Dětská hvězdárna

Speciálně pro děti vznikl projekt Dětská hvězdárna. Na Hvězdárně Žebrák připravujeme speciální pořady pro děti, vyrábíme animované Pohádky z hvězd anebo jezdíme za dětmi do škol, školáků nebo táborů, případně děti jezdí přímo k nám na hvězdárnu. A protože to v současnosti není možné, připravili jsme tuto stránku, kde najdete řadu zajímavostí z astronomie a vesmíru. Postupně je budeme doplňovat.

A začínáme pohádkou z produkce brněnské hvězdárny, na kterou jsme zakoupili licenci. Po celý rok 2019 jste ji mohli vidět jako součást našeho pořadu Měsíční noc. Návštěvníci se mobilní dozvěděli řadu zajímavostí o nejbližším vesmírném sousedovi, stanuli na povrchu při fotografování u speciální 3D fotostěny jako astronauti nebo v případě příznivého počasí vlastním telefonem fotografovali měsíční povrchový hlavní dalekohledem hvězdárny. A taky shlédli pohádku Měsíc u krejčího. Kolegové z Brna nám ji dovolili sdílet, tak ji právě tady přinášíme. Pohodlně se posaďte a užijte si pohádku o tom, proč Měsíc každý den na obloze vypadá jinak.

Máme pro vás také Pohádky z hvězd, nejen na Hvězdárně Žebrák.

Doporučujeme přednášku o českém krtečkovi v kosmu s Pavlem Suchanem:

Další doporučení od kolegů z Planetum Praha. Pozveme vás na speciální výlet do vesmíru.

Na Hvězdárnu Žebrák chodíte sledovat Pohádky z hvězd. My tu nyní pro vás máme jednu velmi oblíbenou pohádku, která v pěti minutách prozradí, že za vznik celé Sluneční soustavy a možná i za její konec může být jedna malá veverka. Uvádíme Vesmírnou skratastrofu.

Opakovat, opakovat! Žádají děti při pohledu na toto video na našich akcích. Názorně si zde můžete porovnat velikost těles ve Sluneční soustavě a hvězd v porovnání se Sluncem.


 Život na ISS. Toto video často promítáme dětem na Hvězdárně Žebrák.

Sluneční soustava pro základní školy s robotem Engie... 

Malý indiánský kluk Bystrý svišť objevuje přímo na noční obloze zvířecího kamaráda. Malý medvěd také vypráví příběh, jak se s maminkou Velkou medvědicí na nebe mezi hvězdami dostal. V roli vypravěče uslyšíte hudebního skladatele a producenta Karla Vágnera. Je to první pohádka s knihy Pohádky z hvězd. Další animované pohádky můžete zažít na vybraných českých hvězdárnách.

 Premiéra na Youtube a Youtube kids 21. června 2021 v 16:00.
 

Další zajímavý tip je tentokrát z ČT Déčko:
Proč je nebe modré? To je častá otázka návštěvníků Hvězdárny Žebrák: