Aktuality

Astropraktikum Plumlov 96

Máme pro vás speciální prázdninový vzpomínkový díl seriálu V záři hvězd, který se budeme věnovat akci s názvem Astropraktikum. Pořádali jsme ji každé léto av roce 1996 proběhlo v Plumlově. Vznikl tehdy i dokument. V dobré kvalitě vám ho tentokrát nabízíme.

Hvězdné léto na Monínci pokračuje s Michalem Šindelářem

Ve čtvrtek 18. července se o zábavu na Monínci postarají Lucie Šindlerová z Tancvič a těšit se můžete i na koncert Michala Šindeláře. Začátek akce je v 19:30. A na astronomickou část programu se pak budete moci těšit následující čtvrtek. Srdečně vás zveme. 

30. výročí areálu Monínec oslavovala i Hvězdárna Žebrák

Nádherný narozeninový program proběhl v neděli 14. července na Monínci. O moderování akce se postaral Vláďa Slezák a v rámci Hvězdného léta se představila Hvězdárna Žebrák velkým nafukovacím Měsícem a také pozorováním Slunce s Marcelem Bergerem. Přinášíme řadu fotografií.

Seestar, robotický dalekohled pro amatérskou astrofotografii

Chtěli byste fotit noční oblohu a nemáte k tomu dostatečné zkušenosti a vybavení? Jako řešení se nabízí Seestar. Malý robotický dalekohled, který může snadno ovládat každý za pomocí mobilního telefonu. Otestoval ho pro vás Jakub Toman přímo na Hvězdárně Žebrák, která ho také vlastní. Ve videu najdete i řadu fotografií pořízených právě tímto zařízením.

Hvězdné léto na Monínci začíná s Josefem IX.

Hvězdné léto na Monínci začíná. První program ve čtvrtek bude se zpěvákem Josefem IX. Těšit se můžete na program pro děti i koncert. Astronomická část bude probíhat až příště.

O pohádkové akci...

O pohádkové akci v Žebráku a na hradě Točník také tady:

 

https://cpakademie.blogspot.com/2024/06/22-pohadkovy-den-s-vaclavem-v-vydrou.html

Návštěvnické knížky v Žebráku dostupnější

Rozšířili jsme Návštěvnické knížky do Informačního centra i prostor Městského úřadu. Návštěvnické knížky s nejrůznějšími slevami a zvýhodněními na Berounsku jsou tak ve městě Žebrák dostupnější.

Kosmodrom Žebrák podle Petry Braunové

Přinášíme další fotografie z akce Kosmodrom Žebrák, tentokrát objektivem Petry Braunové a moc za ně děkujeme!

Hymna pohádkového království a Žebrák

Dostali jsme krásné video s hymnou Pohádkového království. Řada fotografií je z města Žebrák. A tak vás pozveme ke sledování.

70 let Hvězdárny Žebrák - další fotogalerie

Přinášíme další fotografie mnohdy i ze zákulisí oslav 70. narozenin Hvězdárny Žebrák. Od Pohádkového dne na hradě Točník, na náměstí v Žebráku až po Kosmodrom Žebrák s Vladimírem Remkem na hvězdárně a ohňostrojem. 

Kosmodrom Žebrák - komplet fotogalerie

Kosmodrom Žebrák byl naší největší akcí roku 2024 k oslavě 70. výročí hvězdárny. Navštívila nás řada odborníků na kosmonautiku včetně prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka, na místě byly nafukovací, vodní i opravdové rakety, stánky s občerstvením, dílničky i speciální stánek Hvězdárny Jičín a mnohé další. Finále akce, to byl slavnostní ohňostroj. Ostatně podívejte se. A pokud jste na akci byli, možná se v galerii i najdete.

Pohádkový den v Žebráku patřil všem dětem

22. Pohádkový den proběhl na hradě Točník a následně v Žebráku. Na pohádkového krále Václava Vydru děti čekaly u školy. Následně mávaly v průvodu a pak se všichni společně sešli na náměstí. Zde byli pasováni výherci výtvarné soutěže na královské malíře, pana krále pozdravil starosta města Pavel Horázný, následoval taneční program s Lucií Šindlerovou a dětské soutěže. Věříme, že i v tak horkém dni si tyto okamžiky děti užily naplno.

Král Václav V. převzal hrad Točník - přinášíme fotografie

V pátek 21. června proběhl ve městě Žebrák a také na hradě Točník 22. Pohádkový den. Václav V., Vydra zvaný, hned po ránu pomyslně převzal hrad Točník po svém předchůdci Václavu IV. z rukou kastelána hradu Petra Zemánka, který mu předal hlavní klíč od brány. Kastelán byl také povýšen do rytířského stavu. Děti, které malovaly obrázky a vyhráli v soutěži, pak byly povýšeny na královské malíře a představili kresby králi. Pohádkový král pak nasedl do kočáru a přesunul se do města Žebrák, kde proběhl hlavní program. Podívejte se na první část fotografií z Pohádkového dne. 

Na výlety se slevou i s Hvězdárnou Žebrák

Opet pro vás máme cenný poklad. Návštěvnické knížky z řadou výhod a slev do turisticky zajímavých míst na Berounsku a v Brdech včetně Hvězdárny Žebrák. K dispozici bude na našich akcích, v infocentru nebo na Městském úřadu v Žebráku.

Hvězdárna Žebrák v Bedlně

Už přichází čas nejrůznějších výletů a táborů. A tak vyrážíme s dalekohledem a projektorem, abychom děti obohatily o poznatky z vesmíru. Naší zastávkou bylo také Bedlno. Došlo na povídání i pozorování Slunce, večer pak prstencové mlhoviny v Lyře anebo kulové hvězdokupy M13 v souhvězdí Herkula.

Organizační tým akce BAHNA si odskočil do Hvězdárny Žebrák

Ve spolupráci s Velitelem pozemních sil AČR se připravuje již 34. ročník Dne pozemního vojska - BAHNA, a to v sobotu 29. června. Organizační výbor navštívil i Hvězdárnu Žebrák. Věřím, že se náš program líbil.

Obrázky dětí z výtvarné soutěže budou dál k vidění

Obrázky dětí z výtvarné soutěže budou dál k vidění. Nejdříve na loučení se školním rokem v KK Žebrák a následně na hradě Točník.

Hezká vzpomínka na spolupráci s Hankou Zagorovou

Facebook nám nabídnul hezkou vzpomínku. Před lety jsme natočili pohádku O žirafě, která se zasnila. Hlas do této pohádky propůjčila Hanka Zagorová. Pro její příznivce budeme mít o těchto prázdninách velmi zajímavou zprávu. Sledujte nás, dozvíte se víc.

Oslavy hvězdárny začaly slunovratem pod Točníkem

Oslavy 70. výročí Hvězdárny Žebrák začaly pozorováním noční oblohy pod hradem Točník a přesunuly se i k Hostinci u krále Václava IV. Vše proběhlo přesně v okamžiku letního slunovratu. 

Jedna škola za druhou, zdravíme do Berouna

Je období školních výletů, a tak nás navštěvují nejrůznější školy a školky. Například 2. ZŠ a MŠ Beroun 1. a 3. třída. Děkujeme za návštěvu a zdravíme zvídavé děti.