Aktuality


S programem Hvězdárny Žebrák se vypravíme 22. ledna do Příbrami

15.01.2018

 Mrzí vás, že už v Příbrami není veřejná hvězdárna? Nevadí. Přijede ta ze Žebráku. V pondělí 22. ledna. Těšíme se na vás!

více...

Vydali jsme aktuální zpravodaj Hvězdárny Žebrák Astronomie dnes

09.01.2018

 Aktuální informace o akcích a programech Hvězdárny Žebrák nebo úkazy na obloze? To je zpravodaj Hvězdárny Žebrák. Jeho první letošní číslo letí k odběratelům v tištěné podobě. 

více...

Lednové informace z hvězdárny se rozletěly odběratelům

06.01.2018

 Odběratelé našeho mailing listu obdrželi lednové úkazy a informace z Hvězdárny Žebrák. Chcete je taky? Přihlaste se na www.hvezdarnazebrak.cz. Rozesíláme již více než tisícovce zájemců.

více...

AstroInfo 2018

03.01.2018

 Na naše stránky jsme přidali informace o úkazech na obloze v roce 2018 díky spolupráci s Mgr. Lenkou Soumarovou. Moc děkujeme. Chcete vědět, na co se můžete těšit v roce 2018? Podívejte se...

více...

Právě vyšla kniha Nebeské symfonie

05.12.2017

 Nejúchvatnější pohledy do nebe objektivem fotografa a astronoma Petra Horálka. Relaxační hudba muzikanta Miloše Rábla. A nádherný dárek pod vánoční stromek. To je nová kniha Nebeské symfonie. Právě vyšla a seženete ji ve všech dobrých knihkupectvích...

více...

Návštěva Planetária Brusel

06.01.2018

 Pojďte se s námi toulat astronomicky po světě. Tentokrát společně s námi můžete zavítat do Planetária Brusel.

více...

Jakub Rozehnal se stal novým ředitelem Hvězdárny a planetária Praha

03.01.2018

 Do funkce v pořadí pátého ředitele Hvězdárny a planetária Praha byl právě dnes uveden vedoucí Štefánikovy hvězdárny Jakub Rozehnal. Odstupující ředitel Marcel Grün byl zároveň jmenován primátorkou hlavního města Prahy Adrianou Krnáčovou čestným občanem města. Děkujeme za pozvání a nádherný sváteční vstup do roku 2018.

více...

Lednový program pro děti je plně obsazen. Zveme vás i na pozorování objektů noční oblohy!

03.01.2018

 Lednový program HVĚZDÁRNA DĚTEM je opět zcela obsazen. Přijímáme rezervace na únor a zároveň vás zveme na pozorování v kopuli od 20 hodin.

více...

Rady s dalekohledy od Ježíška

03.01.2018

 Dostali jste od Ježíška dalekohled a nevíte si rady, jak ho sestavit, aby fungoval správně? Zastavte se. K dispozici jsme pro vás ve čtvrtek 4. ledna v čase mezi 18. a 21. hodinou.

více...

Hvězdárna Žebrák přeje hezké Vánoce a úspěšný rok 2018

20.12.2017

 Také všichni z Hvězdárny Žebrák se přidávají k těm, co by vám chtěli popřát něco hezkého ze srdce...

více...

Pozdrav z Bruselu

27.12.2017

 Čisté nebe nad hlavou i v roce 2018 přeje všem příznivcům Hvězdárny Žebrák i její spolupracovník Petr Fiedor, toho času v Bruselu, kde v nádvoří radnice najdete i takové kouzelné věci...

více...

ČAS slavil 100 let, byli jsme u toho!

18.12.2017

 V pátek 8. prosince oslavila Česká astronomická společnost 100 let od svého založení. Slavnostní akce proběhla v prostorách Karlovy univerzity v Praze. Byla zde představena i nová kniha Nebeské symfonie a jeden z členů Hvězdárny Žebrák, Vladislav Slezák, získal i čestné uznání... Přinášíme vám fotografie z akce. 

více...

Zveřejnili jsme pro vás program roku 2018

22.10.2017

 Chcete si naplánovat termíny výletů? A chtěli byste vyrazit i na Hvězdárnu Žebrák? Tady je plán akcí v roce 2018. Nově se můžete těšit od dubna na tzv. Měsíční noc! Speciální program s pozorováním Měsíce a dalšími překvapeními odtajníme už brzy.

více...

Informace od Hvězdárny Žebrák najdete i v infocentrech

17.12.2017

 Hvězdárna Žebrák v předvánočním čase dodala informační letáčky do všech infocenter v okolí, například do Hořovic, Zbiroha, na Karlštejn a do dalších míst. Najdete tak i zde přehlednou mapku oblohy a další zajímavosti o nás...

více...

Navštívili jsme opět Mateřské centrum Srdíčko

13.12.2017

 Speciální pořad jsme opět připravili pro děti z MC Srdíčko v Žebráku. Děkujeme za pozvání.

více...

Oslavíme 100 let ČAS na Karlově univerzitě

05.12.2017

 V pátek 8. prosince to bude přesně 100 let od založení České astronomické společnosti. A my budeme u toho.

více...

Hvězdárna Žebrák prosí o pomoc s překladem

22.11.2017

 Hvězdárna Žebrák stále rozšířuje poznatky o historickém pádu meteoritu Žebrák. Obrátila se proto na veřejnost s žádostí o pomoc při překladu originálu novin z roku 1824. Podaří se?

více...

Lampiony dětí zářily u Hvězdárny Žebrák

13.11.2017

 I přes velmi nevlídné počasí se sešla spousta dětí s maminkami a tatínky v pátek 10. listopadu na hvězdárnu. Užili si lampionový průvod s několika zastaveními okolo hvězdárny na téma souhvězdí a mytologické báje, podívali se do kopule a zahřáli u pohádky a vyhodnocení malého kvízu s bojovníkem Orionem. Moc děkujeme za návštěvu a příště se těšíme zase! Za vybrané fotografie děkujeme také M. Beranové.

více...

Vyjde kniha Nebeské symfonie

26.10.2017

 V průběhu roku 2017 pracovali astronom a fotograf Petr Horálek, muzikant Miloš Rábl a Vladislav Slezák z Hvězdárny Žebrák na audiovizuálním projektu, o který projevilo zájem vydavatelství Albatros. Jde o knihu mimořádných fotografií nejen noční oblohy z celého světa Petra Horálka doprovázené jeho texty a hudbu Miloše Rábla, kterou využila Hvězdárna Žebrák do svých Pohádek z hvězd a zároveň do svých pořadů a na CD. Koncem listopadu se tak na knižní pulty dostanou Nebeské symfonie.

více...

Hvězdárna Žebrák hledá posilu do týmu

19.10.2017

 Baví vás pohled na noční nebe? Byli byste rádi součástí týmu hvězdárny, která se snaží dělat radost dospělým i dětem? Jste nadšenec? Hledáme právě vás.

více...

Slavíme nej sluneční hodiny!

06.11.2017

 Žebrák má nejkrásnější sluneční hodiny! Na stránkách Sundialatlas získaly hodiny první místo za měsíc říjen. Máme obrovskou radost!!!

více...

Chystáme pro vás tajuplný Lampionový průvod 10. listopadu!

06.11.2017

 Chcete zažít opravdu netradiční Lampionový průvod? Přijďte se podívat ke Hvězdárně Žebrák v pátek 10. listopadu v 18 hodin.

více...

Sluneční hodiny šlapou jako hodinky

18.10.2017

 Hvězdárna Žebrák nainstalovala u příležitosti letošní Noci vědců další dvoje sluneční hodiny. Jejich autorem je Jaromír Ciesla. V den konání akce nebylo příznivé počasí, aby bylo možné otestovat, že hodiny ukazují čas přesně. Teď už ale můžeme s jistotou tvrdit, že všechny naše sluneční hodiny šlapou jako hodinky. Dopoledne ukazují čas při slunečním svitu hodiny na východní straně, přes den na jižní a večer pak ty západní. A pozor, právě teď je čas o hodinu posunut, hodiny totiž v každém ročním období ukazují pouze středoevropský čas (SEČ).

více...

Premiéra na hradě Žebrák se vydařila

17.10.2017

 Vymetená obloha, vyprodaný stav a velmi skvělí účastníci. Tak vypadala premiéra noční astroprohlídky zříceniny hradu Žebrák.

více...

Hvězdárna Žebrák přivítala astronomy z PP ČAS

16.10.2017

 Hvězdárnu Žebrák poctila vzácná návštěva astronomů Pražské pobočky České astronomické společnosti. Ti zde zahájili svůj víkendový výlet nejen po astronomických zajímavostech středních, západních a severních Čech. Moc děkujeme za báječné setkání.

více...

Proběhlo to nej z astronomie na Křivoklátě

13.10.2017

 Ve čtvrtek 12. října proběhl astronomický program Hvězdárny Žebrák, tentokrát pod hradem Křivoklát.

více...

Na Drakiádě jsme vyzkoušeli dračí perspektivu

10.10.2017

 Jak vidí piloty samotní draci? Přesně na to jsme se podívali v neděli 8. října na Drakiádě Hvězdárny Žebrák. Proběhla i řada soutěžních disciplín, v mezerách mezi mraky se pozorovalo Slunce, pouštěla se pohádka, prohlížely se nové sluneční hodiny, skákalo se na skákacím hradě, rozdávaly se dárky a mnohé další. Drakiáda 2017 se prostě vydařila. Díky vám. Moc děkujeme za účast.

více...

Splní se účastníkům Noci vědců 2017 přání? Neuvěřitelné foto ZDE!

07.10.2017

 Noc vědců 2017 se i přes sychravé počasí vydařila. Chladné počasí a nevlídno neodradilo rodiče s dětmi, aby se přišli podívat do Hvězdárny Žebrák. Program byl díky počasí přesunut dovnitř, i když část se musela odehrát i před hvězdárnou. Návštěvníci si prohlédli nové sluneční hodiny a vypustili marsovské balonky se svými přáními. Letěly směrem k Praze a pokud je někdo objeví, možná splní i přání. Každý si z Hvězdárny Žebrák odnesl také nové relaxační CD s mapkou oblohy a fotograf David Malík zachytil několik unikátních fotografií včetně úžasného západu Slunce a hvězdárny z leteckého pohledu. Moc děkujeme za účast a za rok zase!

více...

Noční Žebrák a listopadový dětský program jsou plně obsazeny

12.10.2017

 V sobotu 14. října proběhne noční prohlídka hradu Žebrák s promítáním a případně pozorováním noční oblohy. Kapacita byla naplněna, další možnost navštívit tentokrát Točník budete mít zase až na jaře. Plně obsazen je i listopadový pořad Hvězdárna dětem. Tady lze rezervovat až prosinec.

více...

Hvězdárna Žebrák vás zve na Křivoklát

09.10.2017

 Další speciální program chystáme na Křivoklátu na pozvání místních pořadatelů. Moc se na vás těšíme.

více...

POZOR - Noční Točník se 14. října mění na zříceninu hradu Žebrák

02.10.2017

 Život je občas změna - z Točníku se 14. října přesunujeme na zříceninu hradu Žebrák.

více...

Zveme vás na Drakiádu u hvězdárny 2017

14.09.2017

 Připravte draky, vezměte děti, přijďte si pro zážitky, odměny i jedinečný pohled na Slunce! 

více...

Nové AstroInfo v mailových schránkách

05.10.2017

 Dnes jsme našim odběratelům přinesli nové AstroInfo... Pokud chcete také info z Hvězdárny Žebrák, přihlaste se na webu k odběru. Získáte přehled o dění na noční obloze i na Hvězdárně Žebrák.

více...

Program pro děti je v říjnu plně obsazen, rezervujeme listopad

02.10.2017

 Pokud máte zájem o pořad Hvězdárny Žebrák pro děti, pozor, volná místa jsou až v listopadu. Říjnový program je už plně obsazen.

více...

Noc vědců letos zasvětíme Marsu

13.09.2017

 V pátek 6. října se můžete těšit opět na oblíbenou Noc vědců na Hvězdárně Žebrák

více...

Také v říjnu pro vás chystáme dětský pořad, pozorování a poslední videopořad o Marsu

14.09.2017

 V říjnu naposledy cestujeme v našem videopořadu na Mars. Zbývají poslední místa pro dětský program a těšit se můžete i na pozorování dalekohledy. 

více...

Spustili jsme rezervaci na Noční Točník 14. října 2017

13.09.2017

 Dle slibu měsíc předem spouštíme rezervaci oblíbeného nočního pozorování dalekohledy na hradě Točník spojeného s tajuplnou netradiční prohlídkou hradu a promítáním Hvězdárny Žebrák.

více...

Zářijový program pro děti HVĚZDÁRNA DĚTEM je plně obsazen, rezervujeme říjen

29.08.2017

 Zájem o pořad pro děti HVĚZDÁRNA DĚTEM je veliký, prostory jsou malé. Aktuálně rezervujeme říjnový termín 5.10. a těšíme se na vás.

více...

Brno - láska už více než 25 let

25.08.2017

 Unikátní astronomický komplex na Kraví hoře v Brně a jeho návštěvy už více než 25 let.

více...

Na návštěvě v Observatorio Del Teide na Tenerife

22.08.2017

 Když vyrazíte na španělský ostrov Tenerife, určitě nelze přehlédnout Observatorio Del Teide. Přinášíme malou fotogalerii od Filipa Želivského a Petry Čížkové, děkujeme. 

více...

V Hřebči u Kladna proběhl velký astro program Hvězdárny Žebrák

22.08.2017

 Za účasti početné veřejnosti jsme se v pátek 18. srpna sešli v Hřebči u Kladna u velkého astronomického programu. Opékalo se, zpívalo u táboráku a promítalo se a vyprávělo o hvězdách. Nepřízeň počasí jen znemožnilo pozorování, i tak program proběhl těsně před velkou bouřkou. Moc děkujeme za pozvání a těšíme se na další setkání. 

více...

Po prázdninách opět startují pořady pro děti a vypravíme se na Mars

22.08.2017

 V pondělí 7. září opět zahajujeme pravidelnou programovou nabídku pro veřejnost po prázdninách. Hvězdárna dětem v 18 hodin je již takřka vyprodaná. Na 20:00 pak chystáme pozorování dalekohledi a videopořad o stěhování na planetu Mars s nejnovějšími poznatky a plány. Těšíme se na vás.

více...

Zatmění Měsíce, Perseidy, bouřky i mezinárodní účast - takový byl Astronomický týden

22.08.2017

 Týden astronomie ve dnech 7. - 13. srpna proběhl na Hvězdárně Žebrák. Pozorovali jsme částečné zatmění Měsíce, přelet ISS, planety Jupiter a Saturn, Perseidy i další objekty ve vesmíru, přelet Mezinárodní kosmické stanice ISS, zažili jsme i silné bouřky, mezinárodní česko-slovensko-americko-izraelskou účast, poprvé se na pozemku hvězdárny spalo na střeše auta a mnohé další.  

více...

Další astroprogram Hvězdárny Žebrák proběhne v pátek 18.8. v Hřebči u Kladna

15.08.2017

 Nejen ve Hvězdárně Žebrák probíhají programy pro veřejnost, vyjíždíme i do terénu. Další takový výjezd plánujeme na pátek 18.8. v Hřebči u Kladna.

více...

Astroprogram Hvězdárny Žebrák probíhá i u táborových ohňů, např. na Zbirožském potoce

09.08.2017

 S programem Hvězdárny Žebrák zajíždíme v létě i do táborů. Jednou z takových zastávek byla i ta na Zbirožském potoce. Letos byl zdejší tábor s vesmírnou tematikou, a tak se vyprávění Hvězdárny Žebrák společně s pozorováním noční oblohy náramně hodilo.

více...

Hvězdárnu Žebrák navštívili obyvatelé Křivoklátska

08.08.2017

 Z Křivoklátska k nám dorazila báječná skupina pozorovatelů. Po prohlídce hvězdárny se vzhledem k nepříznivému počasí všichni přesunuli díky laskavosti paní ředitelky do velkého sálu Kulturního klubu, kde probíhal další program. Děkujeme za další báječný večer s vámi.

více...

O nás v Berounském deníku aneb nová Hvězdárna Žebrák

03.07.2017

 Stane se sen skutečností? O nové Hvězdárně Žebrák v Berounském deníku.

více...

Astronomický týden Hvězdárny Žebrák je v plném proudu, těšíme se i na vás

09.08.2017

 Prázdninový týden plný astronomických úkazů, pozorování a netradičních pořadů na Hvězdárně Žebrák probíhá od 17. do 22. srpna. Přijďte se podívat...

více...

Dobré zprávy, kopule se nám zase točí

25.07.2017

 V červenci probíhal na Hvězdárně Žebrák servisní zásah. Přestala se nám otáčet kopule. Zejména díky technickým úpravám kolegy Ervína Wollera je už zase vše takřka v naprostém pořádku. Za pomoc a vstřícnost v řešení problému děkujeme také panu starostovi a městu Žebrák.

více...

O prázdninách si užijete Hvězdárnu Žebrák naplno aneb Týden astronomie a výlet do Ondřejova - REZERVACE ZDE!

25.06.2017

www.hvezdarnazebrak.cz/pages/hvezdarna-zebrak/rezervace.php

 Hvězdárna Žebrák připravila speciální prázninový program. Letos si astronomii u nás budete moci užít opravdu naplno. Ať už jako studenti naší Letní pozorovatelské školy, návštěvníci večerních pořadů anebo zájemci o návštěvu největšího dalekohledu Česka. Program a rezervační formulář najdete tady.

více...

Návštěvníci Muzejní noci v Berouně si odnášeli zážitek z Měsíce

25.06.2017

 V Muzeu Českého krasu v Berouně proběhla 9. června v pořadí už 13. Muzejní noc. Její součástí byla na Plzeňské bráně už tradičně Hvězdárna Žebrák. A protože byl letos celý program zasvěcen třináctkám, na věži jsme se věnovali tentokrát misi na Měsíc Apollo 13. A i když se tam tehdy astronauti díky havárii na palubě nedostali, návštěvníci si z Plzeňské brány mohli odnést fotografii z měsíčního povrchu díky nové fotostěně, kterou zde Hvězdárna Žebrák nechala poprvé instalovat.   

více...

Houstone, hlásíme problém. Zasekla se nám kopule.

03.07.2017

 Poslední pozorování na Hvězdárně Žebrák provázely technické potíže. Vzhledem k věku a opotřebení materiálu a změnám teplot se nám na několika místech zadrhla kopule. Protože s ní nejde otáčet, nemůže v současnosti probíhat ani pozorování noční oblohy. Na odstranění závady pracujeme.

více...

Astronomii na 100% si užily i Rosničky Podluhy

04.07.2017

 Rosničky Podluhy na Hvězdárně Žebrák. Báječné setkání s báječnými lidmi. A k tomu další návštěvníci Muzejní noci. Děkujeme za návštěvu.

více...

Točník doby Rudolfa II.

03.07.2017

Navštívili nás školáci ze Suchdola

03.07.2017

 19. května proběhla na Hvězdárně Žebrák další z akcí s dětmi. Tentokrát ze Suchdola.

více...

Hvězdárna Žebrák je partnerem fotosoutěže Neklidné nebe

28.06.2017

 Rádi fotíte? Pak by vás mohla zajímat tato akce...

více...

Program ve druhém pololetí roku 2017 bude na Hvězdárně Žebrák opět velmi bohatý

14.06.2017

 Týden astronomie jako novinka, Noc vědců na téma Mars, nové sluneční hodiny, řada novinek i oblíbených pořadů, to bude Hvězdárna Žebrák ve druhém pololetí 2017. Program nyní najdete v naší galerii...

více...

Jaro na Hvězdárně Žebrák

03.07.2017

 Hvězdárna Žebrák a její okolí je krásná v každém ročním období. Své kouzlo má pak zejména jaro. Podívejte se... 

více...

Kam na výlet o prázdninách? Do IQlandie v Liberci s Hvězdárnou Žebrák

14.06.2017

 Od partnera Hvězdárny Žebrák jsme získali vstupenky do IQlandie v Liberci. Toto science centrum nabízí řadu zajímavých interaktivních exponátů a expozic. Navštívit jej můžete ZDARMA díky vstupenkám od Hvězdárny Žebrák!

více...

Noční Točník 12. května byl vyprodán a opět se vydařil

21.06.2017

 V pátek 12. května proběhl další Noční Točník s Hvězdárnou Žebrák. Probíhaly noční prohlídky, promítalo se a poslední návštěvníci měli možnost i pozorovat dalekohledy.

více...

Žebrák navštívili členové Astronomického kroužku Štefánikovy hvězdárny z Prahy

13.06.2017

 V sobotu 10. června zavítali do Hvězdárny Žebrák členové astronomického kroužku Štefánikovy hvězdárny z Prahy. Došlo na představení hvězdárny, příběh meteoritu, Bolidozor i prohlídku kopule. Skupinka mladých astronomů pak pokračovala ve svém výletě na hradě Točník.

více...

Naše hvězdárna se chystá na žebráckou Muzejní noc

12.06.2017

 Hvězdárna Žebrák se připravuje na další Muzejní noc. Tu pořádá Muzeum Českého krasu ve své pobočce na náměstí v Žebráku. Návštěvníci se ve finále programu přesunou právě k nám na kopec, aby si vychutnali pohled na noční oblohu v okuláru našeho velkého dalekohledu v kopuli a případně si prohlédli i vybavení a speciální audiovizuální pořad... 

více...

Do schránek dorazil zpravodaj Astronomie dnes na druhé pololetí

12.06.2017

 Objednali jste si u nás tištěnou podobu zpravodaje Astronomie dnes? Právě dnes dorazilo jeho číslo na druhé pololetí letošního roku do schránek a zároveň je k dispozici ke stažení i na našich stránkách. Ve zpravodaji naleznete aktuální informace o programu Hvězdárny Žebrák i úkazy na obloze ve druhé polovině roku.

více...

Program ve druhém pololetí bude na Hvězdárně Žebrák opět velmi bohatý

12.06.2017

 Také ve druhém pololetí letošního roku si pro vás Hvězdárna Žebrák připravila řadu zajímavých pořadů.

více...

Astroinfo opět dorazilo do mailových schránek

11.06.2017

 Astroinfo Hvězdárny Žebrák na červen opět dorazilo do mailových schránek. Pokud chcete získat aktuální informace o dění na obloze a na Hvězdárně Žebrák včetně plánovaných akcí, přihlaste se k odběru na www.hvezdarnazebrak.cz

více...

Pořady pro děti jsou v plném proudu

31.05.2017

 Máte zájem o pořad pro děti od Hvězdárny Žebrák? Rádi vyrazíme k vám do školy, v létě na tábor nebo připravíme program pro celou obec...

více...

Psalo se o nás v 5plus2

31.05.2017

 Moc hezký článek o Hvězdárně Žebrák napsala paní redaktorka Jaroslava Šašková, děkujeme.

více...

Hvězdárna Žebrák se i letos připojí k Muzejním nocím v Berouně a Žebráku

31.05.2017

 Také v roce 2017 jsme pro příznivce Muzejních nocí Muzea Českého krasu v Berouně a Žebráku připravili speciální program. 

více...

Žebrákem burácely motory a Hvězdárna Žebrák představila nejznámější souhvězdí v kopuli

22.05.2017

 V sobotu 6. května proběhla tradiční už 17. spanilá jízda mopedů. U akce byla i Hvězdárna Žebrák, kde od 13 hodin proběhl i Den otevřených dveří. Návštěvníci zažili program v přednáškové místnosti, podívali se do kopule, někteří se zúčastnili pozorování Slunce a všichni si mohli prohlédnout i nový prstenec nejznámějších souhvězdí ve spodní části kopule i s náhledy na nejznámější plošné objekty noční oblohy v průběhu roku. Nové infotabule tak budou seznamovat návštěvníky se souhvězdími "sezónními" i těmi, co u nás nikdy nezapadají.

více...

Na návštěvě v Kennedy Space Center

24.04.2017

 Byli jste se někdy podívat v kosmickém městečku? Díky Ivaně M. máte nyní jedinečnou příležitost. Moc děkujeme!

více...

Největší akce Hvězdárny Žebrák v roce 2017 pro děti se vydařila

18.04.2017

 V neděli 16. dubna proběhla akce Hvězdárna dětem speciál. Ve velkém sále Kulturního klubu Žebrák se sešly desítky dětí, aby si užily Mobilní planetárium, koncert skupiny Maxim Turbulenc, model vozítka Spirit z Marsu, netradiční dílničky a mnohé další. Akce se velmi vydařila a my moc děkujeme za vaši báječnou účast. Doufáme, že jste se na akci bavili tak skvěle, jako my! Moc děkujeme za podporu Městu Žebrák, Kulturnímu klubu, Mobilnímu planetáriu, dílničkám od IVETULE.CZ i celému organizačnímu týmu.

více...

Noční Točník s Hvězdárnou Žebrák je opět VYPRODÁN

10.05.2017

 A je to opět tady. Noční Točník s Hvězdárnou Žebrák v pátek 12. května je již plně obsazen. Moc děkujeme i letos za váš zájem. Pro ty, co se na akci tentokrát nedostanou, šanci budete mít zase na podzim. A nyní si již jen přejme jasnou oblohu. Připomínáme, že akce se koná za jakéhokoliv počasí. 

více...

Den otevřených dveří na Hvězdárně Žebrák tentokrát na téma souhvězdí

05.05.2017

 V sobotu 6. května proběhne opět na náměstí v Žebráku za účasti Hvězdárny Žebrák spanilá jízda mopedistů. Program začíná v 9 hodin ráno. V poledne se pak celá kolona vydá na trasu, návrat je očekáván po 16. hodině. V tomto mezičase, kdy na náměstí neprobíhá žádný program, je k dispozici Hvězdárna Žebrák, která tradičně pořádá Den otevřených dveří v čase 13 - 18 hodin. 

více...

Na Točníku 12. května zbývají poslední místa - REZERVACE ZDE

05.05.2017

 Chcete si užít noční Točník jak ho neznáte? Další netradiční noční prohlídka, promítání noční oblohy a pozorování dalekohledy Hvězdárny Žebrák proběhne 12. května od 20 hodin.

více...

Máme pro vás nový rezervační systém, rezervujte Točník nebo Hvězdárna dětem speciál

11.04.2017

 Spustili jsme pro vás nový rezervační systém.

více...

Už je znám termín noční astroprohlídky hradu Točník, bude 12. května

17.02.2017

 Upřesňujeme termín noční prohlídky hradu Točník doplněné o promítání a pozorování noční oblohy dalekohledy Hvězdárny Žebrák. Termín byl stanoven na 12. května.

více...

Ve čtvrtek 4. května se těšíme na děti s novým pořadem Hvězdárna dětem a odstěhujeme se na Mars

03.05.2017

 Ve čtvrtek 4. května předpověď počasí hlásí zataženo. Na Hvězdárně Žebrák proběhne v 18:00 hodin premiéra pořadu Hvězdárna dětem a ve 20 hodin se budeme stěhovat na Mars. Těšíme se na vás!

více...

Astronomové ze Žebráka navštívili Noc s Andrsenem ve Zdicích

04.04.2017

 V pátek 31. března proběhla Noc s Andrsenem v knihovně ve Zdicích. A protože byl tématem vesmír, přijali pozvánku také astronomové z Hvězdárny Žebrák. Promítalo se, vyprávělo a nakonec i pozorovalo. Jak to na akci vypadalo, na to se můžete podívat ve fotogalerii.

více...

ČAS oslavil 100 let v Brně a Jára Cimrman se stal čestným členem, byli jsme u toho

03.04.2017

 Také Hvězdárna Žebrák měla zastoupení na 20. sjezdu České astronomické společnosti u příležitosti jejího 100. výročí v Brně. Čestným členem společnosti se stal Jára Cimrman a do výkonného výboru byl už potřetí zvolen i zástupce hvězdárny Vladislav Slezák. 

více...

HVĚZDÁRNA DĚTEM SPECIÁL s Maxim Turbulenc a mobilním planetáriem v Kulturním klubu 16. dubna!

09.02.2017

 Už se to blíží. Třetí ročník oblíbené akce pro všechny děti s velkým zábavným programem. 

více...

Ve čtvrtek 6. dubna chystáme po třech letech derniéru pořadu pro děti, videopořad o Marsu a vyjímečné pozorování

04.04.2017

 Chcete zažít opravdu velké zážitky při pohledu do vesmíru? Máte možnost, na Hvězdárně Žebrák 6. dubna. Nejdříve po bezmála třech letech budete mít šanci zcela naposledy shlédnout pořad Hvězdárna dětem ve stávající podobě. Už 16. dubna pak při velkém programu v Kulturním klubu představíme novou verzi našeho dětského pořadu. Ve 20:00 hodin pak v přednáškové místnosti proběhne další videopořad o osidlování Marsu a v kopuli se odehraje docela báječné kosmické divadlo. Pokud bude jasno, pozorovat budeme planety Merkur, Mars a Jupiter, velkou mlhovinu v Orionu a Měsíc. Těšíme se na vás!

více...

S nostalgií na návštěvě ve Hvězdárně Prostějov

24.03.2017

 Hvězdárna Prostějov má velmi bohatou historii a je jedním z velmi unikátních astronomických pracovišť v České republice. Stopu zde zanechal i Vladislav Slezák, jeden z astronomů Hvězdárny Žebrák. Jak se sám přesvědčil, jeho zápisky z pozorování jsou dosud uložené v tamním archivu. 

více...

Hvězdárna Žebrák zavítala do Řevnic

23.03.2017

 Na pořady Hvězdárny Žebrák se sjíždějí lidé z celé České republiky. A když se jim líbí, pak si nás většinou zvou k nim. Podobně tomu bylo v ZŠ Řevnice, kde jsme pro děti připravili hněd dva programy za sebou. Nutno kontstatovat, že děti v této škole jsou velmi šikovné a zvídavé. Děkujeme za pozvání.

více...

Budeme u stoletého výročí

29.03.2017

 Hvězdárna Žebrák jako kolektivní člen České astronomické společnosti bude 1. a 2. dubna u výročního sjezdu u příležitosti 100 let České astronomické společnosti. O jeho průběhu vás budeme informovat.

více...

Výšlapu po stopách meteoritu Žebrák příliš nepřálo počasí

22.03.2017

 V neděli 19. března proběhl další ročník Výšlapu po stopách meteoritu Žebrák. Letos návštěvníci navíc mohli vidět originály dalších meteoritů, projekt Bolidozor sledující průlety kamenů nad střední a jižní Evropou a vyslechli si zajímavosti týkající se dopadu meteoritu Žebrák v roce 1824 mj. i z úst zpěváka Petra Rezka, který namluvil speciální pořad a shlédli historické mapy. Pak všichni společně vyrazili, tentokrát po nové tříkilometrové trase, na které se zastavili u božích muk i míst, kde meteorit dopadl. Děkujeme všem za účast. Další ročník tohoto putování chystáme u příležitosti 195. výročí pádu.  

více...

9. hasičsko-městský ples v Žebráku navštívili i legendární Kabáti

21.03.2017

 Velkou událostí města Žebrák byl v březnu hasičsko-městský ples. Na tom v pořadí devátém vystoupili skupina TaHiMel Petra Čejky, Gabriela Goldová a hasiči sestavili báječnou formaci hudební skupiny Kabát. Akce proběhla i za podpory a účasti Hvězdárny Žebrák. Ta uspořádá ve velkém sále Kulturního klubu už 16. dubna velký dětský program za účasti Maxim Turbulenc a návštěvníky čeká i mobilní nafukovací planetárium, model vozítka z Marsu, netradiční dílničky, soutěže o ceny a spousta dalšího. Moc se na vás těšíme. Rezervace už nyní na 602 530 515, stačí SMS se jménem a počtem osob.

více...

Hvězdárnu Žebrák navštívil příměstský tábor Farní charity z Hořovic

20.03.2017

 Na Hvězdárně Žebrák pravidelně připravujeme i speciální pořady pro vybrané skupiny dětí či jakýchkoliv návštěvníků. Nedávno si byly prohlédnout hvězdárnu a poslechnout naše pořady děti z příměstského tábora Farní charity Hořovice.

více...

Na návštěvě v Mateřské školce Kamarád Jesenice

19.03.2017

 V Mateřské školce Kamarád v Jesenici se děti zabývaly vesmírem, kosmonautikou a astronomií. A právě proto sem zavítali i zástupci Hvězdárny Žebrák. Jako odměnu jsme mj. získali úžasné rakety, které budou k vidění na akci Hvězdárna dětem speciál v Kulturním klubu Žebrák 16. dubna.

více...

Výšlap po stopách meteoritu Žebrák přivítá jaro i v roce 2017

14.03.2017

 Chcete se vypravit do míst, kam dopadl meteorit Žebrák i míst, které s touto událostí souvisí? Chcete vidět originál novin se zprávou o pádu meteoritu, historickou mapu nebo přesný model meteoritu anebo chcete získat nové informace v bádání okolo této události? Zveme vás na procházku po okolí města Žebrák i do Hvězdárny, kde se dozvíte to nejzajímavější... Tentokrát vyrazíme na místa dopadu meteoritu a k božím mukám na Opýši. Více podrobností o akci na www.hvezdarnazebrak.cz a Facebooku.

více...

Zveme vás na už 9. hasičsko-městský ples v Žebráku!

09.02.2017

 V sobotu 11. března 2017 proběhne v pořadí už 9. hasičsko-městský ples za účasti Hvězdárny Žebrák. Srdečně vás zveme!

více...

Astronomický den v Žebráku má smysl

03.03.2017

 Děkujeme za vaši příjemnou návštěvu všech tří programů. Pro děti, premiéra pořadu o Marsu i pozorování Měsíce, Venuše a Velké mlhoviny v Orionu v kopuli se vydařilo. Těšíme se na vás zase příště. S vaší báječnou účastí má naše práce smysl.

více...

Hvězdárna Žebrák uvádí videopořad: Stěhování na MARS

07.02.2017

 ESA, NASA a další organizace mají velké plány s Marsem. Denně přicházejí nové informace a zajímavá videa. Přijďte si je poslechnout a uchvátit se tím nejnovějším v dobývání rudé planety Mars na Hvězdárně Žebrák!

více...

Kapacita hvězdárny nestačí

17.02.2017

 ... aneb článek v denním tisku.

více...

Pozdrav ze Sezimova Ústí

17.02.2017

 Před lety jsme pořádali sérii akcí Astropraktikum, jeden z ročníků proběhl i na hvězdárně v Sezimově Ústí. Píše se o tom i v tamním sborníku činnosti. Zdravíme kolegy.

více...

O hvězdách jsme si povídali s dětmi z MC Srdíčko

07.02.2017

 Hvězdárna Žebrák dlouhodobě spolupracuje s dalšími organizacemi ve městě. V lednu opět přijala pozvání do Mateřského centra Srdíčko. S šikovnými dětmi byla radost spolupracovat. Příště zase!

více...

Odhalujeme pro vás program v první polovině roku 2017

24.11.2016

 Hvězdárna dětem speciál s mobilním planetáriem a koncertem skupiny Maxim Turbulenc, noční prohlídka oblohy na hradě Točník, Den otevřených dveří nebo videopořad o Marsu... To je jen výběr z programu Hvězdárny Žebrák v první polovině roku 2017. 

více...

Rok 2017 na obloze

02.01.2017

 Hvězdárna Žebrák vás pravidelně informuje o dění na obloze. Informace získáte jednak z našeho zpravodaje, z webových stránek a facebooku, ale i z našeho hromadného mailu, který pravidelně rozesílá Václav Keberdle. Na web jsme nyní doplnili i pravidelné měsíční přiblížení úkazů a velké poděkování za ně patří Mgr. Lence Soumarové. Jaký tedy bude rok 2017?

více...

Ve čtvrtek 2. února se v dalekohledu Hvězdárny Žebrák chystá báječná podívaná

31.01.2017

 Pohled na noční oblohu 2. února, kdy probíhá Astronomický den na Hvězdárně Žebrák, bude mimořádný. Pokud bude jasno, budeme pozorovat krátery na Měsíci, srpek planety Venuše i polární čepičky planety Mars. A přidáme k tomu Velkou mlhovinu v Orionu a pro zájemce například Plejády. 

více...

Na Hvězdárně Žebrák se s cestopisem Petra Horálka 2. února přeneseme na jižní polokouli

23.01.2017

 Pro návštěvníky Hvězdárny Žebrák jsme připravili další naprosto unikátní cestopis astronoma a dobrodruha Petra Horálka . Cestopis u příležitosti vydání nové stejnojmenné knihy. Začíná nezvyklým snem vzniklým v dětství u Sečské přehrady a shrnuje jeho naplnění skrze postupné návštěvy 6 zemí světa - Ruska, Tibetu, Austrálie, Ugandy, Nového Zélandu a Cookových ostrovů, kde vrcholí oním příslovečným dobytím hvězdnatého ráje. Možnost zakoupení knihy a podpisu autora. Akce se uskuteční na hvězdárně, z důvodu nízké kapacity prosíme o včasnou rezervaci na tel.: 602 530 515.

více...

Populární astroinfo newsletter je opět u svých odběratelů

03.01.2017

 Právě jsme rozeslali náš tradiční newsletter o akcích a úkazech na obloze s mapkami a přehlednými animacemi. Počet odběratelů roste. Pokud jste se k odběru ještě nepřihlásili, máte šanci na www.hvezdarnazebrak.cz. A zdravíme vás, stovky čtenářů...

více...

Lednový dětský program je již plně obsazen

03.01.2017

 Dovolujeme si upozornit, že kapacita lednového programu pro děti je zcela naplněna. V případě jasné oblohy budeme mít ještě v 18 hodin druhý program pro veřejnost - pozorování Měsíce a planet v kopuli u hlavního dalekohledu, dětský program lze rezervovat na únor a další měsíce.

více...

Česká astronomická společnost v roce 2017 slaví 100. výročí

02.01.2017

Česká astronomická společnost, jíž je Hvězdárna Žebrák kolektivním členem, letos slaví 100 let. I my se na této významné události v tomto roce budeme podílet! 

více...

Sluneční hodiny Hvězdárny Žebrák byly zařazeny do databáze

13.12.2016

 V zemích s kulturními tradicemi jsou jednotlivé památky a výtvarná díla evidována. Mezi tyto artefakty lze zařadit i sluneční hodiny. U nás taková evidence do 80. let chyběla. Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze vznikla tehdy myšlenka shromáždit dokumentaci o venkovních slunečních hodinách, vyhodnotit ji a zpracovat soupis slunečních hodin na pevných stanovištích. V roce 1990 byla tato práce dovršena a nyní se katalog postupně aktualizuje. Jedním z nejnovějších záznamů jsou právě sluneční hodiny Hvězdárny Žebrák.

více...

Hvězdárna Žebrák přeje hezké svátky a vše dobré do roku 2017

12.12.2016

 Moc děkujeme všem za přízeň v naší dosavadní činnosti a budeme se těšit na setkávání i v letech příštích. Třeba se zadaří a sny se stanou skutečností. 

více...

Hvězdárnu Žebrák navštívily děti z MŠ Podluhy

12.12.2016

 Další dětský program jsme připravili pro MŠ Podluhy. Moc zdravíme všechny, kteří dorazili.

více...

První ročník Lampionového průvodu prošel místa dopadu meteoritu

15.11.2016

 I přes velkou nepřízeň počasí se první ročník Lampionového průvodu Hvězdárny Žebrák ve spolupráci s Mateřským centrem Srdíčko vydařil. Poprchávalo, teploty se držely nuly, i tak dorazila hromada rodičů s dětmi a lampiony. 

více...

Novinka o hvězdárně už v pátek 25. listopadu v Berounském deníku

24.11.2016

 Město a Hvězdárna Žebrák připravili novou studii extra budovy hvězdárny. Více podrobností jste mohli získat 25. listopadu v Berounském deníku.

více...

To nejlepší z kosmonautiky na Hvězdárně Žebrák

24.11.2016

 Posbírali jsme pro vás nejzajímavější videa a zajímavosti z oblasti kosmonautiky a rádi se s vámi o ně podělíme!

více...

Tip na výlet: Vestecká planetární stezka

18.11.2016

 V poslední době rostou planetární stezky jako houby po dešti. Může to být ale i hezký tip na výlet. Jednu takovou, která stojí už zhruba přes rok, jsme objevili ve Vestci u Prahy.

více...

Nádherný Měsíc

24.11.2016

 Od pana Molčíka jsme dostali krásné fotografie s dopisem: Dobrý den! V úterý 15.11.tr. ráno, se mě podařil vyfotit velký Měsíc nad západem. Příštího velkého Měsíce se již nedočkám - mám 84 roků - tak aspoň tak mám památku na tento nebeský úkaz.

více...

Rákosníček slaví 40

04.11.2016

 Supraphon vydává 3CD Pohádkoví kamarádi ilustrátora Zdeňka Smetany; Jiřina Bohdalová převezme 9. listopadu 2016 Jubilejní platinovou desku…

více...

Proběhl druhý noční Točník 2016, opět s úspěchem - díky za účast

18.10.2016

 V pátek 14. října priběhl druhý noční Točník v roce 2016 s Hvězdárnou Žebrák. Kapacity z hlediska nočního provázení hradem byly opět naplněny, moc proto děkujeme za vaši účast. Po prohlídce hradu následovalo promítání noční oblohy, zajímavých videí i obrázků z Hvězdárny Žebrák. Už nyní připravujeme další speciální program na rok 2017, doufáme tedy, že se v květnu společně s vámi uvidíme opět na hradě Točník!

více...

Ďáblická hvězdárna je bezbariérová

16.11.2016

 Hvězdárna v Ďáblicích se přeměnila v bezbariérovou. Nejen, že se do hvězdárny lze dostat s invalidním vozíkem pomocí výtahu, další výtah je nainstalován i v jedné z kopulí. Návštěvníka vyveze až k dalekohledu. Jde o unikátní řešení nejen v České republice, ale i v Evropě.  

více...

Super Měsíc 14. 11. 2016

14.11.2016

 O 14% větší, o 30% jasnější, takový bude dnešní superúplněk. Měsíc na své dráze bude od Země jen nějakých 356 536 km. Jde tak o největší úplněk za posledních 68 let. Podobné přiblížení totiž nastalo 26. ledna 1948, to příští bude 25. listopadu 2034. 

více...

Hvězdárna Žebrák pro vás chystá s MC Srdíčko lampionový průvod

25.10.2016

 Hvězdárna Žebrák pro vás má novinku. Lampionový průvod. Uskuteční se v pátek 11. listopadu v 18 hodin a sraz účastníků bude na hvězdárně. Poté vyrazí okruhem okolo dopadových míst meteoritu, MC Srdíčko na náměstí, a pak zpět vystoupá ke hvězdárně, kde bude malé i velké návštěvníky čekat další program, soutěže a prohlídka hvězdárny doplněná v případě bezmračné oblohy o pozorování velkým dalekohledem v kopuli. 

více...

Astronomický den na Hvězdárně Žebrák 3. listopadu

03.11.2016

 Také v listopadu se na vás těšíme první čtvrtek v měsíci. Dětský program už je plně rezervován, pokud bude jasno, zveme vás i k hlavnímu dalekohledu. Vše v 18 hodin.

více...

Tip na výlet: IQlandia Liberec

26.10.2016

 Hvězdárna Žebrák přináší zase jeden z tipů na výlet. Pokud si chcete popovídat s robotem, máte rádi fyziku, astronomii a další přírodní vědy, pak má smysl vyrazit do nové liberecké IQlandie, kolektivního člena České astronomické společnosti. V několika patrech nabízí spousty interaktivních exponátů, planetárium, fyzikální show atp. Jako tip na výlet rozhodně doporučujeme...

více...

Komety na zakázku se nyní vyrábí v Praze

20.10.2016

 Pražské Planetárium znovu otevírá sál Starvid. Během září se uskutečnila modernizace projekčního systému. Promítaný obraz má nyní 8 miliónů obrazových bodů a 3x větší jas než starý systém. Umožňuje kromě projekce digitálního planetária promítat i filmy a připojení externího prezentačního počítače. Pro sál byl také vyroben speciální mobilní demonstrační stůl, který umožní v sále při přednáškách předvádět živě různé jevy. V sále Starvid například probíhá prezentace „Jak se dělá kometa“. Plnohodnotný provoz pro školy bude v sále zahájen v listopadu. 

více...

Do České republiky zavítal astronaut Leroy Chiao. Hvězdárna Žebrák byla u toho!

19.10.2016

 V úterý 18. října proběhla v sále Václava Havla v budově NYU na Malém náměstí v Praze mimořádná tisková konference za osobní účasti čtyřnásobného hrdiny US, astronauta Dr. Leroye Chiao, a to u příležitosti uvedení knihy „Leroy Chiao – OneOrbit / Život jako výzva“ na český trh. Zástupci Hvězdárny Žebrák u této události nemohli chybět.

více...

Na Slovensku byla pokřtěna kniha, na které spolupracovala i Hvězdárna Žebrák

17.10.2016

 Ve dnech 11. – 13. října 2016 proběhl ve slovenských Piešťanech již 10. ročník prestižního mezinárodního festivalu Astrofilm. Vyjma hlavního programu – promítání soutěžních snímků slovenských i českých tvůrců – se hned v úvodu v úterý 11. října 2016 konala velmi vzácná ceremonie. Během ní byla za účasti významných osob slovenské astronomie a zástupců města Piešťany pokřtěna kniha „Nebeské perly české a slovenské astrofotografie“, která po dlouhém boji spatřila světlo světa letos 30. června 2016. Kniha mapující vítězné snímky České astrofotografie měsíce za posledních 10 roků by nikdy nevznikla právě díky obří podpoře našich slovenských kolegů ze Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove a Hvězdárni v Rimavskej Sobote.

více...

Drakiáda u hvězdárny se i přes nepřízeň počasí vydařila

11.10.2016

 V neděli 9. října proběhla u Hvězdárny Žebrák tradiční drakiáda. Naštěstí nepršelo. Byla ale zima a příliš nefoukal ani vítr. Přesto se sešla řada návštěvníků. V různých soutěžních disciplínách jsme pouštěli draky, psali básničky, malovali, závodili s vlaštovkami, promítali pohádky i prohlíželi vybavení hvězdárny. Každý návštěvník si odnesl spoustu odměn. Děkujeme všem za účast a za rok zase!

více...

Slyšeli jste ránu? Viděli jste červenou záři? Ano, i to byla Noc vědců v Žebráku!

01.10.2016

 V pátek 30. září proběhla na Hvězdárně Žebrák Noc vědců. Návštěvníci si mohli prohlédnout prostory, nové velkoplošné panely a LED obrazovku v kopuli, odhalili jsme nové sluneční hodiny a promítli si nová úchvatná videa. A nejen to. Věnovali jsme se i ohňům společně s Petrem Fiedorem. Od drobných pokusů ohnivý muž postupně přecházel k pyroefektům i ohňové show. Početní návštěvníci často tleskali a ve finále si užili i ohlušující salvu či velkou červenou záři nad městem, hvězdárnou i hradem Točník. Letošní ročník se opět velmi vydařil, už přemýšlíme nad dalším. A moc děkujeme za vaši účast.

více...

Noční Točník 14. října 2016 hlásí VYPRODÁNO!

14.10.2016

 V pořadí druhá noční prohlídka hradu Točník spojená s promítáním noční oblohy a pozorováním dalekohledy je vyprodaná! Děkujeme za váš zájem! Další akce na Točníku se uskuteční opět v první polovině roku 2017. 

více...

Hvězdárna Žebrák zve opět na hrad Točník 14. října

19.09.2016

 Po mimořádně úspěšné akci v prvním pololetí letošního roku si dovolujeme pozvat příznivce historie i astronomie opět na hrad Točník na MIMOŘÁDNOU NOČNÍ PROHLÍDKU HRADU TOČNÍK S PROMÍTÁNÍM A POZOROVÁNÍM NOČNÍ OBLOHY DALEKOHLEDEM. Přijďte se nechat zasvětit do tajů hradu, ale i astronomie, souhvězdí a vesmíru. POZOR - akce se koná za předpokladu jakéhokoliv počasí. REZERVACE JE NUTNÁ. VSTUPNÉ JE KOMBINOVANÉ – HRAD PLUS HVĚZDÁRNA 

více...

Zlatá kouzelnická sada zná svého majitele!

29.09.2016

 Na Hvězdárně Žebrák proběhla soutěž o Zlatou kouzelnickou sadu. Ptali jsme se vás, kdo namluvil Kozelnickou pohádku, kterou můžete slýchat v programu Hvězdárna dětem na jaře a na podzim. 

více...

Už v neděli 9. října budeme u Hvězdárny Žebrák pouštět draky

03.10.2016

 V neděli 9. října od 10 hodin proběhne u Hvězdárny Žebrák už tradiční drakiáda.Návštěvníky čeká opět plno soutěží, odměn a v případě příznivého počasí pohled dalekohledem Lunt na Slunce! Těšíme se na vás! 

více...

Další den na Hvězdárně Žebrák chystáme 6. října!

29.09.2016

 Program pro děti a tentokrát při jasné obloze i velmi bohatý program v hlavním dalekohledu při večerním pozorování. Takový je program 6. října. Jste srdečně zváni!

více...

Noc vědců bude letos v Žebráku patřit Slunci, ohňům a bezpečnosti

12.09.2016

 Hvězdárna Žebrák se každoročně připojuje k Evropské Noci vědců a i letos v rámci programu chystá řadu překvapení! Odhalíme nové sluneční hodiny, promítneme řadu úchvatných videí, za předpokladu příznivého počasí budeme pozorovat objekty noční oblohy a ještě vás čeká velkolepá ohňová show a pokusy s ohněm. Přijďte oslavit ROK SLUNCE na Hvězdárně Žebrák!

více...

Astronom Petr Horálek má novou knihu, fotografie v kopuli a zavítá i do Žebráku

22.09.2016

 Astronom, fotograf a cestovatel Petr Horálek, který na konci roku 2015 navštívil poprvé Hvězdárnu Žebrák, vydává novou knihu. Na českém a slovenském trhu vychází cestopis "Dobytí jižního hvězdnatého ráje", na kterém Petr pracoval posledních 7 roků. Cestopis začíná nezvyklým snem vzniklým v dětství u Sečské přehrady a shrnuje jeho naplnění skrze postupné návštěvy 6 zemí světa - Ruska, Tibetu, Austrálie, Ugandy, Nového Zélandu a Cookových ostrovů, kde vrcholí oním příslovečným dobytím hvězdnatého ráje. 

více...

Hvězdný Vangelis se vrací

20.09.2016

 Na Hvězdárně Žebrák se vracíme k Festivalu hvězd, který u nás proběhl začátkem letošního roku. Nyní tu máme další zajímavou zprávu, tentokrát od Vangelise.

více...

Začíná astronomický podzim!

22.09.2016

 A je to tady, dnes odpoledne už bude podzim. My tu pro vás máme pár zajímavostí...

více...

Zatmění Měsíce můžete 16. září pozorovat i na Hvězdárně Žebrák

15.09.2016

 V pátek 16. září nastane polostínové zatmění Měsíce. Tuto mimořádnou událost budete moci pozorovat i hlavním dalekohledem v kopuli Hvězdárny Žebrák. Hvězdárna bude mimořádně otevřena v čase 19 - 22 hodin pro veřejnost!

více...

Hvězdárnu Žebrák navštívily děti ze základní školy v Litni

15.09.2016

 Ve středu 14. září proběhlo další setkání dětí s astronomií na Hvězdárně Žebrák. Vzhledem k velmi početné skupině se řešily kvízy, procházela planetární stezka Planet park, promítalo se, pozorovalo v kopuli atd. Věříme, že i dalším dětem se povídání a program líbil a těšíme se na další!

více...

Získejte zlatou kouzelnickou sadu od Hvězdárny Žebrák

25.08.2016

 Hvězdárna Žebrák v roce 2016 natočila další Pohádku z hvězd. Tentokrát kouzelnickou. Poslechnout si ji můžete při dětském programu Hvězdárny Žebrák vždy první čtvrtek v měsíci, a to od září až do listopadu anebo na jaře. A když kouzelnická pohádka, tak i kouzelnická odměna!

více...

Hvězdář ze Žebráka na ČRo Region

30.08.2016

 V pondělí 29. srpna navštívila Hvězdárnu Žebrák redaktirka ČRo Region. Hned 30.9. od 6:00 se můžete těšit na reportáže z Hvězdárny Žebrák. Ervín Woller mj. prozradil novinky, ale i soukromé záliby... Poslouchejte.

více...

Hvězdárna Žebrák hlásí vymalovanou kopuli!

18.08.2016

 Na Hvězdárně Žebrák jsme malovali. Připravujeme se tak na velkou modernizaci kopule. Konstrukci hlavního dalekohledu hvězdárny obohatí další dalekohled se CCD kamerou, ovládací panely, instalovány budou kryty motorů dalekohledu i kopule, připravujeme nové velkoplošné obrazy i obří LED televizi. Už brzy se vám z naší kopule nebude chtít odejít, a to nejen kvůli úchvatnému pohledu na vesmír...

více...

První školní den můžete zahájit na hvězdárně

25.08.2016

 Ve čtvrtek 1. 9. pro vás opět chystáme v 18 hodin dětský program (již je plně obsazen), ve 20 hodin se pak můžete zůčastnit pozorování velkým dalekohledem v kopuli. V zorném polu budou za jasné bezoblačné oblohy planety Mars a Saturn a také kulová hvězdokupa M13 ze souhvězdí Herkules a prstencová mlhovina v Lyře. Těšíme se na vás.

více...

Perseidy 2016 v Žebráku s nejvyšším komfortem

11.08.2016

 V nocích ze čtvrtka na pátek z 11. na 12. srpna a hlavně z pátku na sobotu z 12. na 13. srpna budete mít jedinečnou příležitost opět po roce sledovat lidově řečeno padající hvězdy. Meteorický roj Perseid bude mít totiž maximum v pátek v odpoledních hodinách a v kombinaci s pohledem na dorůstající srpek Měsíce a planety Mars a Saturn na večerní obloze tak půjde o nevšední zážitek. Zatímco na pozorování planet a Měsíce potřebujete dalekohled, Perseidy lze pozorovat z jakékoliv meze za městem, kde je alespoň trochu tma a oblohu neozařují pouliční světla. Perseidy jsou meteory, tedy jasné světelné stopy, které zdánlivě vylétají z oblasti souhvězdí Persea na severní hvězdné obloze. Jde o drobné úlomky kamenů, které na své dráze zanechala kometa 109P Swift - Tuttle objevená už v roce 1862 v Americe. Tak nezapomeňte karimatku nebo deku, někoho, koho máte rádi, vyberte louku nebo mez u hvězdárny a připravte si přání. Říká se totiž, když letí meteor, lidově se říká, že padá hvězda, je třeba něco si přát.   

více...

Hlavním tématem letošního ASTROKINA byl Mars

05.08.2016

 Ve čtvrtek 4. srpna proběhl speciální program letního ASTROKINA na Hvězdárně Žebrák. Promítalo se, povídalo, piknikovalo, grilovalo, zkrátka užili jsme si nádherný večer společně s návštěvníky. V hlavní roli byl tentokrát Mars. Děkujeme, že jste přišli a těšíme se na vás 12. srpna ve 21 hodin při pozorování maxima meteorického roje Perseid.

více...

Program druhého pololetí na Hvězdárně Žebrák v obrázcích

05.07.2016

 Chcete vědět, jaký program připravuje Hvězdárna Žebrák na druhé pololetí? Podívejte se na obrázky našich hlavních akcí!

více...

Chystáme pro vás letní ASTROKINO s grilováním a pozorováním

02.08.2016

 Ve čtvrtek 4. srpna proběhne už druhý ročník letního ASTROKINA Hvězdárny Žebrák. Návštěvníci budou moci zažít promítání pod širým nebem, budou moci grilovat a ještě pozorovat hlavním dalekohledem v kopuli.

více...

Na Hvězdárně Žebrák probíhá přes prázdniny řada prací na vylepšení kopule

02.08.2016

 V průběhu letošních prázdnin jsme spustili řadu úprav kopule a hlavního dalekohledu na Hvězdárně Žebrák.

více...

Vyšla kniha Nebeské perly

15.07.2016

 Za podpory Hvězdárny Žebrák vyšla nová kniha nádherných fotografií vesmírných objektů pořízených českými fotografy s texty Marcela Bělíka a názvem Nebeské perly české a slovenské astrofotografie. Právě název a vůbec myšlenka vydání knihy vznikla u nás... Brzy ji objevíte i v naší astroknihovničce.

více...

Hvězdný vodopád nad Sečskou přehradou

14.07.2016

 Sečská přehrada ve východních Čechách není jen místo pro plavání, turistiku a rybolov v krásné přírodě, ale také okouzlující ráj Železných hor s výhledem ke hvězdám. Ten se nabízí prakticky kdekoliv dál od osvětlených oblastí a rovněž na úpatí nejvyššího bodu nad "Velkým jezerem" z vyhlídky jen kousek od zříceniny Oheb, pozůstatků hradu ze 14. století (zahrnutý v dědictví UNESCO). Místo je hojně navštěvováno ve dne pro svůj široký rozhled do kraje Železných hor, ale také pro krásný pohled na malý, ale velmi populární Sečský ostrůvek, který je přírodní rezervací. 

více...

Hlavní dalekohled Hvězdárny Žebrák zažil další servisní misi

13.07.2016

 Slovy "servisní mise" se obyčejně označuje vyslání posádky do vesmíru k opravě nějakého zařízení. Na Hvězdárně Žebrák se v červenci opravoval hlavní dalekohled miniHale!

více...

Bylo nám ctí aneb oslava 80tin dr. Jiřího Grygara na titulní straně aktuálních Kosmických rozhledů

05.07.2016

 Letos v prvním pololetí proběhla úžasná oslava 80. narozenin předního českého astronoma dr. Jiřího Grygara v Divadle Járy Cimrmana v Praze na Žižkově. Mezi gratulanty byla zastoupena i Hvězdárna Žebrák. V. Slezák pak za Českou astronomickou společnost předal dárek s 80. hesly charakterizujícími dr. Grygara vyrobený ve sklárnách v Poděbradech a Nenačovicích. Snímek z předání se nyní aktuálně objevil na titulní straně Kosmických rozhledů.

více...

Letní fotosérie Hvězdárny Žebrák

30.06.2016

 Na Hvězdárně Žebrák jsme během měsíce června posbírali spoustu hezkých fotografií.

více...

V Berouně a Žebráku proběhly Muzejní noci s Hvězdárnou Žebrák

22.06.2016

 V červnu proběhly tradiční Muzejní noci v Muzeu Českého krasu v Berouně a v pobočce v Žebráku.

více...

Hvězdárna v červnu hostí školy a studenty

17.06.2016

 Na Hvězdárně Žebrák je letos v červnu velmi rušno. Probíhá zde řada programů pro nejrůznější školy. Některé z nich zavítají extra na program hvězdárny, jiné spojují návštěvu hvězdárny s dalším výletem.

více...

Zveme vás na Muzejní noc v Žebráku s astroprogramem

17.06.2016

 V pátek 17. června proběhne Muzejní noc i v Žebráku. Pořádá ji Muzeum Českého krasu a součástí programu je i pozorování noční oblohy přímo na hvězdárně.

více...

Vydali jsme zpravodaj Astronomie dnes na druhé pololetí 2016

10.06.2016

 Chcete vědět, co se v poslední době odehrálo na Hvězdárně Žebrák? Jaké akce plánujeme na druhé pololetí nebo co bude vidět na obloze od července do prosince? Stáhněte si nový zpravodaj Hvězdárny Žebrák ASTRONOMIE DNES. Předplatitelům do schránek přijde 15. června.

více...

Zveme vás na pozorování planet Mars, Jupiter a Saturn!

27.05.2016

 Ve čtvrtek 2. června proběhne za bezoblačné oblohy pozorování v kopuli Hvězdárny Žebrák hlavním dalekohledem. Od 21:30 hodin se budete moci podívat na opravdu krásnou podívanou, přiblížíme si Mars, Jupiter a jeho Galileovské měsíce nebo prstenec planety Saturn. 

více...

Hvězdárna Žebrák má nového partnera

26.05.2016

 Hvězdárna Žebrák má nového partnera. Je jím autorizovaný prodejce a servis vozů Škoda, V-Auto Žebrák.

více...

Kroupová kalamita v Komárově

25.05.2016

 Kolega Václav Keberdle z Hvězdárny Žebrák byl přímým účastníkem průtrže mračen a "kroupové" kalamity v Komárově. Podívejte se na fotky a video...

více...

Pořad pro děti 2. června je už plně obsazen, další chystáme na 1. září

24.05.2016

 POZOR - ve čtrvtek 2. června je pořad pro děti plně obsazen. Na další rezervace se těšíme až první školní den 1. září v 18:00 hodin.

více...

Noční Točník se vydařil, děkujeme za účast

14.05.2016

 V pátek 13. května proběhla mimořádná noční prohlídka hradu Točník spojená s promítáním a pozorováním noční oblohy. Nakonec dopadlo vše na výbornou. Promítání, prohlídky a dokonce se přes meteoprognózy vyjasnilo a mohli jsme tak pozorovat planetu Jupiter a Měsíc. V mlze, ale přece. Všude okolo pršelo. Děkujeme, že jste přišli. A protože se o účast na našem facebookovém profilu přihlásilo 1600 zájemců, akci budeme rozhodně opakovat. Sledujte naše stránky a Facebook a se třeba příště setkáme právě s vámi. 

více...

Pohled na Hvězdárnu Žebrák z vysílače

11.05.2016

 Občas se na Hvězdárně Žebrák potkáme s pracovníky telekomunikací, kteří zajišťují servis a instalace pro O2 a T-Mobile. Při poslední návštěvě jsme je poprosili o fotografie z horní plošiny. Podařilo se a nyní je můžeme představit i vám!

více...

Přechod Merkuru přes Slunce se na Žebráku vydařil

10.05.2016

 V pondělí 9.5. proběhlo pozorování přechodu planety Merkur přes sluneční disk. Tento mimořádný úkaz si nenechaly ujít stovky návštěvníků. Na Hvězdárně Žebrák mohli úkaz pozorovat pomocí nového slunečního dalekohledu Lunt i dalšími metodami, mohli sledovat přímé přenosy z jiných pozorovacích stanovišť a shlédli i plno zajímavých videí. Moc děkujeme za tak hojnou účast!

více...

Proud návštěvníků 7.5. na Den otevřených dveří na Hvězdárně Žebrák nebral konce

08.05.2016

 V sobotu 7. května proběhl v Žebráku 16. ročník celorepublikové spanilé jízdy mopedů. Hvězdárna Žebrák zde představila nového partnera, V - auto Žebrák. Proběhl také Den otevřených dveří na Hvězdárně Žebrák, při kterém si návštěvníci mohli prohlédnout velkoplošnou výstavu Hvězdárny Československa a poprvé se také mohli podívat novým dalekohledem LUNT na Slunce.

více...

Hvězdárna Žebrák se zapojuje do celosvětové sítě meteostanic

12.05.2016

 Ve spolupráci se Základní školou v Zaječově se Hvězdárna Žebrák zapojila do projektu Raspberry Pi weather station. Jedná se o stavebnici meteostanice. Projekt financuje nadace Raspberry Pi Foundation a zapojují se do ní základní školy z celého světa. Děti by se tak měly naučit celou stanici sestavit, pochopit lépe fungování počítače a základy programování.

více...

Akce na Točníku hlásí VYPRODÁNO! Děkujeme za váš zájem!

02.03.2016

  Hvězdárna Žebrák vás pozvala na další mimořádnou akci na hradě Točník. Zájem o mimořádnou noční prohlídku spojenou s promítáním a pozorováním noční oblohy dalekohledy vzbudila v letošním roce natolik mimořádný zájem, že byla během několika dnů zcela rezervována. Všem ostatním proto děkujeme za zájem a budeme se na ně těšit na dalších akcích Hvězdárny Žebrák nebo na hradě Točník zase ve druhém pololetí. Pro rezervované POZOR! Akce proběhne už v pátek 13. května!

více...

Kouzelnická pohádka s Pavlem Kožíškem bude od 5.5. součástí dětského programu

05.05.2016

 Hvězdárna Žebrák natáčí vlastní Pohádky z hvězd. Již máme indiánskou s producentem Karlem Vágnerem v hlavní roli, zimní se zpěvačkou Jitkou Zelenkovou, povídání o meteoritu Žebrák v podání Petra Rezka a do mozaiky vlastních pořadů přibyla nová Kouzelnická pohádka Pavla Kožíška. Pavel ji natočil na začátku roku ve studiu W v Průhonicích a premiéru měla 17. dubna ve velkém sále Kulturního klubu Žebrák. V období jara a podzimu bude rovněž zařazena v programu Hvězdárna dětem. Ten probíhá každý první čtvrtek v měsíci od 18 hodin a na program doporučujeme včasnou rezervaci. 

více...

Nový sluneční dalekohled LUNT je připraven. A nejen to.

06.05.2016

 Nový sluneční dalekohled LUNT už je připraven k pozorování veřejnosti 7.5. od 13 hodin u příležitosti Dne otevřených dveří. A nejen to. Velký dalekohled má na svém tubusu už připraven i další dalekohled pro vizuální pozorování Slunce. Máte se tedy na co těšit!

více...

Přijďte se podívat na přechod planety Merkur přes Slunce

20.04.2016

 Mimořádný úkaz - pozorování přechodu planety Merkur přes Slunce 9. května 2016 bude probíhat na mnoha místech v České republice, podívat se budete moci i na Hvězdárně Žebrák, a to nejen ve viditelném světle!

více...

Den otevřených dveří na Hvězdárně Žebrák bude 7. května opět výjimečný

09.04.2016

 U příležitosti Spanilé jízdy mopedistů pořádá už tradičně Hvězdárna Žebrák Den otevřených dveří. A také letos si pro vás připravila řadu lákadel.

více...

První čtvrtek v měsící opět věnujeme dětem!

03.05.2016

 Hvězdárna dětem, to je každý první čtvrtek v měsíci v 18 hodin program plný kreslených obrázků, videí a pohádek pro nejmenší. Na tento program doporučujeme včasnou rezervaci!

více...

Ve čtvrtek budeme pozorovat za jasné oblohy zejména Jupiter!

02.05.2016

 Chcete se podívat na noční oblohu opravdu velkým dalekohledem? Zase ve čtvrtek ve 20:00 hodin budete mít šanci! Stačí jen bezoblačná obloha a vaše účast na pozorování v kopuli Hvězdárny Žebrák...

více...

V Žebráku se bude pozorovat novým slunečním dalekohledem LUNT

28.04.2016

 "Je hubený jako lunt," říkávají babičky o svých vnoučcích a vnučkách. Nový speciální sluneční dalekohled LUNT má nyní nově díky podpoře města Hvězdárna Žebrák. 

více...

Hvězdárna Žebrák se prezentovala v Ondřejově

27.04.2016

 V sobotu 16. dubna proběhlo velké setkání složek a koletivních členů České astronomické společnosti v Ondřejově. Prezentovala se zde i Hvězdárna Žebrák. Hlavním tématem byla mj. příprava výročí 100 let založení ČAS. Žebrák prezentoval zájem především o programy pro rodiny s dětmi.

více...

Hvězdárna Žebrák se účastnila Dne Země v Černošicích

25.04.2016

 V neděli 24. dubna se Hvězdárna Žebrák společně s Astronomickým ústavem Akademie věd ČR účastnila Dne Země v Černošicích.

více...

Hvězdárna Žebrák si pro děti připravila kouzlení s Pavlem Kožíškem i krtečka astronauta

19.04.2016

 Velký sál Kulturního klubu naplněný rodiči s dětmi, to byla neděle 17. dubna v Žebráku na akci Hvězdárna dětem speciál. Promítaly se pohádky, probíhaly soutěže a řada doprovodných aktivit a hlavně, Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR přivezl originál krtečka astronauta, který před 5 lety létal na oběžné dráze kolem Země s astronautem Andrew Feustelem. Děti se s ním mohly i vyfotit. Velkého zájmu dětí se pak těšil i kouzelník Pavel Kožíšek se svojí půvabnou asistentkou, moderátorkou Snídaně s Novou, Hankou Mašlíkovou. 

více...

Hvězdárna Žebrák byla přítomna u 80. narozenin dr. Jiřího Grygara

11.04.2016

 V neděli 10. dubna proběhla oslava 80. narozenin dr. Jiřího Grygara v Divadle Járy Cimrmana v Praze. Hvězdárna Žebrák u toho samozřejmě nemohla chybět!

více...

12.4. si připomínáme 55. výročí letu člověka do vesmíru

12.04.2016

 V úterý 12. dubna si připomínáme 55. výročí výročí letu člověka do vesmíru. Při té příležitosti byl v pražském Planetáriu mimo speciálních pořadů nainstalován věrný model přistávacího modulu, ve kterém vyrazil do kosmického prostoru jako první člověk na světě J.A. Gagarin. 

více...

Žebrák chytal inspiraci v Jičíně

07.04.2016

 Zástupci Hvězdárny a města Žebrák v čele s panem starostou Mgr. Danielem Havlíkem navštívili nově otevřené Přírodovědné centrum a hvězdárnu Jičín. 

více...

Neděle 17. dubna bude patřit v Kulturním klubu Žebrák dětem, kouzlům a krtečkovi

01.03.2016

 Hvězdárna Žebrák připravuje v pořadí už druhý velký program pro děti v neděli 17. dubna v sále Kulturního klubu města Žebrák. Tentokrát přijede osobně krteček astronaut, který vyrazil na společnou misi na Mezinárodní kosmickou stanici ISS s astronautem Andrew Feustelem, čarovat budeme s kouzelníkem Pavlem Kožíškem a čeká vás ještě mnoho dalších překvapení.

více...

Hvězdárna hlasí na první čtvrtek v měsíci pro děti poslední tři volná místa a zve na planetu Jupiter v dalekohledu!

04.04.2016

 Už ve čtvrtek 7. dubna na Hvězdárně Žebrák proběhne pravidelný pořad pro děti od 18 hodin a ve 20 hodin vás čeká pozorování velkým dalekohledem. Pro děti zbývají poslední tři volná místa, do kopule vás zveme zejména na planetu Jupiter ve velkém dalekohledu!

více...

Hvězdárna Žebrák opět blíže veřejnosti

01.04.2016

 Město Žebrák opravilo nástěnky u Kulturního klubu. Jedna z nich trvale patří také Hvězdárně Žebrák. Díky tomu nyní aktuální program, informace o úkazech na obloze i o činnosti Hvězdárny Žebrák a dalších zajímavostech najdete také zde. 

více...

Výšlap po stopách meteoritu Žebrák 2016 se vydařil - fotografie

23.03.2016

 Výšlap po stopách meteoritu Žebrák 2016 se vydařil. Moc děkujeme za účast. Mezi návštěvníky byla i RNDr. Marcela Bukovanská, která hvězdárně věnovala fotografii historického nábrusu a další historické dokumenty, mj. pohled na hvězdárnu v 80.letech v době výzkumu... 

více...

O výšlapu po stopách meteoritu Žebrák se psalo všude!

23.03.2016

 192 let stará událost pádu meteoritu Žebrák vzbudila zájem nejen u veřejnosti, ale i médií. 

více...

Program pro děti opět proběhl v Mateřském centru Srdíčko v Žebráku

17.03.2016

 Na základě přání proběhl už poněkolikáté program pro děti v Mateřském centru Srdíčko v Žebráku. Tentokrát se promítala řada zajímavých videí ve finále s novou pohádkou... Zájem dětí o astronomii byl opět mimořádný.

více...

RNDr. Jiří Grygar, CSc. slaví osmdesátiny!

17.03.2016

 Dne 17. března slaví přední český astronom a popularizátor RNDr. Jiří Grygar, CSc. úctyhodné 80. narozeniny. Za Hvězdárnu Žebrák mu přejeme vše nejlepší!

více...

Na první jarní den chystáme Výšlap po stopách meteoritu Žebrák

17.02.2016

 Chcete se vypravit do míst, kam dopadl meteorit Žebrák i míst, které s touto událostí souvisí? Chcete vidět originál novin se zprávou o pádu meteoritu, historickou mapu nebo přesný model meteoritu anebo chcete získat nové informace v bádání okolo této události? Zveme vás na procházku po okolí města Žebrák i do Hvězdárny, kde se dozvíte to nejzajímavější... 

více...

Hvězdárnu Žebrák navštívily děti z MŠ Králův Dvůr - Počáply

15.03.2016

 Hvězdárnu Žebrák navštívily báječné děti ze ZŠ Králův Dvůr - Počáply. Děkujeme za návštěvu a těšíme se i na další školy a školky anebo na všechny děti v pořadu Hvězdárna dětem speciál 17. dubna ve velkém sále Kulturního klubu Žebrák i s Pavlem Kožíškem a krtečkem astronautem.  

více...

Zveme vás na ples hasičů a města Žebrák

07.03.2016

 Opět po roce se uskuteční v Kulturním klubu Žebrák v pořadí už 8. hasičsko-městský ples. Ani letos u něj nebude chybět Hvězdárna Žebrák. Srdečně vás zveme!

více...

Ve čtvrtek 3. března opět chystáme pozorování dalekohledy pro veřejnost. Program pro děti je již plně obsazen!

26.02.2016

 Další program připravuje Hvězdárna Žebrák na 3. března. Protože je pořad pro děti již plně obsazen, těšíme se ještě na druhou skupinu návštěvníků v naší kopuli u dalekohledu. Pozorování se koná za bezoblačné oblohy a co uvidíte prozradí obrázek.

více...

Mimořádná noční prohlídka hradu Točník proběhne ve změněném termínu!

26.02.2016

 Hvězdárna Žebrák si vás dovoluje pozvat na další mimořádnou akci. Opět se sejdeme na hradě Točník, prohlédneme si jej, promítneme noční oblohu a pokud bude jasno, ještě namíříme dalekohledy na snad nejkrásnější objekty noční oblohy, které zrovna tou dobou budou vidět. POZOR! Akce proběhne už v pátek 13. května! POZOR - AKCE JE VYPRODÁNA!

více...

První Festival hvězd Hvězdárny Žebrák je ve finále!

29.02.2016

 Hvězdárna Žebrák uspořádala poprvé v historii internetový astronomický hudební festival. Od 15. ledna do 29. února 2015 každý všení den představovala především české, ale i zahraniční písničky, které mají astronomický podtext. 

více...

Festival hvězd na Hvězdárně Žebrák

11.01.2016

 Více než 80 milionů shlédnutí na internetu. Vyprodané koncerty, nebeská tématika. To jsou české i světové písničky, které obsahují texty i s astronomickým podtextem. A právě ty se rozhodla seskupit do jednoho místa Hvězdárna Žebrák na svém webu ve složce Astronomie v písních.

více...

Tip na výlet - návštěva Hvězdárny a planetária Brno

25.01.2016

 Pokud chcete zažít vesmír v tom nejmodernějším pojetí, zajeďte do Brna. Zdejší přírodovědné exploratorium, hvězdárna i nové digitální planetárium vám nabídnou setkání nejen s astronomií takovým způsobem, že se vám bude tajit dech. Podobně jako nám...

více...

ÚCHVATNÁ VIDEA promítneme v Olešné!

05.02.2016

 Dovolujeme si vás pozvat na další speciální program Hvězdárny Žebrák! ÚCHVATNÁ VIDEA promítneme ve Společenském sále v Olešné! To nejlepší a nejzajímavější z videí z astronomie, kosmonautiky a z vesmíru. Polární záře, pohled na Zemi z ISS – Mezinárodní kosmické stanice, pohled na noční oblohu nebo start raketoplánu... A mnohé další s patřičným komentářem...

více...

Ve čtvrtek vás zveme do kopule Hvězdárny Žebrák!

01.02.2016

 Už ve čtvrtek 4. února pokračuje série pozorování nočních objektů velkým dalekohledem Hvězdárny Žebrák. Předpokladem konání je bezoblačná obloha. 

více...

Hvězdárna Žebrák na ČRo Region

04.02.2016

 Ve čtvrtek 4. února proběhlo povídání o Hvězdárně Žebrák na ČRo Region. Mezi témata patřily programy pro děti, projekt na pozorování bolidů Bolidozor, meteorit roku 1824, hlavní dalekohled, přechod planety Merkur přes Slunce s novým slunečním dalekohledem i plány na přístavbu přírodovědného centra.

více...

Bolidozor na Hvězdárně Žebrák opět zaznamenal vícestaniční bolid

16.01.2016

 Hvězdárna Žebrák monitoruje bolidy nad střední a jižní Evropou v projektu Bolidozor. Zařízení si mohou návštěvníci prohlédnout přímo v přednáškové místnosti a sledovat tak on-line dění nad našimi hlavami, i když je třeba den nebo zataženo. Za svůj pobyt tak zaznamenají řadu těles prolétávajících nad zemským povrchem v atmosféře na monitoru, ale i zvukově. Občas se zadaří, že průlet zaznamená několik stanic na různých místech, pak se těleso podrobuje dalšímu studiu. To se podařilo 14. 1. 2016, jak uvidíte na následujícím obrázku. Další informace očekáváme od autorů systému Bolidozor. Stanice v Žebráku má od 20. 6.2015, kdy byla instalována a uvedena do provozu, už více jak půl milionu záznamů.

více...

Na ranní obloze je pro vás připravena nádherná podívaná

02.01.2016

 Po ránu fantastická podívaná - hned několik planet v řadě a Měsíc jako bonus k tomu. Kdo získal od Ježíška dalekohled a bude-li jasno, má mimořádnou příležitost!!! 

více...

PF 2016

17.12.2015

 Velmi rádi bychom poděkovali všem návštěvníkům, městu Žebrák, médiím i spolupracujícím organizacím i jednotlivcům za dosavadní přízeň Hvězdárně Žebrák. Moc si toho vážíme a rádi bychom vás mile překvapovali i v roce 2016!

více...

Máme pro vás program Hvězdárny Žebrák na první pololetí 2016

17.12.2015

 Hvězdárna Žebrák připravila na rok 2016 řadu zajímavých programových lahůdek. Čeká vás spousta pořadů pro děti a dokonce přijede i krteček astronaut! Více najdete ve zpravodaji hvězdárny Astronomie dnes.

více...

Měsíc 2016 - přijďte se podívat

14.12.2015

 Jak budou vypadat měsíční fáze v roce 2016? Podívejte se na vizualizci a pak přijďte naživo kouknout naším velkým dalekohledem.

více...

Jak to bylo s hvězdou betlémskou?

16.12.2015

 Svátky vánoční lidé odpradávna spojují s betlémem, narozením Ježíše Krista a také s betlémskou hvězdou svítící v onom období i ve dne nad východním obzorem. Protože jsme připravili i přednášku k tomuto tématu, jen ve stručnosti bychom rádi čtenáře seznámili s omyly a záhadami, které hvězdu Ježíšovu obklopují. 

více...

Vánoční město Žebrák

21.12.2015

 V Žebráku zavládla krásná vánoční atmosféra. Sice není sníh, zato výzdoba a vánoční strom jsou okouzlující. Přijeďte se podívat. Hezké svátky všem!

více...

Přejeme krásné Vánoce s jednou z nejnádhernějších reklam tak trochu z Měsíce...

20.11.2015

 Letos na Štědrý den bude úplněk. A možná se přání splní i jednomu "mesíčnímu muži," kterého ze Země sleduje malá Lili. Ať se i vám tento dojemný příběh líbí, to vám přejí všichni z Hvězdárny Žebrák.

více...

GEMINIDY 2015

14.12.2015

 Sledovali jste o prázdninách Perseidy? Možná ani nevíte, že něco podobného lze vidět v zimě, meteorický roj Geminidy. A letos s velmi příznivými podmínkami pro pozorování. Tentokrát meteory vylétají zdánlivě ze souhvězdí Blíženců - latinsky Gemini. Maximum by mělo nastat okolo 19. hodiny, nicméně až do rána byste měli vidět na 100 meteorů za hodinu. Takže i když nejde o padající hvězdy, něco si přejte, třeba se vám to k Vánocům splní. My si přijeme jasnou noc a prst na spoušti fotoaparátu v ten správný okamžik. Mimochodem další rádoby padající hvězdy uvidíte v lednu a dnes v noci, když budete mít štěstí, vánoční kometu Catalina a ráno planety Mars, Jupiter a velmi jasnou Venuši.

více...

Ranní obloze vévodí planeta Venuše

07.12.2015

 Dostáváme od vás velké množství dotazů, jaký jasný objekt září na ranní obloze. Jde o planetu Venuši, které v tomto období říkáme také Jitřenka. Ráno jsou ale vidět ještě i planety Mars a Jupiter.

více...

Další setkání českých hvězdáren proběhlo na Petříně, byli jsme u toho

08.12.2015

 Na počátku prosince proběhlo další jednání Asociace hvězdáren a planetárií ČR, jehož je i Hvězdárna Žebrák členem. Probíraly se stanovy, budoucnost i zajímavé společné aktivity, které by měly vést k další popularizaci astronomie u nás.

více...

I prosincový program se vydařil

04.12.2015

 Také prosincový program na Hvězdárně Žebrák se nesl ve velmi milé a předvánoční atmosféře. Do konce roku přejeme krásný předvánoční čas, bohatého Ježíška i úspěšný rok 2016... A zase v lednu na hvězdárně se těšíme na viděnou. A do té doby ještě sledujte web a Facebook, na srdci toho máme ještě dost...

více...

Noční Hvězdárna Žebrák

27.11.2015

 U příležitosti zatmění Měsíce v letošním roce vznikly na Hvězdárně Žebrák nádherné fotografie s dlouhou expozicí. Můžete se tak kochat nejen pohledem na hvězdárnu, do její kopule, ale i na panorama hradu Točník přesně tak, jak ho vidí i cestující na dálnici D5...

více...

V přednáškové místnosti máme nové vitrínky - přijďte se podívat

02.12.2015

 Vitrínky v naší přednáškové místnosti jsou nově vybaveny. Najdete zde například překážkové návěstidlo z přistávací plochy letiště, miniplanetárium, model meteoritu Žebrák, strusky z pole vedle hvězdárny, pokus s volným pádem, termograf, model hvězdárny nebo konstrukce dalekohledu a další funkční unikátní předměty včetně popisek. Prohlédnout si je můžete u našich pořadů.

více...

Pozdrav od slovenských kolegů

25.11.2015

 V létě projel okolo Hvězdárny Žebrák také Ebicykel Slovenských Astronomov (zkráceně ESA). Z jejich nádherné cesty po českých hvězdárnách a památkách vznikl i krásný článek, který nám poslal Jan Horňák z Hvězdárny v Partizánskom. 

více...

Radioastronomický seminář v Úpici a Bolidozor

24.11.2015

 Každoročně se koná na Hvězdárně v Úpici Radioastronomický seminář. Přidáváme fotografie z roku 2014, kdy seminář navštívili i zástupci Hvězdárny Žebrák. Tématem byl mj. i Bolidozor, jehož stanice v Žebráku detekuje největší počet průletů těles zemskou atmosféru vůbec. 

více...

Planetárium Praha slavilo 55 let. Byli jsme u toho!

23.11.2015

 V pátek 20.11.2015 proběhla oslava 55 let Planetária Praha. Mezi gratulanty nechyběli ani zástupci Hvězdárny Žebrák. 

více...

RNDr. Marcela Bukovanská, CSc. přijala čestné členství Hvězdárny Žebrák

19.11.2015

 U příležitosti Noci vědců na Hvězdárně Žebrák bylo uděleno další čestné členství. Tentokrát za obrovský přínos na výzkumu meteoritu Žebrák. Obdržela ho RNDr. Marcela Bukovanská, CSc. Osobně se ale akce nemohla zúčastnit, a tak jí bylo předáno dodatečně až v těchto dnech.

více...

Celý rok během několika sekund z kamery Hvězdárny Žebrák

12.11.2015

 Jaký byl rok 2015? Kdy pršelo, sněžilo anebo rozkvetla příroda? Vše se dozvíte během několika sekund ze zrychleného záznamu kamery Hvězdárny Žebrák!

více...

CESTOPIS ROKU Od citrónů na Novém Zélandu až po Evropskou jižní observatoř v Žebráku a Hořovicích je za námi

07.10.2015

 Hostem Hvězdárny Žebrák 15. listopadu v Kulturním klubu v Žebráku a 18. listopadu v klubu Labe v Hořovicích byl Petr Horálek. Přichystali jsme pro vás úžasný cestopis OD CITRÓNŮ NA NOVÉM ZÉLANDU AŽ PO EVROPSKOU JIŽNÍ OBSERVATOŘ

více...

Astronomický program Hvězdárny Žebrák proběhl také v Mateřském centru Srdíčko v Žebráku!

16.11.2015

 Hvězdárna Žebrák má za sebou další velmi milou návštěvu. Tentokrát proběhla v Mateřském centru Srdíčko v Žebráku. 

více...

Úpravy mailových konferencí na webu Hvězdárny Žebrák

16.11.2015

 Hvězdárna Žebrák již od svých počátků provozuje mailové konference. Díky změně poskytovatele webových služeb dochází k drobným úpravám při přihlašování do mailing listů.   

více...

Hvězdárna Žebrák navštívila Mateřskou školku Kamarád!

12.11.2015

 Dalším zastavením Hvězdárny Žebrák pro děti byla Mateřská školka Kamarád v Jesenici u Prahy. Děkujeme za milé přijetí a jsme moc rádi, že jsme mohli dětem ukázat nádherné obrázky z vesmíru a díky malovaným kresbám je také něco nového naučit.

více...

Za všechno může veverka...

11.11.2015

 Podívejte se, jak veverka z Doby ledové změní vesmír!

více...

Kolegové ze Spořilova zvou na návštěvu!

11.11.2015

 Astronomický ústav na Spořilově pořádá Dny otevřených dveří...

více...

Hvězdárna zve na křest knihy!

11.11.2015

 V Kulturním klubu Žebrák, kde v neděli 15. 11. proběhne cestopis Od citrónů na Novém Zélandu po Evropskou jižní observatoř Petra Horálka, se bude křít i kniha...

více...

Hvězdárna Žebrák ukazuje snímky z oblohy nejmodernější technikou!

06.11.2015

 Také projekční technika občas ohlásí, že je její čas... A tak má Hvězdárna Žebrák nový projektor. 

více...

Super bolid nad Českou republikou 31.10.2015 v 19:05 - naše video!

02.11.2015

Také pozorovatelé z Hvězdárny Žebrák zaznamenali vizuálně SUPERBOLID! Stalo se tak 31.10.2015 krátce po 19. hodině. Záznam byl pořízen z auta při příjezdu do Prahy. (video by D. Malík) 

více...

Obrázky a básničky dětí z Drakiády Hvězdárny Žebrák 2015 - opravdu kouzelné!

30.10.2015

 Vítr fouká, drak nám letí, děti krásně jásají, až jim vlasy létají! Vzpomínáte na letošní Drakiádu na Hvězdárně Žebrák? Opravdu se vydařila. Děti malovaly i nádherné obrázky a psaly básničky. Nyní se na ně můžete podívat.

více...

Červený podzim na Hvězdárně Žebrák

29.10.2015

 Kdo zavítal na hvězdárnu na podzim, mohl se kochat krásnými panoramaty hradů Žebrák a Točník, ale i krásným okolím hvězdárny. Řada keřů zčervenala a my vám tento pohled přinášíme i na našich stránkách... Hezký podzim vám přejí všichni z Hvězdárny Žebrák a nezapomeňte, 5. 11. se na vás těšíme u programu pro děti a při pozorování oblohy a 15. 11. na velkém cestopisu Petra Horálka v Kulturním klubu.

více...

Čestné členství Hvězdárny Žebrák získala RNDr. Marcela Bukovanská, CSc. za výzkum meteoritu Žebrák

08.10.2015

 U příležitosti Noci vědců na Hvězdárně Žebrák bylo uděleno další čestné členství. Tentokrát za obrovský přínos na výzkumu meteoritu Žebrák. Obdržela ho RNDr. Marcela Bukovanská, CSc. 

více...

Letecké snímky Hvězdárny Žebrák

07.10.2015

 U příležitosti Noci vědců 2015 nad Hvězdárnou Žebrák létal i dron. Zaznamenal se tak úžasný pohled na hvězdárnu, město Žebrák i hrady Žebrák a Točník. Pojďte se kochat s námi!

více...

Fantastické snímky zatmění Měsíce

05.10.2015

 Přesně před týdnem, 28. září, proběhlo úplné zatmění Měsíce a nastal i superúplněk. Na Hvězdárně Žebrák bylo v době úkazu zataženo, fotograf David Malík ale vyrazil na sever Čech a poblíž hradu Trosky se mu podařilo zatmění vyfotit naprosto fantasticky. Moc děkujeme za zaslání fotografií!

více...

Nad Hvězdárnou Žebrák opět létali draci!

04.10.2015

 Drakiáda roku 2015 byla sice ve znamení takřka bezvětrného počasí, přesto si dopolední i odpolední program rodiny s dětmi příjemně užily. Mimo dračích disciplín a nespočet cen bylo možné si ještě jednou prohlédnout výstavu Pohledy do nebe, nový PLANETpark a pozorovalo se i Slunce. Upravili jsme také přednáškovou místnost a vitrínky se zajímavými předměty byly opatřeny popiskami. Najdete zde meteorit Žebrák, miniplanetárium, strusku, termograf nebo model hvězdárny a další. A to také nebylo zdaleka vše. Mimo skákací hrad a další atrakce byl na hvězdárně představen i originál tisku z roku 1824 popisující pád meteoritu Žebrák a další. 

více...

Také první čtvrtek v říjnu se velmi vydařil

05.10.2015

 Astronomický den na Hvězdárně Žebrák vstupuje do třetího roku. Největší oblibě se vždy první čtvrtek v měsíci těší program pro děti. Nejinak tomu bylo 1. října. Pořad doznal již řady změn a i v listopadu a prosinci se těšíme na vaši návštěvu! 

více...

I po zatmění Měsíce vás čeká na obloze mimořádná podívaná!

30.09.2015

 Úplné zatmění Měsíce a superúplněk jsou sice za námi, na ranní obloze ovšem máte mimořádnou příležitost kochat se planetami Jupiter, Mars a Venuše. Stačí si jen přivstat.

více...

I přes nepřízeň počasí se na Hvězdárně v Žebráku sešla na zatmění početná veřejnost

01.10.2015

 V době úplného zatmění Měsíce nám počasí v Žebráku nepřálo. Přesto se okolo třetí hodiny ranní začali trousit návštěvníci, kteří doma měli podobný zamračený pohled na oblohu, v očekávání, že na hvězdárně budou mít příležitost zatmění vidět. A to se také stalo...

více...

Hvězdárnu Žebrák navštívily i letos stovky návštěvníků u příležitosti Noci vědců

29.09.2015

 Stovky lidí dorazily na letošní Noc vědců do Hvězdárny Žebrák. Čekal je bohatý program hned na několika stanovištích. V kopuli byla k vidění výstava Pohledy do nebe s úchvatnými velkoplošnými obrázky noční oblohy z Chile, nainstalovali jsme nový PLANET park na pozemku - tabulky Sluneční soustavy a návštěvníci si odnesli i novou naučnou skládačku, v přednáškové místnosti bylo k dispozici občerstvení i svítící náramky a další zajímavé předměty, v další části si návštěvníci stahovali mobilní aplikace a pomocí 3D brýlí zkoušeli takřka nemožné se svým vlastním chytrým mobilním telefonem. A to nebylo zdaleka vše. 

více...

Hvězdárna Žebrák vás zve na další ročník tradiční drakiády!

28.09.2015

 V neděli 4. října se na vás opět těšíme na hvězdárně. Vezmeme draky a vzlétneme k nebesům! A i kdyby jste draka neměli, nevadí, my jich pro vás máme dost. A taky cen do soutěží, soutěžních disciplín atd. A cestu na náš kopec můžete zvolit před obědem i po něm. Zkrátka těšíme se na vás od 10 do 14 hodin. 

více...

Astronomickou část Noci vědců v celé České republice navštívilo takřka 10 000 návštěvníků

30.09.2015

 Astronomická část Noci vědců 2015 proběhla na více než 20 místech pod křídly České astronomické společnosti. Koordinaci této části projektu zajišťoval člen Výkonného výboru ČAS z Hvězdárny Žebrák Vladislav Slezák. Na českých hvězdárnách a dalších zajímavých místech v České republice se přišlo podívat na program na 8 500 návštěvníků. Celkově Noc vědců 2015 navštívilo na více než 50 místech na 42 000 lidí. 

více...

Seznam aplikací

26.09.2015

Seznam aplikací zmiňovaných v rámci ENV naleznete na stránce Astro SW.

více...

Hvězdárna Žebrák připravuje PLANETpark přímo na pozemku!

23.09.2015

 Hvězdárna Žebrák připravila zejména pro děti a mládež, veřejnost i školy zajímavý projekt ve spolupráci s městem Žebrák. Nese název PLANETpark a na pozemku hvězdárny vznikne podél plotu několik zastavení s tabulkami, které budou znázorňovat vzhled planet ve Sluneční soustavě včetně krátkého popisu a základních údajů. Celý PLANETpark je situován podél plotu tak, že z pohledu od hvězdárny nebo od dolní brány bude možné vidět i vzdálenosti mezi jednotlivými světy naší soustavy. Instalace tabulek, které jsou tvarované podle planet, je naplánována tak, aby náš PLANETpark návštěvníci poprvé shlédli u příležitosti Noci vědců 25. září v čase mezi 18. a 22. hodinou. Chystáme ale také jedno velké překvapení!

více...

Chystáme pro vás pozorování úplného zatmění Měsíce!

23.09.2015

 Program Hvězdárny Žebrák v noci z neděle na pondělí 28. září se uskuteční v případě bezoblačné oblohy v čase 00 – 05 hodin.

více...

Hvězdárnu Žebrák navštívily děti z Mateřského centra Srdíčko Žebrák

21.09.2015

 S Hvězdárnou Žebrák začalo spolupracovat také Mateřské centrum Srdíčko. Děti na hvězdárně čekalo zajímavé povídání, návštěva kopule i promítání... Děkujeme za návštěvu a těšíme se na další krásné setkání!

více...

Noc vědců 2015 bude na Hvězdárně Žebrák mimořádná!

28.08.2015

 Hvězdárna Žebrák vás zve na Evropskou Noc vědců v pátek 25. září. Letošní program proběhne v čase 18 – 22 hodin. A co vás čeká letos? OSLAVÍME ROK SVĚTLA! Když si s sebou vezmete chytrý telefon, představíme vám i 3D aplikace pomocí speciálních brýlí přímo s vaším zařízením! Představíme nový PLANET PARK na pozemku hvězdárny a budete si moci prohlédnout naše přístrojové vybavení. Jmenujeme nového čestného člena Hvězdárny Žebrák, promítneme noční oblohu a představíme novou Pohádku z hvězd, kterou namluvila zpěvačka Jitka Zelenková! Budeme pro vás mít extra dárek... A pozveme vás na novou unikátní výstavu do kopule pod názvem: Pohledy do nebe. A upoutáme na následující úkaz zatmění Měsíce. To vše a další překvapení budete moci zažít na Hvězdárně Žebrák. VSTUP NA TUTO AKCI JE ZDARMA.

více...

Návštěva OAM Mallorca

19.09.2015

 Costitx je malé městečko uprostřed ostrova Mallorca. Poblíž se nachází digitální planetárium a také vlastně nejvýznamější španělská observatoř OAM. A právě tady nás přijmul President, Mr. Salvador Sánchez.

více...

Září - červený měsíc

21.09.2015

Nejen, že se chystáme na zatmění Měsíce, které bude barvy červené. Na pozemku hvězdárny máme i krásný keř, který je obsypán červenými plody. A tak přinášíme malou fotogalerii...

více...

Kam na výlet? Na Hvězdárnu Žebrák s Bárou Štěpánovou a Janem Antonínem Duchoslavem!

16.09.2015

 TV Prima před několika lety natočila seriál o českých výletech. Jednou ze zastávek byla i Hvězdárna Žebrák. Povídání je stále aktuální, a tak pokud jste ho na televizních obrazovkách neviděli, teď máte příležitost na Facebooku Hvězdárny Žebrák.

více...

Astonomické novinky z Hvězdárny Žebrák táhnou!

17.09.2015

 Už 1001 lidí odebírá newsletter o novinkách z astronomie Hvězdárny Žebrák. 2/3 z nich začaly odebírat aktuality noční oblohy a události na Hvězdárně Žebrák během roku 2015, děkujeme!

více...

Václav Neckář na Hvězdárně Žebrák!

08.09.2015

 Planetárium. To je legendární písnička Václava Neckáře. A protože Václav o hvězdách nejen rád zpívá, ale rád se na ně i dívá, přijel na Hvězdárnu Žebrák. 

více...

Odběr ASTROINFO dosáhne už brzy 1000 odběratelů, děkujeme za vaši důvěru!

11.09.2015

Hvězdárna Žebrák pravidelně každý měsíc vydává informace o úkazech na obloze i o dění na Hvězdárně Žebrák. Mezi příznivci astronomie se tato bezplatná služba velmi uchytila a brzy dosáhneme magické hranice 1000 odběratelů. Pokud ještě nedostáváte naše novinky, objednejte si je hned z hlavní stránky. 

více...

Pozdrav z Los Angeles!

24.08.2015

 Hvězdárna Žebrák má příznivce i mezi cestovateli. Moc děkujeme za zaslání fotografií od Pavla Sládka, který si udělal výlet na Griffithovu observatoř nad Los Angeles. Právě na našich stránkách vám je přinášíme a moc děkujeme!

více...

Zářijové pozorování na hvězdárně ve znamení nového programu pro děti

08.09.2015

 Od čtvrtka 3. září jsme pro děti připravili nový program. Byl plně rezervován a moc děkujeme za účast. A na naší zahradě nám mj. pěkně obrazil červenými plody keř.

více...

Program pro děti v Žebráku pokračuje i po prázdninách - POZOR ve čtvrtek 3. září je už plně rezervován! Můžete ale přijít i na další program...

01.09.2015

 Pro děti jsme připravili i v novém školním roce speciální program plný malovaných obrázků vesmíru, krásných videí i kvízu a krásných odměn. Nový program navazuje na ten, který jsme úspěšně odstartovali v roce 2013 a od té doby se těší velkého zájmu, prakticky vždy je plně obsazen. Stejně je tomu i ve čtvrtek 3. září. A tak pokud i vy máte zájem tento program navštívit, doporučujeme včasnou rezervaci na říjen a další měsíce. Ve čtvrtek 3. září pak ještě můžete ve 20 hodin v případě jasné oblohy pozorovat objekty na obloze velkým dalekohledem anebo v přednáškové místnosti zažít povídání o největších zajímavostech astronomie, o kterých mj. zpívají i přední čeští zpěváci a zpěvačky. Pořad se jmenuje Hvězdy jako hvězdy a odhají například tajuplné životy hvězd, speciální zrcátka na Měsíci nebo oceán na Marsu. A mnohé další. Těšíme se na vás!

více...

Na Hvězdárnu můžete přijít i po prázdninách!

27.08.2015

 Hvězdárna Žebrák připravila v letošním roce program pro veřejnost i o prázninách. A hned po nich chystáme opět řadu zajímavostí!

více...

To tu ještě nebylo! Pozorování oblohy při letním kině a ještě v plzeňském Prazdroji! Od 8. července!

07.07.2015

 Hvězdárna Žebrák celé letošní léto hostovala při letním kině plzeňského Prazdroje v rámci seriálu letních akcí Léto v Prazdroji 2015!  

více...

Pár zajímavostí z novin a rozhlasu...

24.08.2015

 Hvězdárna Žebrák se velmi často objevuje v novinách a dalších médiích. Přikládáme pár zajímavých článků:

více...

Další z tipů na prázdninové výlety míří do Hvězdného městečka v Ondřejově

20.08.2015

 Astronomický ústav Akademie věd ČR v Ondřejově je vlastně takovým českým hvězdným městečkem a zároveň nádherným přírodním parkem nabízejícím nádherné procházky. Vypravte se mezi kopule a radioteleskopy.

více...

O víkendu se budeme účastnit srazu mimozemšťanů ve Zvířátkově

10.08.2015

 Hvězdárna Žebrák už podruhé zve rodiny s dětmi do nádherného Zvířátkova v Olešné. Chystáme pro vás pozorování Slunce i s povídáním a rozdáváním dárků v podobě astronomických map a mnohé další. 

více...

Jak se dostanete na Hvězdárnu Žebrák? Poslouží vám k tomu mapa a ve městě krásný navigační systém

07.08.2015

 Hledáte tu správnou cestu na Hvězdárnu Žebrák? Stačí dorazit na náměstí a pak pokračovat pěšky nebo autem. Kudy přesně? Podívejte se na mapu. A hledejte speciální tabulky, které vás jistě a rychle navedou správným směrem. I nadále se na vás těšíme.

více...

Noc splněných přání s Hvězdárnou Žebrák se vydařila na obou místech

13.08.2015

 Hvězdárna Žebrák připravila pro návštěvníky hned dva zajímavé programy. Jeden v Plzni po promítání filmu na nádvoří Prazdroje, druhý pak přímo na vlastním pozemku. A každý si mohl něco přát! Perseidy coby padající "hvězdy," správně řečeno, meteory byly skutečně vidět i přes nepřízeň počasí.

více...

Perseidy 2015 s Hvězdárnou Žebrák

10.08.2015

 V noci ze středy 12. na čtvrtek 13. srpna nastane maximum meteorického roje Perseid. V čase mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní budeme moci za jasné oblohy a ideálně na neosvětleném místě moci pozorovat až 100 meteorů za hodinu. Jde o drobné úlomky kamenů, které na své dráze zanechala kometa 109P Swift - Tuttle objevená už v roce 1862 v Americe. Perseidy jsou světelné stopy na obloze zdánlivě vylétávající ze souhvězdí Persea. K pozorování nebude třeba žádný dalekohled, stačit bude pouze jasná obloha a volné prostranství s nejlepším výhledem až k obzoru ve všech směrech. Jedině tak máte šanci odhalit co největší množství meteorů. Pokud chcete pozorovat jejich četnost, zvolíte si jednoho zapisovatele, pak už se jen z trávy ozývají hlášení STOP, pokud meteor letící správným směrem, tedy z tzv. radiantu v souhvězdí Persea, zpozorujete.

více...

Grilparty na Hvězdárně Žebrák se vydařila!

07.08.2015

 Každoročně se schází lidé z Hvězdárny Žebrák se svými rodinami o prázdninách při grilování. A protože letos probíhá na hvězdárně program i o prázdninách, grilovalo se i při večerním programu.

více...

Zase jeden z tipů na výlet - tentokrát nádherná zámecká hvězdárna v Holešově!

06.08.2015

 Pokud cestujete Českou republikou jako my, občas odhalíte krásnou kopuli nebo jiné astronomické místo. Jedno takové vám přinášíme z našich moravských cest. Pokud se vydáte například na procházku zahradami zámku ve městě Holešov, narazíte na malou hvězdárničku. Tady je fotografie.

více...

Ve čtvrtek 6. srpna budeme na hvězdárně promítat a grilovat! Těšíme se na vás!

04.08.2015

 Srpnový astronomický den na Hvězdárně Žebrák bude netradiční! Vzhledem ke stále se zvyšujícímu zájmu o pořady Hvězdárny Žebrák probíhá program letos i o prázdninách. Pozorování dalekohledem v hlavní kopuli za jasného počasí a především nádherné planety Saturn a dalších objektů doplní také promítání noční oblohy na zadní stěnu budovy hvězdárny. A nejen to, uvidíte I úchvatná časosběrná videa a další. A ještě něco. Protože letos o prázdninách padají teplotní rekordy a noc by měla být zaručeně teplá, vezměte klidně deky a potraviny na grilování. My zajistíme gril, grilovací uhlí a program. A netradiční setkání pod hvězdnou oblohou může začít. Startujeme ve čtvrtek 6. srpna ve 21 hodin! Vstup je ZDARMA!

více...

Další z prázdninových tipů na výlet - tentokrát Zámek Radim a unikátní hvězdný globus!

30.07.2015

 Pokud máte rádi historii a rádi objevujete nové zámky a úžasné expozice, zcela jistě vás přesvědčí tip do středočeského zámku v Radimi. Jeho prohlídky jsou naprosto mimořádné a astronomy zaujme zejména obří hvězdný globus umístěný v jedné z místností. Určitě stojí za návštěvu!

více...

Žebrákem se prohnal Ebicykel Slovenských Astronomov!

20.07.2015

 Ebicykl, spanilá jízda astronomů od hvězdárny ke hvězdárně, pokračuje i letos. A nejen ten český, který městem Žebrák projel již několikrát a v roce 2007 zde dokonce startoval. Letos, ve středu 29. července, tudy projel historicky poprvé Ebicykel Slovenských astronomov! Astronomové profesionálové i amatéři na kolech se pohybují na trase Křivoklát, Točník, okolo poledne zavítali na Hvězdárnu Žebrák a pokračují dále do Rokycan. Celý letošní slovenský ročník probíhá ve dnech 25. - 31. července 2015 a projíždí postupně trasu Nymburk, Turnov, Teplice, Křivoklát, ŽEBRÁK, Rokycany, Sedlčany, Praha.  

více...

Dnes bude k vidění "modrý Měsíc"

31.07.2015

 Měsíc známe v úplňku nebo v novu, když ho nevidíme. A občas jde i o modrý Měsíc. Nejde o žádné specifické zatmění a ani barva Měsíce nebude modrá. Měsíc uvidíme jako vždy v úplňku, jenom v tomto kalendářním měsíci už podruhé. Poprvé to bylo 2. července a podruhé to přijde dnes. Právě toto znaměná modrý Měsíc. Naposledy něco podobného proběhlo v roce 2012. Mj. pokud chcete v severní Americe vyjádřit, že k něčemu dojde výjimečně, jak my říkáme „jednou za uherský rok“, říká se zde „jednou za modrý Měsíc“ neboli „Once in a blue Moon“.

více...

Do Žebráku dorazila další báječná parta, tentokrát ze Svárova!

28.07.2015

 V pondělí 27. července proběhlo další objednané pozorování. A zadařilo se. Mimo astronomický program v přednáškové místnosti byl k vidění velkým dalekohledem hvězdárny Měsíc a planeta Saturn. Hezky zdravíme do Svárova!

více...

Hvězdárna Žebrák v astronomické interaktivní mapě České republiky!

24.07.2015

 Hledáte místo, kde byste se mohli potkat s astronomií? Ideální je interaktivní mapa České republiky. Hvězdárna Žebrák v ní samozřejmě nemůže chybět!

více...

Malý krok pro lidstvo a velký pro hvězdárnu! Po 61 letech - a přece se točí kopule sama!

17.07.2015

 Hvězdárna Žebrák zažívá další historický moment. Po 61 letech dostala k narozeninám nový motor a už se nemusí otáčet pomocí kliky s lidským pohonem! Po technické úpravě kolegou Ervínem Wollerem, který před několika lety nainstaloval motor pro štěrbinu kopule, se mu nyní podařilo sestavit a namontovat i větší motor, který dokáže se střechou hvězdárny otáčet kolem její osy. Pro pracovníky hvězdárny je to významné ulehčení práce. Ještě jednou s velkým díkem E. Wollerovi!

více...

V Žebráku se drží teplotní rekord ze začátku měsíce července 2015

24.07.2015

 Na území ČR v uplynulých dnech padaly teplotní rekordy, ten na Hvězdárně Žebrák se drží z počátku července.

více...

Další hvězdný tip za zábavou od Hvězdárny Žebrák - Shakespeare

24.07.2015

 Také William Shakespeare rád pozoroval hvězdy: "Dvě nejkrásnější hvězdy na obloze se někde schovaly a její oči v nebeských sférách září místo nich. Nebo si místo navždy vyměnily? V půvabech tváře zář hvězd pohasne jak lampa ve dne. A tam na nebi se rozední ve třpytu jejích očí, že ptáci začnou zpívat o překot." Romeo a Julie nyní o prázdninách na Pražském hradě. Doporučujeme. 

více...

Také díky Hvězdárně Žebrák vznikly nové sluneční hodiny v Hudlicích

09.07.2015

 Na Hvězdárnu Žebrák se lidé obracejí s různými dotazy. Občas se ptají na jasné svítící objekty na obloze, občas potřebují poradit s dalekohledem anebo přinesou kámen, u kterého mají podezření na meteorit. A občas jde například o stavbu slunečních hodin. 

více...

Do hvězdárny dorazily děti z tábora v Oseku

15.07.2015

 V pondělí 14. července si prohlédly děti z tábora v Oseku Hvězdárnu Žebrák. V případě zájmu nás kontaktujte i vy!

více...

Tip na prázdnový výlet aneb naše začátky

10.07.2015

 Hvězdárna Prostějov, právě tam na začátku 90. let začal působit jeden z dnešních členů Hvězdárny Žebrák Vladislav Slezák. A v našich prázdninových tipech na výlety vás zveme právě sem. 

více...

Hvězdárna Žebrák na stránkách ASTROAMA

05.07.2015

Souvisí letošní úkaz na noční obloze s narozením Ježíše Krista?

04.07.2015

 Před 21 lety jsme poprvé publikovali článek k vánočnímu tématu hvězdy betlémské. O letošním úkazu na obloze, tedy o těsném sblížení planet Venuše a Jupiter, se nyní mezi lidmi vypráví, že tak trochu souvisí s dobou narození Ježíše Krista. Zda tomu tak skutečně je, můžete posoudit sami...

více...

Nejčastější dotaz je nyní na jasné body na obloze

02.07.2015

 Nejčastější dotaz je nyní na jasné body na obloze - planety Jupiter a Venuši. Dnes se těšíme na hvězdárně na pozorování...

více...

Hvězdárna Žebrák v červnovém vydání časopisu Turista!

25.06.2015

 Chcete vyrazit na výlet? Ty nejlepší turistické cíle přináší každý měsíc časopis Turista. V letošním červnovém vydání se objevuje i Hvězdárna Žebrák! Moc děkujeme, přinášíme náhled, zveme k návštěvě a doporučujeme časopis Turista každému správnému turistovi této země. 

více...

Zveme vás na Muzejní noc do Muzea Českého krasu Žebrák!

23.06.2015

 Hvězdárna Žebrák se i letos připojuje k Muzejní noc. Poprvé tomu bylo v Berouně, nyní se potkáme přímo na Hvězdárně Žebrák. Další podrobnosti na plakátu!

více...

Hvězdy stárnou nad hvězdárnou... aneb před rokem jsme slavili 60 let Hvězdárny Žebrák

21.06.2015

 V pátek 20. června 2014 jsme oslavili 60. výročí Hvězdárny Žebrák. V programu vystoupil i zpěvák Josef IX. s písničkou Hvězdy stárnou nad hvězdárnou, na Žebrákem u Berouna, žádná noc tam není stejná... Nyní přidáváme video na Facebooku hvězdárny jako vzpomínku a podívat se můžete i na fotogalerii 2014 a zde přidáváme i pár nezveřejněných fotografií...

více...

Zpravodaj Astronomie dnes letí k odběratelům!

18.06.2015

 Hvězdárna Žebrák právě vydala nový zpravodaj Astronomie dnes na druhé pololetí! Najdete v něm program Hvězdárny Žebrák plný novinek i přehled úkazů na obloze až do konce roku. Kdo si zpravodaj neobjednal poštou, může si ho stáhnout na těchto stránkách v sekci Zpravodaj...

více...

Prezentaci Hvězdárny Žebrák najdete ve speciálním vydání časopisu Astropis!

17.06.2015

 Astronomický časopis Astropis vydal speciální sborník aktivních hvězdáren. Objevuje se v něm i stránka věnovaná speciálně Hvězdárně Žebrák. 

více...

Žasnout a zaŽít úŽasné záŽitky - na Hvězdárně Žebrák!

16.06.2015

 Hvězdárna Žebrák otevírá kopuli i mimo vypsaný program. Stačí se k nám přihlásit a domluvit se. Užít si pak můžete krásný program v přednáškové místnosti a v případě jasné oblohy v kopuli s naším velkým dalekohledem pod krásným hvězdným nebem. 

více...

Existuje opravdu malá hvězdárna v České republice? Ano, Lošov!

08.06.2015

 Hvězdárna Žebrák není sice příliš velkou hvězdárnou, má atypicky velkou kopuli a opravdu velký dalekohled. Existuje snad v České republice menší hvězdárna? Existuje. Pokud byste si například s dětmi chtěli udělat výlet do Zoo na Svatý Kopeček u Olomouce, pak můžete zavítat i na malou hvězdárničku ve vedlejší obci, do Lošova. Zde vám přinášíme fotografie a naše kolegy hezky zdravíme!

více...

Pro Hvězdárnu Žebrák točila Jitka Zelenková

05.06.2015

 Zpěvačka Jitka Zelenková dnes slaví své narozeniny. Speciálně pro Hvězdárnu Žebrák natočila další Pohádku z hvězd, tentokrát se zimním podtextem. Ještě letos se můžete těšit na její premiéru! Za Hvězdárnu také přejeme všechno jen to nejlepší!

více...

To byla noc! Ve čtvrtek 4. června jsme zažili vyprodané dětské představení i skvělé pozorování!

05.06.2015

 To byla noc! Nejdříve zcela vyprodaný program snad s rekordním počtem osob, derniéra pořadu pro dospělé a pak díky naprosto bezoblačné noci skvělé pozorování dalekohledy v kopuli. Pozorovali jsme planety Venuše, Jupiter, Saturn, kulovou hvězdokupu M13 v souhvězdí Herkules i báječný Měsíc. Díky zájmu pozorování dalekohledy bude probíhat letos i o prázdninách ve vypsaných nebo předem dohodnutých termínech. A dětský pořad se v obnovené verzi vrátí po prázdninách a bude ještě interaktivnější. Těšíme se!

více...

Hvězdárna Žebrák rozšiřuje astro knihovnu

04.06.2015

 I přesto, že Hvězdárna Žebrák není nikterak velkou hvězdárnou, má poměrně hezky vybevenou astro knihovnu. Nyní máme další nové přírůstky z Městské knihovny Plasy zejména o kosmonautice. Děkujeme. 

více...

Zveme vás na Muzejní noc do Berouna s naší účastí!

03.06.2015

 Protože program pro děti je 4. června opět beznadějně rezervován, máme tu pro vás další tip, kam vyrazit s vašimi ratolestmi. Jde o Muzejní noc v Berouně. Každoročně se jí zúčastnuje velké množství lidí, Hvězdárna Žebrák má každoročně stanoviště na Plzeňské bráně. Nejinak tomu bude letos! A navíc, stanoviště hvězdárny bude rovněž soutěžní. Sestavit si budete moci souhvězdí a správném pořadí budete moci skládat objekty Sluneční soustavy a vesmíru. Program letos bude končit ještě před setměním, na pozorování noční oblohy se tedy řada nedostane. Z druhé strany za výhled z Plzeňské brány návštěva rozhodně stojí. Vstup je zdarma!

více...

V České republice se otevírá kancelář ESA - Evropské kosmické agentury. Hvězdárna Žebrák byla u toho.

02.06.2015

 V pondělí 1. 6. byla představena na Karlově univerzitě v Praze činnost nové kanceláře ESERO Evropské kosmické kanceláře v České republice. Hvězdárna Žebrák byla u toho. 

více...

Do školy v přírodě s Hvězdárnou Žebrák

01.06.2015

 ZŠ Osov vyrazila na Školu v přírodě inspirovanou Večerníčkem. Pondělní večer 1. června byl věnován Rákosníčkovi a hvězdám, ale také vyprávění o vesmírných objektech. 

více...

Kdo by řekl, že začalo tzv. meteorologické léto!

01.06.2015

 Kdo by to řekl, že právě dnes začalo tzv. meteorologické léto. V jednom nejmenovaném supermarketu jsme vyfotili následující...

více...

Zástupci Hvězdárny Žebrák se zúčastní zahájení činnosti kanceláře ESA v České republice!

29.05.2015

 Také zástupci Hvězdárny Žebrák se budou účastnit slavnostního zahájení činnosti vzdělávací kanceláře Evropské vesmírné agentury (ESA) pro Českou republiku (projekt ESERO ČR, www.esero.scientica.cz), která proběhne v historických prostorách KAROLINA (rektorát Univerzity Karlovy v Praze) v pondělí 1. 6. 2015 od 11:00 do 14:30. Kancelář ESERO bude od nynějška pomáhat školám a učitelům v implementaci témat vesmíru do výuky, distribuovat zdarma výukové materiály a finančně podporovat zajímavé školní aktivity. Během slavnostního ceremoniálu proběhne i inspirativní projev ředitele robotické sekce ESA, ukázka astro-techniky, reálných meteoritů a další zajímavosti. Reportáž na stránkách hvězdárny z akce přineseme.

více...

Tip na víkendové čtení: Tajemná zatmění Petra Horálka

29.05.2015

 Na Hvězdárnu Žebrák dorazily na pozorování zatmění Slunce v březnu stovky lidí. Pro příznivce vyjímečných úkazů vydal astronom Petr Horálek knihu "Tajemná zatmění." Popisuje nejen zatmění Slunce, ale i zatmění Měsíce a další zajímavé úkazy daleko do budoucnosti. Navíc obsahuje i řadu naprosto unikátních fotografií z celého světa. Ty mj. uvidíte naživo i v programu Hvězdárny Žebrák na podzim. 

více...

Hvězdárna Žebrák se stala členem Asociace hvězdáren a planetárií

27.05.2015

 Na letošním zasedání Asociace hvězdáren a planetárií se stala staronovým členem také Hvězdárna Žebrák, která je zároveň také kolektivním členem České astronomické společnosti. 

více...

Mediálním partnerem Hvězdárny Žebrák je Berounský deník

25.05.2015

Hvězdárna Žebrák musí být vidět, musí se o ní číst a být slyšet. I to se nám daří a moc děkujeme našim partnerům. Vedle Rádia BLANÍK, Informačního centra Hořovice a dalších spolupracujících organizací je jedním z hlavních partnerů Hvězdárny Žebrák také Berounský deník. Právě v těchto novinách najdete veškeré informace o připravovaných akcích nebo o dění na hvězdárně. Více o partnerech Hvězdárny Žebrák v sekci Partneři.

více...

Astronomové na den obsadili hrad Točník!

18.05.2015

 Hvězdárna Žebrák uspořádala mimořádný večer na hradě Točník. V sobotu 16. května proběhla noční prohlídka hradu a po setmění také promtání noční hvězdné oblohy na jednu ze stěn hradu. Jen škoda, že bylo zataženo. Návštěvníci ale i tak mohli vidět spousty krásných objektů noční oblohy a vyslechnout zajímavé povídání. Sešlo se jich na sto, moc děkujeme za tuto skvělou účast a těšíme se na další akce na Točníku nebo na hvězdárně. Už nyní připravujeme další pokračování přednášky Hvězdy jako hvězdy, tentokrát ve středu 20. května v Muzeu Českého krasu v Berouně.

více...

Zveme vás na netradiční program na hradě Točník v sobotu 16. května!

11.05.2015

 V sobotu 16. května ve 20 hodin proběhne za jakéhokoliv počasí Mimořádná noční prohlídka hradu Točník s promítáním noční oblohy a v případě příznivého počasí i s pozorováním delakohledem. Přijďte se nechat zasvětit do tajů hradu, ale i astronomie, souhvězdí a vesmíru.

více...

Hvězdárna Žebrák pomáhá i mořeplavcům!

13.05.2015

 Hvězdárnu Žebrák navštěvuje řada návštěvníků. Mnoho z nich, ale i další lidé z České republiky i ze zahraničí odebírají naše novinky, které se týkají aktuálních úkazů na obloze i pořádaných akcí. 

více...

Nejúspěšnější česká stanice v programu Bolidozor v Žebráku od 11. května atraktivněji pro návštěvníky!

11.05.2015

Všechno bude jednou jinak! Nejúspěšnější česká stanice na pozorování denních bolidů v projektu Bolidozor, která od června 2014 zaznamenala více než 350 000 pozorování, dnes ukončila svoji činnost. Právě dnes technici z Universal Scientific Technologies instalují do přednáškové místnosti nový model stanice, kterou díky nové úpravě ochranného boxu budou moci obdivovat návštěvníci, zároveň se dočkají i zvukových efektů přesně v okamžiku průletu a událost budou moci sledovat i na monitoru! 

více...

Přečtěte si ON-LINE rozhovor o astronomii a Hvězdárně Žebrák v Berounském deníku!

06.05.2015

 Ve středu 6. května proběhl ON-LINE rozhovor v Berounském deníku.

více...

Berounský deník chystá další ON-LINE rozhovor s V. Slezákem z Hvězdárny Žebrák!

05.05.2015

 Chcete se více dozvědět o astronomii, hvězdárně Žebrák nebo právě viditelných objektech na obloze? Berounský deník připravil po letech další ON-LINE rozhovor s Vladislavem Slezákem z Hvězdárny Žebrák. Sledujte www.berounskydenik.cz 6. května v čase 10 - 11 hodin!

více...

Desítky lidí navštívily výstavu o světelném značištění na Hvězdárně Žebrák při Dni otevřených dveří

04.05.2015

 V sobotu 2. května proběhl u příležitosti 15. ročníku spanilé jízdy mopedů na Hvězdárně Žebrák Den otevřených dveří. V souvislosti s ním jsme na jediný den na hvězdárně instalovali také výstavu o světelném znečištění. Moc děkujeme Pavlu Suchanovi a Astronomickému ústavu AV ČR za její zapůjčení. Už nyní připravujeme další program na 7. května večer. Pozor, dětský pořad je opět zcela vyprodán a rezervován.

více...

Hvězdárna připravila novou 3D stěnu a změnila vzhled! Přijďte se podívat při příležitosti Dne otevřených dveří a unikátní jednodenní výstavy!

27.04.2015

 V sobotu 2. května chystá Hvězdárna Žebrák Den otevřených dveří a unikátní jednodenní výstavu plnou nádherných obrázků. A nejen to. V přednáškové místnosti byla nainstalována nová 3D stěna, na které najdete plno úchvatných obrázků z vesmíru v plastické podobě. A máme i novou fasádu! A to je další důvod, proč v sobotu zajít!

více...

Nebyl by pohled na hvězdy krásnější? Zveme vás na mopedy, den otevřených dveří a unikátní výstavu!

21.04.2015

 Světelné znečištění. To je velký problém současnosti. Nejen, že mnozí lidé i zvířata mají díky světelnému znečištění poruchy spánku, svícení "nahoru" je i poměrně nákladné a zbytečné. A lidé se navíc ochuzují i o příležitost podívat se na krásné hvězdné nebe nad hlavou. A právě na toto téma chystá Hvězdárna Žebrák u příležitosti Dne otevřených dveří 2. května v čase od 12:30 do 18 hodin speciální výstavu o světelném znečištění. 

více...

Slavíme 25 let HST! Byli jsme u toho!

23.04.2015

 Dne 24. dubna 1990 byl slavnostně vypuštěn na oběžnou dráhu Země Hubbleův kosmický dalekohled! I přes prvotní potíže s nesprávně vyrobenou optikou se stal naprostým fenoménem v astronomii a kosmonautice. Dodnes nebyl žádným jiným zařízením pracujícím zejména v optické části spektra překonán a my si letos připomínáme jeho 25. výročí. Hubbleův kosmický dalekohled nám přinesl řadu unikátních fotografií a odhalil řadu tajemství ve vesmíru. Díky Hubbleovu dalekohledu jsme viděli poprvé detailněji vývoj oblačnosti na Marsu, byli jsme svědky dopadu komety do nitra planety Jupiter, odhalili jsme polární záře dalších planet, podívali jsme se až na samotný počátek vesmíru díky pozorování velmi vzdálených objektů, jedním z posledních úspěchů bylo pak rozlišení jasných skvrn na vzdálené hvězdě. A bylo toho ještě mnohem víc. Po 25 letech vstupujeme do další éry života Hubblea a budeme se těšit na další tisíce nádherných fotografií, které nám odpoví na další zatím nezodpovězené otázky. A u příležitosti oslavy 25 let jsme byli opět u toho. Tentokrát v pražském Planetáriu, kde byl odhalen i nový unikátní snímek z HST. 

více...

Nový navígační systém byl uveden do praxe!

21.04.2015

 Na hvězdárnu se už dostanete snadněji. Do praxe byl uveden nový městský navigační systém Hvězdárny Žebrák. Z náměstí i od prodejny Coop najdete v Pivovarské uluci ukazatele pro cestu pěšky a od hlavní přes ulici Ke sklepu pak ukazatele pro cestu autem. Příjezdová komunikace je v techto dnes velmi prašná, proto prosíme o dodržování maximální dovolené rychlosti... A těšíme se na vás! Mj. 2. května na Dni otevřených dveří se super jednodenní obrovskou výstavou.

více...

Na obloze se chystá krásná podívaná 20. - 24. dubna!

20.04.2015

 Dnes večer to bude ale podívaná! Měsíc v malém srpku s viditelnou i neosvětlenou částí, Venuše, Plejády, Orion, Sirius, Jupiter... Doporučujeme!!! A stačí jen pouhým okem.

více...

Víkend s Hvězdárnou Žebrák se vydařil! Zdravili jsme turisty a plný byl i velký sál Kulturního klubu na naší dětské akci! A pokračujeme dál!

13.04.2015

 Víkend 11. a 12. dubna se na Hvězdárně Žebrák velmi vydařil. V sobotu proběhl Žebrácký vandr a v té souvislosti nás návštívila opravdu velká spousta lidí. Podobně tomu bylo i v neděli, kdy ve velkém sále Kulturního klubu proběhly dětské dílnyčky, workshop a zábavné odpoledne. 

více...

Už na neděli 12. dubna chystá Hvězdárna Žebrák velký dětský program v Kulturním klubu Žebrák!

07.04.2015

 V neděli 12. dubna proběhne ve velkém sále Kulturního klubu Žebrák premiérově "DĚTSKÝ ASTRONOMICKÝ WORKSHOP S DÍLNIČKAMI" pro širokou veřejnost. Zveme vás na odpoledne plné pohádek, soutěží, malování, vystřihování, sestavování souhvězdí z hvězdiček, soutěží o pohádková DVD a další dárky, zábavné odpoledne pro děti, workshop s komiksovou knížkou Viktorka a vesmírná dobrodružství s autorkou Klárou Smolíkovou, vymalovávání dřevěných planetek s Tvořivým rájem Hořovice, dětském vystoupení atd. Tak velký a bohatý program v Žebráku ještě neproběhl! A vy můžete být u toho! Stále přijímáme rezervace. Na této stránce navíc budeme aktualizovat další informace a podrobný program denně až do termínu samotné akce!

více...

Hvězdárna Žebrák se v sobotu 11. dubna otevře turistům!

07.04.2015

 Zveme vás již na pátý ročník turistického pochodu „Žebrácký vandr“, pořádaného sdružením „Střela Žebrák“. Letos byl vybrán termín 11. dubna, kdy jsou pro účastníky připraveny čtyři trasy pro pěší a jedna cyklotrasa. Pokud mají "vandrovníci" malé děti nebo plánují pouze procházku po okolí Žebráku, mohou si vybrat trasu dlouhou 4 nebo 6 km. Tyto kratší trasy sbudou zpestřeny programem, aby nejmenší turisté zapomněli na bolavé nožičky a měli se nač těšit. Letos cesta vandru vede kolem žebrácké hvězdárny, proto bude připravena prohlídka hvězdárny s výkladem, a to mezi osmou hodinou ranní a polednem.

více...

Vzpomínka na zatmění Slunce, tentokrát ze Španělska!

03.04.2015

 Už je to 14 dní od částečného zatmění Slunce, které si na Hvězdárně Žebrák užily stovky návštěvníků. Někteří s námi ale být přímo nemohli například z pracovních důvodů, a tak nám poslali fotografie z jiných koutů světa. Ve Španělsku se v období zatmění nacházel pozorovatel Martin Lhoták a poslal nám následující fotografie.

více...

Na Hvězdárně byl v hledáčku Měsíc, příště přivítáme turisty a děti!

02.04.2015

 Dnes jsme pozorovali i přes oblačnost Měsíc. Další akce na Hvězdárně Žebrák: Žebrácký vandr 11.4. - jedno z kontrolních stanovišť bude u nás i s prohlídkou! A v neděli 12.4. se na vás těšíme na prvním a opravdu velkém worshopu pro děti s mimořádně bohatým programem pro všechny věkové skupiny. Příští pozorování pak proběhne opět první čtvrtek v květnu nebo na vyžádání.

více...

Včera jsme navštívili Tlustici a Hořovice! Dnes se na vás těšíme na Hvězdárně!

02.04.2015

 Na apríla 1. dubna jsme navštívili základní školu v Tlustici s programem pro děti a zároveň s pořadem Hvězdy jako hvězdy jsme zavítali k seniorům do centra Digitus v Hořovicích. Děti byly báječné, vřelého přivítání se nám dostalo i od hořovických občanů. A dnes se na vás těšíme na zasněžené hvězdárně. Program pro deti je dnes zcela vyprodán, přijet za námi ale můžete ve 20 hodin na program o meteoritu Žebrák... 

více...

Po základních školách v Žebráku, Zdicích a Zaječově navštívíme Tlustici a seniory v Hořovicích

31.03.2015

 Hvězdárna Žebrák pravidelně pořádá populárněvědecké pořady pro školy a další zájmové skupiny. V případě škol jsme v poslední době navštívili Zdice, Žebrák a Zaječov. Nyní se už tuto středu 1. dubna chystáme do Základní školy Tlustice. Odpoledne se pak těšíme na seniory ve společnosti Digitus v Hořovicích s pořadem Hvězdy jako hvězdy.  

více...

Hvězdárna Žebrák ve spolupráci s městem připravuje nový navigační systém!

31.03.2015

 Na Hvězdárnu Žebrák je možné zajít pěšky, a to z náměstí Pivovarskou ulicí přes lávku do kopce anebo zajet autem ulicí Ke sklepu dále zpěvněnou silnicí na horizont, odkud už je budova hvězdárny vidět. Abychom ještě vylepšili městský navigační systém, který obsahuje v omezené míře i směrovky na hvězdárnu, připravili jsme nové tabulky, které vás do Hvězdárny Žebrák bezpečně přivedou. Věříme, že tak návštěva hvězdárny pro všechny bude ještě jednodušší a těšíme se na vás!

více...

Je tu jaro! A na Hvězdárně Žebrák sněží...

31.03.2015

 Je tu jaro! Také z webkamery Hvězdárny Žebrák můžete aktuálně vidět, jak nám tu hezky sněží!

více...

Hvězdárna Žebrák se představila na velkém setkání České astronomické společnosti v Hradci Králové!

30.03.2015

 V sobotu 28. března proběhlo velké setkání složek, poboček a kolektivních členů České astronomické společnosti ve hvězdárně a novém digitálním planetáriu v Hradci Králové. Na této akci se prezentovala i Hvězdárna Žebrák, a to v příspěvku o novinkách v činnosti a její jméno zaznělo několikrát i v souvislosti s jednou z nejúspěšnějších stanic sítě Bolidozor co do detekce průletů bolidů. Astronomové ze Žebráka se také mohli inspirovat novým prostředím digitária, jehož prezentace byla rovněž do programu zařazena. V naší galerii přinášíme i řadu dalších podrobných detailů z návštěvy, podívejte se!

více...

Hvězdárna Žebrák se bude prezentovat na setkání astronomů v Hradci Králové!

27.03.2015

 Hvězdárna Žebrák má připraven speciální příspěvek o své činnosti v sobotu 28. 3. 2015 na sjezdu astronomů ČR v rámci velkého setkání složek České astronomické společnosti v novém digitálním planetáru v Hradci Králové! Jako kolektivní člen České astronomické společnosti mj. před několika lety město Žebrák toto setkání rovněž hostilo v prostorách hvězdárny a Kulturního klubu. 

více...

Léto se nezadržitelně blíží! O víkendu začne platit letní čas!

26.03.2015

 Krásné počasí předznamenává brzký příchod léta. Ač ještě skoro nezačalo jaro, už lze pořídit ve výprodejích lehátka nejen na opalování, ale třeba i na pozorování prázdninových Perseid nebo letní noční oblohy, jak ukazuje aktuální obrázek. A pozor, o víkendu budeme také měnit čas!

více...

Německý bolid detekovaný na Hvězdárně Žebrák byl zaznamenán i ve Švýcarsku!

25.03.2015

 Už před týdnem jsme vás informovali, že na Hvězdárně Žebrák a dalších místech v České republice zapojených v síti Bolidozor byl detekován jasný bolid, který proletěl v neděli 15. 3. 2015 nad územím Německa. Díky astronomům ze Švýcarska nyní máme i obrazový záznam úkazu!

více...

Večerní obloze vévodí Měsíc, Venuše a Jupiter!

23.03.2015

 Koukněte na oblohu! Napravo od Měsíce planeta Venuše, nalevo souhvězdí Orion a dále jasná hvězda Sirius nebo planeta Jupiter. Krásné pokoukání!

více...

Radost spolupracovat! Bohatá fotogalerie ze zatmění vyšla v Berounském deníku!

23.03.2015

Mimochodem, najdete se na fotografiích? 

více...

Jaký mimořádný úkaz na obloze nás čeká dále? Úplné zatmění Měsíce!

23.03.2015

 Máme po mimořádně sledovaném zatmění Slunce. A co nás z mimořádných úkazů čeká dál? Například úplné zatmění Měsíce!

více...

Návštěvnost při zatmění Slunce trhala na Hvězdárně Žebrák rekordy!

21.03.2015

 Stovky z vás byly zvědavy na pohled na Slunce zakryté Měsícem. Moc děkujeme, že jste přišli!!! Více fotek v naší fotogalerii pořízených panem Robertem Kaufanem!

více...

Hvězdárna Žebrák prezentuje zatmění Slunce v 5plus2!

20.03.2015

 Další podrobnosti zde: http://www.5plus2.cz/default.aspx?d=20.03.2015&e=QJ-BEROUN#strana=2 

více...

Dnes si podrobnosti o zatmění Slunce v podání Hvězdárny Žebrák můžete přečíst v Berounském deníku!

19.03.2015

Speciální článek věnovaný částečnému zatmění Slunce najdete v dnešním Berounském deníku!

více...

Částečné zatmění Slunce již v pátek! Doplněné podrobnosti i o našem programu...

18.03.2015

V pátek 20. března na první jarní den a den štěstí nastane i částečné zatmění Slunce, úkaz, který byl z České republiky naposledy viditelný v roce 2011 a ten příští uvidíte zase za několik let, v roce 2021. A protože má být jasno, zveme vás na pozorování Slunce například z Hvězdárny Žebrák, kde se na vás budeme těšit už těsně před začátkem úkazu v 9:30. Více informací na stránce Zatmění Slunce.

více...

Česká síť Bolidozor detekovala německý meteor!

17.03.2015

 Český projekt Bolidozor, který je od 20. června 2014 nainstalován i na Hvězdárně Žebrák přináší výsledky o průletech těles v atmosféře nad jihozápadní Evropou. Ze záznamů již víme, že se nad námi pohybuje denně na tisíc malých tělísek, které obyčejně shoří v atmosféře. Jejich největší četnost je zaznamenávána okolo osmé hodiny ranní v době svitu Slunce. V neděli 15. 3. stanice v Žebráku a některé další stanice sítě na různých místech v České republice zaznamenaly průlet velmi výrazného tělesa. Tým projektu pozorování právě zpracovává, a tak v nejbližší době můžeme očekávat možná zajímavé informace. O dalších podrobnostech vás budeme samozřejmě informovat.

více...

Aktualizace: Informace o zatmění Slunce v podání Hvězdárny Žebrák uslyšíte v síti Hitrádií a na Rádiu BLANÍK

17.03.2015

 Kde všude: www.hitradio.cz a www.radioblanik.cz! Bylo nám ctí poskytnout informace! Zvukovou rekapitulaci najdete i na našem webu!

více...

Vizualizace pátečního zatmění Slunce z Hvězdárny Žebrák - mimochodem má být jasno! ... a pozvánka do Hořovic!

17.03.2015

 Už ve středu se na vás těšíme v Hořovicích a naposledy živě poskytneme informace o pátečním zatmění Slunce! Mimochodem na obrázku níže najdete vizualizaci pohledu z Hvězdárny Žebrák. A má být jasno!

více...

Dnes možná zahlédnete polární záři!

17.03.2015

 Dnešní večer může být pro mnohé velmi překvapivým. Jak píše server astro.cz, je možné, že bude vidět polární záře!

více...

Ples města a hasičů v Žebráku se vydařil! Ve středu se těšíme do Hořovic!

16.03.2015

 V sobotu 14. března jsme se účastnili 7. hasičsko-městského plesu v Žebráku. Atmosféra byla báječná! Na stejném místě se na vás těšíme v neděli 12. dubna s vašimi dětmi u velkého dětského programu Hvězdárny Žebrák. A naše další akce? Ve středu 18. března pořad Hvězdy jako hvězdy v Klubu Labe v Hořovicích! Těšíme se na Vás!

více...

S Hvězdárnou Žebrák na ples!

13.03.2015

 Dovolujeme si vás pozvat na 7. hasičsko-městský ples do velkého sálu Kulturního klubu v Žebráku. Partnerem akce je Hvězdárna Žebrák, a tak se zde společně i uvidíme. Prohlédnout si můžete i aktuální fotografie z činnosti hvězdárny na projekci.

více...

V dubnu uvádíme nově dětské dílničky s bohatým programem!

12.03.2015

 Přesně za měsíc, tedy v neděli 12. dubna, se těšíme na rodiče s dětmi na naší zásadní akci tohoto pololetí. Ve velkém sále Kulturního klubu v Žebráku jsme připravili řadu her, soutěží i dílniček, ve kterých děti naučíme poznávat souhvězdí, planety sluneční soustavy a dokonce se naučí i výrazy z komiksů! Program je opravdu bohatý a budeme rádi, pokud se na tuto premiéru přijdete podívat i vy!

více...

Další článek o Hvězdárně Žebrák v novinách!

12.03.2015

 Obsáhlejší text o pořadu Hvězdy jako hvězdy, o přístavbě přírodovědného centra i o Astronomických dílničkách najdete v Berounském deníku tady: 

http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/zajem-o-akce-hvezdarny-roste-zebracti-pripravuji-pristavbu-20150311.html

více...

O pořadu Hvězdy jako hvězdy napsal i Berounský deník!

11.03.2015

 Náš pořad Hvězdy jako hvězdy se setkal s úspěchem. Psalo se o tom i v Berounském deníku - podrobnosti najdete v tomto odkazu:

 http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/tematem-setkani-v-olesne-byly-hvezdy-komety-i-zeme-20150309.html

více...

Co to bliká na obloze?

11.03.2015

 Nejčastější otázka posledních dní mimo rezervace na naše pořady? Co to jasně svítí nad západem nebo proč tak moc bliká ta jasná hvězda nad jihem a která to je? Odpověď proto přidáváme i na náš web a Facebook. Na západem se těsně po západu Slunce rozzáří zcela nejjasněji planeta Venuše. Její mraky září pocitově žlutým světlem a takto na večerní obloze se planeta označuje též jako Večernice. Vůbec nejjasnější hvězdou severní oblohy je pak Sírius ze souhvězdí Velkého psa. Na jasné obloze můžeme sledovat jeho mihotání z důvodu promíchávání chladných a teplejších proudů vzduchu. Kousek nad Síriem pak narazíte na relativně klidnější objekt večerní oblohy, jde o planetu Jupiter. Dalekohledem můžete vidět velkou rudou skvrnu na planetě nebo čtyři tzv. Galileovské měsíce. A v těchto dnech na ranní obloze pak doporučujeme pohled na Měsíc. Když si počkáte čtrnáct dní, budete moci vidět spolu s výše jmenovanými objekty srpek měsíce ve tvaru písmene D. Dnešní pohled za předpokladu jasné oblohy vám více přiblíží přiložená mapa.

více...

Máme pro vás šťastnou zprávu: Autor písně Hvězdy stárnou nad Hvězdárnou Žebrák Josef IX. má holčičku!

10.03.2015

Autorovi písně Hvězdy stárnou nad Hvězdárnou Žebrák Josefu IX. se narodila holčička Josefínka! Jemu, mamince i miminku přejeme hodně zdraví a štěstí do života!

více...

Premiéra pořadu Hvězdy jako hvězdy v Olešné se vydařila!

10.03.2015

Premiéra pořadu Hvězdy jako hvězdy proběhla v pátek 6. března 2015 ve společenském sále v Olešné v plném sále. Moc děkujeme za vaši účast! S pořadem o největších zajímavostech z astronomie ve vztahu k populárním písničkám hvězd pozemských pokračujeme 18. března v Klubu Labe v Hořovicích a v případě jasné oblohy se podíváme dalekohledem i do vesmíru! Partnerem pořadu je Berounský deník!

více...

V Žebráce udeřila silná vichřice

14.01.2015

V sobotu 10.1.2015 naše čidlo rychlosti větru na Hvězdárně Žebrák zaznamenalo maximum 92.1 Km/h ( náraz větru). V podvečer se průměrná rychlost držela přes 70Km/h s nárazy přes 90Km/h!

více...

HLEDÁME DRUHOU PLANETU ZEMI

01.10.2014

Astronomové objevují exoplanety, tedy planety mimo sluneční soustavu, jak na běžícím pásu. Jak takové planety vypadají, kde jsou a jak se dají objevit? A může na nich existovat život? Na tyto a další otázky se dozvíte odpovědi na přednášce Ervína Wollera z Hvězdárny Žebrák. V případě bezoblačné oblohy bude následovat pozorování nebeských objektů z Plzeňské brány.

Kde:Muzeum Českého krasu, Husovo náměstí 87, Beroun, Česká republika

Kdy:1.10.2014 19:00

více...

Drakiáda u Hvězdárny Žebrák spojená s pozorováním slunce

01.10.2014

Drakiáda bude za předpokladu bezoblačné oblohy spojená s pozorováním slunce.

Těšit se můžete i na soutěže o hezké ceny pro děti!
Draka je možné přinést vlastního anebo zakoupit na Hvězdárně Žebrák za 50 Kč.

Akce je pořádána za podpory starosty města Žebrák, Mgr. Daniela Havlíka.

leták

více...

Slavnosti Hvězdárny Žebrák

09.06.2014

LEDEN a ÚNOR - zimní provoz hvězdárny

02.01.2014

LEDEN a ÚNOR - zimní provoz hvězdárny Astronomická pozorování dalekohledy nebo další program je třeba dohodnout alespoň dva dny předem telefonicky na čísle 602 530 515 na kterýkoliv den.
Pravidelný program - první čtvrtek v měsíci pokračuje zase v březnu.

více...

Nejjasnější hvězda noční oblohy?

27.12.2013

Snad nejčastější otázkou pro astronomy na Hvězdárně v Žebráku v poslední době je ta na téma, co je to za jasný objekt, co tak výrazně září na večerní obloze nad jihozápadem a je vidět už krátce před západem Slunce. Odpověď je prostá. Jde o planetu Venuši, která takto jasně zářící na večerní obloze je nazývána rovněž Večernicí. Pokud je vidět na obloze ranní před východem Slunce, pak se jí říká Jitřenka. Výrazná jasnost planety je způsobena odrazem od hustých oblak, které planetu obklopují. Také proto se povrchová teplota planety udržuje okolo 480 stupňů Celsia. V dalekohledu pak uvidíte ještě jedno překvapení. Díky tomu, že je planeta osvětlována Sluncem z pohledu ze Země jakoby z boku, planeta není viditelná jako plošný kotouček, ale jako srpek podobně jako jsou fáze viditelné u našeho Měsíce. A v jaké fázi je právě teď viditelná planeta, to vám prozradí například pohled do dalekohledu na Hvězdárně Žebrák. Ta má sice zimní provoz, ale i tak si o pozorování za jasného počasí můžete napsat nebo zavolat.

více...

NOC VĚDCŮ 2013 NA HVĚZDÁRNĚ ŽEBRÁK

26.09.2013

NOC VĚDCŮ 2013 NA HVĚZDÁRNĚ ŽEBRÁK

Letošní program noci vědců bude na Hvězdárně Žebrák velmi netradiční. Mimo astronomická pozorování, prohlídku pracoviště, přednášku a astronomickou pohádku pro děti připravujeme koncert s hvězdnou tematikou a premiérou písničky

Hvězdy stárnou nad hvězdárnou“. Návštěvníci budou moci i letos získat astronomický dalekohled, vstup je zdarma.

PROGRAM PODROBNĚJI

  • 18:00 zahájení Noci vědců s možností prohlídky objektu stávající Hvězdárny
  • 19:00 Astronomická pohádka s promítáním hvězdné oblohy
  • 19:30 Prezentace nové přístavby Hvězdárny včetně vizualizace a představení nového programu
  • 20:00 koncert Josefa IX. s premiérou písničky Hvězdy stárnou nad hvězdárnou
  • 21:00 přednáška Komety 2013
  • 22:00 Promítání hvězdné oblohy
  • 22:15 Astronomická pozorování dalekohledy hvězdárny včetně pozorování novým digitálním dalekohledem a hlavním dalekohledem hvězdárny s novým hlavním zrcadlem v případě příznivého počasí.

Hlavní program proběhne za každého počasí ve stanech na prostranství za budovou hvězdárny.

Každý z návštěvníků získá CD s novou písničkou.

více...

Maximum meteorického roje Perseid nastane v noci z 12. na 13. srpna

08.08.2013

Letošní maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid nastane v noci ze 12. na 13. srpna 2013, tedy z pondělí na úterý. V  průběhu této noci spatříme zejména mezi půlnocí a 4. hodinou ranní průměrně 70 meteorů za hodinu. Díky vhodné fázi Měsíce nebude noc v podstatě vůbec osvětlena měsíčním svitem a při pozorování daleko od měst uvidíme i slabé meteory. Kromě meteorické podívané obloha nabídne pohledy na Mléčnou dráhu nad hlavou nebo krásné uskupení planet poblíž jasných hvězd a hvězdokup na ranní obloze před rozbřeskem.

více...

Interaktivní model komety ISON 2013

08.08.2013

Na rok 2013 jsou avizovány dvě patrně opravdu jasné komety. První z nich, kometa C/2011 L4 PanSTARRS, má zazářila na březnové obloze, zejména v druhé dekádě měsíce nad západním obzorem za soumraku. Tou druhou pak bude na přelomu listopadu a prosince již nyní velmi intenzivně sledovaná a na své poměry beztak jasná kometa C/2012 S1 ISON. dále: http://www.astro.cz/komety2013#ison

více...

Nad západním obzorem sledujte vzácné seskupení tří planet

24.05.2013

Na Hvězdárně Žebrák bude probíhat pozorování v sobotu večer tj 25.5. od 21:00. Uskupení planet bude pozorovatelné cca od 20.55 (západ Slunce) do 22.15 (zapadá Venuše a po ni v 22. 24 Jupiter a představení ukončí ve 22.27 západ Merkuru).

Trojkonjukce

více...

Na pozorování letošních Perseid nebude rušit Měsíc

11.08.2012

 
První polovina srpna na noční obloze je tradičně ve znamení aktivity meteorického roje Perseid. Roj začíná být aktivní sice již kolem 17. července, ale zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a tradičně vrcholí ve dnech kolem 12. srpna. Nejinak tomu bude i v letošním roce. Ačkoliv se různé zdroje ve stanovení přesnějšího maxima aktivity roje liší, můžeme z nich vyčíst, že s největší pravděpodobností nastane v odpoledních hodinách právě 12. srpna. Maximum totiž není výrazně ostré, ale je tvořeno řadou kratších maxim souvisejících s různými vlákny meteorického proudu. Perseidy patří mezi relativně staré roje, ve kterých se proplétají vlákna různého stáří, a tudíž struktura proudu není homogenní a roj se tak nevyznačuje jediným výrazným maximem. Letos astronomové neočekávají setkání s žádným výrazně hustším vláknem roje, a proto by jeho aktivita v maximu měla dosáhnout - v místech, kde bude radiant v zenitu - obvyklých 60 až 80 meteorů za hodinu. Překvapení v podobě většího nárůstu aktivity ovšem nemůžeme nikdy vyloučit. Po maximu zůstává aktivita ještě několik dnů vysoká, ale pak se postupně utlumuje a poslední Perseidy lze spatřit kolem 24. srpna.

více...

Jasné planety na ranní obloze

11.08.2012

Už bezmála dva měsíce můžeme na časné ranní obloze či za svítání narazit na neobvykle jasnou dvojici zářících objektů. Ve skutečnosti nejde o hvězdy, ale nejjasnější planety Sluneční soustavy - Venuši a Jupiter. Dvojice planet byla mimo jiné hlavním aktérem při nedávném zákrytu Jupiteru Měsícem. Fotogenické uskupení těchto těles s hvězdnými objekty na pozadní budeme moci pozorovat ještě dalších několik týdnů.

Více

Autor: Petr Horálek

více...

Přechod Venuše 2012 začínáme

06.06.2012

Jaké bude počasí ?

04.06.2012

Zde je výpis zdrojů předpovědí od uživatele MaG astrofora :

Sleduji pro dané lokality předpovědi na yr.no - Long Term
a na Wetterzentrale mapy:
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html

S blížící se středou postupně přejdu i na modely
http://www.meteo.pl/

meteogram
http://www.yr.no/sted/Tsjekkia/Praha/Praha/meteogram.png http://flymet.meteopress.cz/crdl/index.php?gmetyp=oblcX&gmepic=1 

http://www.medard-online.cz/

další předopvědi naleznetev sekci Předpovědi

více...

Přechod Venuše 2012

03.06.2012

Ve středu 6. června 2012 spatří všechny současně žijící generace poslední přechod Venuše přes Slunce před více jak 105-ti letou přestávkou. Tento úkaz patří do série jediných dvou přechodů 21. století (první z nich se odehrál 8. června 2004 a z České republiky jsme jej mohli spatřit v celém průběhu). Z České republiky spatříme jen poslední přibližně třetinu úkazu v časných ranních hodinách po východu Slunce.

V Žebráce bude úkaz viditelný cca od 5:00 do 7:00 hod

zdroj: http://www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni/tranzity/2012

 

 

více...

Všech 5 nejjasnějších planet v březnu na obloze

28.02.2012

Na konci února a zejména pak v první polovině března budeme moci na večerní obloze spatřit neobvyklou „šňůru“ postupně všech pěti nejjasnějších planet Sluneční soustavy. Večer od západního obzoru najdeme Merkur, Venuši, Jupiter a Mars. V pozdějších hodinách, po západu Merkuru, na východním obzoru přibude Saturn. Všechny planety budou bez obtíží vidět očima, zejména Jupiter s Venuší pro jejich velkou jasnost nepřehlédneme. Celou scenérii doplní Měsíc a také malými dalekohledy pozorovatelná kometa. Naposledy jsme všech pět planet pozorovatelných očima mohli na večerní obloze vidět v roce 2004. Podobně neobvyklou přehlídku znovu zažijeme v roce 2015, či za lepších podmínek až v roce 2036.

více...

Hvězdárna má nový ASTROKLUB

04.11.2011

Zájemců o astronomii na Hvězdárně Žebrák přibylo. A vzhledem k tomu, že Astronomický kroužek Hvězdárny Žebrák začaly navštěvovat děti prvního stupně základní školy a pokročilejší účastníci astronomického kroužku měli zájem setkávat se v jiném termínu, byl 26. Října ustaven nový ASTROKLUB. Je věnován pokročilejším zájemcům o astronomii, probírá astronomii a kosmonautiku podrobněji podle odborných skript hvězdárny, promítá odborné pořady a podobně. Schůzky ASTROKLUBU probíhají ve středy v předem vyhlášených termínech. Astronomický kroužek se pak schází ve čtvrtky a probíhá zde dětská zábavná výuka astronomie. Termíny kroužku i ASTROKLUBU najdete vždy také na webu.

více...

Meteorický roj Drakonid slibuje neobvyklou podívanou

04.10.2011

Běžně nenápadný meteorický roj Drakonid slibuje neobvyklou podívanou na sobotu 8. října 2011. Nejoptimističtější teoretické modely předpovídají meteorickou spršku, při které by kolem 22. hodiny večerní mohla četnost meteorů dosáhnout až deseti meteorů za minutu! Pozorování bude ovšem silně rušit Měsíc krátce před úplňkem.

více...

Opět po roce zveme do astronomického kroužku hvězdárny

04.10.2011

Přihlášky a rezervace míst do kroužku přijímá Hvězdárna Žebrák na telefonním čísle 602 530 515.

Chcete být hvězdám blíž a odhalovat taje vesmíru?

Také v novém školním roce otevírá Hvězdárna Žebrák Astronomický kroužek. Jeho dosavadní členové už mj. s velkým úspěchem absolvovali Astronomické olympiády, dostali se i mezi prvních deset finalistů, a ve své účasti pokračují i v roce 2011 v kurzu pro pokročilé.

více...

NOC VĚDCŮ V ŹEBRÁKU PŘIVÍTÁ I VĚDECKÉ KAPACITY

22.09.2011

Už zítra přivítá Hvězdárna Žebrák návštěvníky na Evropské Noci vědců! Začínáme již v 17 hodin! V 18 hodin se pak můžete těšit na RNDr. Jana Zedník, vědeckého pracovníka Geofyzikálního ústavu AV ČR. S sebou bude mít i nejrůznější seismologické přístroje, a tak si je budeme moci nejen prohlédnou, ale i vyzkoušet v praxi. Každý z návštěvníků si bude moci vyvolat jemné zemětřesení!

více...

ZVONY ODLETĚLY DO ŘÍMA

14.09.2011

Tak jako na Velikonoce zvony odlétají do Říma, Hvězdárna Žebrák odvezla ze své pozorovatelny zrcadlo hlavního dalekohledu do Rousínova. Důvod? Finální proměření jeho parametrů a rozhodnutí o dalším postupu při zdokonalování astronomického pozorování právě ze Žebráka. Renovace hvězdárny včetně dalekohledu začala již v roce 2004. Čas od času pak bylo nutné hlavní zrcadlo z dalekohledu odmontovat, znovu nanést odrazovou vrstvu na zrcadle poškozenou povětrnostními vlivy, renovoval se plášť dalekohledu, instalovaly se nové okuláry, pohon dalekohledu atp. A protože zařízení na hvězdárně, které vzniklo jako přibližná kopie v tehdejší době největšího dalekohledu světa na Mt. Palomaru v Kalifornii v roce 1954, může být tak kvalitní, jak kvalitní je jeho nejslabší součást, bylo nutné přesné proměření právě hlavního zrcadla dalekohledu typu Newton o průměru 35 cm. První měření zajistil Ing. Jan Kolář z Prahy osobně na hvězdárně a nyní bylo zrcadlo odvezeno do Rousínova a předáno Přístrojové sekci České astronomické společnosti, aby případné závady zrcadla odhalilo pomocí přesného měření v optické lavici. Už během následujícího týdne bude zpět a budou známy i výsledky měření. Podle něj bude rozhodnuto o případném nákupu nového zrcadla nebo o úpravách stávajícího.
Z těchto důvodů ale také ve čtvrtek 15. září vynechá Hvězdárna Žebrák svůj pravidelný program a astronomické pozorování pravidelně bude probíhat opět za týden. Děkujeme za pochopení.

více...

Zveme vás na 1.městské pivní slavnosti

04.09.2011

Hvězdárna Žebrák poskytuje meteorologická data IN-POCASI.CZ

29.08.2011

Hvězdárna Žebrák poskytuje meteorologická data IN-POCASI.CZ

Data o tlaku, teplotě, směru větru a dalších meteorologických hodnotách dodává Hvězdárna Žebrák nejen městu Žebrák, ale i meteorologickému serveru www.in-pocasi.cz. Podívat se můžete zde.

Data lze prohlížet i v aplikaci pro Android, která zobrazuje dále radarové snímky srážek a bouřek.

 

více...

Prázdninový provoz

29.08.2011

Přes prázdniny porbíhal tzv. prázdninový provoz. Pozorování probíhalo pouze na objednávku.

Foto z jednoho pozorování v Újezdě:

Pozorovani

více...

Podrobnější statistiky z meteostanice!

22.08.2011

Aktualizovali jsme aplikaci na zobrazení dat z meteostanice. Nyní si můžete najít teplotu pro daný den, porovnat teploty v měsících v průběhu posledních X let apd..Děkujeme autorovi!

tme.hvezdarnazebrak.cz/ + verze pro mobil tme.hvezdarnazebrak.cz/mobile.php více...

ASTROPRAKTIKUM stále žije!

21.08.2011

Z čisté radosti z astronomie vznikla ve Stínavě na střední Moravě v roce 1991 myšlenka pořádat astronomická setkání příznivců astronomie z celé České republiky. Akce byla nazvaná pracovně Astropraktikum a tento název jí už zůstal do současnosti.

více...

Andrew Feustel hostem dnešního speciálu ČT24 Česká stopa ve vesmíru.

02.08.2011

Andrew Feustel hostem dnešního speciálu ČT24 Česká stopa ve vesmíru. Od 20:00 bude americký astronaut odpovídat i na vaše dotazy. Ptát se můžete již nyní tady na naší facebookové stránce, a to v češtině.

Záznam na webu CT24 http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/211411034000212/

Dotazy pro Andrew Feustel můžete pokládat zde: http://www.facebook.com/CT24.cz?sk=app_147630041969055

více...

Zpravodaj Hvězdárny Žebrák 2/2011

30.06.2011

Vydali jsme nový zpravodaj Hvězdárny Žebrák Astronomie dnes pro druhé pololetí. Najdete v něm informace o úkazech na obloze i bohatý program. Najdete jej ke stažení i na tomto webu v sekci Zpravodaj

více...

Pozorování zatmění měsíce 15.6.2011

16.06.2011

Pozorovat přišlo kolem 30 lidí. Jen 5. z nich ale vydrželo až mraky odstoupí a vychutnalo si výstup ze zemského stínu.

 

více...

HŽ dostala darem dalekohled

26.05.2011

Hvězdárna Žebrák obdržela darem nový dalekohled. Stalo se tak díky návštěvě hvězdárny při příležitosti dne otevřených dveří v roce 2010. Tehdy toto astronomické pracoviště navštívila Rodina Čekanova - Smetankova. Moc se jim zde líbilo, hvězdářům z města Žebrák fandí a rádi je tímto darem podpořili. Dalekohled do Čech na vlastní náklady tito návštěvníci přivezli z USA, kde nyní žijí. Jde o dalekohled StarNavigator 102 Meade 102mm Refractor Telescope With Audiostar.

Byl zakoupen v USA a byl určen pouze pro tamní trh. Je na GOTO montáži a obsahuje katalog více jak 30 000 objektů, planet, komet, nebo třeba i satelitů, které lze z internetu aktualizovat. Má průměr 102mm a ohnisko cca 900mm. Nyní čeká na sestavení, protože je ještě výrobně zabalený po částech v krabicích. Už brzy s ním budou moci pozorovat i návštěvníci hvězdárny. Rodině Čekanově – Smetankově ještě jednou moc moc děkujeme.

více...

Hvězdárna Žebrák na TV Prima

24.05.2011

Hvězdárna Žebrák v pořadu "Kam na výlet?" TV prima

link: http://www.iprima.cz/videoarchiv/all/10565/all

více...

Žebrák hostil přední české astronomy

17.04.2011

V sobotu 16. dubna proběhlo v Žebráku Velké setkání složek a kolektivních členů České astronomické společnosti. Sjeli se sem přední čeští astronomové z celé České republiky na pozvání Hvězdárny Žebrák. ..

více...

Přidán nový zdroj informací AVC ČVUT

07.04.2011

Audiovizuální centrum studentů ČVUT - Fyzikální čtvrtky

více...

Kalendář, aktuality a starší fotky

27.03.2011

Dnes jsme přidali aktuality z www.astro.cz,  starší fotky z roku 2007 a možnost přidat si náš kalendář do vašeho kalendáře přes

ICAL

nebo

XML

soubory.

více...

Nový web jde do finále

20.03.2011

Když přesměrovávám staré adresy na nové vypadla mi z pomocného programu následující data:

  • Starý web fungoval téměř 7 let - od 24.6.2004!
  • přinesl vám přes 600 fotografií
  • na 52 stránkách přinesl 411778 Bytů obsahu

 

více...

Setkání složek České astronomické společnosti

18.03.2011

Česká astronomická společnost přijala nabídku Hvězdárny Žebrák a sjedou se zde přední čeští astronomové na setkání složek České astronomické společnosti 16. dubna 2011 v prostorách kina a zasedací místnosti Kulturního klubu města Žebrák. Už o den dříve zde zasedne i Výkonný výbor ČAS. Astronomové také využijí ubytování a stravování v místní základní škole a v sobotu večer se zúčastní prohlídky Hvězdárny Žebrák a v případě příznivého počasí navštíví i atraktivní pozorování dalekohledy z ochozů hradu Točník doplněné noční prohlídkou. Návštěvu přislíbil i RNDr. Jiří Grygar, CSc. Půjde o jednu z velmi významných událostí města.

více...

Nových skripta základů astronomie pro pokročilé

17.03.2011

Členové astronomického kroužku se začali zabývat studiem nových skript základů astronomie pro pokročilé.

více...

Hasičšký ples

15.03.2011

Hvězdárna Žebrák se opět prezentovala na plese hasičů ve městě Žebrák. Hasičům zároveň děkujeme za poskytnutí prostor pro schůzky astronomického kroužku hvězdárny.

více...

Přednáška o úplném zatmění v Číně

15.02.2011

Přednáška Mgr. Lenky Soumarové z petřínské Štefánikovy hvězdárny o úplném zatmění v Číně se v berounském muzeu setkala s velkým ohlasem. Po skončení přednášky také proběhlo pozorování dalekohledy z Plzeňské brány. Přednášku budeme opakovat ještě jednou, a to v novém cyklu přednášek v Hořovicích v klubu Labe. Další podrobnosti najdete v našem programu.

více...

Meteostanice již plně funkční

03.02.2011

Meteostanice Hvězdárny Žebrák je již plně funkční! V aktuálním obrázku webkamery tak můžete sledovat současnou teplotu a vlhkost v Žebráku. Protože byla čidla již delší dobu v testovacím režimu, již brzy budou na webu k dispozici i dlouhodobá klimatologická data a každý návštěvník webu bude schopen zjistit meteorologické informace z historie měření včetně grafů, tabulek a srovnání. Brzy bude tato data využívat i Český hydrometeorologický ústav. Nově je využívá i město Žebrák.

více...

Architektonický návrh přístavby hvězdárny

21.01.2011

Hvězdárna Žebrák ve spolupráci s městem Žebrák zadala architektonický návrh přístavby hvězdárny včetně prosklené vyhlídky v novém foyer na panorama města a hradů Žebrák a Točník. Díky tomuto projektu tak bude moci žádat o dotace na rozšíření této instituce.

více...

Nový zpravodaj Hvězdárny Žebrák

20.01.2011

Vydali jsme nový zpravodaj Hvězdárny Žebrák Astronomie dnes pro první pololetí. Najdete zde informace o úkazech na obloze i bohatý program. Najdete jej ke stažení i na tomto webu.

více...

Archiv

Přihlaste se k odběru novinek a astronomických předpovědí

Odběr je zdarma.

* povinné údaje

Prohlédněte si naše Astroinfo emaily.