Aktuality

Aktuality » Aktuality
Klub malých hvězdářů absolvoval další ročník

Pravidelná setkání Klubu malých hvězdářů máme pro školní rok 2022/23 za sebou. A protože se nám podařilo získat finanční prostředky na účební pomůcky, které jsou na cestě k nám, ještě jedno setkání by mělo proběhnout během prázdnin. Moc se těšíme. Na posledním školním setkání jsme probírali hvězdné mapy, souhvězdí a orientaci zejména na jarní a letní části nebe.

Hvězdárna plná vlčích máků

Každoročně krásná příroda okolo hvězdárny nabízí spoustu nádherných pohledů. Třeba teď aktuálně naše okolí zdobí vlčí máky.

Skleněné překvapení

Máme pro vás skleněné překvapení. Oč přesně jde, to vám prozradíme už velmi brzy.

V pátek 23. června vás na Gigantech pozdraví také Jana Rychterová

Jana Rychterová je písničkářka s kytarou a s písničkami na pomezí šansonu, folku a blues. V pátek 23. června také dorazí na Hvězdárnu Žebrák, aby pod Giganty, tedy obří zeměkoulí a Měsícem, zazpívala pár ukázek z tvorby. A protože je i moderátorkou, jistě vás i hezky pozdraví.

Hanka Mašlíková se stala novou pohádkovou ministryní, další ministr bude pasován na Hvězdárně Žebrák

Hanka Mašlíková se stala Pohádkovou ministryní Sportu a zdravé výživy dne 30. 5. 2023 v Centrální pohádkové kanceláři České pohádkové akademie v Muzeum fantastických iluzí Pavla Kožíška. Další pohádkový ministr bude pasován na Hvězdárně Žebrák 23. června, kdy k nám zavítá pohádkový král, Jeho Veličenstvo Václav V., Vydra zvaný. A hvězdárna se také stane pohádkovou a zároveň bude představená nová mapa království.

Rodák a spisovatel Otomar Dvořák navštíví Giganty a Hvězdárnu Žebrák

Také rodák z města Žebrák a spisovatel Otomar Dvořák se zúčastní akce Giganti na Hvězdárně Žebrák. Popovídáme i o historii hvězdárny a dalších zajímavostech z města, a to v sobotu 24. června v dopoledních hodinách.

Na Hvězdárnu Žebrák přijede na Giganty i písničkář Josef Fousek

Písničkář Josef Fousek bude dalším hostem Gigantů na Hvězdárně Žebrák. Těšit se na něj můžete v sobotu 24. června podvečer. Bude to u nás jeho velká premiéra.

Návštěva z Rokycan

Na Hvězdárně Žebrák došlo k příjemnému setkání s Michalem Rottenbornem z Hvězdárny v Rokycanech a Plzni. Během prázdnin připravíme právě odsud další díly seriálu V záři hvězd. A přidáváme také fotografii ze společného pozorování úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019, kdy nás kolegové z Rokycan navštívili s ohledem skutečnosti, že v západních Čechách bylo zataženo a v Žebráku jasno. A vzpomínalo se i na kurz broušení zrcadel a padla zmínka, že se právě od Hvězdárny Žebrák občas pozorují zákryty...

Představujeme vize architektky Michaely Chvojkové

Před několika lety proběhla rekonstrukce hvězdárny v Jičíně podle návrhu architektky Michaely Chvojkové. Díky Michalu Malátnému ze skupiny Chinaski pak došlo i na spolupráci s Hvězdárnou Žebrák. Připraven byl velmi originální návrh přístavby nové hvězdárny a následovala i zmenšená verze. S Michaelou Chvojkovou jsme se nyní měli možnost setkat, a tak jsme s ní natočili i další díl seriálu V záři hvězd, abyste i vy měli možnost se seznámit. Hvězdárna Žebrák mezitím od kolegů z Ostravy obdržela malou kopuli pro planetárium, a tak nyní řeší další variantu rozšíření. Třeba se ale skutečně někdy v budoucnu podaří v Žebráku vybudovat moderní astronomické centrum. O to usilují astronomové i s vedením města Žebrák.

Kniha Nebeské symfonie opět k dispozici na Hvězdárně Žebrák

Doplnili jsme nyní už skutečně pár posledních kousků knihy Nebeské symfonie Petra Horálka, Vládi Slezáka a Miloše Rábla. Najdete zde mnoho úchvatných fotografií noční oblohy a mimořádných nebeských úkazů Petra Horálka i relaxační hudbu Miloše Rábla. 

Hezká podívaná, Mars v Jesličkách

Planeta Mars na své pouti po noční obloze navštíví hvězdokupu M44 Jesličky v souhvězdí Raka. Asi nejhezčí pohled se naskytne 2. června ve večerních hodinách. Hvězdárna Žebrák bude pro návštěvníky otevřená po 22. hodině jako finále Muzejní noci.

Červnová Hvězdárna dětem je již plně obsazena, další plánujeme na září

Červnová Hvězdárna dětem je již plně obsazena, další plánujeme na září. Rezervace budou spuštěny opět měsíc předem. Děkujeme za váš zájem.

O kosmonautice s Milanem Halouskem na Gigantech

Prozrazujeme dalšího, tentokrát sobotního hosta akce Giganti na Hvězdárně Žebrák. Zastaví se za námi také přední český odborník přes kosmonautiku Milan Halousek. Při setkání pod obřími modely Země a Měsíce zmíní témata: Kosmonautika vážně nevážně, budoucí mise na Mars anebo plánované lety na Měsíc...

Pohádky z hvězd jsme představili v Hořovicích

V hořovické knihovně proběhl program ke knize Pohádky z hvězd a zároveň pozorování dalekohledem planety Venuše a Měsíce. V programu zazněla premiéra nové pohádky o Golemovi v podání Petra Rezka. Tuto pohádku už brzy připravíme i do videopodoby podobně jako další novou, kterou namluvila Monika Absolonová. Návštěvníci ještě slyšeli pohádku Indiánskou s Karlem Vágnerem, o Orionovi s Jitkou Zelenkovou a O měsíčním mužíčkovi s Otou Jirákem. Dotisk, tedy druhé vydání knížky plánujeme na 8. června.

Medvědi, nevědí...

Kristínka Slezáková se vypravila s rodinou na Mamuty na hrad Točník. A při té příležitosti pořídila i pár fotografií místních medvědů z hradního příkopu.

Odhalujeme dalšího hosta Gigantů, přijede astronom Pavel Suchan

Giganti na Hvězdárně Žebrák. To budou obří nafukovací Země a Měsíc po celé tři dny 23. - 25. června hned vedle kopule hvězdárny. A přijede také astronom Pavel Suchan. 

Petr Horálek a Mléčná dráha nad tyrkysovou říší divů

V každodenním zveřejňování nejkrásnějších astronomických fotografií NASA 29. května 2023 zveřejnila snímek od českého autora. K dnešnímu dni se v tomto prestižním přehledu objevilo celkem 61 českých fotografií. Dominuje mezi nimi autor dnešního Astronomického snímku dne Petr Horálek, který tímto dosáhl na celou čtyřicítku takto zveřejněných snímků. Astronomické snímky dne NASA jsou dostupné i české veřejnosti, a to na webu České astronomické společnosti www.astro.cz, kde je každý den zveřejňují s českým popisem, jehož autorem je Ing. Josef Chlachula, který jej každý den bez jediné přestávky překládá již neuvěřitelných více jak 23 roků.    

Správná fyzikální show Divadla ÚDIF

Vzpomínáte si? Když jsme organiozovali velkou Dětskou hvězdárnu v Kulturním klubu Žebrák, naším hostem byla i Bára Mikulecká a ta správná fyzikální science show, Úžasné divadlo fyziky ÚDiF. Podívejte se na sestřih toho nejlepšího tentokrát z jiné akce v obci Nupaky, kam jsme tento program doporučili.

Zveme vás na Muzejní noc v Žebráku i s programem hvězdárny

Také letošní Muzejní noc v Žebráku bude probíhat s Hvězdárnou Žebrák. Přímo v muzeu budeme mít zábavné stanoviště, připravujeme vyprávění a se zájemci se v případě příznivého počasí přesuneme také do hvězdárny na pozorování vesmíru naším velkým dalekohledem v kopuli. Srdečně vás zveme.

Na piknik na Gigantech u hvězdárny s Jakubem Smolíkem

Ve dnech 23. - 25. června budou vedle Hvězdárny Žebrák umístěn obří nafukovací modely Země a Měsíce. Návštěvníci si užijí bohatý program, ale i piknik. A na ten přijede hned v pátek odpoledne zazpívat zpěváka Jakuba Smolíka.