V záři hvězd - videoseriál


Pravidelně vždy v neděli 9 hodin pro vás chystáme náš nový videoseriál V záři hvězd. Průvodkyní je Kristínka Slezáková. Všechny díly najdete tady. 

BART je rychlý robotický dalekohled určený k detekci optických protějšků gamazáblesků. Pracuje na observatoři Astronomického ústravu AV ČR v Ondřejově v rámci pracovní skupiny Astrofyziky vysokých energií. Jeho pracovní náplní je rovněž pozorování jiných objektů, jako jsou supernovy, blazary, aktivní galaxie, kataklyzmické proměnné hvězdy a jiné. Více o něm nám prozradí RNDr. Jan Štrobl ze Stelárního oddělení Astronomického ústavu.

 

 Co je to solarografie a jak si můžete zkusit vytvořit vlastní unikátní snímek? Více nám přiblížil astronom a fotograf Maciej Zapiór z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

 

 Co uvidíme na obloze v roce 2021? Více v našem prvním videu roku.

 
 V roce 2020 jsme pro vás natočili celkem 50 videí seriálu V záři hvězd. Co se povedlo a co naopak nepovedlo? Užijte si Silvestrovský speciál Hvězdárny Žebrák.

 


S přáním lepšího roku 2021 vám za přízeň děkují všichni z Hvězdárny Žebrák.

 

 

 Jak to bylo s hvězdou betlémskou? Vánoční příběh pro vás z knihy Pohádky z hvězd přečetla zpěvačka Jitka Zelenková. Přejeme vám hezké Vánoce.

 

 Na prosincové obloze je opravdu hodně k vidění. Nebeský ohňostroj, nádherné nebeské objekty v zimních souhvězdích nebo planety. A dvě z nich vytvoří dokonce vánoční hvězdu zřejmě podobnou té, kdy se narodil Ježíšek. Více v našem videu v premiéře v neděli v 9:00.

 

 Také Hvězdárna Žebrák pro vás připravila tipy na dárky pro Ježíška pro leošní Vánoce. Jednak si můžete stáhnout a vytisknout poukaz k návštěvě do hvězdárny z našeho webu anebo si můžete pořídit knihu Pohádky z hvězd s bonusovým DVD a případně i autogramem.

 

 Letošní Noc vědců bude jiná než ty předešlé. Zatímco jsme každý rok mohli pro návštěvníky uspořádat program přímo na hvězdárně, tentokrát budeme "jen" online. Tématem Noci vědců pro rok 2020 je Člověk a robot. Namísto plánovaného programu včetně přednášky o robotizaci největšího astronomického dalekohledu v České republice s RNDr. Miroslavem Šlechtou, vědeckým pracovníkem Stelárního odd. AsÚ AV ČR, v.v.i., jsme připravili speciální film, který byl natočen ve spolupráci s Astronomickým ústavem Akademie věd České republiky. Kam a kdy se podíváme? Hvězdárna Žebrák vydává DVD Hvězdárně dětem, na kterém naleznete vybrané Pohádky z hvězd s Otou Jirákem, Hanou Zagorovou, Pavlem Kožíškem, Jitkou Zelenkovou nebo Karlem Vágnerem. Získat ho můžete na akcích hvězdárny. Až tedy budeme mít otevřeno, těšíme se na vás a také na to, jak vám budeme moci udělat radost. Nyní se můžete podívat také na fotografie z Hvězdárny Žebrák, které jsou součástí DVD jako bonus.

 

 Představujeme vám vítězné taneční představení Marka Chytry ze soutěže perkusivních (stepařských) tanců “BEST OF THE BEST”, pořádané americkou taneční skupinou All that. Do soutěže se přihlásilo 24 vstupních tanců z různých věkových kategorií i početních obsazení. Konkurence pocházela zejména z USA, dále také z Kanady, České republiky a celého světa. Video vzniklo v areálu ASÚ AVČR v Ondřejově, odkud Marek pochází. V záběrech lze postřehnout centrální a západní kopuli, kopuli slunečního oddělení, Štefánkovo muzeum a Fričovu pracovnu.

 

 2. listopadu 2020 si připomínáme 20 let od okamžiku, kdy na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS přiletěla první dlouhodobá posádka a začala tak nová éra výzkumů přímo z oběžné dráhy kolem Země. Další zajímavosti připravil Milan Halousek.

 

 Jaká souhvězdí jsou nyní na podzim vidět na noční obloze? A které planety jsou pozorovatelné? Více ve 42. díle seriálu V záři hvězd natočeného u dětského planetária ve Vestci u Prahy.

 

 

  Také Hvězdárna Žebrák se zabývala zákresy Slunce. Jsou to velmi cenné materiály pro Sluneční patrolu Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Více o Slunci nám řekla Martina Pavelková.

 

  V těchto dnech září po celou noc na obloze rudá planeta Mars. Více o ní a o jejím pozorování ve 40. díle seriálu V záři hvězd.

 

 V Astronomickému ústavu Akademie věd v Ondřejově se nachází největší dalekohled České republiky, Perkův dalekohled s průměrem zrcadla 2 metry. Více o něm prozradí Pavel Suchan.

 

 Jaké výzkumy se provádí v Astronomickém ústavu v Ondřejově. A jak vypadá největší historická hvězdárna u nás? Podívejte se na 38. díl seriálu V záři hvězd.

 

 Stříbřitá kopule Hvězdárny Žebrák o průměru 5,5 metru ukrývá unikátní dalekohled typu Newton o průměru objektivu 35,8 cm a ohniskové vzdálenosti 2136 mm. Je umístěn na speciální montáží, která je kopií vidlice amerického pětimetrového dalekohledu Hale na Mt. Palomar. Více už v našem videu.

 

 Při našich letních výletech jsme navštívili i jednu malou soukromou hvězdárničku v Podlesí na Moravě.

 

 Michal Šindelář, Voxel, Jakub Smolík, Petr Kolář, Standa Hložek, Štěpán Kojan, Vojta Nedvěd, Petr Kocman, František Nedvěd, Jarda Hypochondr a spousta návštěvníků zažilo Hvězdné léto na Monínci. Mimo program pro děti a koncerty probíhal i astronomický program Hvězdárny Žebrák a v případě příznivého počasí i pozorování dalekohledem. Podívejte se na rekapitulaci prázdnin 2020.

 

 

 Máme tu pro vás snad nejpoetičtější díl seriálu V záři hvězd. Jaké objekty na obloze rádi pozorují lidé z Hvězdárny Žebrák? A koho na nebi zdraví Kristínka? Jako bonus uvidíte i ukázku z naší pohádky O měsíčním mužíčkovi s Otou Jirákem z knihy Pohádky z hvězd.

 

 Jednou z našich prvních akcí bylo Astropraktikum. Už od roku 1991. V roce 1994 proběhlo ve vojenském prostoru Březina. A právě tady jsme natáčeli další díl V záři hvězd.

 

 Náš seriál V záři hvězd se tentokrát vypravil na výlet do ostravského planetária. Co je tam možné vidět a zažít nám prozradí Kamila Truparová Plšková. A zazpívá nám i robotka Engie.

 

 V sobotu 1.8. 2020 proběhl 20. ročník setkání mopedistů v Žebráku. Jak to vypadalo na Náměstí? O tom je náš 31. díl seriálu V záři hvězd. 

 

 Padá hvězda, něco si přej... To se říká zvláště v srpnu, kdy vidíme mnoho světelných stop prolétávajících po noční obloze. Ve skutečnosti jde o meteorický roj Perseid. Letošní pozorování na Hvězdárně Žebrák bude výjimečné. Nejen písničku Tu noc hořely, padaly hvězdy nám přijede zazpívat její autor, zpěvák Michal Šindelář. A my si užijeme příjemný večer na hvězdárně ve středu 12. srpna. Více ve videu.

 

  Společně s geologem a paleontologem Štěpánem Rakem, se kterým také spolupracujeme, jsme se vypravili do lomu Kosov u Berouna, kde lze najít spoustu zkamenělých trilobitů a hlavonožců. Na www.geologickevychazky.cz můžete se Štěpánem Rakem zajít i vy.

 

 

Na noční obloze je nyní možné pozorovat pouhým okem kometu C/2020 F3 (NEOWISE). Více podrobností přináší další z dílů V záři hvězd.

 

Tento díl videoseriálu V záři hvězd bude trochu poetičtější. Pozdraví nás spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel i fotograf Josef Fousek.

 

 

 Hvězdárna Žebrák je srdeční záležitost. Poslechněte si příběhy těch, kteří pro vás připravují program a o hvězdárnu se starají. 

 

 Víte, že Pavel Kožíšek pro Hvězdárnu Žebrák namluvil Kouzelnickou pohádku? Zároveň nás pozval do Muzea fantastických iluzí a několik jich společně s naší Kristínkou předvedl. Včetně jednoho kouzla s astronomickou tematikou.

 

Často se nás na hvězdárně ptáte, jaký astronomický dalekohled by byl vhodný pro pozorování noční oblohy, co doporučit dětem, abyste zjistili, zda do budoucna budou mít o hvězdy a astronomii zájem. O radu jsme poprosili Jana Zahajského, který pomáhá s dalekohledy astronomům, laické veřejnosti i těm nějvětším hvězdárnám.

 

Čím se zabývá seismické oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky? Co víme o zemětřesení na Měsíci nebo Marsu? A kde se vyskytují nejčastěji na planetě Zemi? I o tom je další vydání videoseriálu V záři hvězd s RNDr. Janem Zedníkem.

 

Blíží se teplé letní noci. Co bude možné vidět na noční obloze?

 

  Už podruhé se v našem videoseriálu budeme věnovat hradu Točník. Co je nového a jaké další astronomické zajímavosti na hradě najdeme? Zeptali jsme se kastelána Petra Zemánka.

 

  Jedním z nejkrásnějších objektů na noční obloze pro pozorování například dalekohledy je bezesporu Měsíc. Několik zajímavostí o něm prozradí v našem videoseriálu Vláďa Slezák.

 

Výhradně pro Hvězdárnu Žebrák připravuje předpověď počasí meteoroložka RNDr. Magdalena Lípová, která léta zdravila diváky z obrazovek Československé televize. Jak těžké je na území České republiky předpovědět počasí? Na to se zeptala průvodkyně pořadem Kristínka Slezáková.

 

 

 V našem videoseriálu zamíříme poprvé na hrad Točník. Jak je zajímavý z astronomického hlediska, to nám řekne jeho kastelán Petr Zemánek.

 

 Máme pro vás novou animovanou pohádku. Je z knížky Pohádky z hvězd a namluvila ji zpěvačka Hanka Zagorová. Podrobnosti ve videoseriálu V záři hvězd.

 

 

  Hubbleův kosmický dalekohled slaví 30. narozeniny. Čím je tento teleskop na oběžné dráze kolem Země výjimečný a jaké nám za tu dobu přinesl výsledky? To nám prozradí ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

 

 Kosmická sonda Solar Orbiter míří ke Slunci. Na projektu se podílí i České republika. Více prozradí Pavel Suchan z Astronomického ústavu.

  

 Také na Hvězdárně Žebrák jsme si pro vás připravili malou výstavku kosmonautiky. Modely nám zapůjčil Viktor Honc a více o nich nám prozradil Ervín Woller z hvězdárny. Až bude zase otevřeno, těšíme se na vaši návštěvu.

 

 

 Na 16. června chystáme ve Hvězdárně Žebrák Velký kosmický den. Dorazí za námi odborník na kosmonautiku Milan Halousek, první československý kosmonaut Vladimír Remek a jeho náhradník Oldřich Pelčák. Pokud nebude možné veřejné setkání díky situaci v zemi, pokusíme se o živý internetový přenos.

 

 V Praze na na Chodově byl otevřen největší Svět medúz v Evropě. Jak vypadá vesmír v akváriu? Máme pro vás malou ochutnávku, když teď není možné přijít se podívat osobně.  Indián z Peru, César Villalobos, prozradil, jak důležité bylo pro starověké Inky Slunce. Další zajímavosti z filozofie starých Inků v našich dalších videích.

 

 Často nám voláte, že vidíte na obloze svítící letící body. Oč jde nám řekne odborník na kosmonautiku Milan Halousek. Chystá se celosvětový internet.

 

 

 V Praze na výstavišti probíhá až do konce dubna světová výstava Cosmos Discovery. Také Hvězdárna Žebrák vám doporučuje ji osobně navštívit a přináší malou ochudnávku. Prožijte největší dobrodružství lidstva na seznamte se s historií i nejnovějšími projekty světové kosmonautiky.

  

 

 Co chystá Hvězdárna Žebrák v prvním pololetí? 

 

 Tatra kolem světa 2 vyrazila na cestu. Byli jsme u toho, a tak mimořádně zařazujeme jedno neastronomické video. Planetum Praha připravuje nový exkluzívní model. Už brzy se budete moci posadit do kabiny raketoplánu Atlantis. A nyní si můžete v životní velikosti před pražským Planetáriem prohlédnout přistávací modul Apolla 11, jediný takový na světě. Více ředitel Jakub Rozehnal.

 

 

 Novinky v kosmonautice 2020 s Milanem Halouskem - pilotované lety

 

 Planeta Merkur na večerní obloze.

 

 Jaký objekt nyní po Slunci a Měsíci nejvíc září na večerní obloze?

 

 První díl na téma souhvězdí zimní oblohy.

 

 Úvodní díl našeho seriálu V záři hvězd s Kristínkou Slezákovou.

Přihlaste se k odběru novinek a astronomických předpovědí

Odběr je zdarma.

* povinné údaje

Prohlédněte si naše Astroinfo emaily.