Archiv aktualit r. 2009
* Dnes proběhne on-line rozhovor s Vladislavem Slezákem z Hvězdárny Žebrák v Berounském deníku -
http://berounsky.denik.cz/kultura_region/on_line_slezak.html. Ptát se můžete v čase 12,30 - 13,30 hodin. Na konci roku pak Hvězdárna Žebrák chystá extra vánoční překvapení. Více se dozvíte už brzy nebo právě v rozhovoru pro Berounský deník. (09.12.2009)
* Zveme vás na přednášky k Mezinárodnímu roku astronomie. Proběhnou na Hvězdárně Žebrák. Zároveň poskytneme, že přednáška KDO SKUTEČNĚ VYNALEZL DALEKOHLED? v Muzeu Českého krasu v Berouně v úterý 10.11. od 19 hodin s pozorováním byla na přání muzea letos zrušena a přesunuta na únor 2010! (29.10.2009)
* Také Hvězdárna Žebrák se připojí ke Galileovským nocím. Jde o poslední klíčový projekt Mezinárodního roku astronomie v globálním měřítku. Po celém světě proběhne ve dnech 22. až 24. října 2009. Cílem je umožnit co největšímu počtu lidí zakusit to, co zažil Galileo před 400 lety v roce 1609, když namířil na oblohu svůj dalekohled. Program akce je stejný po celém světě: pozorování planet Jupiter, Měsíce, případně dalších objektů. Pozorování na hvězdárnách av ulicích měst dnešních dalekohledů - porovnání tehdejších a technologií. Těšíme se na Hvězdárně Žebrák, zajímavosti najdete na www.astronomie2009.cz. (21.10.2009)
* Pozorování na Točníku se dnes z důvodu nepřízně počasí neuskuteční. Na příjezdové cestě k hradu navíc po filmu vznikl silně bahnitý terén. Na Točníku i na zřícenině Žebráku se na vás budeme těšit v roce 2010. (16.10.2009)
* Buďte pozváni na speciální program Hvězdárny Žebrák při příležitosti Evropské noci vědců. Hvězdárna má díky ní nové brožury o činnosti, mapky oblohy a model sluneční soustavy a pro návštěvníky v pátek chystá i řadu dárků. (24.09.2009)
* Přednáška v Muzeu Českého krasu v Berouně o astronomii v režii Hvězdárny Žebrák se setkala s velkým ohlasem. Přednáška Co je astronomie byla připravena při příležitosti Mezinárodního roku astronomie 2009. Návštěvníci viděli noční oblohu, a to velmi netradičně, pomocí speciálního počítačového programu. Pro velký úspěch zopakujeme další přednášce. (20.09.2009)
* Dnes proběhne další ze série přednášek v Muzeu Českého krasu v Berouně o astronomii v režii Hvězdárny Žebrák. Přednáška Co je astronomie byla připravena při příležitosti Mezinárodního roku astronomie 2009. Vzhledem k nepřízni počasí dnes neproběhne navazující pozorování z Plzeňské brány, ale přesto uvidí noční oblohu, a to velmi! Ve 13 hodin v Techmanii v Plzni se pak zástupci Hvězdárny Žebrák zúčastní tiskové konference k Noci vědců, která se blíží. (16.09.2009)
* Počasí středověkému pozorování na zřícenině hradu Žebrák bohužel nepřeje. Na základě informací z Českého hydrometeorologického ústavu jsme nuceni pozorování bohužel zrušit. Další podobné unikátní se vyrábí 16. 10. na Točníku, tentokrát je dokonce projekcí. Na Žebrák se vypravíme zase v příštím roce. (28.08.2009, 17 hodin)
* Pozvánka na středověké pozorování vyjde v Berounském deníku 27.8.2009. (26.08.2009)
* Právě vyšel nový Zpravodaj Hvězdárny Žebrák Astronomie dnes. Najdete v něm program na druhé pololetí roku a informace o astronomických úkazech i zprávy o všem, co se na hvězdárně děje. Můžete si to iz těchto stránek v rubbrice "zpravodaj" stáhnout ve formátu pdf. (22.07.2009)
*
Spustili jsme webkameru !(02.07.2009)
* Hvězdárna Žebrák přijíždí v čerevenci a srpnu na prázdninový provoz. Astronomické pozorování dalekohledy nebo další program je třeba dohodnout alespoň týden předem telefonicky na čísle 602 530 515 nebo e-mailem na
hvezdarnazebrak@centrum.czna kterýkoliv prázdninový den. Minimální počet zájemců o program je pět nebo dle dohody. O prázdninách také připravujeme dobové pozorování na hradech Žebrák a Točník. Více na stránkách hvězdárny
www.hvezdarnazebrak.cz. (22.06.2009)
* Muzejní noc na Plzeňské bráně v Berouně proběhla mimořádně úspěšně. Účastnilo se ji obrovské množství návštěvníků. Mohli pozorovat dalekohledy Měsíc, řešili kvízové otázky, viděli historické astronomické přístroje a získali i plno dárků. Astronomii zdedobí pracovníci hvězdárny v dobových kostýmech. (15.06.2009)
* Hvězdárna Žebrák se bude účastnit Muzejní noci v Muzeu Českého krasu v Berouně. Astronomy z Hvězdárny Žebrák uvidíte is historickými mapami a dalekohledy v dobových kostýmech na Plzeňské bráně v pátek 5. června v čase 18 - 23 hodin. Když bude jasno, proběhne i pozorování objektů nebeských. Těšíme se na vás, vstup je zdarma.
* Člen astronomického kroužku Jonáš Kaufman se probojoval mezi stovkami řešitelů do finále Astronomické olympiády. Zde skončil na úžasném 9. - 10. místě. GRATULUJEME!!! (01.06.2009)
* Už jen pár dní nás dělí od spuštění webové kamery pro veřejnost. Budeme vás informovat. (25.5.2009)
* Oslava 55. narozenin Hvězdárny Žebrák se velmi vydařila. Řada lidí shlédla program hvězdárny na náměstí s Josefem Vágnerem a Daliborem Jandou a dorazila také přímo na hvězdárnu na prohlídku anebo na prodejní výstavu sklářského ateliéru WAGA. Fotografie z akce iz jarního astronomického výšlapu už brzy přineseme. (15.5.2009)
* Hvězdárna Žebrák oslaví 55. let! Na sobotu 2. května připravila velmi bohatý program. Na náměstí na srazu mopedistů na pozvání hvězdárny zazpívají Josef Vágner a Dalibor Janda, jejich autogramiády proběhnou na hvězdárně, zde připravujeme i další program - den otevřených dveří, přednášku Hvězdné nebe pod mikroskopem, pořad Obloha patří všem zamilovaným, pozorování dalekohledy a dokonce i jednu uměleckou výstavu sklářského výtvarného atelieru WAGA. Více v programu a na plakátku akce... (27.04.2009)
* Hvězdárna Žebrák se prezentovala v sobotu 18.4.2009 při příležitosti oslav Dne země v ZŠ Rudná u Prahy. (18.04.2009)
* S obrovským úspěchem se uskutečnilo astronomické pozorování ve středověkém stylu v sobotu 11. dubna na protějším kopci na hradě Točník. Pozorovalo se několika astronomickými dalekohledy (mj. planeta Saturn, Velká mlhovina v Orionu, Jesličky atd.) a desítky návštěvníků měly možnost zažít noční prohlídku hradu. Akce zcela jistě zopakujeme a rozšíříme i na blízkou zříceninu Žebráku. (13.04.2009)
* Druhý astronomický výšlap se opět setkal s ohlasem. Prezentovali jsme nové informace, na kterých mj. pracovali Václav Keberdle, Jan Mánek nebo dr. Marcela Bukovanská. Brzy přineseme rovněž fotografie z akce. (12.04.2009)
* Hvězdárna Žebrák se prezentovala na 1. hasičsko-městském plese a poskytla moderátora a část programu. Od hasičů města Žebrák pak obdržela příspěvek na činnost ve výši 3000 korun. Děkujeme. (11.04.2009)
* Beseda s RNDr. Magdalenou Lípovou se setkala opravdu s velkým úspěchem. Následovalo pozorování Měsíce a planety Saturn. Nyní se na Vás těšíme na našich velkých sobotních akcích - výšlapu za meteoritem a středověkém pozorování na Točníku. (08.04.2009)
* Hvězdárna Žebrák má pamětní razítko! Při jakékoliv návštěvě si můžete orazítkovat pohlednice, vstupenky anebo cokoliv, co vám návštěvu na Hvězdárně Žebrák připomene. (05.03.2009)
* Zveme vás na přednášku do muzea v Berouně! Dále na astronomický výšlap po stopách meteoritu a na pozorování dalekohledy na hrad Točník! Více v kategorii program nebo níže na této stránce. (01.04.2009, update 06.04.2009)
* Webkamera Hvězdárny Žebrák již pracuje a pořizuje snímky. To vše prozatím v testovacím provozu. Kdy bude spuštěna do ostrého provozu, to se dozvíte již brzy! (16.03.2009)
* Hvězdárna Žebrák se prezentovala také na 1. hasičsko-městském plese v KK Žebrák 14. března 2009. (15.03.2009)
* Ve středu 11. března proběhla přednáška Hvězdárny Žebrák "Hvězdné nebe pod mikroskopem" v ZŠ Zdice! (12.03.2009)
* Členové kroužku zažili včera pár dramatických chvilek. Ti, co se odvážili na kopec autem, uvízli díky namrzlé vozovce v příkopu. Na pomoc vyrazil pan starosta města Daniel Havlík nejdříve s terénním vozem a později i s těžkou technikou. Odměnu, kterou získal od tatínka jednoho z členů kroužku, věnoval na rozvoj hvězdárny. Tatínkovi i panu starostovi za Hvězdárnu Žebrák moc děkujeme! (Zprávička o této údálosti dokonce vyšla i v novinách) (20.02.2009, update 25.04.2009)
* O webkameře, která bude v nejbližších dnech instalována, dnes vyšel článek v Berounském deníku a deníku Šíp. Velký článek o hvězdárně pak v časopisu Blesk Hobby! (17.2.2009)
* Již brzy přineseme fotografie z naší kopule, kde byla instalována výstava prací dětí Základní školy Žebrák z výtvarné soutěže Namaluj Hvězdárnu Žebrák. Dětské kresby neuvěřitelně rozzářily prostory kopule. (16.2.2009)
* Upravili jsme design tohoto webu. Titulní obrázek patří Kateřině Kuncové a nově můžete vidět i hvězdárnu na hvězdném pozadí. Věříme, že tato nová úprava zpříjemní pohled na webové stránky Hvězdárny Žebrák... (15.02.2009)
* V Mladé frontě dnes vyšel rozhovor s Pavlem Suchanem z České astronomické společnosti při příležitosti přednášky v Muzeu Českého krasu v Berouně: Světelné znečištění se týká každého, říká astronom... (Žebrák, Beroun) - Pod názvem Máme dost tmy? připravila Hvězdárna Žebrák další z cyklu svých přednášek. V úterý 3. února od 19 hodin s ní v berounském Muzeu Českého krasu vystoupí člen České astronomické společnosti Pavel Suchan. „Název přednášky má navodit otázku, zda máme v noci opravdu takovou tmu, jaká má být. Řeč bude o tom, co nám poškozuje přirozené noční životní prostředí, co nám brání pozorovat oblohu z měst. O světelném znečištění, které je dnes problémem planety,“ řekl Suchan. Připravíte si i doprovodný materiál a bude prostor také na dotazy? Samozřejmě. Přivezu nejen tiskoviny, které si budou moci účastníci odnést, především brožurku Proč se zabývat světelným znečištěním, ale také lampu, od které očekávám, že si jí lidé téměř nevšimnou. Bude tam svítit účelně, aniž by ale někoho obtěžovala svícením do očí nebo dokonce do nebe. Prostě malou ukázku toho, jak jde skloubit osvětlení chodníku s tmavou oblohou nad námi. Dotazy očekávám, vždyť světelné znečištění se netýká jen astronomů, ale každého člověka. Znáte Beroun? Máte k němu nějaký bližší vztah? Samotný Beroun moc neznám, ale jako každý pražský kluk a student jsem se něco najezdil do jeho okolí v Českém krasu, kde jsem leccos prolezl. Jeskyně nás prostě lákaly. Beroun je také symbolická zastávka vlaku po jeho průjezdu tou úžasnou krajinou kolem Berounky. Do města se moc těším a jsem zvědavý, jak se tam svítí, zda víc dolů než nahoru. Jak hodnotíte aktivity žebrácké hvězdárny? Jsou velké a malé hvězdárny. Ta žebrácká patří mezi ty nejmenší u nás. To je ale jen konstatování, které ještě nic nevypovídá o činnosti. Ta je u té žebrácké nadstandardní, hvězdárna žije, je velmi útulná a zejména v poslední době se v ní mnohé upravilo a zmodernizovalo. Podporujete vy nebo astronomický ústav jejich programy? Astronomický ústav je svojí náplní práce přeci jen daleko od činnosti hvězdárny v Žebráku, a tak žádnou spolupráci nemáme. Já s hvězdárnou spolupracuji na Evropské noci vědců. Regionální mutace - Mladá fronta DNES - střední Čechy Otázky pokládal pan redaktor Karel Souček. Děkujeme. (27.01.2009)
* Fotografie výherního obrázku vyšla v Berounském deníku v den předání hlavní ceny, tedy ve čtvrtek. Zítra v Berounském deníku vyjde fotografie viz níže. Děkujeme!!! (27.01.2009)
* Ve čtvrtek 22. ledna ve III. A ZŠ Žebrák byly slavnostně předány ceny pro výherce výtvarné soutěže Namaluj Hvězdárnu Žebrák. Zvítězila devítiletá Kateřina Kuncová. V pátek byly oceněny i další děti, které se do malování zapojily. Každý obdržel upomínkové předměty, CD a volný vstup na hvězdárnu. Výherkyně navíc získala unikátní kalendář Národní knihovny Hvězdářův rok, publikace, neomezený celoroční volný vstup na hvězdárnu a další hodnotné ceny. Gratulujeme. (23.01.2009)
* Proběhlo jednání s městem Žebrák o další rozšířené spolupráci. Na hvězdárně byla uspořádána knihovna a v kroužku rozdány práce korespondenčního kola Astronomické olympiády. V době astronomického pozorování návštěvníci sledovali Venuši a Velkou mlhovinu v Orionu a navštívili i přednášku o astronomii s využitím podkladů Mezinárodního roku astronomie 2009. Další podobná prezentace se uskuteční ve čtvrtek 19. února a bude o dalekohledu a Galileovi. (22.01.2009)
* Na Hvězdárně Žebrák proběhlo první oficiální pozorování roku 2009. Návštěvníci pozorovali s nově uloženým zrcadlem hlavního dalekohledu při -17 stupních Celsia Venuši a Měsíc. Kluzko začínalo být už i na podlaze v kopuli. V 19 hodin byly oznámeny výsledky hned několika soutěží. Unikátní kalendář Národní knihovny České republiky získala díky návštěvníkům z Bzové Věnceslava Havránková z Býště! Gratulujeme. Podrobnosti v odkazu soutěže. Do druhého korespondenčního kola Astronomické olympiády postoupili také až na jedinou vyjímku všichni členové Astronomického kroužku. Vybrán byl i nejkrásnější obrázek namalovaný v rámci výtvarné soutěže dětmi Základní školy Žebrák, ač úplně všechny kresby Hvězdárny Žebrák byly mimořádně povedené. A aby to bylo pořádné překvapení, jméno oznámíme až při předání hlavní ceny přímo ve škole v následujícím týdnu. Teprve potom bude tento obrázek i se jménem a další obrázky zveřejněny na webu i na Hvězdárně a začne se připravovat únorová výstava těchto nádherných kreseb. Za všechny moc děkujeme a všechny čeká odměna! (09.01.2009)
* Článek o Hvězdárně Žebrák vyjde v Blesk Hobby 11. března! Děkujeme! (07.01.2009)
* Přidali jsme dvě prezentace v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009! Ve čtvrtek 22. ledna od 19 hodin CO JE TO ASTRONOMIE? - zajímavé povídání o astronomii na Hvězdárně Žebrák a ve čtvrtek 19. února od 19 hodin KDO SKUTEČNĚ VYNALEZL DALEKOHLED? - zajímavé povídání o vynálezci dalekohledu a jeho využití v astronomii (05.01.2009)
* Vítejte v roce 2009! A hned tu pro Vás máme první článek v Mladé frontě dnes! (02.01.2009)
Středočeský (Berounsko) „Vylepšíme hlavní dalekohled“ - Pohled jednatele hvězdárny
Žebrák - S velkými plány vstupuje do nového roku, který UNESCO vyhlásil Mezinárodním rokem astronomie, Hvězdárna Žebrák. „Jsme sice ve fázi, kdy velmi důležité máme opraveno nebo obnoveno, ale stále je co vylepšovat,“ uvedl jednatel hvězdárny Vladislav Slezák.
- Co konkrétního chcete vylepšit?
Hlavní dalekohled potřebuje nový hledáček, kdyby byl ideální, kdyby se zlepšil navigační systém dalekohledu nebo kdyby se lépe, pomocí motoru, otvírala kopule hvězdárny. Je třeba natřít ploty a okna, rozběhnout webkameru s panoramatem města, hradu Točník a zříceniny Žebrák nebo vybavit meteostanici přístroje. A neustále uvažujeme o planetáriu Středočeského kraje, to je ale běh na dlouhou trať.
- Máte již rozpočet na rok 2009?
Spíše než rozpočet máme plány. Ty se ale i tak uskuteční dají, protože nejsme klasická příspěvková organizace. I když větší investice třeba do techniky samozřejmě příspěvkům podléhají. Zcela jasno o financích bude do konce února.
- Budete pokračovat v přednáškách v berounském muzeu?
Určitě. Počátkem února pozveme našeho kolegu z Astronomického ústavu az přípravného výboru Mezinárodního roku astronomie 2009 Pavla Suchana. Ten pohovoří o světelném znečištění a zároveň poradí, jak ušetřit. V dubnu pak pozveme velmi oblíbenou meteoroložku Magdalenu Lípovou, která bude diskutovat o počasí.
- Jaký byl pro hvězdárnu rok 2008?
Zásluhou kolegy Václava Keberdleho a Ervína Wollera mimořádně úspěšný. Máme novou optiku, opravený pohon dalekohledu, připravili jsme řadu projektů, díky dotacím z Evropské unie a příspěvku města jsme mohli vydat brožuru o hvězdárně, která byla zdarma distribuována lidem i do informačních center v kraji. Do testovacího provozu byla spuštěna webkamera, hvězdárna má věrnou kopii meteoritu, která do oblasti dopadla před více než 180 lety, nový informační systém nebo galerie v kopuli.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Čechy (střed)
Autor: KAREL SOUČEK