Dětská hvězdárna

Speciálně pro děti vznikl projekt Dětská hvězdárna. Na Hvězdárně Žebrák připravujeme speciální pořady pro děti, vyrábíme animované Pohádky z hvězd anebo jezdíme za dětmi do škol, školek nebo táborů, případně děti jezdí přímo k nám na hvězdárnu. A protože to v současnosti není možné, připravili jsme tuto stránku, kde najdete řadu zajímavostí z astronomie a vesmíru. Postupně je budeme doplňovat.

A začínáme pohádkou z produkce brněnské hvězdárny, na kterou jsme zakoupili licenci. Po celý rok 2019 jste ji mohli vidět jako součást našeho pořadu Měsíční noc. Návštěvníci se dozvěděli řadu zajímavostí o našem nejbližším vesmírném sousedovi, stanuli na povrchu Měsíce při fotografování u speciální 3D fotostěny jako astronauti nebo v případě příznivého počasí vlastním mobilním telefonem fotografovali měsíční povrch zvětšený hlavním dalekohledem hvězdárny. A taky shlédli pohádku Měsíc u krejčího. Kolegové z Brna nám ji dovolili sdílet, tak ji právě tady přinášíme. Pohodlně se posaďte a užijte si pohádku o tom, proč Měsíc každý den na obloze vypadá jinak.

Máme pro vás také Pohádky z hvězd, nejen na Hvězdárně Žebrák.

Doporučujeme přednášku o českém krtečkovi v kosmu s Pavlem Suchanem:

Další doporučení z od kolegů z Planetum Praha. Pozveme vás na speciální výlet do vesmíru.

Na Hvězdárnu Žebrák chodíte sledovat Pohádky z hvězd. My tu nyní pro vás máme jednu velmi oblíbenou pohádku, která v pěti minutách prozradí, že za vznik celé Sluneční soustavy a možná i za její konec možná může jedna malá veverka. Uvádíme Vesmírnou skratastrofu.

Opakovat, opakovat! Žádají děti při pohledu na toto video na našich akcích. Názorně si zde můžete porovnat velikosti těles ve Sluneční soustavě a hvězd v porovnání se Sluncem.

 Jak jsme pozorovali kometu Neowise nad Hvězdárnou Žebrák:


 Život na ISS. Toto video často promítáme dětem na Hvězdárně Žebrák.

Zopakujte si s námi planety Sluneční soustavy:

Sluneční soustava pro základní školy s robotem Engie... 

Malý indiánský kluk Bystrý svišť objevuje přímo na noční obloze zvířecího kamaráda. Malý medvěd také vypráví příběh, jak se s maminkou Velkou medvědicí na nebe mezi hvězdy dostal. V roli vypravěče uslyšíte hudebního skladatele a producenta Karla Vágnera. Je to první pohádka s knihy Pohádky z hvězd. Další animované pohádky můžete zažít na vybraných českých hvězdárnách.

 Premiéra na Youtube a Youtube kids 21. června 2021 v 16:00.