V záři hvězd - videoseriál


Pravidelně vždy v neděli 9 hodin pro vás chystáme náš nový videoseriál V záři hvězd. Průvodkyní je Kristínka Slezáková. Všechny díly najdete tady.

 

 Stříbřitá kopule Hvězdárny Žebrák o průměru 5,5 metru ukrývá unikátní dalekohled typu Newton o průměru objektivu 35,8 cm a ohniskové vzdálenosti 2136 mm. Je umístěn na speciální montáží, která je kopií vidlice amerického pětimetrového dalekohledu Hale na Mt. Palomar. Více už v našem videu.

 

 Při našich letních výletech jsme navštívili i jednu malou soukromou hvězdárničku v Podlesí na Moravě.

 

 Michal Šindelář, Voxel, Jakub Smolík, Petr Kolář, Standa Hložek, Štěpán Kojan, Vojta Nedvěd, Petr Kocman, František Nedvěd, Jarda Hypochondr a spousta návštěvníků zažilo Hvězdné léto na Monínci. Mimo program pro děti a koncerty probíhal i astronomický program Hvězdárny Žebrák a v případě příznivého počasí i pozorování dalekohledem. Podívejte se na rekapitulaci prázdnin 2020.

 

 

 Máme tu pro vás snad nejpoetičtější díl seriálu V záři hvězd. Jaké objekty na obloze rádi pozorují lidé z Hvězdárny Žebrák? A koho na nebi zdraví Kristínka? Jako bonus uvidíte i ukázku z naší pohádky O měsíčním mužíčkovi s Otou Jirákem z knihy Pohádky z hvězd.

 

 Jednou z našich prvních akcí bylo Astropraktikum. Už od roku 1991. V roce 1994 proběhlo ve vojenském prostoru Březina. A právě tady jsme natáčeli další díl V záři hvězd.

 

 Náš seriál V záři hvězd se tentokrát vypravil na výlet do ostravského planetária. Co je tam možné vidět a zažít nám prozradí Kamila Truparová Plšková. A zazpívá nám i robotka Engie.

 

 V sobotu 1.8. 2020 proběhl 20. ročník setkání mopedistů v Žebráku. Jak to vypadalo na Náměstí? O tom je náš 31. díl seriálu V záři hvězd. 

 

 Padá hvězda, něco si přej... To se říká zvláště v srpnu, kdy vidíme mnoho světelných stop prolétávajících po noční obloze. Ve skutečnosti jde o meteorický roj Perseid. Letošní pozorování na Hvězdárně Žebrák bude výjimečné. Nejen písničku Tu noc hořely, padaly hvězdy nám přijede zazpívat její autor, zpěvák Michal Šindelář. A my si užijeme příjemný večer na hvězdárně ve středu 12. srpna. Více ve videu.

 

  Společně s geologem a paleontologem Štěpánem Rakem, se kterým také spolupracujeme, jsme se vypravili do lomu Kosov u Berouna, kde lze najít spoustu zkamenělých trilobitů a hlavonožců. Na www.geologickevychazky.cz můžete se Štěpánem Rakem zajít i vy.

 

 

Na noční obloze je nyní možné pozorovat pouhým okem kometu C/2020 F3 (NEOWISE). Více podrobností přináší další z dílů V záři hvězd.

 

Tento díl videoseriálu V záři hvězd bude trochu poetičtější. Pozdraví nás spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel i fotograf Josef Fousek.

 

 

 Hvězdárna Žebrák je srdeční záležitost. Poslechněte si příběhy těch, kteří pro vás připravují program a o hvězdárnu se starají. 

 

 Víte, že Pavel Kožíšek pro Hvězdárnu Žebrák namluvil Kouzelnickou pohádku? Zároveň nás pozval do Muzea fantastických iluzí a několik jich společně s naší Kristínkou předvedl. Včetně jednoho kouzla s astronomickou tematikou.

 

Často se nás na hvězdárně ptáte, jaký astronomický dalekohled by byl vhodný pro pozorování noční oblohy, co doporučit dětem, abyste zjistili, zda do budoucna budou mít o hvězdy a astronomii zájem. O radu jsme poprosili Jana Zahajského, který pomáhá s dalekohledy astronomům, laické veřejnosti i těm nějvětším hvězdárnám.

 

Čím se zabývá seismické oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky? Co víme o zemětřesení na Měsíci nebo Marsu? A kde se vyskytují nejčastěji na planetě Zemi? I o tom je další vydání videoseriálu V záři hvězd s RNDr. Janem Zedníkem.

 

Blíží se teplé letní noci. Co bude možné vidět na noční obloze?

 

  Už podruhé se v našem videoseriálu budeme věnovat hradu Točník. Co je nového a jaké další astronomické zajímavosti na hradě najdeme? Zeptali jsme se kastelána Petra Zemánka.

 

  Jedním z nejkrásnějších objektů na noční obloze pro pozorování například dalekohledy je bezesporu Měsíc. Několik zajímavostí o něm prozradí v našem videoseriálu Vláďa Slezák.

 

Výhradně pro Hvězdárnu Žebrák připravuje předpověď počasí meteoroložka RNDr. Magdalena Lípová, která léta zdravila diváky z obrazovek Československé televize. Jak těžké je na území České republiky předpovědět počasí? Na to se zeptala průvodkyně pořadem Kristínka Slezáková.

 

 

 V našem videoseriálu zamíříme poprvé na hrad Točník. Jak je zajímavý z astronomického hlediska, to nám řekne jeho kastelán Petr Zemánek.

 

 Máme pro vás novou animovanou pohádku. Je z knížky Pohádky z hvězd a namluvila ji zpěvačka Hanka Zagorová. Podrobnosti ve videoseriálu V záři hvězd.

 

 

  Hubbleův kosmický dalekohled slaví 30. narozeniny. Čím je tento teleskop na oběžné dráze kolem Země výjimečný a jaké nám za tu dobu přinesl výsledky? To nám prozradí ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

 

 Kosmická sonda Solar Orbiter míří ke Slunci. Na projektu se podílí i České republika. Více prozradí Pavel Suchan z Astronomického ústavu.

  

 Také na Hvězdárně Žebrák jsme si pro vás připravili malou výstavku kosmonautiky. Modely nám zapůjčil Viktor Honc a více o nich nám prozradil Ervín Woller z hvězdárny. Až bude zase otevřeno, těšíme se na vaši návštěvu.

 

 

 Na 16. června chystáme ve Hvězdárně Žebrák Velký kosmický den. Dorazí za námi odborník na kosmonautiku Milan Halousek, první československý kosmonaut Vladimír Remek a jeho náhradník Oldřich Pelčák. Pokud nebude možné veřejné setkání díky situaci v zemi, pokusíme se o živý internetový přenos.

 

 V Praze na na Chodově byl otevřen největší Svět medúz v Evropě. Jak vypadá vesmír v akváriu? Máme pro vás malou ochutnávku, když teď není možné přijít se podívat osobně.  Indián z Peru, César Villalobos, prozradil, jak důležité bylo pro starověké Inky Slunce. Další zajímavosti z filozofie starých Inků v našich dalších videích.

 

 Často nám voláte, že vidíte na obloze svítící letící body. Oč jde nám řekne odborník na kosmonautiku Milan Halousek. Chystá se celosvětový internet.

 

 

 V Praze na výstavišti probíhá až do konce dubna světová výstava Cosmos Discovery. Také Hvězdárna Žebrák vám doporučuje ji osobně navštívit a přináší malou ochudnávku. Prožijte největší dobrodružství lidstva na seznamte se s historií i nejnovějšími projekty světové kosmonautiky.

  

 

 Co chystá Hvězdárna Žebrák v prvním pololetí? 

 

 Tatra kolem světa 2 vyrazila na cestu. Byli jsme u toho, a tak mimořádně zařazujeme jedno neastronomické video. Planetum Praha připravuje nový exkluzívní model. Už brzy se budete moci posadit do kabiny raketoplánu Atlantis. A nyní si můžete v životní velikosti před pražským Planetáriem prohlédnout přistávací modul Apolla 11, jediný takový na světě. Více ředitel Jakub Rozehnal.

 

 

 Novinky v kosmonautice 2020 s Milanem Halouskem - pilotované lety

 

 Planeta Merkur na večerní obloze.

 

 Jaký objekt nyní po Slunci a Měsíci nejvíc září na večerní obloze?

 

 První díl na téma souhvězdí zimní oblohy.

 

 Úvodní díl našeho seriálu V záři hvězd s Kristínkou Slezákovou.

Přihlaste se k odběru novinek a astronomických předpovědí

Odběr je zdarma.

* povinné údaje

Prohlédněte si naše Astroinfo emaily.