Archiv aktualit r. 2007

* Přejeme Vám krásné Vánoce a jen úspěchy v roce 2008. Doufáme, že se s Vámi opět setkáme a těšíme se na nové návštěvníky. (22.12.2007)

* Přijďte 20. 12. na hvězdárnu, čeká vás velmi bohatý program!!! (18.12.2007)

* Chystáme pro vás řadu příjemných překvapení na rok 2008! Budou se týkat nového informačního systému, který vytváříme za podpory Štefánikovy hvězdárny v Praze, plánujeme pořídit kopii meteoritu Praskolesy, další vylepšování hlavního dalekohledu, web kameru, internet a mnohé další. (18.12.2007)

* Dovolujeme si Vás upozornit, že už v zítřejším Berounském deníku vyjde fotografie komety Holmes pořízená jako první fotografie po opravách na Hvězdárně Žebrák. Fotografie najdete níže na této stránce. (26.11.2007)

* Protože se mailing list NASAinfo osvědčil, zřídili jsme nový mailing list Informace Hvězdárny Žebrák. Dozvíte se zde vždy vše aktuální, pozvánku na nejrůznější akce hvězdárny, informace o proběhlém pozorování anebo co vás čeká při návštěvě kopule na hvězdárně, také o úspěších astronomie v Žebráku atd. Přihlásit se můžete na webu. Přijde vám mail, který je třeba potvrdit, abyste se k mailung listu přihlásili. Pak už budete zcela ZDARMA získávat veškeré informace z Hvězdárny Žebrák!!! (20.11.2007)

* Vyfotili jsme první snímek po generální opravě dalekohledu, tedy zrcadla a hodinového stroje, kometu Holmes. Viditelná je v současnosti i tímto okem v souhvězdí Persea. Naši první fotku zde zveřejňujeme... Do budoucna plánujeme pořizovat fotografie ještě daleko profesionálnější! Fotografie v plné kvalitě novinářům rádi zašleme. (16.11.2007)

 

* Hvězdárnu navštívila redakce Blesk Hobby. Rozsáhlý článek i s fotografiemi vyjde v tomto titulu v polovině prosince. (16.11.2007)

* Členové kroužku si zkusili nanečisto Astronomickou olympiádu. Letošní základní kolo budou řešit na Mikuláše 6. prosince. (15.11.2007)

* Na hvězdárně došlo k instalaci termostatu topení. Na našich akcích v přednáškové místnosti tak už nikdy nebudete mrznout. Zároveň byly utěsněny dveře a to samé čeká i okna. Vše díky městu Žebrák a panu starostovi. Děkujeme. (15.11.2007)

* Článek o nejbližším programu a miniPlanetáriu vyšel v Berounském deníku. (13.11.2007)

* V přednáškové místnosti byl zapojen monitor k centrálnímu počítači. Brzy budeme mít i prezentační systém pro veřejnost. (8.11.2007)

* Díky panu M. Kouckému za 4 hodiny od zadání může hvězdárna fotografovat. Byl vyroben speciální mezikroužek a došlo k prvnímu pozorování a fotografování komety. Za tuto velkou podporu moc děkujeme. (5.11.2007)

* Definitivně byla dokončena oprava pohonu motoru - odstranění všech závad. Zároveň bylo pořízena první afokální fotografie. (4.11.2007)

* Opravili jsme motor hlavního dalekohledu hvězdárny. Od 1. 11. 2007 bude tedy i tato součást dalekohledu plně funkční!!! (1.11.2007)

* Proběhla Drakiáda Hvězdárny Žebrák. Fotografie na webu. 1.11.2007)

* Už brzy budou plakáty Drakiády vylepeny po celém městě Žebrák, zajistí to Městský úřad. Děkujeme. Zároveň v současnosti jednáme o příspěvích pro hvězdárnu z EU a státního rozpočtu. Dále také o WiFi připojení k internetu včetné kamery pro panoramatickou prohlídku města včetně zobrazování teploty atd. a zakupujeme elektrospínače pro regulaci teploty ve hvězdárně. Na našich akcích tak přes zimu bude mnohem útulněji než v uplynulých letech. (10.10.2007)

 

* Také Hvězdárna Žebrák se připojila ke Světovému kosmickému týdnu. World Space Week vyhlásilo v roce 1999 Valné shromáždění OSN jako základní připomenutí dvou významných mezníků lidské expanze do kosmického prostoru: 4. října 1957 odstartoval SPUTNIK, první umělá družice vyslaná člověkem do vesmíru. Tímto dnem se otevřela cesta pro výzkum kosmického prostoru. 10. října 1967 pak vstoupila v platnost mezinárodní smlouva o Mírovém výzkumu a využití kosmického prostoru, včetně Měsíce a dalších nebeských těles. Připomínka proběhne dnes 4. října od 19 hodin na Hvězdárně Žebrák. (4.10.2007)

* Upravili jsme pro vás nově naše stránky! Nové informace včetně satelitní mapy hvězdárny najdete v rubrice o hvězdárně, všichni lidé z hvězdárny jsou soustředěni v rubrice o nás včetně čestných členů a obnovili jsme i stránku o počasí. (1.10.2007)

* Testovací provoz služby NASAinfo proběhl úspěšně. Dnes dostanou odběratelé první Deníček NASA přes tento nový systém. (1.10.2007)

* Také Hvězdárna Žebrák se připojila k Evropské noci vědců. V pátek 28. září bude Hvězdárna otevřena od 20 hodin po celou noc. Informace o akci vyšly i v Berounském deníku, na www.astro.cz a Hvězdárna Žebrák byla prezentována i na tiskové konferenci k Evropské noci vědců. (26.9.2007)

* Hvězdárna Žebrák spustila novou službu NASAinfo!!! Podrobnosti se dozvíte po kliknutí na logo služby. Nyní stále ještě testujeme, ale v říjnu bude už NASAinfo plně funkční. (25.9.2007)

 

* Na Hvězdárně Žebrák se sešla Rada města. Bylo představeno nové vybavení a proběhla prohlídka rekonstrukce hvězdárny. Hovořilo se o připojení Hvězdárny k internetu a o dotacích z Evropské unie. Dále bylo představeno veřejnosti poprvé ve školním roce i miniplanetárium a došlo na první pozorování nově opraveným dalekohledem s početnou veřejností. Nyní máme skutečně mimořádný obraz!!! Zůčastnil se i jeden z bývalých členů hvězdárny... (21.9.2007)

 

* Astronomický kroužek Hvězdárny Žebrák se poprvé sešel. Letos čítá rekordní počet 10 účastníků. I vy se můžete připojit. Scházíme se vždy ve čtvrtek v 18 hodin jedenkrát za 14 dní. Další podrobnosti viz Program. (7.9.2007)

 

* Na webu jsou nové fotografie z expedice Astropraktikum 2007!!! (4.9.2007)

 

* Dnes obdrží do schránek všichni obyvatelé města Žebrák volnou vstupenku do Hvězdárny Žebrák. (4.9.2007)

 

* V pátek 31. srpna bylo usazeno hlavní zrcadlo dalekohledu a v neděli proběhla jeho korekce tak, aby dalekohled mohl být plně funkční. Za spolupráci děkujeme jednak dr. Poláškovi z Ondřejova a dále pánům Zdeňkovi Sedláčkovi a Václavu Keberdlemu a firmě Zámečnictví Miloš Koucký Rpety. (3.9.2007)

 

* Proběhla expedice Astropraktikum Hvězdárny Žebrák. Navštívili jsme Astronomický ústav Akademie věd ČR v Ondřejově, hvězdárny Vlašim a Most, planetárium Most a projeli jsme mnoho posvátných míst včetně menhirů na Lounsku. Ještě jednou velmi děkujeme za spolupráci dr. Poláškovi v Ondřejově, Janu Urbanovi ve Vlašimi a Zdeňku Tarantovi v Mostě. Plánovaná návštěva Štefánikovy hvězdárny a Planetária v Praze se přesouvá do školního roku. Za rok se chystáme do západních Čech. (2.9.2007)

 

* Hvězdárna Žebrák předala další čestné členství. Po RNDr. Jiřím Grygarovi, CSc. toto ocenění obdržel za neuvěřitelnou práci také RNDr. Cyril Polášek, PhD. Ještě jednou mnohokrát děkujeme za práci na zrcadle i za přijetí expedice hvězdárny v Ondřejově. (1.9.2007)

 

* Hvězdárna má další nový nábytek!!! Tentokrát vybavení sálu - vitrínky. Děkujeme panu Šimonovskému a městu... (31.8.2007)

 

* Na počátku září všichni obyvatelé města Žebrák dostanou pomocí České pošty do schránek volnou vstupenku do Hvězdárny Žebrák v měsíci září. Obdrží ji i všichni předplatitelé zpravodaje hvězdárny Astronomie dnes, který právě vychází!!! Zpravodaj se nově objeví i v elektronické podobě na těchto internetových stránkách a k odběru bude i bezplatně na hvězdárně. Připomínáme, že jeho předplatné je pouze cena zvýhodněného poštovného, tedy 5 Kč!!! AD samotné je ZDARMA. Volnou vstupenku si budete moci brzy vytisknout i z těchto stránek!!! (31.8.2007)

 

* Připravujeme pro Vás novinku, která přesáhne rámec hvězdárny - informace o práci NASA!!! Informace o letech raketoplánů, misích, astronautech... Denní zpravodajství!!! Příznivci kosmonautiky si přijdou na své!!! Začínáme na začátku září. (30.8.2007)

 

* Na web jsme přidali fotografie z druhé Slavnosti Hvězdárny Žebrák, které jsme obdrželi. Ve fotogalerii najdete vystoupení Viktora Sodomy, Jardy Hypochondra a Václava Neckáře, který se stal i čestným členem hvězdárny. Další fotografie do této sbírky ještě doplníme. (29.8.2007)

 

* V odkazu

www.saomedia.cz/hzprogram.php

najdete program letošní astroexpedice... (28.8.2007)

 

* Chcete vidět, jak vypadalo zahájení Ebicyklu na Hvězdárně Žebrák? Na webu jsou fotografie. Zároveň zde uvidíte fotografie z renovace spodní části hvězdárny s novou knihovnou a sálkem pro veřejnost. Těšíme se na Vaši návštěvu, už v neděli otvíráme!!! (28.8.2007)

 

* Na web jsme přidali několik nových galerií o demontáži zrcadel hlavního dalekohledu, stěhování, pozorování Měsíce a zákrytu Saturnu a také studii nového uložení zrcadla hlavního dalekohledu. (21.8.2007)

 

* Zrcadla našeho dalekohledu už máme opět u nás!!! Děkujeme dr. Cyrilu Poláškovi za pokovení a úpravy, kdy ohnisko opět vrátil na původních 2150 mm. Dnes nám zároveň pokovil zrcadla k novému dalekohledu s průměrem primáru 150 mm. V nejbližší době proběhne instalace. (15.8.2007)

 

* Máme pro vás mimořádně dobré zprávy!!! RNDr. Jiří Grygar, CSc. nám přislíbil, že by se v nejbližší době na naší hvězdárně mohl objevit opět, a to dokonce s přednáškou pro veřejnost. Moc si toho ceníme a těšíme se... Pokud se tak stane, dáme vám včas vědět. (9.8.2007)

 

* Hvězdárna Žebrák připravila PROGRAM do konce roku!!! Zejména pro členy astronomického kroužku v pořadí už druhou expedici, přednáškový hit Bc. Taranta z Mostu, podzimní Drakiádu, Noc vědců a zcela nový program a pořady!!! Otevíráme 2. září!!! Více v rubrice program... (7.8.2007)

 

* Návštěva Ebicyklu se vydařila!!! Slavnostní zahájení letošního ročníku proběhlo u hvězdárny za účasti hejtmana Ebicyklu RNDr. Jiřího Grygara, CSc., zástupců Hvězdárny Žebrák i města v čele s panem starostou Mgr. Havlíkem, účastníků Ebicyklu i veřejnosti. Dr. Grygar obdržel čestné členství hvězdárny a upomínkové předměty města, všichni si pak odnesli drobné dárky od města včetně mapy a pohlednic. Dále proběhla prohlídka hvězdárny a účastníci Ebicyklu byli pozváni na pohoštění do hotelu na náměstí. Fotografie z akce přineseme v nejbližší době. RNDr. Jiří Grygar, CSc. nám po skončení Ebicyklu napsal:

Vazeny pane starosto a mily Vladislave, srdecne Vam obema dekuji za mile prijeti a veskere zarizovani startu XXIV. Ebicyklu v Zebraku. Byl to skvely uvod k mimoradne sportovne narocnemu, ale soucasne znamenitemu rocniku, v nemz jsme postupne navstivili rekordnich 16 hvezdaren a dale Radiokomunikacni druzicove centrum v Sedlci a ujeli za silneho protivetru cca 700 km az do cile v Jihlave. Jmenem vsech ebicyklistu vas i vase spolupracovniky pozdravuji; odnasime si ze Zebraku skvele a trvale vzpominky. Jiri Grygar, polni hejtman Spanile jizdy.

Děkujeme. (1.8.2007)

 

* Den před Ebicyklem proběhl na hvězdárně generální úklid. Hvězdárna byla připravena na příjezd astronomů z celé ČR. Opravena byla i stěna pláště v kopuli. Zbývá pouze dodat část nábytku na míru. (25.7.2007)!!!!! HVĚZDÁRNA ŽEBRÁK JE STÁLE UZAVŘENA Z DŮVODU REKONSTRUKCE! O JEJÍM OTEVŘENÍ VÁS BUDEME VČAS INFORMOVAT!!!!!

EBICYKL 2007 - Žebrák info

*

Těšíme se a připravujeme na Ebicykl. Astronomové se sjedou 21. 7. ve večerních hodinách na hvězdárnu a díky laskavosti ředitele p. Mgr. Šnajdra se ubytují v prostorách Základní školy. Zde jim bude druhý den poskytnuta i snídaně před odjezdem na první etapu. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu ve 21,30 před hvězdárnou, která pak bude k dispozici na prohlídky a pozorování zdarma. V případě nepříznivého počasí se astronomové přesunou do prostor Kulturního klubu. Vedení města v čele se starostou Mgr. Havlíkem předají hejtmanovi Ebicyklu, známému popularizátorovi astronomie, RNDr. Jiřímu Grygarovi, CSc. upomínkové předměty na město Žebrák a vedení hvězdárny pak její čestné členství. Zájemci z řad veřejnosti se s astronomy budou moci setkat ve 21,30 při slavnostním zahájení Ebicyklu anebo budou moci v průběhu celé noci navštívit hvězdárnu. Pokud se chcete dozvědět více o Ebicyklu, čtěte Berounský deník anebo mrkněte na web SEM.

(18.7.2007)

 

* Renovace hvězdárny je takřka dokončena!!! Ve spolupráci s městem bylo rozhodnuto o výrobě nábytku na míru. Větší část nábytku bude do hvězdárny dodána ještě před Ebicyklem, aby mohla být vyklizena kopule a nainstalováno zrcadlo hlavního dalekohledu. Mezitím na hvězdárně stále probíhá činnost astronomického kroužku. (17.7.2007)

 

* Letos se Hvězdárna Žebrák zapojí do Mezinárodního roku astronomie, k Noci vědců i do Astronomické olympiády. (15.6.2007)

 

* Na pozemku hvězdárny bude živo. Mimo ruch spojený s rekonstrukcí bude v oploceném areálu hvězdárny stádo ovcí na spasení trávy!!! (3.5.2007)

 

* Proběhlo testování nového dalekohledu MEADE. Máte se opravdu na co těšit. (3.5.2007)

 

* Do Ondřejova byla odvezena zrcadla hlavního dalekohledu pro renovaci. Za ni už předem děkujeme RNDr. Cyrilu Poláškovi. (3.5.2007)

 

* Na hvězdárně byla dokončena stěna, která rozděluje spodní část hvězdárny na dvě místnosti, byly zasazeny nové dveře a vybourán otvor do kanceláře, dokončeny jsou i stropní podhledy v přednáškové místnosti a štuk. V následujícím týdnu budou vyměněna linolea a hvězdárna bude opět předána do užívání. Sdružení Hvězdárna Žebrák potom zakoupí nové vybavení hvězdárny, tedy nové židle do přednáškové místnosti a nábytek, opraví tubus hlavního dalekohledu a instaluje nově zrenovované zrcadlo v Ondřejově. Poté bude hvězdárna opět otevřena veřejnosti. Mělo by se tak stát do konce května. (3.5.2007)

 

* V Blatné byl zakoupen nový dalekohled pro hvězdárnu značky MEADE s automatickým navádecím systémem. Bude sloužit ke zkvalitnění pozorování pro veřejnost i pro pořady pro školy... (30.4.2007)

 

* Hvězdárna je před dokončením prací na rekonstrukci objektu, nicméně 1. května otevřeno nebude. Termín otevření hvězdárny včas oznámíme... (29.4.2007)

 

* Ve čtvrtek 26. dubna proběhla další lekce astronomických kroužků. Účastníci nejdříve navštívili hvězdárnu, aby si prohlédli stav prací na rekonstrukci a poté se přesunulu do zasedací místnosti Kulturního klubu Žebrák, kde lekce proběhla. Večer došlo pak ještě k pozorování u hvězdárny přenosným dalekohledem jednoho ze členů kroužku, Václava Kaberdleho. Poté byla odvezena zadní část tubusu dalekohledu k opravě.

 

* Nedělní ráno bylo ve znamení přestěhování veškerého vybavení hvězdárny do kopule a k vyklizení spodní části hvězdárny, aby zde mohly začít práce na rekonstrukci. (1.4.2007)

 

* V sobotu 31.3. večer proběhla za účasti členů našich astronomických kroužků demontáž zrcadel hlavního dalekohledu. V době rekonstrukce hvězdárny bude opět vylepšen jejich povrch díky laskavosti RNDr. Cyrila Poláška... Brzy přineseme fotografie. (31.3.2007)

 

* Informace o rekonstrukci hvězdárny vyšly také v Berounském deníku. Děkujeme. (30.4.2007)

 

* Na hvězdárně došlo k fotografování Měsíce. Brzy přineseme fotografie...(29.3.2007)

 

* Hvězdárnu Žebrák oslovil Jan Mánek, který měl zájem v noci z 28.na 29.3.2007 pozorovat planetkovy zakryt. Protože společné pozorování proběhlo, dostali jsme i další nádherný mail... Dobry den, dekujeme mnohokrat za ochotu, se kterou jste nam vysli vstric. S pozdravem, Jan Manek (29.3.2007)

 

* S hvězdárnou začal spolupracovat více člen Astronomického kroužku Václav Keberdle. (25.3.2007)

 

* Už druhá tisková zpráva Hvězdárny Žebrák vyšla také na oficiálním serveru České astronomické společnosti

www.astro.cz

. Děkujeme... (21.3.2007)* Tisková zpráva: Hvězdárnu Žebrák čeká i v roce 2007 řada událostí.
Na konci uplynulého roku oslovil hvězdárnu známý český popularizátor astronomie RNDr. Jiří Grygar, CSc., který je zároveň polním hejtmanem spanilé jízdy Ebicykl s myšlenkou, že by právě XXIV. ročník tohoto cestování na bicyklech po hvězdárnách střední Evropy s názvem pro rok 2007 "Kouzelníkům klenot" začalo na Hvězdárně Žebrák. Té se tak dostane mimořádné pocty ze soboty 21. na neděli 22. července, kdy do Žebráku zavítá na padesát významných českých astronomů.
I při té příležitosti se dohodlo Sdružení Hvězdárny Žebrák s městem na renovaci spodní části hvězdárny, která bude spočívat v nové přepážce mezi kanceláří a přednáškovým sálkem, stropních podhledech, nových podlahách, omítkách i vybavení moderním nábytkem a audiovizuální technikou atd. tak, aby se Hvězdárna Žebrák stala pro tuto návštěvu i pro širokou veřejnost reprezentativním místem města.
S tím bude souviset i prakticky úplné omezení provozu. Po dobu celého měsíce dubna tak bude Hvězdárna Žebrák pro veřejnost uzavřena. Poslední pozorování dalekohledy proběhne 29. března v 19 hodin.
Zahálet ale nebude ani astronomická činnost. I nadále budou probíhat setkání obou astronomických kroužků v náhradních prostorách a protože bude po dobu rekonstrukce mimo provoz i kopule a tím i hlavní dalekohled hvězdárny, i ten čeká řada změn. Po dvou letech je třeba opět napařit novou odrazovou plochu hlavnímu zrcadlu, a tak bude odvezeno opět RNDr. Cyrilu Poláškovi do Astronomického ústavu Akademie věd ČR do Ondřejova. Poté dalekohled čeká oprava pohonu, úprava ohniskové vzdálenosti posunem zrcadla v tubusu, příprava dalšího přídavného dalekohledu, odborná činnost a také zkvalitnění pozorování pro veřejnost. Na celé úpravě techniky se budou podílet členové Astronomického klubu při hvězdárně pod dohledem odborníků.
Na další měsíce pak chystáme přednášky, slavnost hvězdárny, výstavu i další zajímavý program včetně tradičních čtvrtečních astronomických pozorování pro veřejnost s prezentací audiovizuálních programů. A také by měla hvězdárna dokončit práce na meteostanici a získat kopii meteoritu Praskolesy.
Slavnostní otevření hvězdárny s dnem otevřených dveří pro veřejnost pak plánujeme na počátek května, zároveň budou opět probíhat astronomická pozorování a těšit se budeme na slavnostní Zahájení Ebicyklu, kterým letošní práce skutečně vyvrcholí. Další podrobnosti o hvězdárně najdete na www.hvezdarnazebrak.wz.cz.
Vladislav Slezák, Hvězdárna Žebrák (20.3.2007)

 

* Účastníci zájezdu Hvězdárny a Planetária Plzeň navštíví Hvězdárnu Žebrák na svém výletě 19.5. Těšíme se!!! (19.3.2007)

 

* Zpravodaj Hvězdárny Žebrák a Hvězdárny Fr. Nušla v Jindřichově Hradci, který vydává Hvězdárna Žebrák Astronomie dnes letos vychází čtvrtletně. První číslo již vyšlo, v dubnu můžete čekat druhé vydání roku 2007. (17.3.2007)

 

* Ve čtvrtek 15.3.2007 přišlo na hvězdárnu Žebrák nebývalo velké množství zájemců o pozorování. Způsobilo to jasné počasí uplynulých dní a možnost pozorování planet Venuše a Saturnu. (15.3.2007)

 

* V pondělí 12.3. proběhlo setkání zástupců města Žebrák s jednatelem Sdružení Hvězdárna Žebrák. Na radě města bylo dohodnuto, že proběhne renovace spodní části hvězdárny před startem dalšího ročníku akce Ebicykl právě na Hvězdárně Žebrák. Sdružení také obdrží příspěvek na nové vybavení a provoz hvězdárny. O termínu rekonstrukce se rozhodne o týden později na setkání přímo v prostorách hvězdárny s vedením stavební firmy, která úpravy provede.Poté bude připravena zpráva o plánech hvězdárny pro veřejnost.(12.3.2007)

 

* Klíče od hvězdárny nově patří i členům Astronomického klubu, kteří zde budou připravovat vlastní pozorovací program. O jejich práci budete informováni. (8.4.2007)

 

* Nové počítačové vybavení hvězdárny je připraveno do provozu. (5.3.2007)

 

* Na pozorování zatmění Měsíce se zastavilo několik desítek lidí i přesto, že bylo zataženo a padal déšť se sněhem. Program se proto nekonal. (4.3.2007)

 

* HVĚZDÁRNA ŹEBRÁK OZNAMUJE: ČTVRTEČNÍ POZOROVÁNÍ 1.3. SE PŘESUNUJE NA SOBOTU 3. 3. 2007 OD 22 HODIN, KDY DOJDE K ÚPLNÉMU ZATMĚNÍ MĚSÍCE. DALŠÍ POZOROVÁNÍ JIŽ BUDOU PROBÍHAT VE STANDARDNÍM ČASE VŽDY VE ČTVRTEK OD 19 HODIN. (22.2.2007)

 

* Hvězdárna Žebrák bude obohacena o počítačové vybavení. Již nyní se připravuje nový počítač, na kterém uvidíte nové Nebeské perly Žebrák, simulaci hvězdné oblohy i další astronomické zajímavosti ak práci bude využit i nový notebook. (01.02.2007)

 

* Členové astronomických kroužků při hvězdárně absolvovali 1. kolo Astronomické olympiády. Zatím jen nanečisto, ale podle bodového ohodnocení by se s přehledem dostali do druhého semifinálového kola, gratulujeme... (11.01.2007)

 

* Úspěšný rok 2007 pod hvězdami Vám všem přeje Hvězdárna Žebrák. Těšíme se letos na Vaši návštěvu!!! (01.01.2007)

 

* Hvězdárnu Žebrák oslovil polního hejtmana Spanilé jízdy Ebicykl RNDr. Jiří Grygar s nabídkou, že by právě zde začal v sobotu 21. července 2007 XXIV. ročník této astronomické akce na kolech. Hvězdárna i město tuto aktivitu vítá a považuje za čest, že bude moci 55 předních astronomů včetně Vozové hradby hostit. Do termínu Ebicyklu se pokusí rovněž zvelebit spodní část hvězdárny. (25.12.2006, aktualizace 2.1.2007)