Aktuality

Perseidy, letní kino i astro party na hvězdárně a Monínec, podívejte se na letní program Hvězdárny Žebrák

Co chystá Hvězdárna Žebrák na léto? A co uvidíte na noční obloze? Pozvánku za vesmírnými dobrodružstvími pro vás mají Tína a Vláďa Slezákovi.

Kosmodrom Žebrák 2024 - video

V sobotu 22. června proběhla na Hvězdárně Žebrák největší akce roku: Kosmodrom Žebrák. Odpalovali jsme nejen vodní rakety, k vidění byly obří rakety i velký nafukovací Měsíc, přijeli odborníci na kosmonautiku včetně prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka a 70. výročí hvězdárny jsme oslavili ohňostrojem. Moc děkujeme za vaši účast a přinášíme krátké video.

Brány nového ročníku Klubu malých hvězdářů se otevírají

Baví vás nebo vaše děti vesmír? Hvězdárna Žebrák pro školní rok 2024/2025 vypisuje astronomický kurz pro děti s názvem Klub malých hvězdářů. Děti se ve 12 setkáních seznámí s astronomií, vesmírem i přístroji, kterými astronomové zkoumají nebeské objekty. 

Hvězdárna Žebrák také v Infocentru

Město Žebrák má nové infocentrum. A v něm také najdete upomínkové předměty hvězdárny včetně knih Pohádky z hvězd a Příběhy z hvězdárny. 

Proběhlo hudebně taneční vystoupení v Kařezu

V neděli 16. června proběhlo Hudebně taneční odpoledne v Kařezu. Průvodcem byl Vláďa Slezák a svěřenci Lucie Šindlerové podávali neskutečné výkony. Zdravíme do Kařezu.

V létě se opět setkáme na Monínci!

Už se tradičně těšíme na letní koncerty, promítání i pozorování noční oblohy na Monínci. A navíc letos oslavíme 30. narozeniny areálu. Na co se můžete těšit?

Kosmonautika 2024 - speciál od Hvězdárny Žebrák

První československý kosmonaut Vladimír Remek, Tomáš a Michal Přibylovi, Jan Spratek a Pavel Suchan se sešli na akci Kosmodrom Žebrák u hvězdárny, aby zhodnotili stav kosmonautiky současnosti, prozradili řadu zajímavostí a pohlédli i do budoucnosti. 

Hvězdárna Žebrák sedmdesátiletá. Děkujeme, že jste u toho byli s námi

Kosmodrom Žebrák i ohňostroj k 70. výročí hvězdárny. Tak vypadala sobota 22. června u Hvězdárny Žebrák. Děkujeme, že jste u toho byli s námi. Brzy přineseme fotodokumentaci a videa na těchto stránkách.

22. Pohádkový den úspěšně proběhl v Žebráku

Na hradě Točník a ve městě Žebrák proběhl 22. Pohádkový den za účasti pohádkového krále Václava V., Vydry zvaného a pohádkové družiny. Fotografie zpracováváme a brzy je přineseme na těchto stránkách.

Kosmodrom Žebrák - největší akce roku s Vladimírem Remkem i ohňostrojem v sobotu 22. června, vstup je zdarma

V sobotu 22. června proběhne na Hvězdárně Žebrák největší akce roku: Kosmodrom Žebrák. Těšit se můžete na odpalování vodních raket, vypouštění raket do vesmíru, obří rakety i velké nafukovací Měsíc, odborníci na kosmonautiku, prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka, občerstvení, dílničky, dokonce i ohňostroj přesunutý z pátky a mnohé další. Srdečně vás zveme na Hvězdárnu Žebrák. Vstup je zdarma.

Oslavy Hvězdárny Žebrák budou pokračovat v sobotu akcí Kosmodrom Žebrák i s ohňostrojem

Oslavy Hvězdárny Žebrák budou pokračovat z důvodu výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu na mimořádně nepříznivé podmínky v pátek až sobotní akce Kosmodrom Žebrák. A přesunujeme sem i páteční ohňostroj. Proběhne v sobotu ve 22:00. Michal Šindelář se za námi podívá na Perseidy 9. srpna. Sobotní akce Kosmodrom Žebrák tedy proběhne dle plánu v čase 10:00 - 23:59. 

Koncert Michala Šindeláře na Perseidy, ohňostroj v sobotu na akci Kosmodrom Žebrák

Podle vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu bude v pátek čase 17:00 až 21:00 hodin mimořádně nepříznivé počasí pro realizaci našeho programu. Ohňostroj proto přesunujeme na sobotu večer ve 22:00 a Michal Šindelář se za námi podívá na Perseidy 9. srpna. Sobotní akce Kosmodrom Žebrák proběhne dle plánu v sobotu v čase 10 - 23:59. 

POZOR, s ohledem na počasí překládáme páteční program

Podle vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu bude v pátek čase 17:00 až 21:00 hodin mimořádně nepříznivé počasí pro realizaci našeho programu, tedy koncert Michala Šindeláře s kapelou a ohňostroje u hvězdárny. Ohňostroj proto přesunujeme na sobotu večer ve 22:00 a Michal Šindelář se za námi podívá na Perseidy 9. srpna. Sobotní akce Kosmodrom Žebrák proběhne dle plánu v sobotu v čase 10:00 - 23:59. V tu dobu už podmínky pro realizaci programu budou příznivé. Děkujeme za pochopení.

Mise splněna - rakety připraveny

Vláďa Slezák v Brně vyzvedl rakety Ariane a Crew Dragon. Jsme tedy připraveni na Kosmodrom Žebrák. Při návštěvě SAAB Aerospace navštívil i kosmickou laboratoř.

Známe výherce výtvarné soutěže Hvězdárny Žebrák

Známe výherce výtvarné soutěže Hvězdárny Žebrák. Veřejně je zmíníme v pátek 21. června. Hned po ránu s námi vyjedou za odměnu na hrad Točník a v 11:00 je vyhlásíme na Náměstí.

KOSMOPROGRAM 22. června na Hvězdárně Žebrák

Kosmodrom Žebrák navštivte vzácní hosté, těšit se můžete na bohatý program včetně velkých modelů raket, odpalování vodních raket, dílniček, občerstvení atd. Srdečně vás zveme po celý den, to hlavní pak bude probíhat celé odpoledne a večer rozsvítíme Měsíc av případě bezoblačné oblohy budeme pozorovat. Vstup je zdarma, těšíme se na vás.

Pohádková hymna

Až budeme v pátek dopoledne vítat krále, můžeme si i společně zazpívat novou hymnu Pohádkového království. Přinášíme vám text.

Oslavy hvězdárny začnou slunovratem

Oslavy 70. narozenin Hvězdárny Žebrák začínají. Slunovrat oslavíme pod hradem Točník pozorováním. Ve 22:00 stačí dorazit za jasné oblohy na parkoviště pod hradem a vystoupat jen pár metrů. Tam budeme s dalekohledem. Zde se pozorování provádí s ohledem na počasí, o tom budeme ještě informovat pomocí sítí...

Představujeme Moonball, poprvé bude k vidění na Kosmodromu Žebrák

Ukradli Měsíc z oblohy... Teď bude nově k vidění na akcích Hvězdárny Žebrák. Podívejte se na fešáka. Má přes tři metry a v noci svítí. Poprvé ho uvidíte 22. června na akci Kosmodrom Žebrák.

V pátek oslaví 70 let Hvězdárny Žebrák Michal Šindelář i s kapelou

Zpěvák Michal Šindelář se chystá na oslavu 70. výročí hvězdárny is kapelou. V pátek 21. června od 20:00 vás čeká koncert, občerstvení a krátce před 22. hodinou i ohňostroj s kulisami města Žebrák, hradů Žebrák a Točník jako hvězdárnou. Vstup je zdarma, srdečně vás zveme.