Aktuality

Aktuality » Aktuality
Velikonoční vyjížďka mopedů

V neděli 31. dubna proběhla velikonoční vyjížďka mopedů. Na náměstí se sjelo celkem 52 strojů. Velký sraz mopedů se pak chystá na začátek května.

Poškytávání ve vzdálené galaxii upozorňuje astronomy na nové chování černých děr

Nová analýza odhalila menší černou díru, která opakovaně proráží plynný disk větší černé díry v centru vzdálené galaxie. Zdá se tak, že v srdci vzdálené galaxie dostala supermasivní černá díra škytavku.

Pamatujete si na loňský aprílový žertík?

Loni 1. dubna jsme se vší vážností oznámili, že jsme přestěhovali kopuli z hvězdárny na hrad Žebrák. A představte si, že nás tam pak na našich hvězdárenských programech i několik návštěvníků hledalo... Nebojte, i nadále se na vás budeme těšit na hvězdárně a také nově na Náměstí v Žebráku.

Na Náměstí proběhl první test projektoru malého planetária

Ve spolupráci s Jakubem Tomanem z pražského planetária proběhl na Náměstí v Žebráku první test projektoru v kombinaci s novou malou kopulí planetária. Následně zadáváme výrobu podstavce projektoru, objednáváme novou lampu do projektoru v Japonsku a připravujeme vybavení místnosti včetně grafiky světelných ploch a zatemnění. Máte se na co těšit.

Na Náměstí v Žebráku začala instalace konstrukcí pro SKY ROOM PLANETARIUM

Ve spolupráci se společnostmi DECOLED byly v Žebráku nainstalovány konstrukce pro světelné panely včetně osvětlení a konstrukce pro kopuli malého planetária. Ostatně, podívejte se sami.

Ohlédnutí za Dnem hvězdáren a planetárií

15. března se uskutečnil již po šesté český Den hvězdáren a planetárií, který vyhlašuje Asociace hvězdáren a planetárií. Jeho termín je proměnný, ovšem je volen tak, aby z něho měly největší užitek děti. Byl vybrán měsíc březen, kdy již většinou nemrzne, ale Slunce zapadá dost brzy na to, aby děti v kopuli dalekohledu neusnuly únavou. Dále je volen pátek, aby ani dospělí nemuseli přemýšlet, že ráno budou vstávat do práce a další podmínkou je, aby na obloze byl viditelný Měsíc v období okolo první čtvrti, kdy jsou útvary na jeho povrchu plasticky nasvíceny. A upřímně řečeno, ač astronomové většinou Měsíc, tedy jeho jasný svit, nemají moc rádi, neboť ruší pozorování slabých nebeských objektů, nejen pro děti, ale i pro první kontakt s astronomií některých návštěvníků je to objekt na pozorování nejvděčnější. A tato skutečnost se na mnoha hvězdárnách, které se letos do projektu zapojily, ukázala jako téměř klíčová. Však čtěte dále.

Pozvánka na Pohádkový den v seriálu V záři hvězd

V pátek 21. června převezme král Václav V., Vydra zvaný hrad Točník a přivítá návštěvníky na 22. Pohádkové dni ve městě Žebrák. Oznámil ministr rozhlasu a hvězd Vláďa Slezák na veletrhu Holiaday World v Praze na výstavišti PVA v Letňanech. A zpívající právník Ivo Jahelka představil novou pohádkovou hymnu. O tom všem je tentokrát seriál 222. dílu V záři hvězd.

Střídání času zdá se už není téma. A přitom důvody k řešení trvají.

Středoevropský letní čas (SELČ) u nás začne platit 31. března, kdy se hodiny ve 2:00 SEČ posunou o jednu hodinu vpřed. Letní čas končí poslední neděli v říjnu, letos tedy 27. října, kdy se hodiny ve 3:00 SELČ posunou o jednu hodinu zpět.

Velikonoce v Žebráku

Také v Žebráku najdete krásnou výzdobu k svátkům jara. Z Hvězdárny Žebrák vám přejeme krásné Velikonoce.

Stěhujeme

Projektor, lehátka... Stěhujeme vše potřebné do naší nové místnosti na náměstí... Zde začíná instalace konstrukcí.

Konstrukce pro planetárium už je v Žebráku

Konstrukce pro kopuli malého planetária už je v Žebráku. Brzy se skutečně máte na co těšit. 

Dětská skupina Skřítkové pokřtila klip s Hvězdárnou Žebrák v Kolíně

V neděli 24. března proběhl křest videoklipu dětské hudební skupiny Skřítkové v Kolíně. Klip se natáčel na Hvězdárně Žebrák. Za hvězdárnu se zúčastnil i Vláďa Slezák. Video brzy uvidíte také v seriálu V záři hvězd.

Konstrukce kopule pro malé planetárium v Žebráku je hotová

Práce na přípravě nového vzdělávacího centra Hvězdárny Žebrák na náměstí pokračují. Ve společnosti DECOLED konstruktéři dokončili speciální konstrukci pro malou kopuli planetária.

Proběhl XIII. hasičsko-městský ples

V sobotu proběhl už XIII. hasičsko-městský ples. Celá akce měla báječnou atmosféru. Přinášíme několik fotografií.

První cesta ke hvězdám hlásí plně obsazeno

Máme radost i tak trochu trému. Nový pořad Hvězdárna dětem - Cesta ke hvězdám 4. dubna na hvězdárně je plně obsazen. Budeme se na vás moc těšit. A další termín vyhlásíme k rezervaci opět měsíc předem.

Po stopách slavných astronomů

Tycho Brahe a Johannes Kepler, to byli významní astronomové, kteří sešli okolo roku 1600 v Praze, aby zde prováděli vědecké pozorování. My vás v seriálu V záři hvězd zavedeme společně s Petrem Zemánkem, kastelánem hradů Žebrák a Točník, na místa jejich bádání.

Z historie

Máme pro vás jeden stařičký pohled na náměstí v Žebráku, kde se konaly trhy. Podobně jako za dob vlády císaře rakouského, krále Františka I. na českém trůnu, kdy dopadl do oblasti poblíž města meteorit. Letos to bude 200 let. Při té příležitosti pro vás chystáme řadu speciálních akcí. Kdo by řekl, že jednou bude nad městem stát hvězdárna a na náměstí už brzy bude i malé planetárium.

Letní kino na hvězdárně bude sluneční se snímkem Helios

Také letos pro vás připravujeme Letní kino u hvězdárny. Tentokrát uvedeme dokumentární film Helios s prof. Předsedou se stal RNDr. Miloslavem Druckmüllerem, CSc. Je to příběh českého matematika, který nám odhalil novou tvář Slunce. Ten díky svému koníčku vytvořil unikátní metodu fotografování sluneční korony a znovu rozpoutal zájem mezinárodních vědců o studium Slunce prostřednictvím úplného zatmění.

Kapacita exkurze do Astronomického ústavu v Ondřejově je zcela naplněna

Děti z Klubu malých hvězdářů i zájemci okolo Hvězdárny Žebrák vyrazí už 6. dubna v dopoledních hodinách do Astronomického ústavu v Ondřejově na speciální exkurzi. Kapacita je v tuto chvíli zcela naplněna, děkujeme za váš zájem.