Aktuality

Aktuality » Aktuality
V pátek 24. listopadu bude Vláďa Slezák hostem Hely Dvořákové v ČRo Vysočina

Hostem Dobrého dopoledne Hely Dvořákové v ČRo Vysočina se v pátek 24. listopadu po 11. hodině stane Vláďa Slezák. Poslouchat můžete živě:  https://www.mujrozhlas.cz/zive/vysocina

Krajinářský workshop Petra Horálka v Beskydech

Marcel Berger z Hvězdárny Žebrák se účastnil Krajinářského workshopu Petra Horálka v Beskydech. A došlo i na fotografování. Moc se těšíme na skvělé snímky třeba z Hvězdárny Žebrák.

Na návštěvě v MŠ Genius

Soukromá česko-anglická mateřská škola GENIUS Olivka se nachází v mimořádných prostorách projektu Rezidence Oliva vyrůstající v těsném sousedství parku Brumlovka v oblíbené rezidenční části Prahy 4. A právě zde se odehrál další astronomický program pro skvělé děti.

Rytmus života o Příbězích z hvězdárny

V dalším čísle časopisu Rytmus života vyšla upoutávka naší nové pohádkové knihy Příběhy z hvězdárny. Děkujeme.

V záři hvězd se představí popularizátor astronomie Jan Herzig a zmíní nový kosmický dalekohled Euclid

Jedním z nejmladších popularizátorů astronomie u nás je Jan Herzig. Přijal pozvání i do seriálu V záři hvězd a prozradil též novinky v souvislosti s prvními snímky nového evropského kosmického dalekohledu Euclid, který se vydal zkoumat skrytou hmotu a energii. A zároveň prozradil, co ho přivedlo k astronomii. Jsme rádi, že i on je naším sledujícím a pro mladé nadšené průzkumníky vesmíru může být velkou inspirací.

Bolid z 18. listopadu na kameře CSMON

Přinášíme vyextrahovaný záznam z nové kamery projektu CSMON na Hvězdárně v Žebráku. Podařilo se jí zachytit průlet bolidu 18. listopadu. 

Na Petříně to rozjede na plný pecky i Jarda Hypochondr

Jsme moc rádi, že na Petřín dorazí také zpěvák Jarda Hypochondr a stane se dalším kmotrem knihy Příběhy z hvězdárny. Těšíme se na vás v 18:00.

Na Petřín přijde pohádku přečíst i Jitka Zelenková

Máte rádi Jitku Zelenkovou? Už se moc těší, až přečte další pohádku, tentokrát z knížky Příběhy z hvězdárny. Tu představíme na akci Pohádková hvězdárna na Štefánikově hvězdárně v Praze. Jitka se také stane kmotrou pohádkového CD Václava Neckáře Vašek vypravuje. Moc se na vás těšíme.

Tu noc hořely, padaly hvězdy zazpívá Michal Šindelář 22. listopadu na Petříně

Chcete se letos ještě jednou setkat s Michalem Šindelářem? Přijďte si poslechnout jeho největší hit Tu noc hořely, padaly hvězdy na Petřín. Těšíme se na akci Pohádková hvězdárna.

Jakub Smolík pozdraví návštěvníky na Pohádkové hvězdárně na Petříně

Už se moc těšíme na středeční akci na Petříně. Pohádková hvězdárna představí Příběhy z hvězdárny, novou pohádkovou knihu Vládi Slezáka a také pokřtíme VD pohádek Vašek vypravuje. A bude toho ještě mnohem víc. Jednu z pohádek například zazpívá Jakub Smolík.

Pozdrav od Josefa Fouska

V červnu 2023 prohla na Hvězdárně Žebrák jedna z dosud největších akcí. Giganti. Vedle hvězdárny stály tři dny obří modely Země a Měsíce. Za zapůjčení ještě jednou děkujeme kolegům z Brna. Nedávno poštou přišel také milý podrav od Josefa Fouska. Ten u hvězdárny pod Giganty 24. koncertoval. Věříme, že jste si užili tento krásný zážitek.

Máme před sebou velké věci. Více v článku na astro.cz

V roce 2024 oslaví Hvězdárna Žebrák hned několik výročí. Sedmdesát let od založení a rovných dvě stě od pádu meteoritu Žebrák. A už dvacet let zde svoji činnost provozuje také spolek nadšenců, kteří se starají o chod hvězdárny i o popularizaci astronomie. Při té příležitosti připravují i řadu zajímavých aktivit.

Něco pro vás zase máme! Info už brzy...

Díky bolidové kameře CSMON pro vás máme další úlovek. Letěl v noci na 19. listopadu v oblasti pravděpodobně v okolí polského města Lodz. Naše kamera jako jediná jej zaznamenala. Více podrobností brzy.

Ve středu 22. listopadu se setkáme s Václavem Neckářem na Petříně

Zpěvák Václav Neckář se setkává s hvězdáři pravidelně. Například poprvé na Hvězdárně Žebrák stanul v roce 2005. Na Náměstí v Žebráku pak také zazpíval při druhé slavnosti hvězdárny. Viděli jsme se iv pražském planetáriu, kde v roce 2018 a 2019 křtil novou knihu Nebeské symfonie a užil si skladbu Planetárium přímo pod klenbou pražského planetária. Byl také jedním z gratulantů Jiřímu Grygarovi v pražské zrcadlové kapli v Klementinu. Opět se setkáváme s námi. Ve středu 22. listopadu pokřtí knihu Příběhy z hvězdárny na Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně a zároveň představí album pohádek Vašek vypravuje. Těšíme se na vás v 18:00. Bude to opět veliký zážitek.

Noc gigantů přesunujeme kvůli počasí na 25. listopadu!

Noc gigantů, tedy pozorování planet Jupiter a Saturn a také Měsíce, mělo proběhnout v pondělí 20. listopadu v 18:00 na Hvězdárně Zebrák, kdy je Měsíc na obloze nejblíže Saturnu. Počasí nám ale nepřeje. Zkusíme druhou možnost, tedy sobotu 25. listopadu, kdy se Měsíc přesune do blízkosti planety Jupiter.

Příběhy z hvězdárny v Rytmu života

Na křtu pohádkové knížky Příběhy z hvězdárny byla i řada novinářů. A tak se článek o knize i kmotřech ocitl iv časopise Rytmus života...

Bolidová služba

Už brzy bude možné podívat se přímo na webu Hvězdárny Žebrák na záznamy našich bolidových kamer a zkontrolovat si, zda jste skutečně nad hlavou viděli prolétat meteor či bolid. 

Pozvánka na Petřín

Už ve středu 22. listopadu se na všechny příznivce Hvězdárny Žebrák těšíme na Petříně v Praze. Na Štefánikově hvězdárně tam představíme knihu Příběhy z hvězdárny.

Návštěva z 2. ZŠ Beroun

Zase jsme u nás na Hvězdárně Žebrák měli skvělé návštěvníky. Děti z 2. ZŠ Beroun. Přinášíme fotografie.

Pohádková hvězdárna představí novou knihu Vládi Slezáka i pohádky Václava Neckáře

Srdečně vás zveme na Štefánikovu hvězdárnu v Praze na Petříně. Ve středu 22. listopadu se tam odehraje představení pohádkové knihy Vládi Slezáka Příběhy z hvězdárny a zároveň zde pokřtíme CD Václava Neckáře Vašek vypravuje. V programu bude možné pozorovat noční oblohu dalekohledy, navštívit sál s promítáním Pohádek z hvězd anebo poslechovou místnost. V programu vystoupí i řada hostů. Mimo hlavních protagonistů také Michal Šindelář s písní Tu noc hořely, padaly hvězdy, astronom Pavel Suchan nebo zpěvačka Jitka Zelenková. A chystáme i další překvapení.