Aktuality
Máme první "obrázek" černé díry v centru naší Galaxie
Během tiskové konference, která se souběžně uskutečnila po celém světě včetně ředitelství Evropské jižní observatoře v Garchingu v Německu, astronomové zveřejnili první snímek superhmotné černé díry v centru naší Galaxie. Prezentované výsledky představují zásadní důkaz, že tento objekt je skutečně černou dírou. Přinášejí také významné poznatky o fungování těchto kosmických gigantů, o kterých se soudí, že sídlí v jádrech většiny galaxií. Snímek vytvořili odborníci celosvětového vědeckého týmu ‚Event Horizon Telescope Collaboration‘ na základě dat pořízených globální sítí radioteleskopů sdružených pod hlavičkou EHT.
Astronomický ústav v Ondřejově má dva nové dalekohledy
Astronomický ústav v Ondřejově představil dva nové Čerenkovovy teleskopy SST-1M v Ondřejově. Provozují je Astronomický ústav AV ČR (ASÚ), Fyzikální ústav AV ČR (FZÚ), Univerzita Palackého v Olomouci (UP), Ústav jaderné fyziky Henryka Niewodniczańskiho (UJF-PL) Polské akademie věd, Univerzita v Ženevě (UNIGE) a další instituce konsorcia SST-1M. Byli jsme u toho...
Zveme vás na výlet pod hvězdy do Jindřichova Hradce
Také Jindřichův Hradec má hvězdárnu a planetárium. Na historickou Hvězdárnu Františka Nušla navázala rekonstrukce spojená s výstavbou planetária. A tak se s námi pojďte podívat, jak to tady vypadá.
Hodokvas České astronomické společnosti
V Kolovratech u Prahy proběhl Hodokvas členů České astronomické společnosti. Šlo o velmi příjemné setkání. Byli jsme u toho...
Noční Točník, zatmění i řetízek planet, témata pro další díl seriálu V záři hvězd
Jednou z našich nejoblíbenějších akcí je Noční Točník. Po pandemické přestávce navazujeme 13. května a vy si stále můžete rezervovat vstup na tuto mimořádnou akci. A podívat se můžete i na zatmění Měsíce nebo planety seřazené na obloze jako korálky. Více ve 122. dílu seriálu V záři hvězd.
Kurz pro majitele dalekohledů 2. června - rezervace nutná
Dostali jste k svátku, Vánocům, narozeninám, ... hvězdářský dalekohled? A nevíte si s ním rady? Přineste ho do Hvězdárny Žebrák 2. června v 18:00 hod. Ervín Woller vás s dalekohledem naučí pracovat, seřídí, nastaví, připraví... Abyste se už v letos v létě mohli kochat noční oblohou... Rezervace je nutná na našem webu s ohledem na kapacitu hvězdárny.
Na Hvězdárně Žebrák natáčela Česká televize
Na Hvězdárně Žebrák natáčela Česká televize. Výsledek najdete v článku.
Pohádky z hvězd můžete číst, hrát, vidět i slyšet...
Textová práva k Pohádkám z hvězd se od Albatros Media vrátila opět do Hvězdárny Žebrák, která vydává pohádky také v audiovizuální podobě a můžete je shlédnout v mnoha dalších hvězdárnách po celé republice. Kniha, DVD, pexeso nebo společenská hra jsou k sehnání také tady: www.astronomica.cz
Pozdrav z Žebráckého vandru - video
V sobotu 23. dubna proběhl 10. ročník Žebráckého vandru. Některé trasy vedly okolo hvězdárny a také po stopách meteoritu Žebrák. Na hvězdárně probíhal zajímavý doprovodný program, děti hledaly měsíční kamínky a promítali jsme v předpremiéře i předchozí díl seriálu V záři hvězd o meteoritu. Jak to na hvězdárně vypadalo? Podívejte se. Najdete se mezi návštěvníky?
Návštěva z MŠ Tlustice
V pátek 22. dubna navštívily Hvězdárnu Žebrák děti z MŠ Tlustice. Byly neuvěřitelně šikovné a připravené. Znalosti planet a souhvězdí byly fantastické. Zdravíme!
Zveme vás na přednášku Hledáme exoplanety
První čtvrtek v měsíci květnu bude věnován exoplanetám. Povídat o nich bude Ervín Woller. Prosíme o rezervaci vaší účasti přes náš webový formulář.
Fotografie z Žebráckého vandru
Byli jste úžasní. Děkujeme za vaši návštěvu při Žebráckém vandru. V neděli 24. prosince uvedeme v premiéře seriálu V záři hvězd film, který jste měli možnost vidět v předpremiéře a chystáme i video s názvem Pozdrav z vandru. Ten uvedeme v neděli 30. dubna.
Po stopách meteoritu Žebrák - krátký film s dr. Bukovanskou
V roce 1824 do oblasti poblíž Hvězdárny Žebrák dopadl meteorit. Spoustu zajímavostí okolo této události přibližuje dramatizace namluvená zpěvákem Petrem Rezkem a o meteoritu se zmíní i RNDr. Marcela Bukovanská, CSc., která se výzkumem zabývala.
Hledáme exoplanety s Ervínem Wollerem
Ve čtvrtek 5. května vás na hvězdárně čeká další zajímavé povídání, tentokrát na téma exoplanety. Kolik už jich známe? Existuje na některých z nich život? A co je obyvatelná zóna? Otázky zodpoví Ervín Woller z Hvězdárny Žebrák. S ohledem na prostor prosíme o rezervaci vaší účasti na webu.
Vesmír v obrazech - pozvánka na výstavu
V Praze probíhá nádherná výstava Vesmír v obrazech. Maluje je Stanislav Boula a my vás sem pozveme prostřednictvím seriálu V záři hvězd v neděli v 9:00.
AstroInfo na duben v mailových schránkách
Informace z hvězdárny i oblohy už opět doletěly k odběratelům. Jan Florian odeslal další AstroInfo.
Žebrácký vandr letos okolo hvězdárny a po stopách meteoritu
Už v roce 2020 jsme s organizátory Žebráckého vandru připravovali jednu z tras okolo hvězdárny. Vzhledem k pandemii byla akce odložena, a to nejen v roce 2020, ale i v roce 2021. Letos by se ale měla uskutečnit. A tak se budete moci přijít podívat i na hvězdárnu, kde připravujeme i doprovodný program včetně zajímavých stanovišť a jedna z tras povede i po stopách meteoritu Žebrák. Kam dopadl? Takřka 200 let starou historii budete moci zažít osobně. Více podrobností přineseme současně s organizátory.
Na festivalu Science on Stage 2022
350 učitelů základních a středních škol z celé Evropy prezentovalo své nejkreativnější nápady STEM (věda, technologie, inženýrství, matematika) na stáncích, na workshopech a vystoupeních na festivalu Science on Stage 2022. Účastníci byli vybráni na národní akce ve více než 30 zemích. A my jsme byli u toho.
Slaný, Vlašim, Žebrák. Středočeské brány do vesmíru
Přemýšlíte, kam na výlet po Středočeském kraji? A baví vás vesmír? Pak jste srdečně zváni do malých středočeských hvězdáren ve městěch Slaný, Vlašim a Žebrák v prstenci okolo Prahy.
Na návštěvě v MŠ Zdiměřice
Vyprávět dětem o vesmíru nás baví. Tady jsou další fotografie, tentokrát ze setkání v MŠ Zdiměřice.
Archiv
Aktuality
více