Aktuality

Aktuality » Aktuality
Také letos se Noční hrad Točník vydařil. Bylo jasno. Fotografie...

Také letos jsme uspořádali noční program na hradě Točník. Pozoroval se Měsíc a Jupiter, proběhla noční prohlídka i promítání. Děkujeme za vaši účast!

Další fotografie ze Sedlčan

Astronomové Hvězdárny Žebrák s rodinami navštívili Hvězdárnu Josefa Sadila v Sedlčanech. Přinášíme další fotografie a v neděli díl seriálu V záři hvězd věnovaný právě této hvězdárně.

Hvězdárna Žebrák na Hvězdárně v Sedlčanech

V rámci Starfestu Hvězdárny Žebrák se naši astronomové i s rodinami vypravili na Hvězdárnu Josefa Sadila v Sedlčanech. Moc děkujeme za velmi milé přivítání. Připravili jsme i video do dalšího dílu seriálu V záři hvězd. Uvidíte jej v neděli v 9:00.

Přidali jsme další fotogalerie z Ondřejova

Expedice z Ondřejova má spoustu fotomateriálu. Vybrali jsme další fotografie pro vás z naší speciální exkurze.

Proběhl Starfest Monínec

Astronomové z Hvězdárny Žebrák i s rodinami vyráží jednou ročně na přátelké setkání. Navštíví při té příležitosti i hezká místa, vždy alespoň jednu hvězdárnu a užijí si krásný víkend. A právě takový proběhl letos na Monínci, kde každoročně o prázdninách spolupořádáme Hvězdné léto. Podívejte se, jaká krásná atmosféra vládla.

Hvězdárnu Žebrák navštívil kroužek Mladý historik

Na Hvězdárně Žebrák jsme věnovali historii i současnosti kosmonautiky při speciální návštěvě kroužku Mladý historik Střediska volného času Domeček Hořovice. O povídání se postarali Ervín Woller a Vláďa Slezák. Přinášíme fotografii.

Teplé počasí přineslo i jarní bouřku

Nad hvězdárnou v pátek odpoledne bouřilo. Jak hrozivě vypadala obloha, na to se můžete podívat na fotografiích.

Jsme v databázi astronomických kroužků České republiky

Zhruba před rokem nás oslovil Filip Hložek, který zpracoval mapu astronomických kroužků na území České republiky. A tak máme radost, že je v databázi i náš Klub malých hvězdářů.

Startuje soutěž V zajetí vesmíru

Knihovna U Mokřinky při příležitosti 135. výročí svého založení vyhlašuje ve spolupráci s Hvězdárnou Žebrák a dalšími institucemi 9. ročník fotografické a výtvarné soutěže. Tentokráte na téma „V zajetí vesmíru“, určenou pro fotografy i výtvarníky. Téma otevírá možnosti a hlubokou inspiraci všem fotografům, kreslířům, malířům a dalším grafickým umělcům. Tématem letošního ročníku je rovněž palčivý problém světelného znečištění.

Expedice Ondřejov 2024 se vydařila

V sobotu 6. dubna proběhla speciální exkurze Hvězdárny Žebrák do Astronomického ústavu v Ondřejově. Sešlo se na 50 účastníků a skvěle se vydařilo i počasí. Za umožnění návštěvy mnoha astronomických pracovišť děkujeme Astronomickému ústavu Akademie věd ČR a největší patří Pavlu Suchanovi, dále pak také Janu Štroblovi, Martině Pavelkové a Mírovi Šlechtovi. 

Dubnové AstroInfo ve schránkách

Kolega Jan Florian opět rozeslal AstroInfo. O dění na obloze, na Hvězdárně Žebrák i v seriálu V záři hvězd.

Starfest 2024 - jedeme na Monínec

Každý rok tým Hvězdárny Žebrák pořádá výlet se svými rodinami, při kterém nevynechává ani návštěvy hvězdáren a milá společenská setkání. V minulých letech jsme navštívili Vlašim, Slaný, Točník a letos jedeme na Monínec, kde se pravidelně pořádají i akce Hvězdné léto na Monínci. Ani letos nebude vyjímkou. Náš výlet začíná na Astronomickém ústavu v Ondřejově, pokračuje na Monínci a v neděli dopoledne na hvězdárně v Sedlčanech.

Dubnové náladovky

První dubnový čtvrtek byl pro pozorování nepříznivý. Přesto jarní příroda a barvy noci dělaly divy. A nakonec se i částečně rozjasnilo. Ostatně, podívejte se sami na oblohu, Hvězdárnu Žebrák a hrad Točník.

Do tisku jdou obří obrazy z vesmíru

Právě do tisku zadáváme výrobu obřích obrazů z vesmíru pro novou místnost na náměstí. Obsahovat budou snímky z ESO - Evropské jižní observatoře, která naši myšlenku podporuje, nový snímek z nového kosmického dalekohledu Jamese Weba i snímek s Hvězdárnou Žebrák a hradem Točník v pozadí. Výrobcem našich kvalitních světelných plachet je Luna atelier. S jejich zástupci jsme právě doladili poslední detaily před tiskem. Víc neprozradíme. Máte se na co těšit.

Cesta ke hvězdám odstartuje i z Nupak

Další pořad pro děti z cyklu Hvězdárna dětem - Cesta ke hvězdám proběhne v Nupakách u Prahy. Srdečně vás zveme!

Poprvé s programem Cesta ke hvězdám

První dubnový čtvrtek na Hvězdárně Žebrák patřil opět dětem. Účastníci Klubu malých hvězdářů i pořadu pro veřejnost se mohli poprvé zúčastnit Cesty ke hvězdám. Moc děkujeme za vaši účast!

Hvězdárna Žebrák ve videoklipu skupiny Skřítci

V říjnu loňského roku natáčela svůj videoklip na Hvězdárně Žebrák dětská hudební skupina Skřítkové. Hudbu složil Josef IX., o video se postaral Vláďa Slezák. Premiéra klipu pak slavnostně proběhla v Kolíně. Vy máte nyní jedinečnou možnost podívat se na výsledek i v seriálu V záři hvězd.

Stojánek pro projektor planetária takřka hotov

Pro nové malé planetárium v Žebráku řešíme jednu věc za druhou. Marcel Berger právě dokončil stojánek na projektor a dnes ho budeme instalovat.

Klip z hvězdárny skupiny Skřítkové má premiéru na internetu

Hudební skupina Skřítkové natáčela videoklip na Hvězdárně Žebrák. Dnes bude mít premiéru na YouTube.

SKY ROOM PLANETARIUM už brzy

Novou místnost na Náměstí v Žebráku s malým planetáriem jsme plánovali otevřít 4.4.24 ve 4:04. Ještě nejsme připraveni. Aby bylo vše dokonalé, budeme potřebovat ještě nějaký čas. Ale slibujeme, že to bude už brzy...