AstroInfo - Astronomické úkazy

Autor: Mgr. Lenka Soumarová
Časové okamžiky jsou uváděny ve středoevropském čase (SEČ), a to i v době platnosti letního času (SELČ).

Aktuální měsíc Prosinec 2022

Závěr roku si pro nás přichystal dozajista pěknou podívanou. Na večerní obloze spatříme všechny planety viditelné pouhým okem. Merkur bude v maximální východní elongaci 21. 12. v 16 hodin. Ve druhé polovině měsíce ho spatříme večer nízko nad jihozápadním obzorem. Poblíž Merkuru se bude zdržovat i Venuše, která se objeví na konci měsíce večer nízko nad jihozápadem. Planetou měsíce bude ale bezesporu Mars, jehož opozice se Sluncem nastává 8. 12. v 7 hodin. Při ní dosahuje planeta jasnosti -1,9 mag. Už 1. 12. ve 3 hodiny bude Zemi nejblíže (0,544 au) a pozorovatelný bude po celou noc. Jupiter je díky vysoké deklinaci a jasnosti stále dobře pozorovatelný, i když od jeho opozice už uběhly 3 měsíce. Spatříme ho v první polovině noci. Saturn září večer, vysoko nad jihozápadem.V pondělí 5. 12. v 18 hodin bude Měsíc v těsné konjunkci s Uranem (Uran 0,14° severně). Zákryt Měsícem bude pozorovatelný nad naším obzorem v noci v celém svém průběhu.

V okamžik opozice Marsu se Sluncem nastane také jeho těsná konjunkce s Marsem (Mars 0,03° severně). Zákryt Marsu Měsícem v úplňku (vstup i výstup) se odehraje nad naším obzorem v noci. Dne 29. 12. v 15 hodin nastane konjunkce Merkuru s Venuší (Merkur 1,44° severně). Planety spatříme večer, nízko nad jihozápadním obzorem.

Pozorování meteorického roje Geminidy, jehož maximum má nastat 14. 12. ve 14 hodin, bude rušit Měsíc v první čtvrti. Maximální hodinová frekvence by měla dosáhnout 150 meteorů za hodinu.

Zimní slunovrat nastává 21. 12. ve 22 hodin 48 minut.


Další měsíce

Prosinec 2022

Závěr roku si pro nás přichystal dozajista pěknou podívanou. Na večerní obloze spatříme všechny planety viditelné pouhým okem. V pondělí 5. 12. v 18 hodin bude Měsíc v těsné konjunkci s Uranem. Zákryt Měsícem bude pozorovatelný nad naším obzorem v noci v celém svém průběhu. V okamžik opozice Marsu se Sluncem nastane také jeho těsná konjunkce s Marsem. Zákryt Marsu Měsícem v úplňku (vstup i výstup) se odehraje nad naším obzorem v noci. Pozorování meteorického roje Geminidy, jehož maximum má nastat 14. 12. ve 14 hodin, bude rušit Měsíc v první čtvrti. Zimní slunovrat nastává 21. 12. ve 22 hodin 48 minut.