Tiskové zprávy


Tiskové zprávy > Tiskové zprávy

Hvězdárna Žebrák připravila unikátní hudební projekt

 Máme radost. Začátkem září vydala Hvězdárna Žebrák nové album s relaxační hudbou Miloše Rábla pod názven Nebeské snění."

Jde o unikátní projekt s dlouhými kořeny. Na Hvězdárně Žebrák před časem z nedostatku astronomických populárně-vědeckých pořadů pro děti vznikly Pohádky z hvězd. Do audio podoby je přenesla slavná studia s pomocí známých českých osobností, mj. Karla Vágnera, Jitky Zelenkové, Petra Rezka, Pavla Kožíška a dalších. Ne zcela všechny jsou dokončeny. O hudbu k nim tehdy požádal jejich autor Vladislav Slezák muzikanta a hudebního skladatele Miloše Rábla, který se tak ve svém studiu ponořil do vytváření speciálně komponované hudby s podtextem noční oblohy a vesmíru. "Byla by škoda, aby tak nádherné relaxační skladby zůstaly pouze jako hudební podklad u pohádek a příběhů," říká Vladislav Slezák a dodává: "Rozhodli jsme se proto, že je vydáme samostatně i na hudebním nosiči."

 I ten je unikátní. Skládá se z obalu, na kterém fotografie Hvězdárny Žebrák pořídil fotograf David Malík a samotný hudební nosič je vlastně otočnou mapou oblohy. "Vytvořit mapu oblohy z cédéčka se velmi nabízelo. Letáček Hvězdárny Žebrák také obsahoval velmi oblíbenou mapku oblohy, a tak jsme požádali o nové datové podklady kolegu, astronoma Jana Zahajského, přepracovali jsme je společně s grafikem Zdeňkem Kovářem, a použili na disk. CD tak může buď hrát v přehrávači k uvolňujícímu relaxačnímu sledování noční oblohy anebo může dokonce sloužit jako praktická pomůcka," konstatuje Vladislav Slezák.

 Na CD se objevuje ještě jedno jméno. Astronoma Petra Horálka. I část jeho fotografie na obalu alba také naleznete. "S Petrem jsme připravili projekt, který byl už jednou s naší účastí rozpracován. Tehdy šlo o Nebeské perly a měly být využity fotografie České astrofotografie měsíce. Kniha pak vyšla samostatně bez hudebního doprovodu na Slovensku a nápad spojit obrazovou knihu plnou nádherných snímků hvězdné oblohy s hudebním relaxačním CD zůstal takzvaně u ledu," říká Slezák. "Až teprve naše společná cesta s Petrem v lednu 2017 na přednášku na Hvězdárně Žebrák dokončila před několika lety započaté dílo a kruh se, jak se říká, uzavřel. Slovo dalo slovo a u nakladatelství Albatros vyjde ve druhé polovině prosince nová velkoformátová kniha Petra Horálka s hudebním doprovodem právě relaxační kosmické hudby Miloše Rábla Nebeské symfonie. Máte se na co těšit."

 Nové CD Nebeské snění vychází jako nový propagační materiál Hvězdárny Žebrák. Vyzvednout si ho budete moci při jakémkoliv pořadu Hvězdárny Žebrák hned od počátku října. Věříme, že se vám bude líbit. 

zpět

Přihlaste se k odběru novinek a astronomických předpovědí

Odběr je zdarma.

* povinné údaje

Prohlédněte si naše Astroinfo emaily.