Tiskové zprávy


Tiskové zprávy > Tiskové zprávy

Hvězdárna Žebrák nezahálí

 I když musela být Hvězdárna Žebrák podle nařízení vlády uzavřená, nezahálí. Původní kancelář hvězdárny se začíná měnit pro další prostor pro návštěvníky. Došlo k rekonstrukci místnosti, na kterou navazuje příprava interaktivních prvků.
 
 Pro návštěvníky se chystá i pexeso a pohádkové DVD s Pohádkami z hvězd, které se dostanou postupně i do dalších astronomických zařízení po celé republice. Právě nyní se o tom jedná s Asociací hvězdáren a planetárií. DVD bude obsahovat pohádky namluvené Hanou Zagorovou, Jitkou Zelenkovou, Karlem Vágnerem, Pavlem Kožíškem nebo Otou Jirákem, které mohou děti shlédnout i v dětských programech. Ten s názvem Hvězdárna dětem v říjnu navštívila i Česká televize Déčko a vznikla reportáž pro Zprávičky, další připravil pořad TamTam.
 
 Nezahálíme ani v online světě. Odběr astronomických informací má přes web hvězdárny zaregistrováno na dva tisíce zájemců nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, a od ledna pravidelně každou neděli v 9 hodin vysíláme speciální videoseriál V záři hvězd o zajímavostech z astronomie, okolí města Žebrák nebo příbuzných přírodních věd. V seriálu se tak už objevili i paleontolog Štěpán Rak a lom Kosov, seismolog Jan Zedník, astronomové Jakub Rozehnal nebo Pavel Suchan, meteoroložka Magdalena Lípová a další, dále novinky z kosmonautiky, vydali jsme se do pražského nebo ostravského planetária, k největšímu dalekohledu v ČR do Ondřejova atp.
 
 Také léto na Hvězdárně Žebrák proběhlo za velkého zájmu veřejnosti. Asi největší účast jsme zaznamenali u příležitosti akce Hořely, padaly hvězdy, tedy při pozorování Perseid. Při této příležitosti se na hvězdárně uskutečnil i koncert zpěváka Michala Šindeláře, syna Jiřího Šindeláře známého ze skupiny Katapult. Promítala se zde i odložená premiéra pohádky Jak se žirafa zasnila, kterou namluvila Hana Zagorová z knihy Pohádky z hvězd. Tu napsal Vladislav Slezák. Další akce se jmenovaly Hvězdárna na vzduchu a probíhalo na nich zejména pozorování objektů noční oblohy, ale i vyprávění o úžasném světě nad hlavou. S podobným programem lidé z hvězdárny vyráželi na další akce v České republice. Velkou účast zaznamenal program například v Rožmitále pod Třemšínem, na Hradozámecké noci v Hořovicích a pozorování noční oblohy i astronomický program byl realizován každý prázdninový čtvrtek na Monínci v rámci programu Hvězdné léto. A tradičně první čtvrtky v měsíci probíhaly astronomické programy pro děti i pozorování. A je toho mnohem více, vše podrobněji se dozvíte na webu www.hvezdarnazebrak.cz nebo na facebookovém profilu.

 V pátek 27. listopadu by mj. i v Žebráku měla proběhnout odložená Noc vědců na téma robot. Jste srdečně zváni. Už nyní ale připravujeme i alternativní on-line program, pokud nebude možné akci díky vládním opatřením na hvězdárně realizovat. Snad to půjde v dalších nejbližších dnech. Na setkání s vámi, ať už osobně nebo případně online se těší všichni z Hvězdárny Žebrák.

 

zpět

Přihlaste se k odběru novinek a astronomických předpovědí

Odběr je zdarma.

* povinné údaje

Prohlédněte si naše Astroinfo emaily.