AstroInfo - Astronomické úkazy


Autor: Mgr. Lenka Soumarová
Časové okamžiky jsou uváděny ve středoevropském čase (SEČ), a to i v době platnosti letního času (SELČ).

Aktuální měsíc Červen 2017

 Červnové obloze bude vládnout Saturn, který se ocitne 15. 6. v 11 hodin v opozici se Sluncem a bude tedy na obloze po celou noc. V 15 hodin téhož dne se také nejvíce přiblíží k Zemi, a to na 9,043 AU. Na obloze ho spatříme jako objekt 0. magnitudy. V první polovině noci mu bude společnost dělat planeta Jupiter. Venuše, stále na obloze ranní, dosahuje 3. 6. ve 13 hodin maximální západní elongace. Je ale nízko nad východním obzorem a její viditelnost se nelepší, neboť se prodlužuje den a deklinace planety je nízká.

Ke konjunkci Měsíce s Jupiterem dojde 4. 6. ve 3 hodiny. Měsíc bude 1,4° severně a seskupení Měsíce, Jupiteru a Spiky uvidíme na obloze 3. a 4. 6. Dne 10.6. ve 3 hodiny bude Měsíc v konjunkci se Saturnem (Měsíc 2,2° severně).

Letní slunovrat nastává 21. 6. v 5 hodin 24 minut.  


Další měsíce

Prosinec 2017

 Z prosincové večerní oblohy planety zcela zmizí. V prosinci nás též čekají dva zákryty jasných hvězd Měsícem. Maximum meteorického roje Geminidy má nastat 14. 12. v 7 hodin. Zimní slunovrat nastává 21. prosince v 17 hodin 27 minut.

více...

Listopad 2017

 Na večerní obloze, ale pouze počátkem měsíce, spatříme nízko nad jihozápadním obzorem Saturn. Venuše a Mars jsou na obloze ranní. Mars se nachází vysoko nad jihovýchodním obzorem, Venuše naopak nízko nad obzorem východním a ve druhé polovině měsíce její viditelnost končí. Od poloviny měsíce ji ráno nízko nad východním obzorem vystřídá Jupiter.  

více...

Říjen 2017

 Večer, nízko nad jihozápadním obzorem spatříme v říjnu planetu Saturn. Na ranní obloze svítí Venuše a Mars. Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše spatříme 17. a 18. 10. ráno na východě. V neděli 29. října končí platnost středoevropského letního času (SELČ). V tento den si ve 3 hodiny SELČ vrátíme hodinky zpět na 2 hodiny SEČ.  

více...

Září 2017

 Na zářijové večerní obloze osaměl Saturn. Na ranní obloze budeme moci pozorovat Mars a Venuši. V sobotu 16. 9. ve 20 hodin nastane konjunkce Merkuru s Marsem. Merkur bude pouhých 0,05° severně. Konjunkce se odehraje pod naším obzorem, vzájemné přiblížení planet uvidíme ráno 17. 9. po 4. hodině ve vzájemné úhlové vzdálenosti 0,3°. Podzimní rovnodennost nastává 22. září v 21 hodin 1 minutu.

více...

Srpen 2017

 Na večerní obloze jsou stále oba plynní obři – Jupiter a Saturn. Nejlepší viditelnost Venuše na ranní obloze trvá. V pondělí 7. 8. nastane částečné zatmění Měsíce, které bude u nás viditelné v části svého průběhu. Perseidy mají maximum 12. 8. ve 22 hodin. Průměrná hodinová frekvence v maximu je 150 meteorů. Pozorování bude rušit Měsíc, který je na obloze po celou noc.

více...

Červenec 2017

 Večerní červencová obloha bude patřit dvěma největším planetám sluneční soustavy – Jupiteru a Saturnu. Venuši najdeme ráno nad východem. Koncem měsíce začne období její nejlepší letošní viditelnosti na ranní obloze.  V pondělí 3. července ve 21 hodin bude Země nejdále od Slunce, a to 152,1 milionu kilometru.

více...

Červen 2017

 Červnové obloze bude vládnout Saturn, v první polovině noci mu bude společnost dělat planeta Jupiter. Venuše, stále na obloze ranní. Letní slunovrat nastává 21. 6. v 5 hodin 24 minut.  

více...

Přihlaste se k odběru novinek a astronomických předpovědí

Odběr je zdarma.

* povinné údaje

Prohlédněte si naše Astroinfo emaily.