Aktuality

Ať žijí nástěnkáři...

Naše nástěnka u KK Žebrák je zaktualizována. Už brzy se zde objeví i přehled našich akcí.

Hvězdárna dětem první čtvrtek v lednu

Náš program zejména pro děti byl 4. ledna opět zcela naplněn. Děkujeme za vaši účast a těšíme se na únorové setkání. Tento pořad s již více než desetiletou tradicí jde pomalu do finále...

Klub malých hvězdářů probral planety i aktuální oblohu

Klub malých hvězdářů se sešel 4. ledna v 16:30 na Hvězdárně Žebrák. Prohla orientace na zimní hvězdné obloze a nahlédli jsme také do tajů Sluneční soustavy. A plánovali výlet. Účastníci se vyslovili po 6. duben v Ondřejově. Tento termín se budeme snažit zajistit.

Máte už svůj vzkaz v lahvi?

V říjnu roku 2024 se vydá kosmická loď Europa Clipper agentury NASA k Jupiterovu měsíci Europa, aby zjistila, zda by na povrchu mohl existovat život. Připojte se k misi i vy a nechte si vyrýt své jméno na kosmickou loď, která se vydá na dlouhou pouť, aby prozkoumala oceánský svět Europy. Podepište se ještě dnes...

Odhajená tajemství mayského kalendáře

Hostem seriálu V záři hvězd bude tentokrát astronom Ing. Jan Vondrák, DrSc. dr.hc Společně s Bratry Böhmovými z Kolína se hodí na rozluštění záznamů astronomických úkazů v mayském kalendáři.

Ve čtvrtek 4. ledna ožije Hvězdárna Žebrák

První čtvrtek v měsíci, to je 4. leden 2024. A poprvé se potkáme na Hvězdárně Žebrák. V 16:30 nejdříve s dětmi Klubu malých hvězdářů. V 18:00 pak s dětmi i jejich rodiči u programu Hvězdárna dětem. A za předpokladu bezoblačné oblohy také při večerním pozorování ve 20:00. Zatím v tomto ohledu není situace s počasím příliš příznivá. Okolo poledne tak rozhodneme, zda se i večerní program uskuteční.

Nové pohádkové knihy už i na Monínci

Pohádkové knížky Pohádky z hvězd a nově i Příběhy z hvězdárny seženete na recepci hotelu Monínec, kam se pravidelně v létě vracíme s naším astronomickým programem. Věříme, že potěší zejména dětské čtenáře.  

Obloha roku 2024

Každý rok, i tento, nám na obloze chystá spoustu zajímavého. Na co všechno se můžete těšit?

Jasné bolidy z 27. prosince byly zaznamenány i nad Žebrákem

Nová kamera projektu CSMON přináší skvělé výsledky. Ve středu 27. prosince večer byly vidět především z těch míst našeho území, kde byla jasná obloha, tři jasné bolidy, které i přes velkou záři Měsíce krátce po úplňku upoutaly pozornost mnoha náhodných svědků, z nichž někteří zaslali informace o jejich pozorování Astronomickému ústavu Akademie věd. Výskyt tří takto jasných a nápadných bolidů, které nepatří k žádnému meteorickému roji a nemají žádnou vzájemnou souvislost v rozmezí pouze čtyř hodin, je hodně neobvyklý. Více v dalším článku včetně fotografie z kamery v Žebráku.

Lednové AstroInfo je již v mailech

Jan Florian z Hvězdárny Žebrák pro vás připravil další AstroInfo. Dočtete se v něm o dění na obloze i na Hvězdárně Žebrák. 

Novoroční zdravice z Hvězdárny Žebrák

O novoroční zdravici z Hvězdárny Žebrák se tentokrát postarali Jan Florian a Vláďa Slezák. Uvidíte ji v seriálu V záři hvězd na Nový rok.

Novoroční pozdrav s Miraiem Navrátilem v seriálu V záři hvězd

Seriál V záři hvězd vysíláme vždy v neděli v 9:00. Tentokrát vychází na Silvestra. Ve 208. díle vás pozdraví Mirai Navrátil, se kterým jsme potkali při křtu zpěvníku kapely v pražském Luxoru.

Vánoce podle astronomů Hvězdárny Žebrák a Jaroslava Svěceného

Jaroslav Svěcený a také Vláďa Slezák a Jan Florian byli hosty podcasti V dobrém světle Evy Poláčkové. Nahlédli na Vánoce z hlediska astronomie. Jak to bylo s hvězdou betlémskou?

Svítání nad Prahou

Podařilo se nám zachytit krásné svítání 19. prosince nad Prahou. A také jeden měsíční západ...

Ladíme celooblohovou kameru...

Ještě lepší obraz a ještě více detailů nyní v noci můžete vidět na naší celooblohové kameře. Díky ladění Marcela Bergera a Martina Myslivce, děkujeme.

Přání všem příznivcům Hvězdárny Žebrák do roku 2024

Ať jsou nám všem hvězdy i v roce 2024 nakloněny. Přejeme vše dobré a samé úspěchy. Všichni z Hvězdárny Žebrák

Zpěvačka Miluška Voborníková na Hvězdárně Žebrák

Na skok se zastavila na Hvězdárně Žebrák i zpěvačka Miluška Voborníková. Přinášíme pár momentek.

Pohádková hvězdárna Petřín, to jste ještě neviděli

Máme pro vás další fotografie z Pohádkové hvězdárny, kterou jsme uspořádali na Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně. A na Štědrý den chystáme i sváteční video.

Celooblohová kamera hvězdárny nabízí novou vychytávku

Celooblohová kamera hvězdárny nabízí novou vychytávku, můžete zobrazit aktuálně viditelná souhvězdí.