Aktuality

Zveme vás na Hvězdárnu dětem a pozorování planet Jupiter a Saturn ve čtvrtek 5. října

Ještě stále můžete rezervovat účast na akci Hvězdárna dětem v 18:00 a ve 20:00 na Večer pod hvězdami. V kopuli hvězdárny u našeho velkého dalekohledu budete moci za předpokladu bezoblačné oblohy žasnout nad krásou planet Jupiter a Saturn. To vše první čtvrtek v měsíci 5. října. Těšíme se na vás.

Křest Příběhů z hvězdárny proběhne 23. října v Praze

Víte to první! Druhá pohádková kniha Vládi Slezáka vyjde 12. října. A v pondělí 23. října proběhne slavnostní křest, tentokrát v budově Českého rozhlasu v Praze v Radiocafé Vinohradská 12. A kmotři budou hvězdní.

Film Volmanův Žebrák v premiéře v sobotu 30. září ve 20:00 na hvězdárně, na internetu 1. října v 9:00

Už v sobotu 30. září ve 20:00 bude možné přímo na hvězdárně na velkoplošné projekci shlédnout film, který jsme natočili během srpna ve městě Žebrák. V dalším pokračování seriálu V záři hvězd vás pozveme na zajímavou procházku městem. Spisovatelka Petra Braunová, autorka románu Povolání Volman – kupec a dobrodruh na Zlaté cestě, vám přiblíží tajemství míst spojených s místním podnikatelským rodem Volmanů. Některá z těchto zastavení jsou dokonce volně nepřístupná.

Nová kniha Příběhy z hvězdárny vyjde už 12. října!

Už 12. října vyjde volné pokračování knihy Pohádky z hvězd pod názvem Příběhy z hvězdárny. Více info už máme i od vydavatele!

Na Noci vědců odhalí Petr Horálek Tajemství snímků NASA

Na Hvězdárnu Žebrák dorazí v pátek 6. října další vzácný host. Astronom fotograf Petr Horálek, který odhalí a odhalí Tajemství snímků NASA. Jeho povídání spojené s vyprávěním se odehraje Noci vědců a pokud nám to počasí dovolí, akce proběhne za hvězdárnou, bude připraveno sezení pro návštěvu programu a promítat budeme velkoplošně na budově. Srdečně vás zveme, vstup na akci je zdarma.

První noc celooblohové bolidové kamery Hvězdárny Žebrák na videu

Chcete vědět, jestli je nad Hvězdárnou Žebrák a nad městem jasno? Zajímají vás, která jsou vidět souhvězdí, zda už vyšel nad obzor Měsíc nebo nějaká planeta? Už brzy se budete moci podívat na aktuální snímky celooblohové bolidové kamery Hvězdárny Žebrák. Z celé noci pak sestaví i video. To první vám nyní přinášíme. Po setmění můžete vidět letní trojúhelník a později planety Saturn, Jupiter i Venuši. A také Velký vůz, souhvězdí Orion, Kassiopeu a další... Při dolním okraji za stožárem září Hořovice a průmyslová zóna, na opačné straně Praha a horní okraj zdobí město Žebrák. Nyní připravujeme umístění snímků na náš web.

Noc vědců na Hvězdárně Žebrák bude plná tajemství

Letos až v pátek 6. října si vás dovolujeme pozvat na tradiční Noc vědců na Hvězdárně Žebrák. Její letošní podtitul je Tajemství. A tak vám prozradíme několik zajímavých tajemství naší hvězdárny a nahlédneme i do tajů vesmíru. A opět se můžete těšit na zajímavý program, pozorování, promítání i tomboly s hodnotnými cenami.

Další pozorování Neli z Klubu malých hvězdářů

Děti z Klubu malých hvězdářů díky Nadačnímu fondu Luďka Pekárka mohou využívat hvězdářský dalekohled přímo doma. Jako první s ním v tomto školním roce pozoruje Neli. A tady jsou další výsledky.

První snímek z celooblohové bolidové kamery

Máme radost, z naší nové celooblohové bolidové kamery nám již chodí první snímky. Zatím v testovacím režimu, už brzy pak budou k dispozici i na webu hvězdárny online s možností shlédnout videozáznam z uplynulé noci. Obraz je tak dokonalý, že na těchto snímcích můžeme vysvětlovat orientaci na noční obloze. Za instalaci díky Marcelu Bergerovi.

Noční hrad Žebrák přesunujeme na 13. října!

Předpověď počasí 22. září nám nepřeje. Na hradě Žebrák by se z důvodu deště nemohlo uskutečnit pozorování, promítání a dokonce by nebylo možné vystoupat na hradní věž. Po dohodě s vedením hradu přesunujeme akci na pátek 13. října v 18:00. Všechny rezervace zůstávají platné.

Jaké bylo Hvězdné léto na Monínci 2023? Foto a video

Za námi je další léto, které jsme prožili na Monínci. Každý čtvrtek se zde konal program pro děti, koncert hvězd pozemských a pak vyprávění a někdy i pozorování hvězd nad našimi hlavami. Na atmosféru letošního léta se můžete podívat ve 194. pokračování seriálu V záři hvězd.

Fotoohlédnutí za letním bonusem malých hvězdářů

Koncem srpna jsme dětem z Klubu malých hvězdářů představovali dárky, které budou moci používat v novém školním roce. Nový dalekohled, tellurium, kolimátor zrcadel i spektroskop, které máme díky příspěvku Nadace Luďka Pekárka. Ještě jednou moc děkujeme. 

Nový dalekohled Klubu malých hvězdářů už slouží dětem

Máme radost. Díky Nadačnímu fondu Luďka Pekárka jsme mohli pořídit pro náš Klub malých hvězdářů také astronomický dalekohled, který si děti mezi setkáními na hvězdárně mohou půjčovat domů a pozorovat s ním. Jako první si dalekohled domů vzala Neli a společně s tatínkem poslali báječné fotografie. Jak je vidět, má to smysl...

Proměny stožáru

Stožár na hvězdárně Žebrák se mění. Meteostanice a kamera na jeho vrcholku byly přesunuty, abychom mohli instalovat nová zařízení. Na úplném vrcholku bude nově celooblohová bolidová kamera, na nové přidané konzoli pak další bolidová kamera směřující na křivoklátské lesy a Kladno. 

Noc vědců odhalí na Hvězdárně Žebrák tajemství hvězdárny i vesmíru

Letos až v pátek 6. října si vás dovolujeme pozvat na tradiční Noc vědců na Hvězdárně Žebrák. Její letošní podtitul je Tajemství. A tak vám prozradíme několik zajímavých tajemství naší hvězdárny a nahlédneme i do tajů vesmíru. A opět se můžete těšit na zajímavý program, pozorování, promítání i tombolu s hodnotnými cenami.

Program Hvězdárny Žebrák v říjnu 2023 bude nabitý

Nová kniha, kurz fotografování noční oblohy, Noc vědců anebo speciální pozorování planet Jupiter a Saturn. Podívejte se, co pro vás chystá Hvězdárna Žebrák na Říjen 2023.

Když hvězdy tančí na hvězdárně

Velmi povedená upoutávka se podařilo natočit v Ondřejiově na Astronomickém ústavu pro další řadu oblíbených televizních tanečních pořadů StarDance. Ostatně podívejte se sami...

Stonařovské meteority

"Meteóry v našem kraji padaly roku 1808, 28. května. Nejprudší padání bylo u Stonařova. Lid jdoucí do kostela překvapen byl náhle mlhou a zaslechl silnou ránu podobající se ráně z děla. Následovalo několik dalších běhů, pak otřesy země a svištění ve vzduchu, což trvalo asi osm minut. V té době padlo v kruhu tří hodin cesty asi 200 kamenů - meteórů ve váze půl až dvanáct liber."

A jaké bylo vaše léto 95? Aneb vzpomínka na Astropraktikum Okluky

V 90. letech minulého století jsme pořádali týdenní až desetidenní astronomické akce s názvem Astropraktikum. Na jedné takové v chatovém areálu v Oklukách poblíž Prostějova na Moravě v roce 1995 natáčela i tehdejší místní televize. A tak vám nabízíme archivní reportáž z tehdejší akce plné prázdninových astronomických zážitků. Vláďa Slezák měl tehdy 17 let.