Noční hvězdná obloha dnes - hvězdy, souhvězdí a planety

Prosinec 2023

Prosincové večerní obloze budou kralovat obři – Jupiter a Saturn . Oba září vysoko nad obzorem. Merkur spatříme počátkem měsíce večer, nízko nad jihozápadem. Jeho maximální východní elongace nastává 4. 12. v 15 hodin, planeta má ale nízkou deklinaci, takže podmínky pro její pozorování nebudou dobré. Venuše stále zdobí oblohu ranní. Rozhodně ji nad jihovýchodním obzorem nepřehlédneme.

Dne 8. 12. v 17 hodin nastává konjunkce Měsíce se Spikou (Spica 1,37° jižně). Na ranní obloze vysoko nad jihovýchodním obzorem spatříme seskupení Měsíce, Venuše a Spiky. I v prosinci budeme moci pozorovat 22. – 24. 12. seskupení Měsíce, Jupiteru, Aldebaranu a Plejád v první polovině noci, a to po konjunkci Měsíce s Jupiterem 22. 12. ve 13 hodin (Jupiter 1,45° jižně).

Na hranici viditelnosti jediným okem (6 mag) by měla být „vánoční kometa“ 62P/Tsuchinshan. Nalezneme ji na ranní obloze v souhvězdí Lva.

Pozorování meteorického roje Geminidy , jehož maximum má nastat 14. 12. ve 20 hodin, nebude rušit Měsíc těsně po novu. Maximální hodinová frekvence by měla dosáhnout 150 meteorů za hodinu.

Zimní slunovrat nastává 22. 12. ve 4 hodiny 27 minut.

Dále na této stránce:

Aktuální postavení souhvězdí, planet , Slunce a Měsíce pro umístění Hvězdárna Žebrák

Mini planetárium online

Nejlépe funguje v prohlížeči CHROME.

Odkazy

Další: