Aktuality

Aktuality » Tiskové zprávy
Giganti na Hvězdárně Žebrák 23. - 25. června 2023

Obří modely Země a Měsíce ve velikosti budovy Hvězdárny Žebrák. To jste u nás ještě neviděli. Zapište si do kalendáře! Tuto mimořádnou podívanou plánujeme na celý víkend 23. - 25. června 2023!

Hvězdárna Žebrák má novou turistickou vizitku

Máme novou turistickou vizitku. Při lednovém programu Hvězdárny Žebrák ji představil Vláďa Slezák. Na vizitce proto najdete fotografii hvězdárny od Davida Malíka a na další části pak Vláďu Slezáka společně s průvodkyní videoseriálem V záři hvězd Kristínkou Slezákovou. 

Hvězdárna Žebrák bude mít vlastní turistickou vizitku

Po turistické kartě od Českého klubu turistů se Hvězdárna Žebrák dočká také turistické vizitky. Původně měla být vydána jako osobní vizitka Vládi Slezáka, který je už řadu let ministrem rozhlasu Českého pohádkového království. Ten však přišel s návrhem zkombinovat ji s vizitkou Hvězdárny Žebrák. 

Seriál V záři hvězd má už 150 dílů!

Už 150 dílů nabízí videoseriál Hvězdárny Žebrák V záři hvězd. Myšlenka točit vlastní videa Hvězdárny Žebrák vznikla na počátku roku 2020. 

Hvězdárna Žebrák chystá malé planetárium

Malá hvězdárna může mít malé planetárium aneb se pomalu stává skutečností. Malá projekční kopule o průměru dva metry v těchto dnech dorazila do města Žebrák z Planetária Ostrava.

Hvězdárna Žebrák už za dva roky oslaví 70 let od svého vzniku

A také 20. výročí působení lidí, kteří se o hvězdárnu starají. Za tu dobu se místní hvězdárna dostala do velkého povědomí lidí.

Program hvězdárny v roce 2022 bude pro hvězdáře, turisty i rodiny s dětmi

Každý rok jsme mohli plánovat akce hvězdárny s ročním předstihem. V roce 2020 jsme naopak byli nuceni většinu akcí zrušit, loni jsme plánovali vždy v malém předstihu a v roce 2022 se opět pokoušíme připravit akce s předstihem. Přehled těch nejhlavnějších najdete tady, postupně ho budeme doplňovat i do sekce program a kalendáře.

Seriál V záři hvězd slaví jubileum, vzniklo už 100 dílů

Na počátku roku 2020 vznikla myšlenka točit vlastní videa Hvězdárny Žebrák. Vznikl tak nový seriál V záři hvězd, ve kterém se už vystřídala řada předních vědců, zajímavých míst i událostí. V neděli 5. prosince v 9:00 bude mít premiéru jubilejní 100. díl.

Česká republika má novou planetku, jmenuje se po královském komorním městě Žebrák

Na dráze mezi Marsem a Jupiterem obíhá planetka, kterou objevili čeští astronomové Petr Pravec a Lenka Kotková (Šarounová). Planetku s katalogovým číslem 131181 navrhl Jan Florian z Hvězdárny Žebrák (ta je kolektivním členem České astronomické společnosti) jejím objevitelům pojmenovat podle města Žebrák. Právě letos si připomíná 625. výročí povýšení na královské komorní město Václavem IV. Tento návrh byl Pracovní skupinou pro nomenklaturu malých těles při Mezinárodní astronomické unii přijat a nové jméno planetky "131181 Žebrák" bylo právě v Minor Planet Circulars zveřejněno, čímž se stalo oficiálním.

Rozšiřujeme prostory pro veřejnost a chystáme se na léto na Hvězdárně Žebrák

Větší prostory pro veřejnost už brzy nabídne malá Hvězdárna Žebrák na kopci nad městem poblíž hradů Točník a Žebrák. A chystá se na léto.

Hvězdárna Žebrák nezahálí

I když musela být Hvězdárna Žebrák podle nařízení vlády uzavřená, nezahálí.  

V záři hvězd - videoseriál o všem aktuálním v astronomii a kosmonautice

Pravidelně vždy v neděli 9 hodin pro vás chystáme náš nový videoseriál V záři hvězd. Průvodkyní je Kristínka Slezáková. 

Provoz na Hvězdárně Žebrák je pro veřejnost přerušen, nejbližší akce zrušeny

Provoz na Hvězdárně Žebrák je pro veřejnost přerušen, nejbližší akce zrušeny V souvislosti s nařízením vlády a po konzultaci s městem, coby majitelem Hvězdárny Žebrák, je program na Hvězdárně Žebrák pro veřejnost přerušen do odvolání. Vzhledem k uzavření Kulturního klubu pro veřejnost je rovněž zrušena přednáška dr. Jiřího Grygara Pohledy do nebe 19. března. Nekoná se ani akce Hvězdárna dětem v obci Nupaky 15. března. Náhradní termíny budou oznámeny. Děkujeme za pochopení.

Program Hvězdárny Žebrák 2020 ve znamení kosmonautů i dr. Jiřího Grygara

Pro návštěvníky Hvězdárny Žebrák jsme připravili nový atraktivní program pro rok 2020. Těšit se můžete na setkání kosmonautů v Žebráku, přednášku RNDr. Jiřího Grygara, CSc. nebo také na velký dětský program s jednou z největších světových science show a mobilním planetáriem...

Pohádky z hvězd můžete pořídit ve všech knihkupectvích!

Pohádky z hvězd dostaly 11. února knižní podobu. Vydalo je nakladatelství CPress. Najdete zde řadu pohádek a příběhů, které můžete slýchat v audiopodobě od známých interpretů anebo dokonce ve videopodobě při pořadech Hvězdárny Žebrák.

Program Hvězdárny Žebrák v roce 2019

Co čeká návštěvníky v roce 2019? Řada oblíbených pravidelných pořadů i řada novinek. Největší akce pro děti "Dětská hvězdárna" proběhne za účasti skvělých účinkujících i robota Matyldy a těšit se můžete i na řadu překvapení. Oslavíme 65 let Hvězdárny Žebrák mimořádnou akcí u hvězdárny a v průběhu roku nás navštíví i mnoho vzácných hostů, připomeneme si 50 let od vstupu prvního člověka na Měsíc, ukážeme plno vzácných úkazů na noční obloze. A nejen to. Podívejte se na náš program.

Program Hvězdárny Žebrák v roce 2018

 Chcete si naplánovat termíny výletů? A chtěli byste vyrazit i na Hvězdárnu Žebrák? Tady je plán akcí v roce 2018. Nově se můžete těšit od dubna na tzv. Měsíční noc! Speciální program s pozorováním Měsíce a dalšími překvapeními odtajníme už brzy.

Hvězdárna Žebrák připravila unikátní hudební projekt

Máme radost. Začátkem září vydala Hvězdárna Žebrák nové album s relaxační hudbou Miloše Rábla pod názven Nebeské snění."

Hvězdárna Žebrák představila první sluneční hodiny

Na Hvězdárně Žebrák byly u příležitosti Noci vědců 30. září instalovány nové sluneční hodiny. Pro hvězdárnu je zaměřil a připravil pan Jaromír Ciesla ze severní Moravy. Jsou tak prvními hodinami na jižní straně budovy, postupně je doplní další dvoje sluneční hodiny na budově a jedny na zemi, kde čas při svitu Slunce bude ukazovat stín samotných návštěvníků. 

Hvězdárna Žebrák láká na nové pořady a těší se zájmu veřejnosti

Noc vědců, grilování, kino, lampionový průvod, drakiáda a další. Na to vše zve Hvězdárna Žebrák ve druhém pololetí. A jaké bylo to první?