Aktuality

Aktuality » Aktuality
Knížka bonusů Brdy a Podbrdsko - opět budeme součástí

Také letos najdete Hvězdárnu Žebrák mezi dalšími středočeskými institucemi, které vám poskytnou výrazné benefity. Brožurku už brzy najdete také na hvězdárně.

SPOLU 2023 - pozorování Měsíce, Venuše a Marsu s ohledem na počasí neproběhne

Na obloze opět dojde ke krásnému nebeskému divadlu. V úterý 23. května budete moci pozorovat setkání Měsíce s planetami Venuše a Mars. A pokud bude jasno, budete se moci na tato tři tělesa poblíž sebe podívat. V oblasti Hvězdárny Žebrák to však podle předpovědi počasí nebude.

Obec Olešná vás zve opět na Den pro všechny

Pohádka Aleše Bílka anebo vystoupení Vládi Hrona. A k tomu soutěže, představení místních spolků, škol a skupin a provázení slovem Vládi Slezáka. Takový bude další Den pro všechny v Olešné u Hořovic. Opět vás srdečně zveme.

Hvězdárna na Dni otevřených dveří opět v obležení

Moc děkujeme za velmi početnou návštěvnost našeho Dne otevřených dveří na Hvězdárně Žebrák. Přinášíme fotografie.

Žebrák ve víru mopedů 2023

V Žebráku se v sobotu 6. května uskutečnil 23. ročník celorepublikového srazu mopedů. Na podiu vystupoval Vláďa Slezák z Hvězdárny Žebrák a zpěvák Martin Motýl. A sjelo se mnoho mopedistů z celé republiky. Podívejte se na fotografie anebo připravujeme krátký sestřih z akce v seriálu V záři hvězd. Poprvé budete moci vidět toto video v neděli v 9:00.

Venuše nad kopulí hvězdárny

V těchto dnech stále ještě trvají velmi příznivé podmínky pro pozorování planety Venuše. Ve večerních hodinách se teď také vyhoupla vysoko nad kopuli Hvězdárny Žebrák.

Jaký byl první čtvrtek v květnu na hvězdárně

Jaký byl první čtvrtek v květnu na hvězdárně? Vysloveně jarní. Krásně rozkvetlé keře, plno návštěvníků, členové kroužku. Máme radost a děkujeme za návštěvu. Nebyl prostor ani pro fotografie, tak alespoň pár záběrů hvězdárny...

Chystáme kulaté překvapení s firmou Ginzel

Tradice výroby technických kuliček u společnosti Ginzel, sro sahá až do roku 1991, kdy byla v Jablonci nad Nisou panem Ing. Wolfgangem Ginzelem spoluzaložená firma EcoGlass, sro, která se zabývala širším okruhem činností v oblasti sklářské výroby a sklářských technologií. Postupnou specializací byla vyčleněna dnešní, již úzce specializovaná firma Ginzel, sro, která má své těžiště především ve vývoji, výrobě a prodeji technických kuliček z různých sklovin. A nyní úzce spolupracuje s Hvězdárnou Žebrák. Už se brzy dozvíte proč...

Navštívili jsme Hvězdárnu plnou zvířátek

Každá hvězdárna v Česku je něčím zajímavá. Ta v Jičíně nejen blízkostí Prachovských skal, Rumcajse a lesa Řáholce, ale i tím, že je zároveň Přírodovědným centrem. I proto zde najdete plno zvířátek. Naše Kristínka je například na fotografii se želvou. Na hvězdárně jsme se zastavili 8. května, abychom pro vás natočili další díl seriálu V záři hvězd. Uvidíte ho již brzy.  

Berounská Muzejní noc bude plná legend

Muzeum Českého krasu vás zve na tradiční akci pro celou rodinu, která bude letos zaměřená na místní pověsti. Na Plzeňské bráně zazní ta o medvědech a noční obloze. Nesouvisí s ní tak trochu i Beroun? N echte se pozvat nejen na stanoviště Hvězdárny Žebrák.

Miniplanetárium online opět na webu

Několik z vás nás oslovilo, že při přechodu na nový web zmizelo Mini planetárium online. Máme pro vás dobrou zprávu, už je zpět.

Užijte si Den dětí třeba na hvězdárně

Netradiční Den dětí? Vzít je můžete v 18:00 na Hvězdárnu Žebrák. Mimo klasický program přidáme ještě každému i speciální dárek. Těšíme se na vás. Rezervace na webu.

Program Hvězdárny Žebrák v květnu

Hvězdárna dětem, pozorování velkým dalekohledem v kopuli, ale také celorepublikový Sraz mopedů, Den otevřených dveří na hvězdárně, Kurz ovládání vlastních dalekohledů nebo Muzejní noc v Berouně s účastí hvězdárny. To je výčet akcí Hvězdárny Žebrák v květnu. Moc se na vás těšíme.

Setkání astronomů z Hvězdárny Žebrák

Astronomové z Hvězdárny Žebrák pořádají vlastní pravidelná rodinné přátelské setkání. Už se vypravili mj. do Vlašimi, Slaného a tentokrát setkání proběhne v obci Točník. 

V sobotu se těšíme na mopedech i na hvězdárně

V sobotu 6. května vás v Žebráku čeká bohatý program, kterého se bude účastnit i Hvězdárna Žebrák. Vláďa Slezák z hvězdárny už dopoledne mezi 9. a 12. hodinou bude uvádět program k velkému celorepublikovému setkání mopedů na náměstí. Ve 13:00 proběhne přímo na hvězdárně Den otevřených dveří s promítáním pohádek pro děti i s pozorováním Slunce a v 16:00 budou mít možnost všichni majitelé dalekohledů naučit se svůj přístroj ovládat. S radami, seřízením i praktickým vysvětlením pomůže Ervín Woller. Těšíme se na vás.

Polostínové zatmění Měsíce pozorovat nebudeme

Ve večerních hodinách dojde k polostínovému zatmění Měsíce. S ohledem na skutečnost, že část úkazu viditelná z České republiky bude pro lidské oko prakticky nerozpoznatelný, pozorování tentokrát neuskutečníme. Spíše se na vás budeme těšit v rámci našeho sobotního programu.

Naše škola na hvězdárně

Naše základní škola, z. ú. z Litně pořádala teambuilding se zastávkou na Hvězdárně Žebrák. Přidáváme fotografie.

Tajemství Muzea Hořovicka

Jaké poklady skrývá Muzeum Hořovicka? Prozradí nám to RNDr. Anna Brotánková v seriálu V záři hvězd v neděli v 9:00.

Noční Žebrák z hradu

Poznáte, co to je? Prozradíme vám to. Pohled z hradu Točník na město Žebrák. Kdepak je asi naše hvězdárna?

Jarní noc na hvězdárně

Temná noc, a přece je možné i při zatažené obloze vyfotit Hvězdárnu Žebrák. Způsobuje to Měsíc i světelné znečištění. Jarní rozkvetlá příroda v noci je rovněž kouzelná.