Aktuality

Aktuality » Aktuality
Dopad meteoritu v Sezimově Ústí

Máme pro vás jednu archivní vzpomínku. V roce 2000 došlo k důmyslné aprílové spolupráci Vládi Slezáka a kolegů z Hvězdárny Františka Pešty v Sezimově Ústí. Prostřednictvím vysílání rádia Faktor v Táboře byl tehdy po dohodě s jeho vedením vyhlášen pád meteoritu přímo na pozemek hvězdárny. Bezprostředně poté se z toho stala celorepubliková událost. A jak to na místě vypadalo? Podívejte se na fotografii.

Originál meteoritu Žebrák v Praze a ve Vídni. Známe podobu dalších kusů

Rozsáhlá sbírka meteoritů v pražském Národním muzeu obsahuje i všechny zásadní české nálezy. Najdete zde mj. také první meteorit s rodokmenem Příbram anebo meteorit Žebrák. A díky kurátorovi sbírky Mgr. Daliboru Velebilovi víme, že ve Vídni v expozici jsou vystaveny i jeho další části. Jak vypadají? Podívejte se. Premiéra videa v neděli v 9:00.

Nej sbírka meteoritů? V Národním muzeu v Praze

Skutečně unikátní sbírku meteoritů včetně meteoritů Příbram nebo Žebrák má Národní muzeum v Praze. Přinášíme zajímavou fotogalerii.

Hvězdárna Žebrák na televizních obrazovkách

Hvězdárna Žebrák se v roce 2022 několikrát objevila na televizních obrazovkách. Například takto Taťána Míková uváděla od hvězdárny předpověď počasí na ČT1.

Ani ve snu...

Psalo se 29. dubna 2015. Kdo by tehdy tušil, že s námi Kristínka bude natáčet seriál V záři hvězd. Vysíláme každou neděli v 9:00 nepřetržitě od ledna 2020, a tak tuto neděli nabídneme 158. díl. Tentokrát na téma skvostné sbírky meteoritů Národního muzea v Praze.

Zdeněk Bardon exkluzivně z La Silla

Na observatoři La Silla v chilské poušti Atacama pracuje dalekohled E125, který modernizovala česká firma ProjectSoft Zdeňka Bardona a využívají ho čeští astronomové. V rámci projektu PLATOSpec pozorují zejména exoplanety, tedy planety u jiných hvězd, než je naše Slunce. Zdeněk bardon nám před časem poslal několik fotografií, a tak vám je tady nabízíme k shlédnutí. Se Zdeňkem v letošním roce plánujeme natočit některý z dílů seriálu V záři hvězd.

Setkání ČAS na Spořilově

V prostorách Geofyzikálního ústavu Akademie věd proběhlo setkání složek České astronomické společnosti. Přinášíme fotografie...

Za meteority do Národního muzea

Velmi rozsáhlou sbírku meteoritů má Národní muzeum v Praze. Jaké poklady zde najdete? Zeptali jsme se Mgr. Dalibora Velebila z mineralogicko-petrologického oddělení Přírodovědeckého muzea. Premiéru videa plánujeme v neděli v 9:00.

Žáci ZŠ Preislerova Beroun se toulali vesmírem

Další program o astronomii a kosmonautice jsme v návaznosti na probrané učivo připravili pro páťáky ZŠ Preislerova Beroun. A jsme moc rádi, že se líbilo...

Toulky Prahou astronomickou

Sousoší astronoma, astrologa a alchymista Tychona Brahe (1546–1601) a matematika, astronoma a astrologa Johanna Keplera (1571–1630) naleznete před Gymnáziem Jana Keplera. Bylo postaveno na místě Kurzovy vily, kde oba astronomové v Praze bydleli.

Lednový program Hvězdárny Žebrák se vydařil

Lednový program Hvězdárny Žebrák je za námi. S Klubem malých hvězdářů jsme mohli i pozorovat, proběhla Hvězdárna dětem a na snímcích najdete také fotografie s naší novou turistickou vizitkou. O ní se dočtete v dalších článcích na webu. Podívejte se do fotogalerie...

AstroInfo na leden v mailových schránkách

Do mailových schránek kolega Jan Florian odeslal AstroInfo na leden. Odběratelé se tak dozví vše z dění na obloze i na Hvězdárně Žebrák a najdou zde i přehledně díly seriálu V záři hvězd. Přejeme úspěšný začátek roku 2023 pod hvězdnou oblohou.

Rozhovor s budoucím astronautem ESA Alešem Svobodou V záři hvězd

Aleš Svoboda je český bojový pilot, kapitán Armády ČR. Slouží na 21. základně taktického letectva v Čáslavi. V listopadu 2022 uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury a stal se členem záložního týmu astronautů. Setkali jsme se a připravili pro vás rozhovor o tom, jak se dostal až do nejužšího výběru, jaký má vztah k vesmíru, letectví a kosmonautice, na jakou misi se chystá atd. A celé video jsme doplnili unikátními záběry z Evropské kosmické agentury. Právoplatným členem ESA je i Česká republika. Premiéra tohoto dílu seriálu proběhne tradičně v neděli v 9:00.

Když se řekne hvězdárna...

Po roce 1989 řady lidových hvězdáren poněkud prořídly. A některé byly dokonce prodány jako obytné domy. Takový úděl málem potkal i hvězdárnu Žebrák, jež se v sousedství hradů Žebrák a Točník vypíná nad jižním okrajem města Žebrák už už od roku 1954. Od takového nemilého osudu ji přesně o 50 let později zachránilo Sdružení Hvězdárna Žebrák v čele s Vladislavem Slezákem. Více v úvodníku nejnovějšího vydání Československého časopisu pro fyziku.

Setkání s kandidátem na astronauta ESA Alešem Svobodou

Aleš Svoboda je český bojový pilot, kapitán Armády ČR. Slouží na 21. základně taktického letectva v Čáslavi. V listopadu 2022 uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury mezi 22 000 uchazeči a stal se členem záložního týmu astronautů.

Soutěž V4 o dalekohledy je prodloužena

Oznamujeme prodloužení soutěže podobně, jako je tomu v ostatních zemích V4. Uzávěrka je nyní 28. února 2023. Těšíme se, že by to mohlo umožnit účast i těm, kteří předvánoční čas strávili spíše hekticky než klidně. Pravidla soutěže zůstávají nezměněna.  

Vláďa Slezák byl hostem na Rádiu Junior

Klub Rádia Junior byl 20. prosince o vesmíru. Jana Rychterová si do vysílání pozvala Vláďu Slezáka z Hvězdárny Žebrák. A. to se o aktuální obloze, hvězdě betlémské, hvězdárně, knížkách i plánech Děkujeme za pozvání.

Astronomický den v ZŠ Jesenice

Moc krásné setkání proběhlo s dětmi v ZŠ Jesenice u Prahy ve třídě Kristínky Slezákové. Děti tady připravovaly vlastní vesmírné projekty, a tak se sem vypravil také Vláďa Slezák. Podívejte se, jak dopoledne ve škole probíhalo.

Jak to bylo s hvězdou betlémskou

Svátky vánoční lidé odpradávna spojují s betlémem, narozením Ježíše Krista a také s betlémskou hvězdou svítící v onom období i ve dne nad východním obzorem. Jak to vlastně bylo s hvězdou betlémskou?

Ježíšek Hvězdárny Žebrák naděloval...

Na konci roku 2022 jsme vyhlásili soutěž o ceny z Národního technického muzea. Všechny jsme už stihli také doručit. Přinášíme vám fotografii z předání 1. ceny Dagmar Škorpilové, která od nás získala knihu Jak se měří čas Antonína Švejdy. Ještě jednou moc gratulujeme.