Archiv aktualit r. 2008

 

* Prostřednictvím MAILING LISTU odešel nový zpravodaj Hvězdárny Žebrák Astronomie dnes na první pololetí roku 2009! Poštou bude odeslána v pátek 2.1.2009. Aktualizovali jsme i program a astroinfo. Zde si Zpravodaj si můžete stáhnout. Touto zprávou se loučíme s rokem 2008 a těšíme se s Vámi na setkání v roce 2009. Ať Vám iv roce 2009 svítí hvězdy. Mnoho úspěchů přeje Hvězdárně Žebrák, redaktor Vladislav Slezák a celý tým Václav Keberdle, Ervín Woller a Karel Zámečník. A nezapomeňte na mezinárodní soutěž a expedici k roku astronomie...(30.12.2008)* Hvězdárna Žebrák spustila vlastní stránku k Mezinárodnímu roku astronomie 2009 a zároveň vás zve na první akci 1.1.2009! Více ZDE! (29.12.2008)

* Informace o Hvězdárně Žebrák nově naleznete také na turistické stránce Turistický portál České republiky - Poznejte Česko s CZeCOTem! (25.12.2008) * Do aktualit a Fotogalerie jsme přidaliii pár novinek... (25.12.2008) * Hvězdárna Žebrák vyhlašuje soutěž o unikátní astronomický kalendář Hvězdářův sen 2009 vydaný Národní knihovnou v Praze. (17.12.2008, aktualizace 18.12.2008) * Hvězdárna Žebrák Vám přeje úspěšný rok 2009 a kouzelné Vánoce!!! (17.12.2008) * Hvězdárna Žebrák nabídla pomoc při organizaci Noci vědců 2009. Dále se zúčastní Muzejní noci v Muzeu Českého krasu v Berouně. (16.12.2008)
 

* Na Hvězdárně Žebrák proběhl Vánoční večer se členy Hvězdárny Žebrák i Astronomického kroužku. Každý obdržel malý dárek, PF s perníkovou kometou, v přednáškové místnosti byla spousta cukroví, bábovka (děkujeme p. Čížkové), vánoční stromeček a vánoční nálada. Byla přečtena zakládací listina z roku 1954, první deník Astronomického kroužku a prohlédnuty archivní fotografie ze stavby hvězdárny, tedy materiály, které byly zapůjčeny v Ženevě pro účely sestavení historických map hvězdáren v České republice a jejich vývoj, výstavu a knihu Štěpánu Kovářovi. tyto materiály budou brzy zpracovány digitálně a některé uvidíte i na tomto webu. PF obdrželi také všichni zastupitelé města Žebrák. (14.12.2008)

* Webkamera Hvězdárny Žebrák byla testována ve zkušebním provozu. V ostrém režimu se budete na snímky moci dívat už velmi brzy na začátku roku 2009. (12.12.2008)


 

* Hvězdárna Žebrák připravila návrh rozpočtu na rok 2009. Plánuje zkvalitnění pozorování hlavním dalekohledem, hvězdnou navigací, nový hledáček, motorizaci kopule, spuštění plného provozu webkamery, vybavení meteostanice přístrojů, přenosy pozorování a mnohé další. Hvězdárna opět požádala o spolupráci město Žebrák. (10.12.2008)

* První ustavující schůzky ohledně organizace a spolupráce na Mezinárodním roku astronomie 2009 se za Hvězdárnu Žebrák v Astronomickém ústavu Akademie věd na Spořilově za účasti mj. Předsedou se stal RNDr. Jiřího Grygara se zúčastnil také člen Hvězdárny Žebrák Ervín Woller. (08.12.2008)

* Hvězdárna Žebrák požádala o grant město Beroun při organizaci cyklu přednášek v Muzeu Českého krasu v Berouně. (7.12.2008)

* Hvězdárna Žebrák se oficiálně účastní organizace a účasti na Mezinárodním roku astronomie 2009, který proběhne za podpory Evropské unie v České republice. Spolupráce s V. Slezákem probíhala při konzultaci a přípravě oficiálního zahájení 7.1. na Staroměstském náměstí v Praze a na výrobě propagace se podílí společností doporučenou hvězdárnou. Hvězdárna Žebrák se také bude aktivně účastnit všech setkání, připravovat programy a spoustu aktivit pro veřejnost uspořádá v roce 2009 i ve svých prostorách. (06.12.2008)

* Do výtvarné soutěže "Namaluj Hvězdárnu Žebrák" se účastní děti ze Základní školy Žebrák. Děkujeme vedení školy za zajištění účasti a Václava keberdlem za umožnění přístupu dětí na hvězdu. Práce budou vyhodnoceny počátkem ledna a na výherce čeká odměna. Mnoho prací pak také v průběhu prvního čtvrtletí bude na hvězdárně vystaveno. (4.12.2008)* Člen Hvězdárny Žebrák Václav Keberdle se zúčastnil školení o možných dotacích z Evropské unie pro Hvězdárnu Žebrák v Mostě. (30.11.2008)

* Odeslány byly práce všech členů Astronomického kroužku do Astronomické olympiády. O umístění jednotlivých členů Vás budeme informovat. V lednu bude vyhlášeno druhé korespondenční kolo. (24.11.2008)

* Hvězdárnu Žebrák navštívili specialistu na astronomickou techniku ​​​​ze Rtyně v Podkrkonoší z firmy Jiří Drbohlav. Hlavní zrcadlo dalekohledu si odvezli na proměření do vlastních dílen v Krkonoších a navrhli nový systém uchycení pro lepší zobrazování. Zrcadlo velkého dalekohledu Hvězdárny Žebrák je zpět a připravuje se k instalaci do dalekohledu. (15.11.2008, aktualizace 06.12.2008)

* Po vyhodnocení prací základního kola Astronomické olympiády postoupili do korespondenčního kola všichni členové Astronomickéhoku Hvězdárny Žebrák. Gratulujeme! (13.11.2008)

* Proběhlo setkání zástupců Hvězdárny Žebrák a žebráckého spolku mopedistů. Byla dohodnuta opětovná a tentokrát rozšířenější spolupráce na tradiční spanilé jízdě 2.5.2009, kdy bude na hvězdárně opět Den otevřených dveří. (13.11.2008)

* Hvězdárna Žebrák vyhlašuje PODZIMNÍ SOUTĚŽ PRO DĚTI – NAMALUJ HVĚZDÁRNU ŽEBRÁK! Kresby je možné zasílat od 12. 11. až do konce listopadu na adresu: Městský úřad Žebrák, Náměstí 1, 267 53 Žebrák! (12.11.2008)

* Hvězdárna Žebrák připravila rozpočet pro rok 2009. Dále obdržela novou webovou kameru do testovacího provozu. Už brzy by mohli lidé vidět panorama města Žebrák, hradu Točník a zříceniny Žebrák ze střechy hvězdárny včetně aktuální informace o teplotě. (12.11.2008)

* Přednášky RNDr. Magdaleny Lípové v Žebráku i Hvězdárny Žebrák v Muzeu Českého krasu v Berouně o vývoji vědy a techniky od roku 1964 byly velmi úspěšné. Děkujeme za vaši účast. Berounská akce dokonce bude otištěna i fotograficky v novinách. Více zde. (12.11.2008, aktualizace 25.12.2008)

* Hvězdárna Žebrák má nové panorama! Přijďte se podívat! V pravidelných časech v přednáškových místnostech hvězdárny! A za každého počasí... Nejdříve ve čtvrtek v 19 hodin. (14.10.2008)* Už ve čtvrtek v 19 hodin povídání o kosmonautice na Hvězdárně Žebrák při příležitosti Světového kosmického týdne! Jste srdečně zváni! (07.10.2008)

* Akce KEPLER NA TOČNÍKU je přesunuta! Z důvodu přeložení akce Gymnáziem Jana Keplera v Praze na pozdější termín se odkládá i program Hvězdárny Žebrák na hradě Točník na jarní období! Společně s kastelánem Petrem Zemánkem připravujeme ale hned 2 speciální pořady na každé roční období!!! Noční prohlídka spojenou s dalším vystoupením a historickým astronomickým pozorováním oblohy včetně dobového vyprávění o astronomii a hvězdách jak na hradě Točník, tak i ve věži zříceniny Žebrák. (07.10.2008)* Také Hvězdárna Žebrák se připojuje ke Světovému kosmickému týdnu! Ve čtvrtek 9. října v 19 hodin připravujeme pro příznivce kosmonautiky speciální program a srdečně vás zveme! Vaším průvodcem kosmonautikou vám bude Ervín Woller z Hvězdárny Žebrák! (02.10.2008)

* Evropská noc vědců na Hvězdárně Žebrák proběhla mimořádně úspěšně! Děkujeme moc za Vaši účast! Všichni, co přišli, mohli sledovat noční oblohu dalekohledy, zejména planetu Jupiter, a to pomocí nové optiky hlavního dalekohledu. Také diskutovali, řešili astronomický kvíz, sledovali speciální pořad k Noci vědců a obdrželi i řadu dárků z této akce, mj.letáčky, baterky, klíčenky a mnohé další. Hvězdárna Žebrák při příležitosti Noci vědců připravila nové informační tabule a za přispění Evropské komise a města Žebrák také speciální brožuru o hvězdárně. Je k vyzvednutí zdarma k dispozici bude iv infocentrech celého středočeského kraje. Ve fotogalerii najdete několik fotografií z akcí. (29.09.2008)* Na naše stránky jsme právě přidali fotografii z Drakiády Hvězdárny Žebrák. (18.09.2008)

* Článek o Hvězdárně Žebrák vyšel ve středočeském Mladé frontě dnes. Děkujeme! (17.09.2008) / Přednášky se zaměří na astronomii / Žebrák, Beroun - Nový cyklus přednášek s hvězdárnou Žebrák startuje v berounském Muzeu Českého krasu dnes od 19 hodin. Pravidelně budou doplněny pozorováním oblohy z Plzeňské brány. Pohled jednatele "První se jmenuje Hvězdné nebeem a rád bych populární hvězdné přednášky pod naší hvězdárnou patřil s astronomií, a jejími zajímavostmi. K těm patří třeba meteorit, který poblíž není let před více než 180, či unikátní dalekohled," uvedl jednatel hvězdárny Vladislav Slezák. / * Kdo s tímto nápadem přišel? / Celý tým hvězdárny Žebrák, který přemýšlel, jak ještě více přiblížit hvězdárnu a astronomii veřejnosti. Do hvězdárny totiž lidé pravidelně chodí na pozorování a pořady, méně ale už na přednášky do kulturního klubu. Muzeum v Berouně má velkou přednáškovou tradici, a tak věřím, že návštěvnost bude ve větším městě vyšší. / * Jak často se přednášky budou konat? / Letos jsou na programu dvě, v příštím roce by se měly konat pravidelně každé dva měsíce. Další se pod názvem Nové tisíciletí a všechno jinak vyrobit 11. listopadu od 19 hodin. V roce 1967 zapečetil do obálky čestný člen hvězdárny Žebrák Karel Růžička představy lidí o novém tisíciletí zveřejněné v tehdejším časopise Zápisník. Nyní představy porovnáme s těmito realitou. / * Kdo by se měl představitmezi přednášejícími? / V příštím roce bychom chtěli pozvat známou meteoroložku Magdalenu Lípovou nebo Pavla Suchanu z Astronomického ústavu Akademie věd. Nevylučujeme ani vzácnou návštěvu nejslavnějšího českého astronoma Jiřího Grygara. * Co budou moci lidé pozorovat na obloze a jaké dalekohledy přivezete? Pokud bude jasno, ukážeme to nejzajímavější z aktuální noční oblohy. V současnosti to bude mimo jiné planety Jupiter se svými nádhernými, takzvanými galileovskými měsíčky a velkou rudou skvrnou na povrchu. Z dalekohledů přivezeme ty přenosné, ale i tak velmi kvalitní přístroje. / * Chcete z cyklu vybudovat tradici? / Jednoznačně. V Berouně je jistě plno zvídavých lidí, které snad také astronomie zaujme. Regionální mutace|Mladá fronta DNES - střední Čechy (střed) / KAREL SOUČEK 9.9.2008* Drakiáda u hvězdárny proběhla velmi úspěšně! Šlo o bezesporu první drakiádu v letošním roce v České republice. A že se na podzimní období pouštění draků řada lidí těší, doložil i velký zájem. Množí si přinesli draky vlastnoručně vyrobené a někteří z nich zapózovali i před hvězdárnou viz foto. Děkujeme za vaši účast. Už brzy očekávejte všechny fotografie z akce v naší galerii. Další nejbližší velkou akcí je Noc vědců 26.9.2008 od 20 hodin na hvězdárně. (16.09.2008)* Přednáška v Muzeu Českého krasu v Berouně se setkala v ohlasu. Děkujeme za Vaši účast! Informace o akci vyšly ve středeční Mladé frontě dnes, fotografie s článkem naleznete v Berounském deníku, psaly o nás i Naše noviny! Díky mimořádně jasné obloze se podařilo následnému pozorování planety Jupiter a Měsíce z Plzeňské brány. Fotografie najdete zde: http://picasaweb.google.cz/muzeumceskehokrasu/PozorovNHvZd# . Nyní Vás zveme na nedělní Drakiádu u hvězdárny! (10.09.2008, aktualizace 25.12.2008)* Na Hvězdárně Žebrák byl zahájen astronomický kroužek pro nový školní rok. Letos bude obohaceno o zajímavosti z astronomie, kosmonautiku a praktické nauku práce s dalekohledy. I nadále máte možnost se přihlásit. (05.09.2008)

* O cyklu přednášek v berounském muzeu bude informovat také Mladá Fronta dnes a Český rozhlas v rozhovorech natočených s Vladislavem Slezákem. (03.09.2008)

* Vítejte po prázdninách! Už 4. září pro vás máme pozorování dalekohledy, miniPlanetárium a start nového školního roku Astronomického kroužku, viz program. A dovolujeme si vás pozvat i na nový cyklus přednášek do Berouna. (01.09.2008)* Ačkoli pro pozorování částečného zatmění Měsíce letos nebyly příznivé podmínky, fotografii z letošního částečného zatmění Slunce máme. Fotografoval Václav Keberdle. (20.08.2008)

* Další pozorování na přání probě na hvězdárně ve čtvrtek ve 22 hodin. (06.08.2008)

* Hvězdárna Žebrák se podala na táboře u Nadějkova ve čtvrtek 31.7.2008. Proběhlo zde pozorování dalekohledy i povídání o astronomii. (05.08.2008)

* Informace o Hvězdárně Žebrák se nově objevují také na www.365dni.cz. (01.08.2008)

* Informace o Hvězdárně Žebrák vyšly také ve zpravodaji KOMÁROVÁK. Mnohokrát děkujeme za spolupráci panu Tomáši Jelenovi. (25.07.2008)

* Hvězdárna Žebrák se letos ještě letos zapojí do projektu Noc vědců. Podrobnosti už brzy. (14.07.2008)

* V úterní středočeské Mladé frontě dnes vyjde tip na prázdninový výlet na Hvězdárnu Žebrák. (14.07.2008)

* Ve dnech 15. - 22. července nebude možné z důvodu dovolené telefonovat na číslo hvězdárny 602 530 515. Budete-li mít zájem o objednávku pozorování, pište výhradně SMS! Pozorování iv tomto období na objednání fungovat budou. (14.07.2008)

* Aktualizovali jsme program hvězdárny a stáhnout si můžete i aktuální zpravodaj ASTRONOMIE dnes 2 / 2008 ZDE . Dále děkujeme městu za posekání trávy! Technicky: Nyní proběhla rekonstrukce korekce v deklinaci hlavního dalekohledu a posunutí primárního zrcadla. Pan Ervín Woller zajistil a upravil okulárový výtah, díky kterému je možné fotit v primárním ohnisku, afokálně a pozorovat. Stávající okulárový výtah bude použit na připravovaný dalekohled NW150/1000 jehož zrcadlo brousil Vladislav Slezák.(04.07.2008)

* Už brzy vyjde další číslo zpravodaje hvězdárny Astronomie dnes. Můžete se těšit na nejobsáhlejší program v historii hvězdárny! (18.06.2008)

* Hvězdárna Žebrák nabídla užší spolupráci Muzeu Českého krasu v Berouně a hradu Točník. Ve druhém pololetí se můžete těšit na další zajímavé akce hvězdárny i zde. Podrobnosti už brzy. (15.06.2008)* Historicky první fotografie Měsíce pořízená zrcadlovkou na Hvězdárně Žebrák. (12.06.2008)* Po několika neúspěšných pokusech se podařilo a poprvé jsme fotili digitální zrcadlovkou! Zatím jen krátká expozice Měsíce za špatných podmínek, ale v ohnisku což nám otevírá další možnosti. Než budeme fotit DSO několika minutovými expozicemi, tak to chvilku potrvá, ale tohle je zásadní a "velký krok". Největší zásluhy a velký dík patří panu E. Wollerovi, který zajišťuje potřebné vybavení. (11.06.2008)

* Do týmu spolupracovníků Hvězdárny Žebrák se přidal další astronom, pan Ervín Woller. Věřím, že spolupráce bude oboustranně úspěšná a prospěšná! (09.06.2008)

* V průběhu května začal s hvězdnou spolupracovat pan Ervín Woller. Společně s Václavem Keberdlem pracují na dalších opravách a úpravách dalekohledu. Cílem této práce je možnost pořídit za pomoci dalekohledu fotografie DSO v ohnisku primárního zrcadla a digitální zrcadlovky. Nyní probíhá rekonstrukce korekce v deklinaci a posunutí primárního zrcadla. Dále probíhá rekonstrukce otočné mapy oblohy. Ta bude umístěna na budovu Hvězdárny Žebrák.(02.06.2008) * Pan Woller zapůjčil Hvězdárně Žebrák čočkový dalekohled BRESSER Messier R102 (102 /1000 mm), který bude namontován na hlavní dalekohled a bude sloužit na pozorování planet a pro pointaci hlavního dalekohledu při focení DSO. (29.05.2008)* Přednáška Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd ČR "Máme dost tmy" o světelném znečištění – problému astronomů i občanů, bude pro vás zvýšený zájem ve čtvrtek od 19 hodin v prostorách kina!!! Jste srdečně zváni. (27.05.2008)

* Další akce se setkaly s velkou návštěvností. Tedy jak pořad Obloha patří všem zamilovaným, tak i Den otevřených dvěří. Děkujeme za Vaši návštěvu! Nyní připravujeme přednášku Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR o světelném znečištění. Přednáška se odehraje na hvězdárně. Týden předem ale budeme přijímat rezervace v případě případného zájmu bude přednáška přesunuta do Kulturního klubu. V každém případě sraz všech zájemců o přednášku bude 29.5. v 19 hodin na hvězdárně!!! (13.05.2008)

* V sekci partneři najdete nově Turistické a informační centrum Karlštejn a Muzeum Českého krasu. Rovněž v těchto institucích naleznete informace z Hvězdárny Žebrák. (28.04.2008)

* Další vzácnou nabídkou ke spolupráci dostala Hvězdárna Žebrák od Muzea Českého krasu v Berouně a Žebráku. Děkujeme a těšíme se... (28.04.2008)

* Hvězdárna Žebrák se připojí k 8. ročníku Spanilé jízdy mopedistů, která se vyrábí v sobotu 3. května v Žebráku na náměstí. V čase mezi 9 a 12 hodinou budeme prezentovat hvězdárnu na náměstí av čase mezi 12 a 17 hodinou proběhne přímo na hvězdárně Den otevřených dveří. Všichni návštěvníci si budou moci hvězdárnu a její přístrojové vybavení si zobrazíte výkladem, a to zcela ZDARMA! (25.04.2008)

* Do fotogalerie jsme přidali nové fotografie z výšlapu po stopách meteoritu, z demontáže zrcadla a další. Děkujeme za poskytnutí fotek. (25.04.2008)

* Na 1. máj připravujeme pro veřejnost speciální audiovizuální program. Prezentovat ho budeme v 19 i 20 hodin. (24.04.2008)

* Ve spolupráci s dr. Bukovanskou, dr. Fišerou z Národního muzea a Janem Mánkem z ČAS jsme opět měli možnost nahlédnout do archivu a nasbírat veškeré materiály k meteoritu. Zároveň dr. Bukovanská podle fotografií projevila zájem vyhledat nalezený kámen při výšlapu. (24.04.2008)

* Na našich stránkách ZDE VE FOTOGALERII najdete fotografie z Jarního astronomického výšlapu po stopách meteoritu! Další budou následovat!!! (18.04.2008)

* Hvězdárna Žebrák dnes opět představit Astronomický deštník z Belgie... (17.04.2008)

* Hvězdárna Žebrák dostala nabídku prezentovat se iv Informační centrum Karlštejn. S radostí tuto možnost vítáme a už brzy se zde více dozvíte io naší činnosti. (16.04.2008)

* Hvězdárna Žebrák vlastní celou řadu historických cenných dokumentů. Vzhledem ke svému prostoru ale některé z nich nelze archivovat. Ještě z dob "klubu" měla hvězdárna kompletní ročníky časopisů Letectví & kosmonautika a VTM Věda technika mládeži z let osmdesátých a devadesátých. Hvězdárna Žebrák se dohodla s knihovnou a nově všechny tyto ročníky najdete v knihovně!!! (15.04.2008)

* Na Hvězdárně se po rekonstrukci rozběhl generální úklid. (15.04.2008)

* Na Hvězdárnu Žebrák dorazila další exkurze tentokrát autobusem ze ZŠ Liteň. Přednáška proběhla v zasedací místnosti Kulturního klubu a následovala prohlídka hvězdárny. (15.04.2008)

* Hvězdárna Žebrák se stala 11. dubna na schůzi vedení výkonného výboru kolektivním členem České astronomické společnosti! Předsedkyně ČAS dr. Eva Marková to oznámila na Setkání složek České astronomické společnosti v Kolovratech 12. dubna, kde se Hvězdárna Žebrák představila svým příspěvkem a získala zde cenné kontakty. (13.04.2008)

* Jarní astronomický výšlap po stopách meteoritu proběhl s mimořádným úspěchem. Děkujeme všem, kdo přišli. Možná jsme nalezli další meteorit!!! Fotografie a další informace zveřejníme velmi brzy. (12.04.2008)

* O Hvězdárně Žebrák vyšel článek v Mladé frontě DNES. Najdete jej ZDE . Děkujeme. (11.04.2008)

* V tomto odkazu naleznete informace o meteoritu!!! . (08.04.2008)

* Informace o Jarním astronomickém výšlapu za meteoritem najdete i na stránkách České astronomické společnosti ZDE . (08.04.2008)

* V roce 1824 dopadl do oblasti mezi obcemi Žebrák a Praskolesy meteorit. Rozpadl se na několik kusů, ty největší jsou uloženy v Národním muzeu v Praze a menší ve Vídni, další úlomky pak v muzeích po celém světě. Třetí větší část nebyla nikdy nalezena, a tak se pokusíme dopadová místa najít i se zájemci o zajímavý naučný výlet. Hvězdárna Žebrák totiž pořádá už v sobotu 12. dubna od 10 hodin Jarní astronomický výšlap s podtitulem pojďme najít pozůstatky meteoritu Praskolesy. Pomocí starých map a záznamů se pokusíme dostat na místa, kam před více než 180 lety dopadl slavný meteorit Praskolesy.A jak vlastně takový meteorit vypadá? I na to se můžete přijít podívat. Při příležitosti Hvězdárna Žebrák této odhalí dokonalou kopii největší části meteoritu umístěného v Národním muzeu v Praze, která byla muzeem vyrobena speciálně pro hvězdárnu za pomoci města Žebrák. Výlet se může zúčastnit každý zájemce bez rozdílu věku, trasa by měla být do 5 kilometrů. A ještě místo setkání? Hvězdárna Žebrák v 10 hodin. Zde účastníci absolvují zajímavé povídání o meteoritu a získávají i zajímavé materiály. (08.04.2008)

* Ve středu 9. dubna proběhne ve 14 hodin v prostorách Občanského sdružení Digitus, Pod Dražovkou 1142 v Hořovicích povídání o astronomii s Vladislavem Slezákem. (08.04.2008)

* Děkujeme všem, co jsme navštívili 3. dubna Hvězdárnu Žebrák. Bylo Vás mimořádně mnoho! Zdravíme i Klub ochránců přírody z Hořovic! (04.04.2008)* Hvězdárna Žebrák ve spolupráci s Divadlem Kalich vyhlásila soutěž o 2 vstupenky na muzikál Galileo. Odpovědí přišlo velmi mnoho a ve čtvrtek 3. dubna v 19 hodin za účasti velmi početné veřejnosti byl vylosován výherce, který se na muzikál Galileo podívá v termínu 28. dubna - 8. května 2008 dle vlastního výběru. Výhercem se stal pan Pavel VLADYKA! Gratulujeme. Další informace o muzikálu najdete na stránkách divadla KALICH . Už brzy pro vás připravíme další zábavnou hru. (04.04.2008)* Hvězdárna Žebrák byla pozvána na setkání složek a kolektivních členů České astronomické společnosti do Kolovrat, kde bude prezentovat svoji činnost. Zároveň proběhlo jednání v Bruselu o spolupráci s EU az belgického planetária byl přivezen speciální astronomický deštník pro prezentaci hvězdných oblohy! Předveden bude již dnes! (03.04.2008)* Máte poslední příležitost zapojit se do soutěže o vstupenky na muzikál Galileo! (27.03.2008)* Ve dnech 31.3. a 1.4. budou zástupci Hvězdárny Žebrák jednat o případných dotacích v Bruselu. (27.03.2008)* Čvrteční astronomické pozorování se velmi vydařilo. Už s novou optikou návštěvníci mohli pozorovat planety Saturn a Mars a otevřenou hvězdokupu Plejády nebo Velkou mlhovinu v souhvězdí Orion. Těsně před spuštěním je také náš nový informační systém! (07.03.2008)

* Máme nové závěsy, za realizaci dalšího zkrášlujícího doplňku děkujeme Dagmar Čížkové. (07.03.2008)

* Redakce Berounského deníku předala dárky astronomickému kroužku. Děkujeme. (07.03.2008)

* On-line rozhovor o Hvězdárně Žebrák v Berounském deníku proběhl. Zakoupit si můžete také dnešní vydání Berounského deníku, kde je část rozhovoru uvedena. (07.03.2008)

* Pozor! On-line rozhovor o Hvězdárně Žebrák v Berounském deníku už dnes . Dnes poprvé budeme pozorovat také novou optikou dalekohledu. (06.03.2008)

* Berounský deník připravuje na 6. března od 14 hodin on-line rozhovor s Vladislavem Slezákem o Hvězdárně Žebrák. (29.02.2008)

* Hvězdárna Žebrák byla včera přizvána k jednání výboru Astronomické olympiády na pražskou Štefánikovu hvězdárnu. (29.02.2008)

* Díky RNDr. Marcele Bukovanské, CSc. a restaurátorovi Vladimíru Čižkovskému z Národního muzea v Praze Hvězdárna Žebrák od dnešního dne vlastní dokonalou kopii meteoritu Praskolesy, který nedaleko hvězdárny dopadl v roce 1824! Slavnostní vystavení se odehraje v sobotu 12. dubna v 10 hodin, kdy proběhne i Jarní astronomický výšlap do míst, kam podle historických map meteorit dopadl. Za financování vytvoření kopie meteoritu děkujeme MĚSTU ŽEBRÁK! (27.02.2008)

* Na hlavním dalekohledu jsou prováděny úpravy pro zahájení práce s novou optikou. Bude se opravovat i elektrický rozvod v kopuli. Dále byla opravena fasáda a proběhla i další interiérová vylepšení. (27.02.2008)

* Na hvězdárně budete moci už příští týden pozorovat s novou profesionální optikou. Díky Městu Žebrák má hvězdárna nové profesionální okuláry, okulárový výtah a polarizační filtry!!! Dokonale tak budete moci pozorovat detaily měsíčního povrchu, planety i plošné objekty ve vesmíru. Zvětšení až 236x! Přijďte se podívat! Bude to stát za to! Hlavní dalekohled hvězdárny tak bude poskytovat historicky nejkvalitnější možný obraz. (22.02.2008)

* Máme pro vás dobré zprávy! Hvězdárna Žebrák už má internet!!! Bude jej tak moci využívat při své práci i při popularizaci astronomie veřejnosti. V nejbližší době by měla být na hvězdárně město zároveň instalována webkamera s panoramatickým pohledem na. (15.02.2008)

* Ze středy na čtvrtek proběhne zatmění Měsíce viditelné z území ČR. Hvězdárna Žebrák bude ve čtvrtek otevřena hned dvakrát. Poprvé právě kvůli zatmění od 1 hodiny ranní. Podrobnosti o zatmění v našem zpravodaji Astronomie dnes nebo v mailing listu. (15.02.2008)

* V sobotním Berounském deníku vyšla zpráva o Hvězdárně Žebrák . Ještě máme na dnešní přelet ISS v čase mezi 18.22 až 18.30. Pohybovat se bude od západoseverozápadu k východojihovýchodu. Více podrobností v odkazu Heavens Above na stránkách Hvězdárny Žebrák.(11.02.2008)

* Hvězdárna Žebrák vyhlásila soutěž o vstupenky na muzikál Galileo v pražském Divadle KALICH!!! Více podrobností ZDE . (07.02.2008)

* Máme novinku - Galerii KOPULE! Dovolujeme si Vás pozvat k slavnostnímu otevření Galerie KOPULE ve čtvrtek 7. února v 19 hodin. V nové galerii v prvním patře hvězdárny u hlavního dalekohledu se dozvíte informace o dalekohledu, historii hvězdárny i města Žebrák, okolí a historických památkách, o dopadu meteoritu v této oblasti io činnosti hvězdárny. Fotografie vám přiblíží objekty, které na hvězdárně můžete na obloze za jasného počasí pozorovat, některé z nich jsou dokonce i autorské dílny hvězdárny. Tato galerie se bude v průběhu času měnit a naleznete zde vždy zajímavé informace a obrázky. Poprvé se na vás těšíme s touto novinkou 7. února 2008 v sedm večer. Vstup je zdarma a je součástí dalšího programu hvězdárny. (31.01.2008)

* Na hvězdárně už vždy trefíte. Popsali jsme dveře kanceláře, přednáškové místnosti i vstup do kopule k hlavnímu dalekohledu. Zároveň se začaly připravovat kabely pro zavedení internetu a také nová galerie. Více už brzy! (28.1.2008)

* Všichni účastníci astronomického kroužku postoupili do druhého příslušného kola Astronomické olympiády. Gratulujeme! (15.01.2008)

* Právě dnes vychází nové číslo zpravodaje Hvězdárny Žebrák ASTRONOMIE dnes. Naleznete zde informace o činnosti Hvězdárny Žebrák v roce 2007, informace o úkazech na obloze v prvním pololetí roku 2008 a také nový program Hvězdárny Žebrák na leden až červen 2008. Cena zpravodaje je 0,- Kč, je ZDARMA. Zpravodaj nově také lze stáhnout z našich stránek a přijde i všem odběratelům novinek Hvězdárny Žebrák a servis NASAinfo. Program bude od dnešního dne rovněž vystaven na tomto webu. (03.01.2008)

* V roce 2008 plánuje Hvězdárna Žebrák pro veřejnost zprovoznit nový informační systém připravený ve spolupráci se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, chystá bohatý program, dostavbu meteostanice, internetové připojení hvězdárny, městskou webkameru, další technické zdokonalování i věrnou kopii meteoritu Praskolesy ve spolupráci s Národním muzeem, přislíbili jsme spolupráci na Mezinárodním roku astronomie a dalších plánů je ještě opravdu mnoho. Vše už letos. Věřím, že i vám se na Hvězdárně Žebrák bude líbit. (02.01.2008)

* Vítejte na stránkách Hvězdárny Žebrák v roce 2008! I letos jsme pro vás připravili řadu novinek a zajímavostí na naší hvězdárně... (01.01.2008)