Aktuality

Rovnodennost v praxi

Není nad to sednout si při slunečném počasí před hvězdárnu a pozorovat přírodu. A když svítí Slunce, je možné kontrolovat rovnodennost i na našich slunečních hodinách. Takto je zachytil Jan Florian.

Na Dni hvězdáren se o vás postará Ervín Woller

Den hvězdáren 2023 je tady. A na Hvězdárně Žebrák vás čeká pohádkový maraton, pozorování Měsíce i úzkého srpku planety Venuše anebo také prohlídka hvězdárny a hezké dárky. Těšíme se na vás 24. března 2023 v čase 18 - 22 hodin. Přijít můžete kdykoliv, vždy se o vás postará kolega Ervín Woller a vy si odnesete krásné zážitky pod hvězdou oblohou. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi.

Vesmírný výlet Riessner Gase

Máme radost, když si to s námi na Hvězdárně Žebrák užíváte. Tentokrát se za námi vypravili zaměstnanci Riessner Gase s.r.o. ze Zdic.

RNDr. Jiří Grygar, CSc.: Zachraňte Hubblea

Hostem seriálu V záři hvězd se stal opět po čase astrofyzik a popularizátor RNDr. Jiří Grygar, CSc. Velmi ho těší, že se uvažuje o prodloužení činnosti Hubbleova kosmického dalekohledu. Více v neděli v 9:00.

Setkání na hvězdárně

Jste skupina a máte chuť podívat se na hvězdy? Na Hvězdárně Žebrák není problém. Taková setkání máme moc rádi. Vždy se totiž potkají báječní lidé se zájmem o astronomii a vesmír... Stejně tak se to stalo i 1. března 2023.

Na 12. hasičsko-městském plese vystoupí i Majda Čejková

Už máte vstupenky na 12. hasičsko-městský ples? Vláďa Slezák vám prozradí, jaký speciální host vás čeká. Zastoupí ho nejen v moderování, ale také zazpívá... Těšit se můžete na Majdu Čejkovou. A také na bohatou tombolu, kapelu Nextband a další překvapení.

Jaro na obloze v roce 2023

Vše, co byste měli vědět o jarní obloze v letošním roce, vám pozradí 167. pokračování seriálu V záři hvězd. V neděli v 9:00.

Příběhy z hvězdárny - chystáme novou pohádkovou knihu

Pro ty z vás, kteří rádi posloucháte, o čem vyprávíme na Hvězdárně Žebrák, máme dobré zprávy. Chystáme další novou pohádkovou knihu. Opět bude o hvězdách, opět se pokusíme naučnou i zábavnou formou přiblížit vesmír. Vyjít by měla ještě letos.

Malý hvězdář Hvězdárny Žebrák

To je on, malý hvězdář, co rád pozoruje hvězdy. Představujeme vám naši novou kreslenou grafiku. Kde se s ní setkáte? Už nyní můžeme prozradit, že půjde o naše logo do mapy Pohádkového království a kresby od naší nové animátorky připravujeme také do naší nové pohádkové knížky, která naváže na Pohádky z hvězd. Zkrátka, máte se na co těšit... Ostatně, jak se vám líbí?

Najdete rozdíl?

Už brzy se Hvězdárna Žebrák stane Pohádkovou hvězdárnou Pohádkového království. Dokonce k tomu má připravený i tzv. logovtip do mapy... Ostatně najdete na stávající mapě rozdíl? Kdo bude první, vyhraje!

Po českých stopách ESO

Šedesát let Evropské jižní observatoře s více než patnáctiletou spoluprací s Českou republikou. To bylo téma konference v Senátu Parlamentu České republiky za účasti předních astronomů u vedení ESO. Více o této organizaci prozradila následně na Spořilově RNDr. Soňa Ehlerová, PhD.

Videoseriál V záři hvězd v nových časech

Už od počátku roku 2020 pro vás natáčíme nepřetržitě zajímavosti a novinky z astronomie a kosmonautiky, Hvězdárny Žebrák i zajímavosti z okolí. Náš seriál má více než 160 dílů. V premiéře na Youtube a tím i na webu hvězdárny bude k dispozici stále v neděli v 9:00. Na Facebooku se pak objeví nový díl následující pondělí ráno. 

Pohádky z hvězd jsou takřka vyprodány, připravujeme dotisk a nabízíme spolupráci

Máte Pohádky z hvězd? První vydání knihy lze sehnat už jen v několika knihkupectvích, na některých hvězdárnách, v planetáriích a ve science centrech. A protože poptávka i nadále pokračuje, rozhodli jsme se dotisknout dalších 1000 ks. 

Až zařve lev Žebráku aneb letní kino u hvězdárny

Letní atmosféra na Hvězdárně Žebrák je vždy jedinečná. Letos srpnové dny obohatíme ještě o jeden zážitek. Letní kino promítané na zadní stěnu hvězdárny. Těšit se můžete na nový dokumentární film Jana E. Svatoše Až zařve lev s osobní účastí režiséra a besedou.

 

Dárek všem mopedistům

V sobotu 6. května proběhne 23. celorepublikový sraz mopedistů v Žebráku. Řada strojů má samolepku Hvězdárny Žebrák, a protože další a další ji neustále poptávali, vyrobili jsme speciální edici pro rok 2023. Díky městu Žebrák se podařilo připravit hned několik stovek samolepek a k dispozici budou poprvé právě na této akci. Znáčky zde mají hvězdárna i město Žebrák. Máte se na co těšit.

Březnové AstroInfo v mailech

Dění na obloze, na hvězdárně, nejnovější díly seriálu V záři hvězd. Vše co potřebujete vědět jednou měsíčně v mailu. To je AstroInfo. Březnový mail odeslal Jan Florian do vašich schránek.

Den hvězdáren letos proběhne 24. března

Pohádkový maraton, pozorování Měsíce i úzkého srpku planety Venuše anebo také prohlídka hvězdárny a hezké dárky. To všechno nabídne Den hvězdáren na Hvězdárně Žebrák. Těšíme se na vás 24. března 2023 v čase 18 - 22 hodin. Přijít můžete kdykoliv, vždy se o vás postaráme a vy si odnesete krásné zážitky pod hvězdou oblohou. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi.

Program Hvězdárny Žebrák v březnu 2023

Hvězdárna dětem a pozorování viditelných objektů ve vesmíru první čtvrtek v měsíci a také Den hvězdáren. Takový je březnový pořad Hvězdárny Žebrák. 

Pozdrav od Vladimíra Remka

V těchto dnech si připomínáme jedno důležité výročí: 1978 – do vesmíru vzlétl první československý kosmonaut Vladimír Remek. Československo se stalo po Sovětském svazu a Spojených státech třetí zemí světa, která měla svého kosmonauta ve vesmíru. Vladimír Remek před několika lety pozdravil i příznivce Hvězdárny Žebrák.