Festival hvězd

Jarda Hypochondr - Mám dost času

Kdo by neznal Velký vůz. Víte, že to není souhvězdí, ale jen součást souhvězdí Velké medvědice? Nejjasnější hvězdy tvoří právě obrazec vozu, možná spíše pánvičky nebo naběračky a pomocí právě tohoto souhvězdí severní polokoule se lidé mohou velmi dobře orientovat v přírodě. Dvě krajní hvězdy Velkého vozu totiž míří směrem k hvězdě Polárce, která je takřka na severu. Zajímavostí je i hvězdný systém Alcor Mizar v oji vozu. Rádi na hvězdárně vyprávíme, že kdo vidí obě hvězdy, mohl jít před 100 lety na 25 let na vojnu. Je to samozřejmě legrace, ale dobře se pamatuje.

Robin Mood - Na Měsíc

I nadále vznikají texty písní, které mají podtext v astronomii a vesmíru. Na Hvězdárně Žebrák je shromaždujeme právě v tomto odkazu. A tentokrát se s Robinem Moodem vypravíme Na Měsíc. 

Polaris

Pod kopule planetárií už brzy přijde druhý díl úspěšné pohádky Polaris namluvené dvojicí Michal Suchánek a Richard Genzer. 

Stvoření světa

Festival hvězd Hvězdárny Žebrák v roce 2019 byl filmový. Ve finále vám doporučíme ještě jeden film, tentokrát animovaný. Jde o báječné Stvoření světa. Tentokrát nabízíme celou pohádku, ať se vám líbí.

Apollo 13

V roce 2019 vzhlížíme na Měsíc. Před padesáti lety člověk poprvé vstoupil na jeho povrch, v pondělí 21. ledna nás čeká úplné zatmění a čínská sonda letos poprvé přistála na odvrácené straně. Jedné posádce se to ale nepovedlo vůbec. Šlo o posádku mise Apollo 13.

Teorie všeho

Stephen Hawking je jedním z nejznámějších vědců na světě. Významně přispěl v oblasti kosmologie a kvantové fyziky, je autorem slavné Stručné teorie času, řady vědeckých i dětských populárně-vědeckých knih. Objevuje se v celé řadě filmů, je zmiňován na kongresech, vědeckých sympóziích a často v médiích, a to přesto, že ho nemoc upoutala na invalidní vozík a znemožnila mu jakýkoliv pohyb i možnost komunikace. Tu zajišťuje elektronický hlasový syntezátor. Život tohoto významného vědce popisuje film Teorie všeho.

Kontakt

Touha lidí setkat se s jinou mimozemskou civilizací je odvěká. O výzkumu pomocí rádiového signálu je i film z roku 1997 Kontakt s Jodie Foster v hlavní roli. Film byl natočen podle stejnojmenné knihy astronoma a popularizátora astronomie Carla Sagana. 

Marťan

Stejně tak, jako človek chtěl vždy dobýt Měsíc, nyní se o první lidskou stopu snažíme na Marsu. Jak to asi bude vypadat? Více než 50 let zkoumání rudé planety popisuje snímek Marťan.

První muž

V roce 2019 si připomínáme 50 let od vstupu prvního člověka na Měsíc. Byl to americký astronaut Neil Armstrong. A právě o něm byl natočen a na konci roku 2018 uveden do kin film První muž. Je to i náš první filmový tip od Hvězdárny Žebrák.

Festival hvězd bude letos filmový

Ty nejlepší filmy s astronomickou nebo kosmonautickou tematikou? Vytipujeme ty nej. Kde? Tady na webu a Facebooku Hvězdárny Žebrák.

Lucie Vondráčková a Milan Peroutka - Hvězdy nad oceánem

 Jsme ve finále internetového Festivalu hvězd Hvězdárny Žebrák. Věříme, že i letošní ročník se Vám líbil. Byl absolutně novinkový...

Michal Hrůza - Polárka

 Blížíme se do finále letošního internetového Festivalu hvězd. K přehledu písní, ve kterých se objevuje tematika astronomie, přidáme letos dalších sedm, vesměs novinek. Je tedy zřejmé, že vesmír, hvězdy a vše s tím spojené, táhne. A to je dobře. Dnes se s Michalem Hrůzou podíváme na Polárku, lépe řečeno na polární záři.

The Chainsmokers & Coldplay - Something Just Like This

Dnes si písní v našem internetovém Festivalu hvězd hodně polepšíme v počtu přehrátí skladby na internetu. Coldplay jich mají více než 900 milionů.

Honza Křížek - Tsunami

 Třetí internetový Festival hvězd Hvězdárny Žebrák je v plném proudu. Dnes přicházíme s písničkou zpěváka Walk Choc Ice nebo Blue Effect, který se vydal i na sólovou dráhu.

Nebe - Souřadnice

 Uplynulý rok přinesl na české populární scéně hned několik hudebních kousku s hvězdným podtextem. Kluci ze skupiny Nebe dokonce na turné vyrazili s vlastním planetáriem.

Chinaski - Venku je na nule

Vítejte u třetího Festivalu hvězd Hvězdárny Žebrák na internetu. Začínáme novinkově se skupinou Chinaski.

Třetí ročník představení písní, ve kterých se objevují hvězdné výrazy, startuje 15. ledna

Posloucháte rádi hudbu? V písničkách občas sledujeme Hvězdy nad hlavou, posíláme Všechno na Mars, případně konstatujeme, že Hvězdy se mění nad hvězdárnou. Písniček je nespočet. Proto pravidelně už třetím rokem v lednu nabízíme návštěvníkům webu Hvězdárny Žebrák texty a videoklipy písniček a ve zkratce vysvětlujeme dané astronomické téma formou krátké zajímavosti. Za celý rok 2017 se nám zase nashromáždila spousta dalších písniček, a tak se máte na co těšit. Začínáme 15. ledna. 

Pavel Dobeš - Souhvězdí žab

 A jsme ve finále letošního internetového Festivalu hvězd Hvězdárny Žebrák. Už nyní máme zásobu písní na několik let dopředu. Nakonec představíme písničku Pavla Dobeše.

Petr Spálený - Šedesátý léta

 Nádherná píseň Petr Spáleného s jednou úžasnou vzpomínkou na léta šedesátá takřka ve finále letošního Festivalu hvězd.

Scorpions - Send Me An Angel

Máme tu další příspěvek od vás, tentokrát nám jej poslala Michaela Jarolímková, děkujeme a vypravíme se do zahraničí...

Jaromír Nohavica & Čechomor - Kometa

 První ročník Festivalu hvězd nabídnul od Čechomoru Proměny. Tentokrát tu máme Kometu. Schválně se zaposlouchejte, sám Jarek Nohavica prohlašuje, že to zavýsknutí v písničce považuje za cosi nadpřirozeně nádherného...

Bára Zemanová & Band - Nadhvězdí

 V našem hudebním seriálu vás už druhým rokem vyzýváme, abyste napsali i vy svůj hudební tip na astropísničku. Od Heleny z Plzně tu máme Nadhvězdí od Báry Zemanové...

Michal David - Třetí galaxie

Český fenomén, král diskoték Michal David, se také věnoval astronomii ve svých písních. Dokládá to například Třetí galaxie. Oč vlastně jde?

Sebastian - Hvězdy

 Jedním z nejnovějších objevů české popové scény je bezpochyby zpěvák Sebastian. Jeho píseň Toulavá se v roce 2015 stala nejhranější skladbou českých rádií. Na Českém slavíkovi 2016 představil novou píseň Hvězdy.

Marie Rottrová - Hvězda supernova

 Mně vyšla hvězda supernova? Je to vůbec možné? Více se dozvíte v tomto díle Festivalu hvězd Hvězdárny Žebrák. A pokud i vy máte svůj tip na písničku s naší tematikou, sem s ní. Odměníme se vám krásným dárkem.

Zdeněk Rytíř & Michal Tučný - Kosmickej vandr

 Fenomenálním českým textařem byl Zdeněk Rytíř. Po boku fenomenálního zpěváka Michala Tučného si zazpíval písničku o Kosmickém vandru. Tentokrát se na něj můžete vypravit i vy společně s námi.

Eva Hurychová - Za Mléčnou dráhou

Festival hvězd na Hvězdárně Žebrák jsme odstartovali současnými interprety, a proto se tentokrát vrátíme více do historie. Dnes půjde o píseň Evy Hurychové. 

Mandrage - Siluety

 Výraznou image kosmických bytostí ve stříbrných oblecích má v poslední době západočeská skupina Mandrage. A také její skladby mají občas tak trochu vesmírnou symboliku. Třeba jako tato.

Chinaski - Láska & hvězdy

 Druhý internetový Festival hvězd Hvězdárny Žebrák začíná současnou českou hudební legendou, kapelou Chinaski. Mj. její frontman Michal Malátný je zapáleným pozorovatelem noční oblohy, a tak není divu, že se v textech skupiny objevují astronomové a hvězdy.  My snad jen můžeme prozradit, že projekt přístavby Hvězdárny Žebrák připravuje architektonické studio, na které nám právě Michal kontakt předal, a které před nedávnem dokončilo stavbu Přírodovědného centra a Hvězdárny Jičín.

Druhý internetový Festival hvězd na Hvězdárně Žebrák se blíží, doplní další skladby

Více než třicítku skladeb doplní už brzy další patnáctkou v pořadí už druhý internetový Festival hvězd, který virtuálně pořádá Hvězdárna Žebrák. Každým rokem na jeho začátku se snaží shromáždit písně, které mají astronomický podtext nebo jakkoliv souvisí s astronomií a kosmonautikou. Na stránkách Hvězdárny Žebrák tak najdete další hudební texty, videa i pár zajímavých poznámek k danému tématu. Už 15. ledna 2017!

Zpěvák Josef IX. vydává album Krajina lásky a zpívá o Hvězdárně Žebrák

Zpěvák Josef IX. vydal před časem album Hvězdy stárnou nad hvězdárnou. Název alba vycházel z písničky, která byla složená speciálně pro Hvězdárnu Žebrák, na album se pak dostala v upravené verzi. Nyní se objevuje ještě jednou na novém CD Krajina lásky. Fotografie na titulní straně je z přehrady Seč ve východnch Čechách, kde autor alba prožil dětství. Pořídil ji astronom a dvorní fotograf Evropské jižní observatoře Petr Horálek a fotografie tak podtrhla význam a název celého alba.

Hvězdný Vangelis se vrací

Na Hvězdárně Žebrák se vracíme k Festivalu hvězd, který u nás proběhl začátkem letošního roku. Nyní tu máme další zajímavou zprávu, tentokrát od Vangelise.

Hana Zagorová - Kosmický sen

V období od 15. ledna do 29. února 2016 probíhal na webu Hvězdárny Žebrák Festival hvězd. Každý všední den jsme představovali jednu píseň s astronomickou tematikou. Návštěvníci stránek také mohli psát tipy na další písničky. Přišlo jich tolik, že jimi bez potíží zaplníme druhý ročník. Nyní ale vyhlašujeme vítězku naší doprovodné hry, která zaslala nejvíce textů a odnese si od nás hodnotné ceny. Stává se jí Michaela Jarolímková. Gratulujeme! Jeden z tipů právě od ní připojujeme a v průběhu dalšího období ještě několik písní nejen od ní přidáme. Tentokrát půjde o písničku Hany Zagorové - Kosmický sen.

První Festival hvězd Hvězdárny Žebrák je ve finále!

Hvězdárna Žebrák uspořádala poprvé v historii internetový astronomický hudební festival. Od 15. ledna do 29. února 2015 každý všení den představovala především české, ale i zahraniční písničky, které mají astronomický podtext. 

Josef IX. - Hvězdy stárnou nad Hvězdárnou Žebrák

 Speciálně pro Hvězdárnu Žebrák složil Josef IX. píseň. Ve finále letošního festivalu hvězd v den "navíc" 29. února se opět těšíme za rok. Už nyní máme písniček nepočítaně...

Team a Palo Habera - Je to vo hviezdach

 A ještě jednou se podíváme dnes už do zahraničí, i když tento hit vznikl ještě v Československu, kdy astronomie jen a jen vzkvétala. Ostatně tak jako nyní...

Janek Ledecký & Žentour - Na ptáky jsme krátký

 Hledáte i vy v písních výrazy související s hvězdami? Podělte se o ně s námi a získejte hodnotné ceny, psát můžete na kontakt@hvezdarnazebrak.cz. Tady je příklad. Ve zdánlivě neastronomickém textu Janka Ledeckého najdete námi hledané zmínky...

Kabát - Kdoví jestli

Rocková legenda Kabát v čele s Pepou Vojtkem a jejich měsíční píseň... Mimochodem pokud jste viděli videoklip skupiny Rammstein, tady zpochybnění návštěvy Měsíce lidmi máte přímo v textu.

Chinaski - Hvězdy nad hlavou

 Jedna z nejpopulárnějších českých hudebních skupin současnosti, Chinaski, se zaměřili na noční oblohu. Možná ani netušíte, že kouzlu vesmíru propadl i frontman skupiny Michal Malátný, něco o tom víme...

Aerosmith - Armageddon - I don't want to miss a thing

 Pamatujete si na katastrofický film Armageddon, kdy Bruce Willis zahraňuje Zemi před neodvratným nárazem komety? V našem prvním ročníku festivalu hvězd se ještě jednou vypravíme do zahraničí, abychom se podívali na pár vesmírných obrázků.

Michal Šindelář - Hořely, padaly hvězdy

 Michal Šindelář je synem slavného "Dědka" Šindeláře ze skupiny Katapult. Jeho prvním a zároveň největším hitem je píseň Hořely, padaly hvězdy. Dnes už v českých rádiích doslova zlidověla.

Petr Spálený - Na týhle planetě už zůstanu

 Nezaměnitelný hlas má zpěvák Petr Spálený. Se skupinou Apollo nazpíval písničku Na týhle planetě už zůstanu, tady se mi líbí žít. Krásná filozofie, nemyslíte?

Dalibor Janda - Všechno na Mars

 Zpěvák Dalibor Janda je amatérským astronomem. Dokonce vlastní několik hvězdářských dalekohledů a v jeho písničkách se vztah k vesmíru zrcadlí. Tentokrát jsme pro vás vybrali písničku Všechno na Mars.

Nedvědi - Souhvězdí jisker

 Dovedete si představit jasnou teplou letní noc s přáteli a kytarami u táboráku? Stačí jen popojít kousek od ohně a nebe se vám ukáže v plné své kráse...

Olympic - Hvězda na vrbě

Hvězda na vrbě původně vznikla pro soutěž Hledáme písničky pro děti, i díky tomu ji v duetu s Pavlem Švábem nazpíval tehdy dvanáctiletý kluk Bohumil Starka. Dětské publikum píseň brzy přerostla a během následujících let téměř zlidověla.

Karel Gott, Eva Pillarová - Je nebezpečné dotýkat se hvězd

 I největší hudební osobnosti České republiky zazpívali píseň z astronomickým podtextem. Čtyřicetinásobný zlatý slavík Karel Gott a zpěvačka Eva Pilarová. A jejich píseň z legendárního Semaforu navíc ze slavného filmu Kdyby tisíc klarinetů.

Lenka Filipová - Částečné zatmění srdce

 Mnoho slavných astronomů najdete v písničce zpěvačky Lenky Filipové. Lenka je i báječná kytaristka a zabývá se nejen populární, ale i vážnou hudbou, která je jakoby blíže ke hvězdám...

Jan Kalousek - Hvězdy se mění

 Obrovským hitem v českém éteru byla v devadesátých letech písnička zpěváka Jana Kalouska "Hvězdy se mění nad hvězdárnou" a jistě podpořila zájem o astronomii posílený televizním seriálem Okna vesmíru dokořán RNDr. Jiřího Grygara, CSc. a množstvím amatérských astronomů, kteří v té době navštěvovali snad největší síť hvězdáren na světě v tehdejším Československu. A zpěvák Jan Kalousek? Mj. v roce 2016 slaví 25 let na hudební scéně.

Rammstein - America

Tak trochu z jiného soudku. Když jsme minule hovořili o Měsíci, tentokrát si o něm pustíme parodii v podání německé skupiny Rammstein. Ta naše tvrzení o tom, že člověk někdy stanul na Měsíci poněkud popírá. Prostě Amerika z pohledu rebelů z Německa. Tentokrát nejde o text, ale zejména o obrázky.

Petr Fiala, Míša Klímková - Měsíc

 Petr Fiala, frontman valašskomeziříčské kapely Mňága a Žďorp a Míša Klímková, mj. vokalistka a bývalá přítelkyně zpěváka Petra Muka. Společně natočili naprosto báječnou písničku Měsíc. 

Aneta Langerová - Letím ke hvězdám

 První česká Superstar z Říčan, Aneta Langerová, zpívala tuto písničku ve finále soutěže a skutečně ji vynesla až ke hvězdám. Dnes už ji sice v repertoáru nemá, nicméně s astronomií a kosmonautikou zůstala spjata svým textem dodnes.

Petr Muk - Stopy

 Zpěvák Petr Muk do světa astronomie vstoupil svým účinkováním v muzikálu Galileo, kde ztvárnil naprosto jedinečným způsobem hlavní roli. Je jen velká škoda, že muzikál s Petrem Mukem se už nikdy nemůže zopakovat...

Leona Machálková - Galaxie přání

 Leona patří mezi stálice populární hudby. Od Jany Kratochvílové si vypůjčila hned dvě písničky s astronomickou tematikou. Kometu a právě Galaxii přání, v originále Neverending story, Nekonečný příběh...

Michal Hrůza, Klára Vytisková - Duše do vesmíru

 Michal Hrůza je populárním českým textařem i zpěvákem. Vesmírem se inspiruje často, k jeho tvorbě například patří hudba k filmu Martin a Venuše atp. Přispějte i vy písní o hvězdách, astronomii, vesmíru... Pište na kontakt@hvezdarnazebrak.cz

Jana Kratochvílová - Kometa

 Mezi velké hvězdy 80.let s neobvyklou barvou hlasu patřila i Jana Kratochvílová. Její Dlouhá bílá žhnoucí kometa se stala jednou z nejslavnějších písniček,  později ji zazpívala i Leona Machálková. Mj. napadá i vás nějaká písnička, kterou bychom mohli zařadit do našeho hudebního festivalu a má astronomický podtext? Posílejte na kontakt@hvezdarnazebrak.cz

Kryštof - Cosmoshop

 Asi nejpopulárnější současnou českou skupinou je Kryštof. A náš hudební astronomický festival se tentokrát bude zabývat plánem autorů odletět za hranice všedních dnů.

Václav Neckář se skupinou Bacily - Planetárium

 Také Václav Neckář už Hvězdárnu Žebrák navštívil. A nejen to. Svoji originální desku Planetárium, která byla v hudebním světě velmi považována, věnoval při oslavě 70. narozenin RNDr. Jiřímu Grygarovi, CSc. v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Písničku Planetárium kapela v čele s Václavem Neckářem hraje dodnes.

Lucie Bílá - Hvězdy jako hvězdy

 Nápad uspořádat internetový astronomický hudební festival vzešel z přednášky Hvězdy jako hvězdy, se kterou jsme zavítali do řady míst v České republice. Název povídání o největších zajímavostech z astronomie ukrytých v populárních písních byl inspirován skladbou interpretovanou Lucií Bílou "Hvězdy jako hvězdy." Sami návštěvníci pak ve finále programu vzpomínali na další a další skladby, ve kterých se témata z astronomie skrývají. Poznamenali jsme si je, a tady výběr jen některých z nich přinášíme. A navíc k poetickým textům připojujeme i pár astronomických poznámek a zajímavostí.    

Petr Rezek se skupinou Centrum - Vesmír

 Tato písnička pro vás bude zřejmě velkým překvapením. Poslal nám ji sám Petr, který je velkým příznivcem Hvězdárny Žebrák a astronomie vůbec. Rád sedává se svým kamarádem RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. na Šumavě a společně pozorují hvězdy. Dokonce spolu natočili i Vesmírný příběh. Sám Petr lásku k astronomii vyjádřil například v písních Tulák po hvězdách nebo Modrá zem. Hvězdárně Žebrák pak namluvil Příběh meteoritu Žebrák.

Festival hvězd na Hvězdárně Žebrák

Více než 80 milionů shlédnutí na internetu. Vyprodané koncerty, nebeská tématika. To jsou české i světové písničky, které obsahují texty i s astronomickým podtextem. A právě ty se rozhodla seskupit do jednoho místa Hvězdárna Žebrák na svém webu ve složce Astronomie v písních.