazpíval tehdy dvanáctiletý kluk Bohumil Starka. Dětské publikum píseň brzy přerostla a během následujících let téměř zlidověla.

více...

Karel Gott, Eva Pillarová - Je nebezpečné dotýkat se hvězd

03.02.2016

 I největší hudební osobnosti České republiky zazpívali píseň z astronomickým podtextem. Čtyřicetinásobný zlatý slavík Karel Gott a zpěvačka Eva Pilarová. A jejich píseň z legendárního Semaforu navíc ze slavného filmu Kdyby tisíc klarinetů.

více...

Lenka Filipová - Částečné zatmění srdce

02.02.2016

 Mnoho slavných astronomů najdete v písničce zpěvačky Lenky Filipové. Lenka je i báječná kytaristka a zabývá se nejen populární, ale i vážnou hudbou, která je jakoby blíže ke hvězdám...

více...

Jan Kalousek - Hvězdy se mění

01.02.2016

 Obrovským hitem v českém éteru byla v devadesátých letech písnička zpěváka Jana Kalouska "Hvězdy se mění nad hvězdárnou" a jistě podpořila zájem o astronomii posílený televizním seriálem Okna vesmíru dokořán RNDr. Jiřího Grygara, CSc. a množstvím amatérských astronomů, kteří v té době navštěvovali snad největší síť hvězdáren na světě v tehdejším Československu. A zpěvák Jan Kalousek? Mj. v roce 2016 slaví 25 let na hudební scéně.

více...

Rammstein - America

29.01.2016

 Tak trochu z jiného soudku. Když jsme minule hovořili o Měsíci, tentokrát si o něm pustíme parodii v podání německé skupiny Rammstein. Ta naše tvrzení o tom, že člověk někdy stanul na Měsíci poněkud popírá. Prostě Amerika z pohledu rebelů z Německa. Tentokrát nejde o text, ale zejména o obrázky.

více...

Petr Fiala, Míša Klímková - Měsíc

28.01.2016

 Petr Fiala, frontman valašskomeziříčské kapely Mňága a Žďorp a Míša Klímková, mj. vokalistka a bývalá přítelkyně zpěváka Petra Muka. Společně natočili naprosto báječnou písničku Měsíc. 

více...

Aneta Langerová - Letím ke hvězdám

27.01.2016

 První česká Superstar z Říčan, Aneta Langerová, zpívala tuto písničku ve finále soutěže a skutečně ji vynesla až ke hvězdám. Dnes už ji sice v repertoáru nemá, nicméně s astronomií a kosmonautikou zůstala spjata svým textem dodnes.

více...

Petr Muk - Stopy

26.01.2016

 Zpěvák Petr Muk do světa astronomie vstoupil svým účinkováním v muzikálu Galileo, kde ztvárnil naprosto jedinečným způsobem hlavní roli. Je jen velká škoda, že muzikál s Petrem Mukem se už nikdy nemůže zopakovat...

více...

Leona Machálková - Galaxie přání

25.01.2016

 Leona patří mezi stálice populární hudby. Od Jany Kratochvílové si vypůjčila hned dvě písničky s astronomickou tematikou. Kometu a právě Galaxii přání, v originále Neverending story, Nekonečný příběh...

více...

Michal Hrůza, Klára Vytisková - Duše do vesmíru

22.01.2016

 Michal Hrůza je populárním českým textařem i zpěvákem. Vesmírem se inspiruje často, k jeho tvorbě například patří hudba k filmu Martin a Venuše atp. Přispějte i vy písní o hvězdách, astronomii, vesmíru... Pište na kontakt@hvezdarnazebrak.cz

více...

Jana Kratochvílová - Kometa

21.01.2016

 Mezi velké hvězdy 80.let s neobvyklou barvou hlasu patřila i Jana Kratochvílová. Její Dlouhá bílá žhnoucí kometa se stala jednou z nejslavnějších písniček,  později ji zazpívala i Leona Machálková. Mj. napadá i vás nějaká písnička, kterou bychom mohli zařadit do našeho hudebního festivalu a má astronomický podtext? Posílejte na kontakt@hvezdarnazebrak.cz

více...

Kryštof - Cosmoshop

20.01.2016

 Asi nejpopulárnější současnou českou skupinou je Kryštof. A náš hudební astronomický festival se tentokrát bude zabývat plánem autorů odletět za hranice všedních dnů.

více...

Václav Neckář se skupinou Bacily - Planetárium

19.01.2016

 Také Václav Neckář už Hvězdárnu Žebrák navštívil. A nejen to. Svoji originální desku Planetárium, která byla v hudebním světě velmi považována, věnoval při oslavě 70. narozenin RNDr. Jiřímu Grygarovi, CSc. v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Písničku Planetárium kapela v čele s Václavem Neckářem hraje dodnes.

více...

Lucie Bílá - Hvězdy jako hvězdy

18.01.2016

 Nápad uspořádat internetový astronomický hudební festival vzešel z přednášky Hvězdy jako hvězdy, se kterou jsme zavítali do řady míst v České republice. Název povídání o největších zajímavostech z astronomie ukrytých v populárních písních byl inspirován skladbou interpretovanou Lucií Bílou "Hvězdy jako hvězdy." Sami návštěvníci pak ve finále programu vzpomínali na další a další skladby, ve kterých se témata z astronomie skrývají. Poznamenali jsme si je, a tady výběr jen některých z nich přinášíme. A navíc k poetickým textům připojujeme i pár astronomických poznámek a zajímavostí.    

více...

Petr Rezek se skupinou Centrum - Vesmír

15.01.2016

 Tato písnička pro vás bude zřejmě velkým překvapením. Poslal nám ji sám Petr, který je velkým příznivcem Hvězdárny Žebrák a astronomie vůbec. Rád sedává se svým kamarádem RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. na Šumavě a společně pozorují hvězdy. Dokonce spolu natočili i Vesmírný příběh. Sám Petr lásku k astronomii vyjádřil například v písních Tulák po hvězdách nebo Modrá zem. Hvězdárně Žebrák pak namluvil Příběh meteoritu Žebrák.

více...

Festival hvězd na Hvězdárně Žebrák

11.01.2016

 Více než 80 milionů shlédnutí na internetu. Vyprodané koncerty, nebeská tématika. To jsou české i světové písničky, které obsahují texty i s astronomickým podtextem. A právě ty se rozhodla seskupit do jednoho místa Hvězdárna Žebrák na svém webu ve složce Astronomie v písních.

více...

Přihlaste se k odběru novinek a astronomických předpovědí

Odběr je zdarma.

* povinné údaje

Prohlédněte si naše Astroinfo emaily.