AstroInfo - Astronomické úkazy


Autor: Mgr. Lenka Soumarová
Časové okamžiky jsou uváděny ve středoevropském čase (SEČ), a to i v době platnosti letního času (SELČ).

Aktuální měsíc Leden 2022

 Obry (Jupiter a Saturn) a nejmenší planetu Sluneční soustavy Merkur najdeme na počátku roku na obloze večerní. Jupiter bude zářit po celý měsíc, Saturn spatříme jen počátkem měsíce nízko nad jihozápadním obzorem. Merkur je pozorovatelný v první polovině měsíce. Jeho maximální východní elongace, při níž se bude nacházet 19° od Slunce, nastává 7. 1. v 11 hodin. Jeho jasnost v té době klesá z -0,7 mag na začátku ledna na +1,0 mag v polovině měsíce. Zemi nejbližší planety – Venuši a Mars – nalezneme v lednu na obloze ranní. Po celý leden bude ráno nad jihovýchodním obzorem pozorovatelný Mars. Venuši spatříme na obloze až ve druhé polovině měsíce, neboť 9. 1. prošla dolní konjunkcí se Sluncem.

Ve dnech 4. a 5. 1. spatříme večer nízko na jihozápadě seskupení Měsíce, Merkuru, Saturnu a Jupiteru. Ke konjunkci Měsíce se Saturnem dojde pod naším obzorem 4. 1. ve 21 hodin (Saturn 4,52° severně) a ke konjunkci Měsíce s Jupiterem 6. 1. ve 4 hodiny (Jupiter 4,71° severně).

Před konjunkcemi, které se odehrají pod naším obzorem, a to 29. 1. v 17 hodin Měsíce s Marsem (Mars 3,01° severně) a 30. 1. ve 3 hodiny Měsíce s Venuší (Venuše 10,79° severně) budeme moci pozorovat ráno na jihovýchodě seskupení Měsíce, Marsu a Venuše.

Letos nastávají vhodné podmínky pro pozorování meteorického roje Kvadrantidy, neboť Měsíc těsně po novu nebude pozorování vůbec rušit. Maximum roje nastává ve 22 hodin 3. 1. a hodinová frekvence by měla dosáhnout 120 meteorů za hodinu.

4. 1. v 7 hodin bude Země nejblíže ke Slunci, bude nás od něj dělit pouhých 147,1 milionu kilometru.


Další měsíce

Prosinec 2022

Závěr roku si pro nás přichystal dozajista pěknou podívanou. Na večerní obloze spatříme všechny planety viditelné pouhým okem. V pondělí 5. 12. v 18 hodin bude Měsíc v těsné konjunkci s Uranem. Zákryt Měsícem bude pozorovatelný nad naším obzorem v noci v celém svém průběhu. V okamžik opozice Marsu se Sluncem nastane také jeho těsná konjunkce s Marsem. Zákryt Marsu Měsícem v úplňku (vstup i výstup) se odehraje nad naším obzorem v noci. Pozorování meteorického roje Geminidy, jehož maximum má nastat 14. 12. ve 14 hodin, bude rušit Měsíc v první čtvrti. Zimní slunovrat nastává 21. 12. ve 22 hodin 48 minut.

více...

Listopad 2022

 V listopadu budou planety pozorovatelné na obloze večerní. Po většinu noci kromě rána spatříme na obloze Jupiter a večer vysoko nad jihem a jihozápadem září Saturn. Dne 8. 11. dojde k úplnému zatmění Měsíce, které je ale u nás zcela nepozorovatelné.

více...

Říjen 2022

 Říjnové večerní obloze budou kralovat obři – Jupiter a Saturn. Jupiter je viditelný téměř po celou noc kromě jitra, Saturn v první polovině noci. Mars spatříme po většinu noci kromě večera. Pro planetu Merkur nastávají podmínky nejlepší viditelnosti na ranní obloze, a to při maximální západní elongaci (18°) dne 8. 10. ve 22 hodin. Pozorovatelný bude zhruba do 22.10. V úterý 25. 10. nastává částečné zatmění Slunce, které bude od nás pozorovatelné v celém svém průběhu. Velikost zatmění (v jednotkách slunečního průměru) v maximální fázi bude 0,42. V neděli 30. 10. končí platnost středoevropského letního času (SELČ). V tento den si ve 3 hodiny SELČ vrátíme hodinky zpět na 2 hodiny SEČ.

více...

Září 2022

 Srpen patřil Saturnu, září bude planetou Jupiteru. Saturn po opozici spatříme po většinu noci kromě rána, Mars po většinu noci kromě večera. Venuše bude ráno nad východem v první polovině měsíce. Podzimní rovnodennost nastává 23. 9. ve 2 hodiny 4 minuty.

více...

Srpen 2022

 Srpen bude patřit planetě Saturn. Po většinu noci kromě večera bude pozorovatelný Jupiter, jehož opozice čeká v srpnu. Mars je na obloze ve druhé polovině noci a Venuše stále zdobí oblohu ranní. Perseidy mají maximum 13. 8. ve 2 hodiny. Průměrná hodinová frekvence v maximu je 100 meteorů. Pozorování ale bude bohužel rušit Měsíc těsně po úplňku.

více...

Červenec 2022

 Večerní obloha je stále bez planet. Venuši nalezneme ráno nad východem. Mars a Jupiter jsou vidět ve druhé polovině noci, pro Mars navíc na konci měsíce začíná období nejlepší letošní pozorovatelnosti. Saturn před opozicí je na obloze po většinu noci kromě večera a i pro něj začíná období letošní nejlepší viditelnosti. V pondělí 4. 7. v 8 hodin bude Země nejdále od Slunce, a to 152,1 milionu kilometru.

více...

Červen 2022

 Na červnové večerní obloze budou planety opět chybět. Na ranní obloze nalezneme Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. Letní slunovrat nastává 21. 6. v 10 hodiny 14 minut.

 

více...

Duben 2022

 Na dubnové večerní obloze se ve druhé polovině měsíce nad severozápadním obzorem objeví Merkur. Jeho maximální východní elongace (21°) nastává 29. 4. v 9 hodin a představuje období nejlepší viditelnosti Merkuru na večerní obloze v letošním roce. Planety Venuše, Mars, a Saturn budou na obloze ranní, nízko nad jihovýchodním obzorem a koncem měsíce se k nim přidá Jupiter. Částečné zatmění Slunce, které nastane 30. 4. je od nás bohužel nepozorovatelné. Těšit se z něj mohou pozorovatelé z jihovýchodních oblastí Tichého oceánu, pobřeží Antarktidy a jižních částí Jižní Ameriky.

více...

Březen 2022

 Březnovou večerní oblohu planety zcela opustily. Na ranní obloze bude Venuše a Mars, k nímž se koncem měsíce přidá Saturn. Venuše se ocitá v maximální západní elongaci. 20. 3. v 10 hodin a nastávají tak podmínky pro její nejlepší pozorovaní na ranní obloze. V neděli 27. 3. začíná platnost středoevropského letního času (SELČ). V tento den si ve 2 hodiny SEČ posuneme hodinky o hodinu dopředu na 3 hodiny SELČ. Jarní rovnodennost nastává 20. 3. v 16 hodin 33 minut.

více...

Únor 2022

 Na únorové večerní obloze zůstal už pouze Jupiter, který bude pozorovatelný do poloviny měsíce nízko nad západním obzorem. Ráno bude velmi dobře vidět Venuše, která 12. 2. dosahuje nejvyšší jasnosti (-4,6 mag), i když relativně nízko nad jihovýchodem. Nízko nad jihovýchodním obzorem spatříme také Mars.

více...

Leden 2022

 Obry (Jupiter a Saturn) a nejmenší planetu Sluneční soustavy Merkur najdeme na počátku roku na obloze večerní. Jupiter bude zářit po celý měsíc, Saturn spatříme jen počátkem měsíce nízko nad jihozápadním obzorem. Zemi nejbližší planety – Venuši a Mars – nalezneme v lednu na obloze ranní. Letos nastávají vhodné podmínky pro pozorování meteorického roje Kvadrantidy. 4. 1. v 7 hodin bude Země nejblíže ke Slunci, bude nás od něj dělit pouhých 147,1 milionu kilometru.

více...

Přihlaste se k odběru novinek a astronomických předpovědí

Odběr je zdarma.

* povinné údaje

Prohlédněte si naše Astroinfo emaily.