Aktuality

Zapálený hvězdář v ZŠ Žebrák

Máme radost. Další astronomický program jsme připravili pro děti v ZŠ Žebrák. A mezi dětmi byl i zapálený "hvězdář" Honzík Goš, který namaloval překvapení na tabuli a dokonce vyrobil model Sluneční soustavy.

Povídání o hvězdách proběhlo v rámci projektu Místní akční plán II (MAP II) rozvoje vzdělávání pro ORP Hořovice, jehož realizátorem je MAS Karlštejnsko, z. ú. a partnerem je město Hořovice. 

Mise na Měsíc, miniplanetárium v Žebráku a další

Lety na Měsíc v nových misích Artemis, možnost hledání meteoritu na Vysočině, miniplanetárium v Žebráku, meteorit Žebrák v Národním muzeu v Praze nebo výstava Zdeňka Bardona k 60. výročí ESO. Témata 152. dílu seriálu V záři hvězd.

Hvězdárna Žebrák bude mít vlastní turistickou vizitku

Po turistické kartě od Českého klubu turistů se Hvězdárna Žebrák dočká také turistické vizitky. Původně měla být vydána jako osobní vizitka Vládi Slezáka, který je už řadu let ministrem rozhlasu Českého pohádkového království. Ten však přišel s návrhem zkombinovat ji s vizitkou Hvězdárny Žebrák. 

Advent v muzeu

Jaké jsou adventní akce Muzea Českého krasu v Berouně, Žebráku a Hořovicích? Podívejte se...

Vesmír v ZŠ Hořovice

V ZŠ Hořovice Sv. Čecha 455 proběhlo Povídání o hvězdách v rámci projektu Místní akční plán II (MAP II) rozvoje vzdělávání pro ORP Hořovice, jehož realizátorem je MAS Karlštejnsko, z. ú. a partnerem je město Hořovice. Děkujeme za moc milé setkání s dětmi. 

Zveme vás na Advent do Mýta

Každoročně vás zveme na Advent do Mýta. Programem bude provázet Vláďa Slezák.

Czech Space Week 2022

V pořadí již pátý ročník největší akce v České republice zaměřené na kosmický průmysl proběhne od 28. 11. do 2. 12. 2022. Ať už jste velký průmyslový podnik, nově vzniklý startup, pedagog, student anebo jen fanoušek vesmíru, můžete se, stejně jako v minulých letech, těšit se na spoustu informací, zajímavých hostů a nespočet možností poznat se vším důležitým, co hýbe kosmickým odvětvím v České republice.

Pozdravy z Chile a živý přenos

V pátek 15. listopadu bude do života uveden nový projekt PLATOSpec Evropské jižní observatoře na La Silla v Chile. Jsme také ve spojení... 

Staňte se lovcem astronomických cílů

Znáte astronomicky zajímavé místo? Pak nám pomozte zmapovat astronomii na našem území. Může se jednat o objekt známý a velký, ale také malý a neznámý - důležité je, aby zaujal milovníky astronomie. Právě po takových místech Česka pátrá Česká astronomická společnost při přípravě průvodce po astronomicky zajímavých místech zemí visegrádské skupiny a stejné pátrání probíhá v dalších zemích V4 (Slovensku, Polsku a Maďarsku).

Obrazy inspirované vědou RNDr. Jitky Brůnové Lachmann

Obrazy inspirované vědou. Právě takové maluje RNDr. Jitka Brůnová Lachmann. Vystavuje je po celém světě a řada vědců je má ve svých pracovnách. Když je vystavovala v České mincovně, natočili jsme zde 151. díl našeho seriálu V záři hvězd. Premiéru bude mít v neděli v 9:00.

Starfest 2022 se vydařil

Starfest 2022 aneb volnočasové setkání astronomů Hvězdárny Žebrák byl opět fantastický. Místem setkání bylo tentokrát město Slaný. A v neděli nechyběla návštěva Hvězdárny Jaroslava Trnky Slaný. Moc děkujeme za milé setkání a pohostinnost Elišce Waldmannové.

Pozorování velkým dalekohledem v kopuli nově jen na rezervace

Hvězdárna Žebrák připravuje pravidelné předem naplánované termíny pozorování, pozorování mimořádných úkazů i extra přidané termíny pozorování krátce předem s ohledem na počasí. Termín pozorování si u nás můžete rezervovat anebo se zapsat dopředu do našeho rezervačního systému. Když se bude blížit bezoblačný večer a k vidění budou zajímavá tělesa nebo úkazy, rovnou vám napíšeme. Budeme tak v lepším kontaktu, abyste, například když se beznadějně zatáhne, nejezdili zbytečně. Snažíme se tak zkvalitnit naše služby.

Hvězdárna dětem 8. prosince je plně obsazena, příští zase v lednu

Hvězdárna dětem v prosinci proběhne až 8.12. V tuto chvíli je kapacita akce zcela naplněna. Budeme se tedy těšit zase v roce 2023 v lednu. Rezervace na lednový termín vyhlásíme v průběhu prosince.

Astronomické unikáty v Národním technickém muzeu v Praze

Sbírka v oddělení Astronomie v Národním technickém muzeu je vskutku unikátní. Podívejte se na fotografie TADY anebo na videa V záři hvězd ZDE. Aktuálně můžete vyhrát také vstupenky a knihu.

Máme přes milion shlédnutí, děkujeme

Jsme moc rádi, že vás náš videoobsah baví. Jen na Youtube kanálu Hvězdárny Žebrák máme přes 960 000 shlédnutí, dalších desetitisíce sbíráme na Facebooku a dalších kanálech, které využíváme. Zejména seriál V záři hvězd má podle těchto ukazatelů smysl, a tak se pustíme do výroby iv roce 2023.

Jaký dalekohled byste nám doporučili na doma?

Jaký dalekohled byste nám doporučili? Častá otázka návštěvníků Hvězdárny Žebrák. A nejen jich. Nesmrtelný díl seriálu V záři hvězd s Janem Zahajským má už desetitisíce shlédnutí, tak se bude hodit možná i vám...

Za fotku nebo obrázek do Národního technického muzea zdarma

Už jen do 10. prosince můžete malovat obrázky (zejména děti) nebo posílat fotky (zejména dospělí). A ještě do Vánoc možná právě půjdete s celou rodinou zcela zdarma do Národního technického muzea. Anebo získáte unikátní knížku o vzácných přístrojích, které v budově muzea ukrývá.

 

Už je to tady! 18. listopadu 2022 v Žebráku sněží a my pošleme tričko výherci

Mezi příznivci Hvězdárny Žebrák máme hned 3 jasnovidce. Na našem Facebooku odhadli, že v Žebráku začne sněžit 18. 11. 2022. 

Skupina Keks vystoupí 26. listopadu v Žebráku, vyhrajte DVD

Oblíbená hudební skupina Keks vystoupí v Žebráku 26. listopadu. A protože zejména její zpěvák a kytarista Štěpán Kojan má v oblibě i hvězdárnu, můžete od nás získat DVD 35 let skupiny Keks s Jihočeskou filharmonií, na tomto koncertu mj. účinkoval i Vláďa Slezák. Soutěž jsme spustili na našem Facebooku.

Seriál V záři hvězd má už 150 dílů!

Už 150 dílů nabízí videoseriál Hvězdárny Žebrák V záři hvězd. Myšlenka točit vlastní videa Hvězdárny Žebrák vznikla na počátku roku 2020.