Aktuality

Planetárium Žebrák - už se to rýsuje

Už jen kosmetika a brzy vás budeme zvát běžně do planetária na náměstí... Jak se vám líbí?

Proběhl Kurz ovládání dalekohledů

Jsme moc rádi, že náš Kurz ovládání vlastních dalekohledů měl smysl i v letošním roce. Opět si majitelé hvězdářských dalekohledů mohli přinést vlastní přístroj a my jsme je s ním naučili pracovat. Na akci letos naváže Astro party. Akce, kdy hromadně budeme pozorovat objekty noční oblohy dalekohledy, které si zájemci o tuto akci přinesou na pole před hvězdárnou. Už o prázdninách...

V Berouně na Muzejní noci připomeneme astronoma Ladislava Pračku

Také letos bude Hvězdárna Žebrák součástí berounské Muzejní noci. Tradičně se budete moci setkat s astronomií na Plzeňské bráně. Netradičně ovšem s jednou významnou osobností historie, kterou představí Vláďa Slezák. Jde o Ladislava Pračku, což byl zakladatel soukromé hvězdárny v Nižboru u Berouna. Zabýval se studiem proměnných hvězd, zpracoval pozorování prováděná prof. Vojtěchem Šafaříkem.

Muzejní noc v Žebráku proběhne i v planetáriu

Srdečně vás zveme na Muzejní noc do Žebráku. V rámci jejího programu vás pozveme i do 1. patra na Náměstí č.p. 89, kde proběhne program Hvězdárny Žebrák včetně ukázek filmů v novém planetáriu.

Velkolepý narozeninový program Hvězdárny Žebrák 20. - 22. června 2024

Okolo letního slunovratu oslavíme 70 let Hvězdárny Žebrák. A bude to oslava velkolepá. Začneme už 20. června u brány pod hradem Točník speciálním programem a pozorováním. V pátek 21. června proběhne Pohádkový den a večer plánujeme koncert Michala Šindeláře s kapelou i ohňostroj a další překvapení. A o den později, tedy v sobotu 22. června vznikne u hvězdárny Kosmodrom Žebrák. Chystáme pro vás obří modely raket a pár modelů i odpálíme...

70 let Hvězdárny Žebrák 21. června s Michalem Šindelářem a ohňostrojem

70. narozeniny Hvězdárny Žebrák oslavíme pod širým nebem v pátek 21. června od 20:00. Na podiu vystoupí Michal Šindelář s kapelou, chystáme i ohňostroj, soutěže a po roce zopakujeme skvělé občerstvení. Pivo, limo poteče proudem. Srdečně vás zveme. Vstup na akci je zdarma.

Na Buřta do Slaného

Hvězdárna Žebrák se v červnu bude soustředit na program k 80. výročí založení hvězdárny, a tak první čtvrtek v měsíci 6. června u nás nebude probíhat mimo Klub malých hvězdářů žádná další akce. Doporučíme vám ale jiný zajímavý program. Vyrazit můžete na Buřta do Slaného!

Nová trika Hvězdárny Žebrák jsou již ve výrobě

Nová trika Hvězdárny Žebrák jsou již ve výrobě. Brzy budou i na Hvězdárně Žebrák a ve SKY ROOM planetáriu. Ostatně, jak se vám líbí?

Proběhla akce Veteráni pod Točníkem

Plné náměstí traktorů i veteránů, spanilá jízda, spousta netradiční techniky u hvězdárny, její den otevřených dveří, program v hasičárně i první možnost navštívit nové planetárium Hvězdárny Žebrák na náměstí. A také koncert Michala Šindeláře a Michala Sýkory, soutěže a řada dalšího. Takoví byli Veteráni pod Točníkem 11. května 2024. V neděli v 9:00 uvedeme záběry v seriálu V záři hvězd a nyní pro vás máme i fotografie.

Polární záře nad Žebrákem

Z 10. na 11. května proběhla skvěle viditelná polární záře nad celou Českou republikou. Byla zřejmě nejjasnější od roku 2003. Posíláte nám nádherné snímky. Všechny zpracujeme a připravíme do galerie. Další mimořádnou příležitost pozorovat polární záři bude ještě v sobotu a možná i v neděli, a proto nepropásněte takovou příležitost a dívejte se severním směrem na temném místě.

Astronomie v Hradci Králové s Martinem Cholastou

Jak to vypadá ve Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové? Na malou prohlídku vás pozve Martin Cholasta.

Test planetária proběhl v Klubu malých hvězdářů

Malou předpremiéru má za sebou planetárium na Náměstí v Žebráku. Pozvali jsme sem děti z Klubu malých hvězdářů, aby se podívali na film Cosmix a další zajímavosti. Už brzy sem pozveme i veřejnost!

Máme nový propagační letáček Hvězdárny Žebrák

Nová kniha, nové planetárium na Náměstí a řada dalších novinek. Právě proto si Hvězdárna Žebrák zasloužila nový propagační letáček. Už brzy ho naleznete také na řadě míst po celé republice.

Jesličky v dalekohledu

Ve čtvrtek 2. května byla na hvězdárně úžasná účast při pořadu Hvězdárna dětem - Cesta ke hvězdám. Děkujeme, že jste přišli. Počasí nám pak příliš nepřálo při pozorování hlavním dalekohledem. Vlastně až po odchodu návštěvníků se nám podařilo zaměřit otevřenou hvězdokupu M44 zvanou Jesličky v souhvězdí Raka. Tak alespoň na fotografii...

O novém planetáriu a chystaných akcích v seriálu V záři hvězd

Už brzy se budete moci podívat nejen do vesmíru za pomocí malého planetária. To připravujeme přímo na náměstí v Žebráku. A chystáme i řadu zajímavých akcí k výročí hvězdárny. Více v dalším pokračování seriálu V záři hvězd.

Instalujeme nábytek v planetáriu

V přípravách na spuštění provozu nové místnosti na náměstí pokračujeme.Další noční směna ve složení Marcel Berger a Vláďa Slezák přinesla montáž a instalaci nábytku a také první spuštění projektoru v malém planetáriu. Brzy už bude hotovo...

O dalekohledech v rádiu Junior

Vláďa Slezák navštívil studio ranního ReStartu na Rádiu Junior, aby pohovořil o tom, jakými dalekohledy a kde se dá pozorovat vesmír a také o největších dalekohledech světa včetně těch kosmických. Rozhovor si můžete pustit i ze záznamu.

Kosmodrom Žebrák - raketový den nejen pro děti

Baví vás kosmonautika? Při příležitosti 70. narozenin Hvězdárny Žebrák vyroste na poli vedle hvězdárny kosmodrom. Těšit se můžete na nafukovací rakety, odborníky, kteří vám prozradí řadu zajímavostí a několik raket dokonce vypustíme...

Noční odchody z planetária

Takto nyní vypadají naše noční odchody z přípravy nové místnosti SKY ROOM PLANETARIUM. Máte se na co těšit...