Aktuality

Aktuality » Aktuality
Velké setkání planet se vydařilo

Ve dnech 1. a 2. března byly nejblíže k sobě planety Jupiter a Venuše. A právě na toto setkání se přišly podívat hromady návštěvníků. Pozorovali jsme i Měsíc, probíhal program Hvězdárna dětem, prostě u nás bylo živo. Děkujeme za návštěvu. Ani jsme nestihli fotit, a tak pokud byste chtěli poslat nějaké fotky ke zveřejnění, budeme rádi.

Informace k pozorování Velkého setkání planet a dalšímu programu

Dnes počasí na sledování Velkého setkání vyjde. Na Hvězdárně v 18:00 bude probíhat plně obsazený program Hvězdárna dětem. Zároveň se velký zájem setkal s pozorováním přiblížení planety Venuše a Jupitera. Už nyní je jasné, že hvězdárna bude velmi plná. A ve 20:00 pro další zájemce budeme ukazovat ještě Měsíc. V kopuli bude nutné se vystřídat, okolo 19. hodiny přidáme ještě náš expediční dalekohled před hvězdárnou, abychom zvýšili naši kapacitu. Předem se omlouvám za přetlak, ale přeci jen, úkaz je vidět jednou za dlouhý čas... Jinak autem můžete přijet až před hvězdárnu.

Březnovou oblohou

Dění na obloze v březnu v infografice České astronomické společnosti. Podrobné info získáte také na našem webu v AstroInfo.

Mise sondy DART s českou účastí byla úspěšná

NASA otestovala v loňském roce technologii odklonění nebezpečného asteroidu metodou „kinetic impactor“. Sonda nazvaná Double Asteroid Redirection Test (DART) narazila do měsíčku binárního asteroidu č. 65803 Didymos. Mise byla úspěšná. Víc nám řekne Petr Scheirich z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, který se na tomto projektu i s kolegy podílí.

Návštěva v B-English Králův Dvůr

Po návštěvě šikovných dětí na Hvězdárně Žebrák jsme se tentokrát do školy s astronomickým programem vydali my. Máme radost, že se líbilo...

Videodění na obloze - Jupiter a Venuše spolu

Vážení s radostí oznamuji ,že konečně po trochu jasnější obloze jsem se dočkala pohledu na sblížení 2 planet. Je to paráda. Marie Litoměřice // Píšete, voláte, proto pro vás máme i následující dárek:

Ve dnech 1. a 2. března 2023 ke dochází ke sblížení planety Venuše a Jupiter. V našem videu vám nabízíme pohled na západní obzor v období 28. února - 3. března. Podívejte se, jak bude vypadat rozestavení těles na obloze, když bude jasno... A to vám přejí všichni z Hvězdárny Žebrák a 2. března se v 18:00 těší na setkání.

Jak to celé začalo?

V našem archivu dohledáváme fotky, které by mohly chybět v galerii na webu. A v lepší kvalitě jsme našli fotografie z června 2004, kdy byla zahájena naše činnost. Jak tehdy hvězdárna vypadala? Podívejte se...

Spejbl a Hurvínek na misi okolo Země

Víte, kde se aktuálně nachází Spejbl s Hurvínkem? Hurvínek vyrazil na oběžnou dráhu okolo Země v družici Planetum 1. Její řídící centrum je v pražském planetáriu a kousek od něj sedí i Spejbl a sleduje Hurvínka v televizi. Nakonec, přijít podívat se můžete i vy sami...

Giganti budou na Hvězdárně Žebrák v červnu

Piknik pod obřím Měsícem? Fotka před nádherně svítící zeměkoulí? A k tomu promítání, pozorování objektů vesmíru, oslava narozenin hvězdárny a spousta další zábavy? Zapište si 23. - 25. června 2023 do kalendářů a užijte si několik nových nezapomenutelných zážitků u Hvězdárny Žebrák. Těšíme se na vás. Podrobnosti budeme průběžně doplňovat.

Česká republika již 15 let členským státem Evropské jižní observatoře

Evropská jižní observatoř za přispění České republiky staví největší dalekohled světa o průměru zrcadlového objektivu 39 metrů

Dokonalá kompozice

Ve středu 22. února ve večerních hodinách se seskupili Jupiter, Měsíc a Venuše do těsné blízkosti. Protože se oblačnost v průběhu večera protrhala, posílali jste nádherné obrázky. Všechny najdete na našem Facebooku. Jeden za všechny, od Aleše Koláře, publikujeme i tady.

Výroční konference ESO v Senátu Parlamentu ČR

Výzkum vesmíru se dnes neodehrává na jedné hvězdárně a na jednom výzkumném pracovišti, ale v drtivé většině případů je mezinárodní. Jedním z vrcholů spolupráce v astronomii je Evropská jižní observatoř. Tato nadnárodní instituce si v loňském roce připomněla 60 let existence a Česká republika zároveň 15 roků od vstupu do ESO (European Southern Observatory).

K této příležitosti 21. února ve Frýdlantském salonku Senátu Parlamentu České republiky proběhla konference za účasti generálního ředitele ESO profesora Xaviera Barconse, organizovaná 1. místopředsedou Senátu profesorem Jiří Drahošem a místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti Senátu Dr. Jiřím Duškem. 

Klub malých hvězdářů Hvězdárny Žebrák vyrazil do Prahy

Děti s rodiči z Klubu malých hvězdářů Hvězdárny Žebrák mají za sebou spousty zážitků. Vyrazili do Národního technického muzea a planetária. Podívali se na unikátní sbírku přístrojů v NTM, prošli si foyer planetária a shlédli nový fuldome animovaný film 3-2-1 Start. Velké poděkování patří našim milým spolupracovníkům: Národnímu technickému muzeu a organizaci Planetum. 

Ani letos nevynecháme noční program na zřícenině hradu Žebrák

Pokud plánujete hodně dopředu, mohl by se vám hodit další termín Hvězdárny Žebrák. Tentokrát už 22. září. Chystáme opět noční prohlídku, pozorování, promítání. Rezervace na tento zážitkový program bude spuštěna tradičně měsíc předem. 

Vzhůru na Točník s hvězdáři 26. května 2023

Noční prohlídka hradu, pozorování noční oblohy, velkoplošné promítání. Oblíbený zážitkový program Hvězdárny Žebrák na hradě Točník plánujeme v roce 2023 na 26. května. Rezervace míst bude spuštěna měsíc předem.

Lvi, trilobiti, mamuti... Seriál V záři hvězd se natáčel v Berouně

Lev jeskynní, trilobiti, mamuti... Anebo hlavonožec přímo na berounském hlavním náměstí. Podívejte se na druhý díl seriálu V záři hvězd z Muzea Českého krasu v Berouně. V neděli v 9:00. Těší se na vás Kristínka Slezáková, Vlastimil Kerl a Pavel Bokr.

Speciální pozorování: Velké setkání planet

Venuše plus Jupiter rovná se velká láska. Právě na Valentýna zveřejňujeme speciální nabídku pozorování na Hvězdárně Žebrák. Už v těchto dnech se postupně přibližují na obloze k sobě planety Venuše a Jupiter. K jejich těsnému sblížení dojde 1. a 2. března 2023. A toto těsné setkání si budete moci prohlédnout právě velkým dalekohledem na Hvězdně Žebrák.

Něco opravdu velkého se chystá!

Něco opravdu velkého chystáme. To u nás ještě někdy za celou historii hvězdárny nebylo... Sledujte naše stránky a facebook a dozvíte se víc...