Aktuality

O naší knize na serveru Aktivní senior

O knížce Příběhy z hvězdárny se píše všude možně. Další článek přinesl server Aktivní senior. Děkujeme.

Příběhy z hvězdárny v Pražském přehledu

Jsme rádi, že se o naší nové knize píše. Příběhy z hvězdárny jsou také v Pražském přehledu / Kam po Česku. Děkujeme.

Vláďa Slezák hostem na ČRo Vysočina

Vláďa Slezák byl hostem Hely Dvořákové v Českém rozhlase Vysočina. A představil zde i novou pohádkovou knihu Příběhy z hvězdárny. Celý pořad si můžete poslechnout i zpětně.

Pozorování planet Jupiter a Saturn opět odloženo

Na základě předpovědi počasí jsme nuceni plánované pozorování odložit. O dalším vhodném termínu budete včas informováni. Přejeme vám všem za naši hvězdárnu příjemný předvánoční čas a velmi děkujeme za vaši přízeň!

Příběhy z hvězdárny představíme 8. prosince ve Slaném

Další setkání s dětmi připravujeme do Hvězdárny ve Slaném. V rámci pořadu Hvězdárna dětem představíme i novou pohádkovou knihu Příběhy z hvězdárny. Těšíme se na vás.

Na Petříně byla představena kniha Příběhy z hvězdárny a CD Václava Neckáře Vašek vypravuje

Za účasti novinářů, návštěvníků a vážených hostů byla na Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně představena pohádková kniha Příběhy z hvězdárny a CD Václava Neckáře Vašek vypravuje.

O aktuálním dění na obloze z Hvězdárny Žebrák na Rádiu Junior 26. listopadu

Posloucháte Rádio Junior? Hostem pořadu Všudykuk Jany Rychterové bude v neděli 26. listopadu po 9. hodině Vláďa Slezák. Přiblíží aktuální dění na obloze. Více o pořadu: https://junior.rozhlas.cz/vsudykuk-jany-rychterove-8079749 a poslouchat můžete i živě:  https://www.mujrozhlas.cz/zive/radio-junior

V pátek 24. listopadu bude Vláďa Slezák hostem Hely Dvořákové v ČRo Vysočina

Hostem Dobrého dopoledne Hely Dvořákové v ČRo Vysočina se v pátek 24. listopadu po 11. hodině stane Vláďa Slezák. Poslouchat můžete živě:  https://www.mujrozhlas.cz/zive/vysocina

Krajinářský workshop Petra Horálka v Beskydech

Marcel Berger z Hvězdárny Žebrák se účastnil Krajinářského workshopu Petra Horálka v Beskydech. A došlo i na fotografování. Moc se těšíme na skvělé snímky třeba z Hvězdárny Žebrák.

Na návštěvě v MŠ Genius

Soukromá česko-anglická mateřská škola GENIUS Olivka se nachází v mimořádných prostorách projektu Rezidence Oliva vyrůstající v těsném sousedství parku Brumlovka v oblíbené rezidenční části Prahy 4. A právě zde se odehrál další astronomický program pro skvělé děti.

Rytmus života o Příbězích z hvězdárny

V dalším čísle časopisu Rytmus života vyšla upoutávka naší nové pohádkové knihy Příběhy z hvězdárny. Děkujeme.

V záři hvězd se představí popularizátor astronomie Jan Herzig a zmíní nový kosmický dalekohled Euclid

Jedním z nejmladších popularizátorů astronomie u nás je Jan Herzig. Přijal pozvání i do seriálu V záři hvězd a prozradil též novinky v souvislosti s prvními snímky nového evropského kosmického dalekohledu Euclid, který se vydal zkoumat skrytou hmotu a energii. A zároveň prozradil, co ho přivedlo k astronomii. Jsme rádi, že i on je naším sledujícím a pro mladé nadšené průzkumníky vesmíru může být velkou inspirací.

Bolid z 18. listopadu na kameře CSMON

Přinášíme vyextrahovaný záznam z nové kamery projektu CSMON na Hvězdárně v Žebráku. Podařilo se jí zachytit průlet bolidu 18. listopadu. 

Na Petříně to rozjede na plný pecky i Jarda Hypochondr

Jsme moc rádi, že na Petřín dorazí také zpěvák Jarda Hypochondr a stane se dalším kmotrem knihy Příběhy z hvězdárny. Těšíme se na vás v 18:00.

Na Petřín přijde pohádku přečíst i Jitka Zelenková

Máte rádi Jitku Zelenkovou? Už se moc těší, až přečte další pohádku, tentokrát z knížky Příběhy z hvězdárny. Tu představíme na akci Pohádková hvězdárna na Štefánikově hvězdárně v Praze. Jitka se také stane kmotrou pohádkového CD Václava Neckáře Vašek vypravuje. Moc se na vás těšíme.

Tu noc hořely, padaly hvězdy zazpívá Michal Šindelář 22. listopadu na Petříně

Chcete se letos ještě jednou setkat s Michalem Šindelářem? Přijďte si poslechnout jeho největší hit Tu noc hořely, padaly hvězdy na Petřín. Těšíme se na akci Pohádková hvězdárna.

Jakub Smolík pozdraví návštěvníky na Pohádkové hvězdárně na Petříně

Už se moc těšíme na středeční akci na Petříně. Pohádková hvězdárna představí Příběhy z hvězdárny, novou pohádkovou knihu Vládi Slezáka a také pokřtíme VD pohádek Vašek vypravuje. A bude toho ještě mnohem víc. Jednu z pohádek například zazpívá Jakub Smolík.

Pozdrav od Josefa Fouska

V červnu 2023 prohla na Hvězdárně Žebrák jedna z dosud největších akcí. Giganti. Vedle hvězdárny stály tři dny obří modely Země a Měsíce. Za zapůjčení ještě jednou děkujeme kolegům z Brna. Nedávno poštou přišel také milý podrav od Josefa Fouska. Ten u hvězdárny pod Giganty 24. koncertoval. Věříme, že jste si užili tento krásný zážitek.

Máme před sebou velké věci. Více v článku na astro.cz

V roce 2024 oslaví Hvězdárna Žebrák hned několik výročí. Sedmdesát let od založení a rovných dvě stě od pádu meteoritu Žebrák. A už dvacet let zde svoji činnost provozuje také spolek nadšenců, kteří se starají o chod hvězdárny i o popularizaci astronomie. Při té příležitosti připravují i řadu zajímavých aktivit.

Něco pro vás zase máme! Info už brzy...

Díky bolidové kameře CSMON pro vás máme další úlovek. Letěl v noci na 19. listopadu v oblasti pravděpodobně v okolí polského města Lodz. Naše kamera jako jediná jej zaznamenala. Více podrobností brzy.