Noční hvězdná obloha dnes - hvězdy, souhvězdí a planety

Prosinec 2022

Závěr roku si pro nás přichystal dozajista pěknou podívanou. Na večerní obloze spatříme všechny planety viditelné pouhým okem. Merkur bude v maximální východní elongaci 21. 12. v 16 hodin. Ve druhé polovině měsíce ho spatříme večer nízko nad jihozápadním obzorem. Poblíž Merkuru se bude zdržovat i Venuše, která se objeví na konci měsíce večer nízko nad jihozápadem. Planetou měsíce bude ale bezesporu Mars, jehož opozice se Sluncem nastává 8. 12. v 7 hodin. Při ní dosahuje planeta jasnosti -1,9 mag. Už 1. 12. ve 3 hodiny bude Zemi nejblíže (0,544 au) a pozorovatelný bude po celou noc. Jupiter je díky vysoké deklinaci a jasnosti stále dobře pozorovatelný, i když od jeho opozice už uběhly 3 měsíce. Spatříme ho v první polovině noci. Saturn září večer, vysoko nad jihozápadem.V pondělí 5. 12. v 18 hodin bude Měsíc v těsné konjunkci s Uranem (Uran 0,14° severně). Zákryt Měsícem bude pozorovatelný nad naším obzorem v noci v celém svém průběhu.

V okamžik opozice Marsu se Sluncem nastane také jeho těsná konjunkce s Marsem (Mars 0,03° severně). Zákryt Marsu Měsícem v úplňku (vstup i výstup) se odehraje nad naším obzorem v noci. Dne 29. 12. v 15 hodin nastane konjunkce Merkuru s Venuší (Merkur 1,44° severně). Planety spatříme večer, nízko nad jihozápadním obzorem.

Pozorování meteorického roje Geminidy, jehož maximum má nastat 14. 12. ve 14 hodin, bude rušit Měsíc v první čtvrti. Maximální hodinová frekvence by měla dosáhnout 150 meteorů za hodinu.

Zimní slunovrat nastává 21. 12. ve 22 hodin 48 minut.

Dále na této stránce:

Aktuální postavení souhvězdí, planet , Slunce a Měsíce pro umístění  Hvězdárna Žebrák

Starší mapa souhvězdí, planet, Slunce a Měsíce pro místo : Žebrák

Aktualni obloha nad Žebrákem
Sky map by AstroViewer®
Get the HTML code for this sky map

Mini planetarium online

Nejlépe funguje v prohlížeči CHROME.

Odkazy

Další: